Պաշտոնատար անձի կողմից պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի վնաս
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումներն արմատախիլ անելու սկզբունքին, դրա հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում, դեռևս 2019 թվականի փետրվարին ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված և քննվող քրեական գործով ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ստացել է փաստական տվյալներ այն մասին, որ 2009-2016 թթ. ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալի, այնուհետև ֆինանսների նախարարի տեղակալի պաշտոնները զբաղեցրած, իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ իրականացնող, գործադիր իշխանության ղեկավար պաշտոնատար անձը ծառայության շահերին հակառակ չարաշահել է պաշտոնեական դիրքը՝ վերադասի ազգականներին նյութական օգուտ տալու անձնական և խմբային շահագրգռվածությունից ելնելով։
Մասնավորապես, հիշյալ պաշտոնատար անձն իրենից ծառայողական կախվածության մեջ գտնվող պաշտոնատար և այլ անձանց մասնակցությամբ, ՀՀ օրենսդրության դրույթների խախտմամբ, ապահովել է ՀՀ պետական բյուջեի հանդեպ շուրջ 80 միլիարդ ՀՀ դրամի պարտավորությունների դիմաց տնտեսվարող սուբյեկտի կողմից ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեում գրավադրված «Հիդրոապարատ» ԲԲ ընկերության 132.615 հատ բաժնետոմսերի շուկայականից էապես ցածր գնով իրացումը ՊԵԿ նախագահի ազգականների մասնակցությամբ հիմնադրված ընկերությանը, ինչպես նաև իր գործողություններով ազատել է այդ ընկերությունը 5.000.000 եվրոյին համարժեք ներդրում կատարելու պարտավորությունից:
Բացի դրանից, իմանալով, որ վերադասի՝ ՀՀ ֆինանսների նախարարի ազգականների կողմից օֆշորային գոտում գրանցված կազմակերպությունը 6.000.000 ԱՄՆ դոլարի չափով փոխառություն է տրամադրել տնտեսվարող սուբյեկտի, որի գույքերի վրա չկատարած հարկային պարտավորություններն ապահովելու նպատակով դրվել է արգելանք, փոխառության վերադարձն ապահովելու անձնական և խմբային շահագրգռվածությունից ելնելով և անտեսելով օրենսդրությամբ սահմանված պահանջները, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով՝ համապատասխան հարկային տեսչության պետին հանձնարարել է միջոցներ ձեռնարկել կիրառված արգելանքները վերացնելու ուղղությամբ։
Հիշյալ պաշտոնյայի գործողությունների հետևանքով 2 դրվագով էլ հեղինակազրկվել է պետական մարմինը, խաթարվել է դրա բնականոն գործունեությունը, կոպիտ կերպով խախտվել են հարկային մարմնի կողմից վերահսկվող պարտավորությունների կատարումն ապահովելու հետ կապված հարաբերությունները և գրավադրված գույքի իրացման գործընթացը կարգավորող օրենսդրության պահանջները, անհավասար պայմաններ են ստեղծվել իրացման գործընթացի հնարավոր այլ մասնակիցների համար, որի արդյունքում առաջացել են ծանր հետևանքներ, պետությանը պատճառվել է մոտ 125 միլիոն ՀՀ դրամի, իսկ կազմակերպությանը՝ ավելի քան 2.5 միլիարդ ՀՀ դրամի նյութական վնաս:
Գործով ձեռք բերված փոխկապակցված, հավաստի բավարար ապացույցների համակցությամբ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալի, այնուհետև ֆինանսների նախարարի տեղակալի պաշտոնները նախկինում զբաղեցրած պաշտոնյային ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով մեղադրանք է առաջադրվել, որպես խափանման միջոց ընտրվել է չհեռանալու մասին ստորագրությունը։ Նախաքննությունը շարունակվում է։

Государству причинен ущерб в особо крупных размерах должностным лицом
Служба национальной безопасности РА, будучи верной принципу искоренения различных проявлений коррупции, в рамках возложенных на нее законом функций по ее противодействию, в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых по уголовному делу, возбужденному еще в феврале 2019 г. и расследуемому в Следственном департаменте СНБ РА по фактам злоупотребления должностными полномочиями некоторыми высокопоставленными должностными лицами Комитета государственных доходов РА, получила фактические данные о том, что в 2009-2016 гг. руководящее должностное лицо исполнительной власти, занимавшее должности заместителя председателя Комитета государственных доходов РА, а затем заместителя министра финансов и осуществляющее функции представителя власти, злоупотребил должностным положением вопреки интересам службы, исходя из личной и групповой заинтересованности, связанной с принесением материальной пользы родственникам вышестоящего лица.
В частности, указанное должностное лицо при участии находящихся от него в служебной зависимости должностных и иных лиц, с нарушением положений законодательства РА обеспечил реализацию по цене значительно ниже рыночной 132.615 акций открытого акционерного общества «Гидроаппарат» (заложенного хозяйствующим субъектом в Комитете государственных доходов РА в связи с обязательствами перед государственным бюджетом РА на сумму около 80 миллиардов драмов РА) компании, учрежденной при участии родственников председателя КГД. Своими действиями он также освободил эту компанию от обязательства осуществить инвестиции на сумму, эквивалентную 5.000.000 евро.
Кроме того, зная, что организация, зарегистрированная в офшорной зоне родственниками вышестоящего должностного лица – министра финансов РА, предоставила заем хозяйствующему субъекту на сумму 6.000.000 долларов США, на имущество которого с целью обеспечения неисполненных налоговых обязательств был наложен арест, исходя из личной и групповой заинтересованности по обеспечению возврата займа и пренебрегая установленными законодательством требованиями, используя должностное положение вопреки интересам службы, он поручил начальнику соответствующей налоговой инспекции предпринять меры по снятию наложенного ареста.
В результате действий указанного должностного лица в обоих случаях был подорван авторитет государственного органа, была нарушена его нормальная деятельность, грубо нарушены отношения, связанные с обеспечением выполнения обязательств, контролируемых налоговым органом, а также требования законодательства, регулирующего процесс реализации заложенного имущества, были созданы неравные условия для других возможных участников процесса реализации, в результате чего возникли тяжелые последствия, государству был причинен материальный ущерб на сумму около 125 миллионов драмов РА, а организации – более 2.5 миллиарда драмов РА.
По совокупности полученных по делу взаимосвязанных, достоверных, достаточных доказательств должностному лицу, занимавшему должности заместителя председателя Комитета государственных доходов РА, а затем заместителя министра финансов, было предъявлено обвинение по соответствующей статье Уголовного кодекса РА, в качестве меры пресечения была избрана подписка о невыезде. Предварительное следствие продолжается.