Եվս մեկ պաշտոնյայի մեղադրանք է առաջադրվել պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումներն արմատախիլ անելու սկզբունքին, դրա հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում, ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցած և քննվող քրեական գործով ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ որոշում է կայացվել հերթական պաշտոնյային որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին՝ պետության համար ծանր հետևանքների առաջացմամբ զուգորդված պաշտոնեական լիազորություններն առերևույթ չարաշահելու համար։
Ստացված փաստական տվյալների համաձայն՝ 2014-2015 թթ. ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ մաքսային սահմանով տեղափոխվող ապրանքների նկատմամբ մաքսային հսկողություն իրականացնող ՀՀ ֆինանսների նախարարության առանցքային վարչություններից մեկի պետը, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ և իրականացնելով իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ, նշված ժամանակահատվածում վերադասի՝ ՀՀ ֆինանսների նախարարի ազգականների հետ համատեղ, ձեռնարկատիրությամբ զբաղվող տնտեսվարող սուբյեկտի հիմնադիրներին նյութական օգուտ տալու անձնական և խմբային շահագրգռվածությունից ելնելով, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, իրենից ծառայողական կախվածության մեջ գտնվող պաշտոնատար անձին՝ մաքսային տեսուչին, 2015 թ. ցուցում է տվել անտեսել «կարմիր ուղի» ընթացակարգով ՀՀ ներկրված՝ հովանավորվող ընկերության բեռները զննելու պարտադիր պայմանը։ Օգտվելով այդ ցուցումի արդյունքում տեսուչի ցուցաբերած անգործությունից՝ հիշյալ տնտեսվարող ընկերության ներկայացուցիչները Իսպանիայի Թագավորությունից և Իտալիայի Հանրապետությունից պարբերաբար Հայաստան տեղափոխված նշված երկրների արտադրության կերամիկական երեսպատման սալիկները հայտարարագրել են որպես շինարարական գիպս, նվազեցնելով մաքսային արժեքը, և ապրանքների մաքսազերծման ու հարկման համար հիմք հանդիսացող կեղծ հաշիվ-ապրանքագրերի ու դրանց տվյալներով հարկային մարմիններ ներկայացված հաշվարկների օգտագործմամբ մաքսազերծել և իրացրել են ՀՀ ներմուծված թանկարժեք շինանյութը։
Արդյունքում, ՀՀ ֆինանսների նախարարության հիշյալ պաշտոնյայի գործողությունների հետևանքով կոպիտ կերպով խախտվել են նշված բնագավառում իրավահարաբերությունները կարգավորող օրենսդրության պահանջները, խաթարվել է ապրանքաշրջանառության հանդեպ հսկողության և հարկահավաքության բնագավառում պետական մարմնի բնականոն գործունեությունը, հեղինակազրկվել է պետական մարմինը, անհավասար վիճակում են հայտնվել նույնանման ապրանքներ ներմուծող տնտեսվարող սուբյեկտները և բարենպաստ պայմաններ են ստեղծվել հանցագործություն կատարելու համար, որի արդյունքում պետությանը պատճառվել է նյութական վնաս և առաջացել են ծանր հետևանքներ։
Գործով ձեռք բերված փոխկապակցված, հավաստի բավարար ապացույցների համակցությամբ որոշում է կայացվել ՀՀ ֆինանսների նախարարի հիշյալ պաշտոնյային ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին։ Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ նա դեռևս 2018 թ. սեպտեմբերին լքել է Հայաստանի Հանրապետության տարածքը՝ վերջինիս նկատմամբ հայտարարվել է միջազգային հետախուզում, իսկ որպես խափանման միջոց դատարանի կողմից ընտրվել է կալանավորումը։
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում հետախուզվողին հայտնաբերելու, վարույթն իրականացնող մարմին ներկայացնելու և այլ հանցադեպերին նրա առնչությունը պարզելու ուղղությամբ։

The National Security Service of RA, being faithful to the principle of eliminating various manifestations of corruption, within the functions vested upon it by the law aimed at countering corruption, by combination of evidence that was obtained as a result of operational and search measures and investigative activities undertaken in the criminal case − which was initiated and being investigated in the Investigation Department of the NSS of RA in connection with abuses of power by a number high-ranking officials of the RA State Revenue Committee − made a decision to involve another official as a defendant for apparent abuse of official authority, along with creating heavy consequences for the state.
According to the received factual information, within the period of 2014-2015, the chief of one of the main departments of the RA Ministry of Finance that carries out customs control over the goods transported across the RA customs border, being an official and implementing the functions of the representative of authority, during the noted period, jointly with the relatives of his superior, the Finance Minister of RA, proceeding from personal and group interest - providing material benefit for the founders of the economic entity engaged in entrepreneurship – as well as using the official position against the interests of the service, in 2015 instructed the customs inspector, an official dependent on him by virtue of employment, to ignore the mandatory condition of screening the sponsored company’s cargo imported to the Republic of Armenia, according to the “red channel” procedure. Taking advantage of inspector’s omission, which was due to this instruction, the representatives of the mentioned economic entity declared expensive ceramic tiles - produced in the Kingdom of Spain and the Italian Republic and regularly transported from that countries to Armenia - as a building gypsum, thus reducing the customs value; with the use of false invoices based on which customs clearance and taxation of goods is being conducted, as well as with the use of calculations submitted to the customs bodies with the data of these false invoices, they got customs clearance and sold the expensive construction material that had been imported to the Republic of Armenia.
Consequently, as result of the activities of the mentioned official of the RA Ministry of Finance, the requirements of the legislation regulating the legal relationships in the noted field have been severely violated; the normal functioning of the state body in the field of trade control and taxation has been disrupted; the state body has been discredited; the economic entities importing the same type of product have faced inequalities; favorable conditions have been created for commission of an offence. As a result, material damage was caused to the state along with severe consequences.
Due to the sufficient combination of interrelated and reliable evidence obtained in the case, a decision has been made to involve the mentioned official of the RA Ministry of Finance as a defendant, according to the corresponding article of the Criminal Code of RA. Taking into account that he left the territory of the Republic of Armenia back in September of 2018, the latter has been declared internationally wanted, and arrest has been chosen by the court as a measure of restraint against him.
Preliminary investigation goes on; measures are being taken to find the wanted person, to bring him before the body conducting the proceeding and to find out his connection to the other events of crime.