Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետամուտ լինելով տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում ՀՀ օրենսդրությամբ իրեն վերապահված գործառույթների և լիազորությունների իրականացմանը, շարունակում է բացահայտել համացանցում՝ պետության, հասարակության և անձի անվտանգությանը վնաս հասցնող կեղծ տեղեկատվություն հրապարակող և տարածող կեղծ օգտատերերին:
Մասնավորապես՝ ս.թ. փետրվարի 26-ին «Գոռ Մադիգ Գրիգորյան» տվյալներով օգտատիրոջ ֆեյսբուքյան էջում տեսանյութ է հրապարակվել, որ իբրև Ադրբեջանի քաղաքացիներն անարգել շրջում են Երևանում և իրականացնում տեսանկարահանումներ, իսկ Հայաստանի հատուկ ծառայություններն անգործության են մատնված:
Իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և հետազոտությունների արդյունքում պարզվել է, որ տարածված տեսանյութը մոնտաժման արդյունք է: Նշված տեսանյութի չմոնտաժված իրական տարբերակի հեղինակը մի կին է, ով համացանցում և սոցիալական ցանցերում է այն տեղադրել դեռևս 2018թ. սկզբներին, որում նա հայերեն լեզվով պատմել է Երևանում նորաբաց «Ռիո մոլ» առևտրի կենտրոնի գործունեության մասին: Դրա մասին են վկայում նաև «Ռիո մոլ» առևտրի կենտրոնի պատին ամրացված էկրանի գովազդային նյութերը, որոնք տեղադրված են եղել հենց նշված ժամանակահատվածում: Պարզվել է նաև, որ մոնտաժված տարբերակում վերոնշյալ տեսագրությանը կցվել է նախապես պատրաստված ձայնագրություն:
Միևնույն ժամանակ, ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ «Գոռ Մադիգ Գրիգորյան» ֆեյսբուքյան օգտատիրոջը տեսանյութը տրամադրել է վերջինիս ֆեյսբուքյան օգտատեր ընկերներից մեկը, ում այդ տեսանյութը ֆեյսբուքի միջոցով ուղարկել է Ադրբեջանում բնակվող «Давуд Гаджиев» օգտատերը: Վերջինիս IP հասցեի ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ տեղորոշման վայրը Բաքու քաղաքն է:
Նշված հանգամանքը մեկ անգամ ևս վկայում է, որ ադրբեջանական կողմը փորձում է կեղծ և էժանագին տեղեկությունների միջոցով խուճապ առաջացնել հայ հասարակության շրջանում:
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին մեկ անգամ ևս հորդորում ենք սոցիալական կայքերում լինել զգոն, ցուցաբերել զգուշավորություն ու շրջահայացություն, զերծ մնալ կեղծ օգտատերերի հետ շփումներից, չտարածել նման օրինակ տեսանյութեր, իսկ այդպիսի տեսանյութերի ստացման դեպքում ուղարկող օգտատերերի մասին տեղեկացնել Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությանը:

Раскрыта неудачная попытка очередной дешевой пропаганды азербайджанской пропагандистской машины.
В частности, 26-го февраля с.г. на странице пользователя Facebook с данными «Гор Мадиг Григорян» был опубликован видеоматериал о том, что, якобы азербайджанские граждане беспрепятственно прогуливаются по Еревану и осуществляют видеосъемки, а спецслужбы Армении бездействуют.
В результате проведенных оперативно-розыскных мероприятий и изучений выяснилось, что распространенный видеоматериал является результатом монтажа. Автором указанного несмонтированного оригинала видеоматериала является некая женщина, которая разместила его в интернете и социальных сетях еще в начале 2018 года. В нем она на армянском языке рассказывала о деятельности недавно открывшегося в Ереване торгового центра «Рио Молл». Об этом свидетельствуют также размещенные на стене здания торгового центра «Рио Молл» рекламные плакаты, которые были установлены именно в указанный период. Выяснилось также, что в смонтированном варианте на вышеупомянутый видеоматериал была приложена заранее подготовленная аудиозапись.
В то же время в ходе исследований выяснилось, что пользователю «Гору Мадигу Григоряну» видеозапись предоставил один из его друзей по соцсети Facebook, кому посредством той же соцсети отправил проживающий в Азербайджане пользователь «Давуд Гаджиев». Изучение IP-адреса последнего показало, что его местоположением является город Баку.Данное обстоятельство в очередной раз свидетельствует о том, что азербайджанская сторона посредством фальшивых и дешевых сведений пытается вызвать панику среди армянского общества.
Еще раз призываем граждан Республики Армения быть внимательными в соцсетях, проявлять осторожность и осмотрительность, воздерживаться от общения с фейк-пользователями, не распространять аналогичные видеозаписи, а в случае получения подобных видеозаписей информировать Службу национальной безопасности Республики Армения о пользователях-отправителях.