Էդուարդ Մարտիրոսյանը Գոհար Վարդանյանի Պատվո շքանշանը փոխանցեց լեգենդար հետախույզի զարմուհուն
Մարտի 12-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի պարտականությունների ժամանակավոր կատարող, գնդապետ Էդուարդ Մարտիրոսյանն ազգային անվտանգության մարմինների թանգարանում հանդիսավոր կերպով փոխանցեց լեգենադար հետախույզ Գոհար Վարդանյանի զարմուհուն` Անահիտ Փահլևանյանին, ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հրամանագրով հետմահու պարգևատրված Գ. Վարդանյանի Պատվո շքանշանը:
Է. Մարտիրոսյանը ԱԱԾ աշխատակիցների անունից իր երախտիքի և շնորհակալական խոսքը ուղղեց ականավոր հետախույզի հարազատներին:
«Մենք բարձր ենք գնահատում Գևորգ և Գոհար Վարդանյաների աշխատանքը, անվտանգության մարմիններում անբասիր գործունեությունը, հայրենիքին մատուցած բացառիկ ծառայություններն ու անմնացորդ նվիրումը: Նրանք մեծ ավանդ են ներդրել երկրի ազգային շահերի և անվտանգության համար, ու մեր բոլորի հիշողություններում իրենք կմնան որպես հայրենիքին նվիրյալ հերոսներ», - ասաց Է. Մարտիրոսյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով բարձր պարգևի համար՝ Ա. Փահլևանյանը, նշեց, որ անչափ հպարտ և ուրախ է, որ Վարդանյանների կատարած ահռելի աշխատանքն ու հայրենիքին մատուցած ծառայությունը նման բարձր գնահատականի արժանացան իրենց հայրենիքում:
«Մեծացել եմ մի ընտանիքում, որտեղ սովորեցնում էին լինել պարտաճանաչ, բարի, մարդասեր և լավատես: Այդպիսին էին Գևորգ և Գոհար Վարդանյանները: Հայրենասեր և ուժեղ, անվախ և վճռական այդ զույգն անցել է բարդ և դժվարին ճանապարհ», - ասաց Ա. Փահլևանյանը:
Վարդանյանների հարազատները հետմահու պարգևատրած Պատվո շքանշանը ի պահ տվեցին ՀՀ ազգային անվտանգության մարմինների թանգարանին:

Эдуард Мартиросян вручил орден Почета Гоар Варданян племяннице легендарной разведчицы
12 марта временно исполняющий обязанности директора Службы национальной безопасности РА, полковник Эдуард Мартиросян в Музее органов национальной безопасности торжественно вручил орден Почета Гоар Варданян, посмертно награжденной указом президента РА Армена Саркисяна, племяннице легендарной разведчицы Анаит Пахлеванян.
Э.Мартиросян от имени сотрудников СНБ обратился со словами признательности и благодарности к родственникам выдающейся разведчицы.
“Мы высоко ценим работу Геворга и Гоар Варданянов, их безупречную деятельность в органах безопасности, исключительные заслуги перед Родиной и беззаветную преданность. Они внесли большой вклад в дело национальных интересов и безопасность страны, и в памяти всех нас они останутся преданными Родине героями”,- сказал Э.Мартиросян.
Выразив благодарность за высокую награду, А.Пахлеванян отметила, что безмерно гордится и рада тому, что проделанная Варданянами огромная работа и служение Отчизне удостоились столь высокой оценки на родине.
“Я выросла в семье, где учили быть добросовестными, добрыми, гуманными и оптимистичными. Такими были Геворг и Гоар Варданяны. Эта патриотичная и сильная, бесстрашная и решительная пара прошла сложный и трудный путь”,- сказала А.Пахлеванян.
Родственники Варданянов передали присужденный посмертно Г.Варданян орден Почета на хранение в Музей органов национальной безопасности РА.