Բացահայտվել է հափշտակություններ և կեղծիքներ կատարելու կոռուպցիոն բնույթի հանցավոր դեպք
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հանցավորության դեմ պայքարի ոլորտում օրենքով վերապահված լիազորությունների շրջանակներում պատշաճ իրավական ընթացք տալով պետական տարբեր մարմիններից ստացված կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումների վերաբերյալ ազդակներին, ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտել է տևական ժամանակ պաշտոնատար անձի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություններ և կեղծիքներ կատարելու կոռուպցիոն բնույթի հանցավոր դեպք:
Ստացված փաստական տվյալների համաձայն՝ 2015-2019 թթ. ««Ձորակ» հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց խնամքի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենն իր պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ իրեն վստահված ուրիշի գույքը հափշտակելու (յուրացնելու) դիտավորությամբ, 2015-2019 թթ. ընկած ժամանակահատվածում մի շարք քաղաքացիների հրամանագրել է կազմակերպության տարբեր հաստիքներում, ովքեր փաստացի աշխատանքի չեն հաճախել: Նրանց տվյալները ներառվել են աշխատաժամանակի հաշվարկի տեղեկագրում ու աշխատավարձի հաշվարկի ցուցակներում, և պետական միջոցների հաշվին դուրս է գրվել ընդհանուր առմամբ 25.231.000 ՀՀ դրամի չափով աշխատավարձ, որը տնօրինել է նշված պաշտոնատար անձը: Արդյունքում վերջինս յուրացման եղանակով հափշտակել է վերոնշյալ՝ առանձնապես խոշոր չափերով գումարը:
Բացի դրանից, նույն ժամանակահատվածում նշված ՊՈԱԿ-ում աշխատակիցների կողմից աշխատանքի հաճախելիության մատյանում աշխատակցի անվան դիմաց 2015-2018 թթ. դրվել են ստորագրություններ վերջինիս՝ ՀՀ-ից բացակայելու պայմաններում:
Միևնույն ժամանակ, 2018-2020 թթ. փետրվարն ընկած ժամանակահատվածում ՊՈԱԿ-ի շուրջօրյա վճարովի խնամքի մի շարք շահառուներ ընդունվել և պահվել են կենտրոնում առանց համապատասխան ձևակերպումների, որոնց շուրջօրյա վճարովի խնամքի պայմանագրով նախատեսված օրական գումարը յուրաքանչյուր ամսվա վերջում առձեռն ստացվել է շահառուների հարազատներից և չի մուտքագրվել կազմակերպության դրամարկղ: Արդյունքում յուրացման եղանակով հափշտակվել է առանձնապես խոշոր չափերի գումար:
««Ձորակ» հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց խնամքի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի պաշտոնատար անձի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություններ և կեղծիքներ կատարելու դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով հարուցվել է քրեական գործ, իրականացվում է նախաքննություն:

Раскрыт преступный случай коррупционного характера, связанный с совершением хищений и фальсификаций
Служба национальной безопасности РА в рамках возложенных на нее законом полномочий в сфере борьбы с преступностью, давая надлежащий правовой ход сигналам, полученным от разных государственных органов, относительно различных проявлений коррупции, в результате предпринятых оперативно-розыскных мероприятий раскрыла преступный случай коррупционного характера, связанный с совершением хищений в особо крупных размерах и фальсификаций должностным лицом в течение длительного времени.
Согласно полученным фактическим данным, директор ГНКО "Центр по уходу за лицами с психическими расстройствами "Дзорак"", занимавший эту должность в 2015-2019 гг., с целью умышленного совершения хищения (присвоения) вверенного ему чужого имущества с использованием своего должностного положения, в течение 2015-2019гг. приказом назначил ряд граждан на различные штаты этой организации, которые фактически не посещали работу.
Их данные были включены в ведомость учета рабочего времени и в списки расчета заработной платы, и за счет государственных средств была выписана зарплата на общую сумму в размере 25.231.000 драмов РА, которой распорядилось указанное должностное лицо. В результате, последний путем присвоения совершил хищение вышеупомянутой суммы в особо крупных размерах.
Кроме этого, в тот же период в указанном ГНКО в журнале посещаемости работы сотрудниками напротив имени сотрудника в 2015-2018 гг. ставились подписи во время его отсутствия из РА.
В то же время, в период с 2018г. по февраль 2020г. ряд бенефициариев круглосуточного платного ухода ГНКО были приняты и содержались в центре без соответствующих оформлений, чья ежедневная сумма, предусмотренная договором о круглосуточном платном уходе, в конце каждого месяца вносилась родными бенефициариев и не поступала в кассу организации. В результате, путем присвоения была похищена сумма в особо крупных размерах.
По фактам совершения хищений в особо крупных размерах и фальсификаций должностным лицом ГНКО "Центр по уходу за лицами с психическими расстройствами "Дзорак"" в Следственном департаменте СНБ РА было возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА. Ведется предварительное следствие