ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հորդորում է
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, կորոնավիրուսի տարածմամբ պայմանավորված, տարաբնույթ խնդիրների լուծմանն ուղղված կանխարգելիչ միջոցառումների իրականացման շրջանակներում ամենօրյա ռեժիմով օրենսդությամբ սահմանված կարգով մշտադիտարկում է նաև տեղեկատվական տիրույթում և սոցիալական ցանցերում տարածվող լուրերը:
Մասնավորապես, ՀՀ ԱԱԾ-ի կողմից հայտնաբերվել են սոցիալական ցանցերում գրանցված օգտատերեր, որոնց էջերում առկա գրառումները պարունակել են ապատեղեկատվություն՝ ՀՀ-ում կորոնավիրուսից մտացածին մահացության դեպքերի առնչությամբ: Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ հաքերները, որոշ դեպքերում Ադրբեջանի Հանրապետությունից, կոտրել են առանձին հայ օգտատերերի էջեր և տարածել ապատեղեկատվություն:
ՀՀ ԱԱԾ-ն հորդորում է սոցիալական ցանցերի օգտատերերին հնարավորինս հետևել իրենց էջերի անվտանգության կանոնների պահպանմանը, իսկ հանրությանը կոչ է անում ապավինել միայն պաշտոնական աղբյուրների լրահոսին:

Служба национальной безопасности РА в рамках осуществления профилактических мероприятий, направленных на решение различных проблем в связи с распространением коронавируса, в установленном законодательством порядке осуществляет также ежедневый мониторинг новостей, распространяемых в информационной сфере и социальных сетях.
В частности, со стороны СНБ РА были выявлены зарегистрированные в социальных сетях пользователи, записи на страницах которых содержали дезинформацию о вымышленных случаях смерти от коронавируса в РА. В результате изучения выяснилось, что хакеры, в некоторых случаях из Азербайджанской Республики, взломали страницы отдельных армянских пользователей и распространили дезинформацию.
СНБ РА призывает пользователей социальных сетей по возможности следить за соблюдением правил безопасности своих страниц, а общественность призывает доверять только новостям официальных источников.