ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, ապօրինի միգրացիայի կազմակերպումը դիտարկելով որպես անդրազգային հանցավորության տեսակ, միջազգային իրավունքի և ներպետական օրենսդրության նորմերի հիման վրա հետևողական պայքար մղելով այդ երևույթի դեմ, բացահայտել է անօրինական միգրացիայի կազմակերպման հերթական դեպքը։
Ըստ ձեռք բերված փաստական տվյալների՝ 2018 թ. հուլիսից մինչև 2020 թ. փետրվարն ընկած ժամանակահատվածում Երևանում և Արագածոտնի մարզում բնակվող մի խումբ անձինք նախնական համաձայնությամբ, շահադիտական նպատակով, 3500-3800 եվրոյի դիմաց ստանձնել են կազմակերպել ավելի քան 20 ՀՀ քաղաքացիների ապօրինի արտասահման տեղափոխելու գործընթացը: Նրանք համապատասխան մուտքի արտոնագրերի ստացումն ապահովելու համար պատրաստել են կեղծ փաստաթղթեր` ամուսնության վկայականներ, աշխատավայրի վերաբերյալ տեղեկանքներ, բանկային հաշվի շարժի քաղվածքներ, որոնց օգտագործմամբ ՀՀ–ում գործող մի շարք եվրոպական երկրների դեսպանություններից ստացված մուտքի արտոնագրերով միգրանտները լքել են Հայաստանի Հանրապետությունը և ապօրինի մուտք են գործել «Շենգենյան համաձայնության» երկրներ:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով։
ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ ստորաբաժանումների հսկողության ներքո կեղծ փաստաթղթերի ներկայացմամբ հերթական անգամ մուտքի արտոնագիր ստանալուց առաջ ապօրինի միգրացիայի կազմակերպիչներից մեկը բռնվել և բերման է ենթարկվել, խոստովանել հանցագործության կատարումը, իսկ մյուսները լքել են Հայաստանի Հանրապետության տարածքը։
Գործով նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում բոլոր հանցադեպերը, հանցագործության կատարմանը ներգրավված անձանց շրջանակը պարզելու և պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ։

Выявлен очередной случай организации незаконной миграции
Служба национальной безопасности РА, рассматривая организацию нелегальной миграции как вид транснационального преступления, ведя последовательную борьбу против такого явления на основании норм международного права и внутригосударственного законодательства, выявила очередной случай организации незаконной миграции.
По полученным фактическим данным, в период с июля 2018 г. по февраль 2020 г. группа лиц, проживающих в Ереване и Арагацотнской области, по предварительному сговору, в корыстных целях за 3500-3800 евро обязались организовать процесс нелегальной перевозки за границу более 20 граждан РА. Для обеспечения получения соответствующих въездных виз они подготовили поддельные документы: свидетельства о браке, справки с места работы, выписки о движении денежных средств по банковскому счету, с использованием которых мигранты покинули Республику Армения по въездным визам, полученным в ряде действующих в РА посольств европейских стран, и нелегально въехали в страны “Шенгенского соглашения”.
По факту очевидного преступления в Следственном департаменте СНБ РА возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного Кодекса РА.
Под контролем оперативных подразделений СНБ РА при предъявлении в очередной раз фальшивых документов до получения въездной визы один из организаторов нелегальной миграции был пойман и подвергнут приводу, сознался в совершении преступления, а остальные покинули территорию Республики Армения.
Предварительное следствие по делу продолжается, принимаются меры по выявлению всех событий преступления, установлению круга лиц, вовлеченных в совершение преступления, и привлечению их к ответственности.
Примечание. Подозреваемый или обвиняемый в предполагаемом преступлении считается невиновным, пока его вина не будет доказана вступившим в законную силу приговором суда в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодекс.