Եվս մեկ պաշտոնյայի մեղադրանք է առաջադրվել պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումներն արմատախիլ անելու սկզբունքին, դրա հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում, ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցած և քննվող քրեական գործով ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ որոշում է կայացվել հերթական պաշտոնյային որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին՝ պետության համար ծանր հետևանքների առաջացմամբ զուգորդված պաշտոնեական լիազորություններն առերևույթ չարաշահելու համար։
Ստացված փաստական տվյալների համաձայն՝ 2014-2015 թթ. ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ մաքսային սահմանով տեղափոխվող ապրանքների նկատմամբ մաքսային հսկողություն իրականացնող ՀՀ ֆինանսների նախարարության առանցքային վարչություններից մեկի պետը, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ և իրականացնելով իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ, նշված ժամանակահատվածում վերադասի՝ ՀՀ ֆինանսների նախարարի ազգականների հետ համատեղ, ձեռնարկատիրությամբ զբաղվող տնտեսվարող սուբյեկտի հիմնադիրներին նյութական օգուտ տալու անձնական և խմբային շահագրգռվածությունից ելնելով, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, իրենից ծառայողական կախվածության մեջ գտնվող պաշտոնատար անձին՝ մաքսային տեսուչին, 2015 թ. ցուցում է տվել անտեսել «կարմիր ուղի» ընթացակարգով ՀՀ ներկրված՝ հովանավորվող ընկերության բեռները զննելու պարտադիր պայմանը։ Օգտվելով այդ ցուցումի արդյունքում տեսուչի ցուցաբերած անգործությունից՝ հիշյալ տնտեսվարող ընկերության ներկայացուցիչները Իսպանիայի Թագավորությունից և Իտալիայի Հանրապետությունից պարբերաբար Հայաստան տեղափոխված նշված երկրների արտադրության կերամիկական երեսպատման սալիկները հայտարարագրել են որպես շինարարական գիպս, նվազեցնելով մաքսային արժեքը, և ապրանքների մաքսազերծման ու հարկման համար հիմք հանդիսացող կեղծ հաշիվ-ապրանքագրերի ու դրանց տվյալներով հարկային մարմիններ ներկայացված հաշվարկների օգտագործմամբ մաքսազերծել և իրացրել են ՀՀ ներմուծված թանկարժեք շինանյութը։
Արդյունքում, ՀՀ ֆինանսների նախարարության հիշյալ պաշտոնյայի գործողությունների հետևանքով կոպիտ կերպով խախտվել են նշված բնագավառում իրավահարաբերությունները կարգավորող օրենսդրության պահանջները, խաթարվել է ապրանքաշրջանառության հանդեպ հսկողության և հարկահավաքության բնագավառում պետական մարմնի բնականոն գործունեությունը, հեղինակազրկվել է պետական մարմինը, անհավասար վիճակում են հայտնվել նույնանման ապրանքներ ներմուծող տնտեսվարող սուբյեկտները և բարենպաստ պայմաններ են ստեղծվել հանցագործություն կատարելու համար, որի արդյունքում պետությանը պատճառվել է նյութական վնաս և առաջացել են ծանր հետևանքներ։
Գործով ձեռք բերված փոխկապակցված, հավաստի բավարար ապացույցների համակցությամբ որոշում է կայացվել ՀՀ ֆինանսների նախարարի հիշյալ պաշտոնյային ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին։ Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ նա դեռևս 2018 թ. սեպտեմբերին լքել է Հայաստանի Հանրապետության տարածքը՝ վերջինիս նկատմամբ հայտարարվել է միջազգային հետախուզում, իսկ որպես խափանման միջոց դատարանի կողմից ընտրվել է կալանավորումը։
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում հետախուզվողին հայտնաբերելու, վարույթն իրականացնող մարմին ներկայացնելու և այլ հանցադեպերին նրա առնչությունը պարզելու ուղղությամբ։

Еще одному должностному лицу предъявлено обвинение в злоупотреблении должностными полномочиями
Служба национальной безопасности РА, будучи преданной принципу искоренения различных проявлений коррупции, в рамках возложенных на нее законом полномочий по ее противодействию, по совокупности доказательств, полученных в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых по уголовному делу, возбужденному и расследуемому в Следственном департаменте СНБ РА по фактам злоупотребления должностными полномочиями некоторыми высокопоставленными должностными лицами Комитета государственных доходов РА, приняла решение о привлечении очередного должностного лица в качестве обвиняемого в связи с очевидным злоупотреблением должностными полномочиями, сопряженным с возникновением тяжелых последствий для государства.
Согласно полученным фактическим данным, начальник одного из главных управлений Министерства финансов РА, осуществляющий в течение 2014-2015гг. таможенный контроль за товарами, переправляемыми через таможенную границу РА, являясь должностным лицом и выполняя функции представителя власти, в течение указанного периода совместно с родственниками вышестоящего руководителя – Министра финансов РА, исходя из личной и групповой заинтересованности, связанной с принесением материальной пользы учредителям хозяйствующего субъекта, занимающегося предпринимательством, используя должностное положение вопреки интересам службы, в 2015г. дал указание находящемуся в его служебном подчинении должностному лицу - таможенному инспектору, проигнорировать обязательное условие досмотра ввезенных в РА посредством процедуры «красного коридора» грузов покровительствуемой компании.
Воспользовавшись бездействием, проявленным инспектором в результате этого указания, представители указанной хозяйствующей компании декларировали производимые в Королевстве Испания и Республике Италия керамические облицовочные плиты, периодически ввозимые в Армению из указанных стран, в качестве строительного гипса, уменьшая таможенную стоимость и, используя поддельные счет-фактуры, являющиеся основанием для растаможивания и налогообложения товаров, и расчеты с их данными, представляемые налоговым органам, растаможивали и реализовывали ввозимые в РА дорогостоящие строительные материалы.
В результате, вследствие действий указанного должностного лица Министерства финансов РА были грубо нарушены требования законодательства, регулирующего правоотношения в указанной сфере, была нарушена нормальная деятельность государственного органа в сфере контроля за оборотом товаров и сбором налогов, дискредитирован государственный орган, хозяйствующие субъекты, ввозившие такие же товары, оказались в неравном положении и были созданы благоприятные условия для совершения преступления, в результате чего государству был причинен материальный ущерб и возникли тяжелые последствия.
По совокупности полученных по делу взаимосвязанных, достоверных, достаточных доказательств согласно соответствующей статье Уголовного кодекса РА было принято решение о привлечении указанного должностного лица Министерства финансов РА в качестве обвиняемого. Учитывая то обстоятельство, что он еще в сентябре 2018г. покинул территорию Республики Армения, он объявлен в международный розыск, а в качестве меры пресечения судом избран арест.
Предварительное следствие продолжается, принимаются меры по обнаружению разыскиваемого, передаче его в орган, осуществляющий производство, и установлению его причастности к другим событиям преступления.