Պաշտոնատար անձի կողմից պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի վնաս
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումներն արմատախիլ անելու սկզբունքին, դրա հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում, դեռևս 2019 թվականի փետրվարին ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված և քննվող քրեական գործով ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ստացել է փաստական տվյալներ այն մասին, որ 2009-2016 թթ. ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալի, այնուհետև ֆինանսների նախարարի տեղակալի պաշտոնները զբաղեցրած, իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ իրականացնող, գործադիր իշխանության ղեկավար պաշտոնատար անձը ծառայության շահերին հակառակ չարաշահել է պաշտոնեական դիրքը՝ վերադասի ազգականներին նյութական օգուտ տալու անձնական և խմբային շահագրգռվածությունից ելնելով։
Մասնավորապես, հիշյալ պաշտոնատար անձն իրենից ծառայողական կախվածության մեջ գտնվող պաշտոնատար և այլ անձանց մասնակցությամբ, ՀՀ օրենսդրության դրույթների խախտմամբ, ապահովել է ՀՀ պետական բյուջեի հանդեպ շուրջ 80 միլիարդ ՀՀ դրամի պարտավորությունների դիմաց տնտեսվարող սուբյեկտի կողմից ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեում գրավադրված «Հիդրոապարատ» ԲԲ ընկերության 132.615 հատ բաժնետոմսերի շուկայականից էապես ցածր գնով իրացումը ՊԵԿ նախագահի ազգականների մասնակցությամբ հիմնադրված ընկերությանը, ինչպես նաև իր գործողություններով ազատել է այդ ընկերությունը 5.000.000 եվրոյին համարժեք ներդրում կատարելու պարտավորությունից:
Բացի դրանից, իմանալով, որ վերադասի՝ ՀՀ ֆինանսների նախարարի ազգականների կողմից օֆշորային գոտում գրանցված կազմակերպությունը 6.000.000 ԱՄՆ դոլարի չափով փոխառություն է տրամադրել տնտեսվարող սուբյեկտի, որի գույքերի վրա չկատարած հարկային պարտավորություններն ապահովելու նպատակով դրվել է արգելանք, փոխառության վերադարձն ապահովելու անձնական և խմբային շահագրգռվածությունից ելնելով և անտեսելով օրենսդրությամբ սահմանված պահանջները, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով՝ համապատասխան հարկային տեսչության պետին հանձնարարել է միջոցներ ձեռնարկել կիրառված արգելանքները վերացնելու ուղղությամբ։
Հիշյալ պաշտոնյայի գործողությունների հետևանքով 2 դրվագով էլ հեղինակազրկվել է պետական մարմինը, խաթարվել է դրա բնականոն գործունեությունը, կոպիտ կերպով խախտվել են հարկային մարմնի կողմից վերահսկվող պարտավորությունների կատարումն ապահովելու հետ կապված հարաբերությունները և գրավադրված գույքի իրացման գործընթացը կարգավորող օրենսդրության պահանջները, անհավասար պայմաններ են ստեղծվել իրացման գործընթացի հնարավոր այլ մասնակիցների համար, որի արդյունքում առաջացել են ծանր հետևանքներ, պետությանը պատճառվել է մոտ 125 միլիոն ՀՀ դրամի, իսկ կազմակերպությանը՝ ավելի քան 2.5 միլիարդ ՀՀ դրամի նյութական վնաս:
Գործով ձեռք բերված փոխկապակցված, հավաստի բավարար ապացույցների համակցությամբ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալի, այնուհետև ֆինանսների նախարարի տեղակալի պաշտոնները նախկինում զբաղեցրած պաշտոնյային ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով մեղադրանք է առաջադրվել, որպես խափանման միջոց ընտրվել է չհեռանալու մասին ստորագրությունը։ Նախաքննությունը շարունակվում է։

Damage in Particularly Large Amount Has Been Caused to State by Official
The National Security Service of RA, being faithful to the principle of eliminating various manifestations of corruption, within the functions, vested upon it by the law, aimed at countering corruption, as a result of operational and search measures and investigative activities undertaken within the framework of the criminal case - initiated back in February 2019 and being investigated in the Investigation Department of the NSS of RA in connection with the abuses of official powers by a number of high-ranking officials of the RA State Revenue Committee - received factual information, according to which, during 2009-2016, high-ranking executive official who held the position of the Deputy Head of the State Revenue Committee and then the position of the Deputy Finance Minister of RA and was implementing the functions of the representative of authority, abused the official position against the service interests due to personal and group interest − to provide material benefit to his superior's relatives.
In particular, the mentioned official, with the participation of officials and other persons who were dependent by employment on him, with the violation of the provisions of RA legislation, ensured the sale, at a price considerably lower than market rates, of 132,615 stocks of ''Hydroapparat'' OJSC − that were pledged by an economic entity to the State Revenue Committee due to the debt, AMD 80 billion, owed to the RA state budget − to the company established with the participation of SRC Head’s relatives and, besides, he also relieved, by his actions, this company from an obligation to invest money equivalent to EUR 5.000.000.
Besides, knowing that the company registered in an offshore zone by the relatives of his superior, the Finance Minister of RA, provided a loan, USD 6.000.000, to the economic entity on the property of which an attachment was levied in order to ensure the fulfillment of outstanding tax obligations, as well as proceeding from personal and group interest − to ensure the return of the loan − and ignoring the requirements prescribed by the law, using official position against service interests, he ordered the head of the corresponding tax inspection to take measures to eliminate the imposed attachments.
Due to the actions of the mentioned official, in both episodes, the state body has been discredited, its normal functioning has been disrupted, the relations in regard to ensuring the fulfillment of obligations, which are controlled by the tax authority, as well as the requirements of the law regarding the regulation of the process of selling the pledged property, have been severely disrupted, unequal conditions have been created for other possible participants of the sale process, which resulted in heavy consequences; a material damage, around AMD 125million, was caused to the state, and more than AMD 2.5 billion damage was caused to the company.
Due to the body of interrelated, credible sufficient evidence obtained in the case, according to the corresponding article of the Criminal Code of RA, the official, who had previously held the position of the Deputy Head of the State Revenue Committee of RA and then the position of the Deputy Finance Minister, was charged; written undertaking not to leave the place has been chosen as a measure of restraint. Preliminary investigation goes on.