Բացահայտվել է հափշտակություններ և կեղծիքներ կատարելու կոռուպցիոն բնույթի հանցավոր դեպք
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հանցավորության դեմ պայքարի ոլորտում օրենքով վերապահված լիազորությունների շրջանակներում պատշաճ իրավական ընթացք տալով պետական տարբեր մարմիններից ստացված կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումների վերաբերյալ ազդակներին, ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտել է տևական ժամանակ պաշտոնատար անձի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություններ և կեղծիքներ կատարելու կոռուպցիոն բնույթի հանցավոր դեպք:
Ստացված փաստական տվյալների համաձայն՝ 2015-2019 թթ. ««Ձորակ» հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց խնամքի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենն իր պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ իրեն վստահված ուրիշի գույքը հափշտակելու (յուրացնելու) դիտավորությամբ, 2015-2019 թթ. ընկած ժամանակահատվածում մի շարք քաղաքացիների հրամանագրել է կազմակերպության տարբեր հաստիքներում, ովքեր փաստացի աշխատանքի չեն հաճախել: Նրանց տվյալները ներառվել են աշխատաժամանակի հաշվարկի տեղեկագրում ու աշխատավարձի հաշվարկի ցուցակներում, և պետական միջոցների հաշվին դուրս է գրվել ընդհանուր առմամբ 25.231.000 ՀՀ դրամի չափով աշխատավարձ, որը տնօրինել է նշված պաշտոնատար անձը: Արդյունքում վերջինս յուրացման եղանակով հափշտակել է վերոնշյալ՝ առանձնապես խոշոր չափերով գումարը:
Բացի դրանից, նույն ժամանակահատվածում նշված ՊՈԱԿ-ում աշխատակիցների կողմից աշխատանքի հաճախելիության մատյանում աշխատակցի անվան դիմաց 2015-2018 թթ. դրվել են ստորագրություններ վերջինիս՝ ՀՀ-ից բացակայելու պայմաններում:
Միևնույն ժամանակ, 2018-2020 թթ. փետրվարն ընկած ժամանակահատվածում ՊՈԱԿ-ի շուրջօրյա վճարովի խնամքի մի շարք շահառուներ ընդունվել և պահվել են կենտրոնում առանց համապատասխան ձևակերպումների, որոնց շուրջօրյա վճարովի խնամքի պայմանագրով նախատեսված օրական գումարը յուրաքանչյուր ամսվա վերջում առձեռն ստացվել է շահառուների հարազատներից և չի մուտքագրվել կազմակերպության դրամարկղ: Արդյունքում յուրացման եղանակով հափշտակվել է առանձնապես խոշոր չափերի գումար:
««Ձորակ» հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց խնամքի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի պաշտոնատար անձի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություններ և կեղծիքներ կատարելու դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով հարուցվել է քրեական գործ, իրականացվում է նախաքննություն:

The National Security Service of RA, taking legal action − within the functions vested upon it by the law in the field of countering crime − related to the alerts regarding various manifestations of corruption received from different state bodies, as a result of the undertaken operational and search measures and investigative activities, detected a corruption-related criminal incident - thefts and frauds, in especially large amounts, committed by an official for a long time.
According to the received factual information, from 2015-2019, the director of "Dzorak Care Center For People With Mental Disorders" SNCO, using his official position with the intention to steal (embezzle) other person’s property entrusted to him, during 2015-2019, appointed a number of citizens, who didn't actually go to work, to different posts in the organization. The data of these citizens were included in the time card and in the salary calculation list, and salaries − AMD 25.231.000 in total − were written out at state expense and managed by the mentioned official. As a result, the latter stole the mentioned especially large amount of money through embezzlement.
Besides, within the same period, in the same SNCO, during 2015-2018, signatures were put in the work attendance register in front of the name of an employee while the latter was not in the Republic of Armenia.
At the same time, from 2018 to February 2020, a number of beneficiaries of SNCO's 24/7 paid care were accepted and kept in the center without relevant documentation, and the daily amount of money paid under the agreement on 24/7 paid care was personally received from the beneficiaries’ relatives at the end of each month without entering the company’s cash register. As a result, especially large amount of money was stolen through embezzlement.
According to the corresponding articles of the criminal code of RA, a criminal case has been initiated in the Investigation Department of the NSS of RA in connection with cases of theft and frauds, in especially large amounts, committed by the official of "Dzorak Care Center For People With Mental Disorders" SNCO. Preliminary investigation is being conducted.