Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետամուտ լինելով տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում ՀՀ օրենսդրությամբ իրեն վերապահված գործառույթների և լիազորությունների իրականացմանը, շարունակում է բացահայտել համացանցում՝ պետության, հասարակության և անձի անվտանգությանը վնաս հասցնող կեղծ տեղեկատվություն հրապարակող և տարածող կեղծ օգտատերերին:
Մասնավորապես՝ ս.թ. փետրվարի 26-ին «Գոռ Մադիգ Գրիգորյան» տվյալներով օգտատիրոջ ֆեյսբուքյան էջում տեսանյութ է հրապարակվել, որ իբրև Ադրբեջանի քաղաքացիներն անարգել շրջում են Երևանում և իրականացնում տեսանկարահանումներ, իսկ Հայաստանի հատուկ ծառայություններն անգործության են մատնված:
Իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և հետազոտությունների արդյունքում պարզվել է, որ տարածված տեսանյութը մոնտաժման արդյունք է: Նշված տեսանյութի չմոնտաժված իրական տարբերակի հեղինակը մի կին է, ով համացանցում և սոցիալական ցանցերում է այն տեղադրել դեռևս 2018թ. սկզբներին, որում նա հայերեն լեզվով պատմել է Երևանում նորաբաց «Ռիո մոլ» առևտրի կենտրոնի գործունեության մասին: Դրա մասին են վկայում նաև «Ռիո մոլ» առևտրի կենտրոնի պատին ամրացված էկրանի գովազդային նյութերը, որոնք տեղադրված են եղել հենց նշված ժամանակահատվածում: Պարզվել է նաև, որ մոնտաժված տարբերակում վերոնշյալ տեսագրությանը կցվել է նախապես պատրաստված ձայնագրություն:
Միևնույն ժամանակ, ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ «Գոռ Մադիգ Գրիգորյան» ֆեյսբուքյան օգտատիրոջը տեսանյութը տրամադրել է վերջինիս ֆեյսբուքյան օգտատեր ընկերներից մեկը, ում այդ տեսանյութը ֆեյսբուքի միջոցով ուղարկել է Ադրբեջանում բնակվող «Давуд Гаджиев» օգտատերը: Վերջինիս IP հասցեի ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ տեղորոշման վայրը Բաքու քաղաքն է:
Նշված հանգամանքը մեկ անգամ ևս վկայում է, որ ադրբեջանական կողմը փորձում է կեղծ և էժանագին տեղեկությունների միջոցով խուճապ առաջացնել հայ հասարակության շրջանում:
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին մեկ անգամ ևս հորդորում ենք սոցիալական կայքերում լինել զգոն, ցուցաբերել զգուշավորություն ու շրջահայացություն, զերծ մնալ կեղծ օգտատերերի հետ շփումներից, չտարածել նման օրինակ տեսանյութեր, իսկ այդպիսի տեսանյութերի ստացման դեպքում ուղարկող օգտատերերի մասին տեղեկացնել Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությանը:

Another Failed Attempt of Cheap Propaganda of Azerbaijan's Propaganda Machine Detected
The National Security Service of the Republic of Armenia, pursuing the implementation of functions and powers vested upon it by the law in the field of information security, continues to detect fake users who publish and disseminate fake information harming the security of the state, society and individual.
In particular, on 26 February 2020 a video was posted in the Facebook page with data “Gor Madig Grigoryan”, according to which the citizens of Azerbaijan are allegedly walking around Yerevan in an unhindered manner and shooting videos, meanwhile Armenian special services do nothing.
As a result of operative-search measures and researches, it has been established that the disseminated video is a result of montage. The author of the real uncut version of this video is a woman, who published it in the internet and social media as early as the beginning of 2018, and in that video she was telling in Armenian about the activities of newly opened Rio Mall in Yerevan. The advertisements on the screen installed on the wall of Rio Mall precisely during that period also indicate the aforementioned. It has also been established that a pre-prepared audio recording was added to the cut version of the above-noted video.
At the same time, as result of examinations, it has been established that Facebook user “Gor Madig Grigoryan” got this video from onе of his Facebook friends, and this friend received the same video through Facebook from the user “Davud Gadjiev” residing in Azerbaijan: The examination of his IP address has shown that his location is the city of Baku.
The noted fact once again shows that Azerbaijanian side is trying to create panic among the Armenian society through fake and cheap information.
We once again urge the citizens of the Republic of Armenia to be watchful in social media, to be vigilant and careful, refrain from contacts with fake users, not to share such videos and, in case of receiving such videos, inform about the users who send it to the National Security Service of the Republic of Armenia.