Բացահայտվել է պաշտոնատար անձի կողմից առանձնապես խոշոր չափերի դրամական միջոցների հափշտակման դեպք (տեսանյութ)
28-02-2020
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետևողական և անզիջում պայքար մղելով կոռուպցիոն տարաբնույթ դրսևորումների դեմ և հավատարիմ լինելով դրանք արմատախիլ անելու իր որդեգրած քաղաքականությանը, կոռուպցիայի հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է առանձնապես խոշոր չափերի դրամական միջոցների հափշտակման դեպք:
Փաստական տվյալներ են ստացվել, որ Իջևանի քաղաքապետի պաշտոնը նախկինում զբաղեցրած պաշտոնատար անձը, քաղաքապետարանի ենթակայության ներքո գործող համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպության տնօրենի հետ նախնական համաձայնությամբ և պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ, քաղաքապետարանի կարիքների համար տարբեր ապրանքանյութական արժեքներ ձեռք բերելու և քաղաքի բարեկարգման աշխատանքներ կատարելու համար հիշյալ կազմակերպությանը վստահված միջոցներից փոխանցել է գումարներ, որոնք ուղղվել են տարբեր տնտեսվարող սուբյեկտներին, որից հետո կազմվել են ապրանքների մատակարարման և աշխատանքների ընդունման-հանձնման կեղծ պաշտոնական փաստաթղթեր, իսկ փոխանցված առանձնապես խոշոր չափերի դրամական միջոցները՝ հափշտակվել։
Բացի այդ, վերոհիշյալ տնօրենը ծառայության շահերին հակառակ և պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպության տարբեր հաստիքների հրամանագրել է իրականում աշխատանքի չհաճախող 7 քաղաքացիների, թույլատրել է նրանց անվամբ 2014-2020 թթ. ընթացքում որպես աշխատավարձ դուրս գրել իրեն վստահված առանձնապես խոշոր չափերով գումարներ՝ դրանով իսկ վատնելով դրանք։
Առերևույթ հանցագործության դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով, կատարվում է նախաքննություն: Ձեռնարկված համապատասխան միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ յուրացվել և վատնվել է նախնական տվյալներով ընդհանուր մոտ 17.6 միլիոն ՀՀ դրամ գումար: Համապատասխան միջոցառումներ են ձեռնարկվում պատճառված վնասի չափը հստակեցնելու, հանցագործության կատարմանը ներգրավված անձանց շրջանակը պարզելու և պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ։

Раскрыт случай хищения денежных средств в особо крупных размерах должностным лицом
Служба национальной безопасности РА, ведя последовательную и бескомпромиссную борьбу с различными коррупционными проявлениями и будучи верной политике их искоренения, в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках возложенных на нее законом функций по противодействию коррупции, раскрыла случай хищения денежных средств в особо крупных размерах.
Были получены фактические данные о том, что должностное лицо, ранее занимавшее должность мэра Иджевана, по предварительному сговору с директором подведомственной мэрии общинной некоммерческой организации и с использованием должностного положения, для приобретения различных товарно-материальных ценностей для нужд мэрии и выполнения работ по благоустройству города из денежных средств, доверенных указанной организации, перечислил суммы, которые были направлены различным хозяйствующим субъектам, после чего были составлены поддельные официальные документы о поставке товаров и приеме-сдаче работ, а также совершено хищение перечисленных денежных средств.
Кроме того, вышеуказанный директор вопреки интересам службы и с использованием должностного положения оформил на различные штаты общинной некоммерческой организации 7 граждан, в действительности не приходивших на работу, разрешил выписать на их имя доверенные ему суммы в особо крупных размерах в качестве зарплаты в 2014-2020гг., тем самым совершив растрату.
По фактам очевидного преступления в Следственном департаменте СНБ РА было возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА, ведется предварительное следствие. В результате предпринятых соответствующих мероприятий было установлено, что, по предварительным данным, было совершено присвоение и растрата в общей сложности около 17.6 миллионов драмов РА. Принимаются соответствующие меры по уточнению размера причиненного ущерба, выявлению круга лиц, вовлеченных в совершение преступления, и привлечению их к ответственности.