ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, ապօրինի միգրացիայի կազմակերպումը դիտարկելով որպես անդրազգային հանցավորության տեսակ, միջազգային իրավունքի և ներպետական օրենսդրության նորմերի հիման վրա հետևողական պայքար մղելով այդ երևույթի դեմ, բացահայտել է անօրինական միգրացիայի կազմակերպման հերթական դեպքը։
Ըստ ձեռք բերված փաստական տվյալների՝ 2018 թ. հուլիսից մինչև 2020 թ. փետրվարն ընկած ժամանակահատվածում Երևանում և Արագածոտնի մարզում բնակվող մի խումբ անձինք նախնական համաձայնությամբ, շահադիտական նպատակով, 3500-3800 եվրոյի դիմաց ստանձնել են կազմակերպել ավելի քան 20 ՀՀ քաղաքացիների ապօրինի արտասահման տեղափոխելու գործընթացը: Նրանք համապատասխան մուտքի արտոնագրերի ստացումն ապահովելու համար պատրաստել են կեղծ փաստաթղթեր` ամուսնության վկայականներ, աշխատավայրի վերաբերյալ տեղեկանքներ, բանկային հաշվի շարժի քաղվածքներ, որոնց օգտագործմամբ ՀՀ–ում գործող մի շարք եվրոպական երկրների դեսպանություններից ստացված մուտքի արտոնագրերով միգրանտները լքել են Հայաստանի Հանրապետությունը և ապօրինի մուտք են գործել «Շենգենյան համաձայնության» երկրներ:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով։
ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ ստորաբաժանումների հսկողության ներքո կեղծ փաստաթղթերի ներկայացմամբ հերթական անգամ մուտքի արտոնագիր ստանալուց առաջ ապօրինի միգրացիայի կազմակերպիչներից մեկը բռնվել և բերման է ենթարկվել, խոստովանել հանցագործության կատարումը, իսկ մյուսները լքել են Հայաստանի Հանրապետության տարածքը։
Գործով նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում բոլոր հանցադեպերը, հանցագործության կատարմանը ներգրավված անձանց շրջանակը պարզելու և պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ։

Another Case of Organization of Illegal Migration Detected
The National Security Service of RA, considering organization of illegal migration as a type of transnational crime and conducting the consistent fight against this phenomenon on the basis of the norms of international law and national legislation, detected another case of organization of illegal migration.
According to the obtained factual data, from July 2018 till February 2020 a group of persons residing in Yerevan and Aragatsotn Marz, with prior agreement and for mercenary purposes, undertook to organize a process of illegal transportation of over 20 RA citizens abroad for 3.500-3.800 EUR. In order to obtain the corresponding entry visas they prepared false documents, i.e. marriage certificates, employment certificates, extracts on movements in bank accounts; thus, migrants left the Republic of Armenia and illegally entered the Schengen countries with entry visas obtained with the use of the abovementioned documents from the Embassies of a number of European countries functioning in RA.
А criminal case was initiated in the Investigation Department of the RA NSS on the fact of an apparent crime, according to the corresponding articles of the RA Criminal Code.
Prior to obtaining an entry visa by submitting false documents once again under the control of the operational subdivisions of the RA NSS, one of the organizers was caught and brought in. He confessed to the crime, and the others left the territory of the Republic of Armenia.
The preliminary investigation on the case is being conducted; measures are being taken to establish all episodes of the crime, as well as to detect persons involved in commitment of the crime and to subject them to liability.