ՀՀ ԱԱԾ-ն բացահայտել է առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և տալու հերթական դեպքը (տեսանյութ)
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումներն արմատախիլ անելու որդեգրած քաղաքականությանը, դրա հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և տալու հերթական դեպքը։
Ստացված փաստական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի համալիր հարկային ստուգումների վարչության գլխավոր հարկային 2 տեսուչներ, հանդիսանալով իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներով օժտված պետական ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձինք, ՀՀ ՊԵԿ նախագահի հանձնարարագրի հիման վրա տնտեսվարող սուբյեկտներից մեկում իրականացնելով համալիր հարկային ստուգում, շահադիտական շահագրգռվածությունից ելնելով, չարաշահել են ծառայողական լիազորություննները և ծառայության շահերին հակառակ չեն կատարել ծառայողական պարտականությունները: Նշված անձինք, մասնավորապես, միջոցներ չեն ձեռնարկել իրավախախտումը կանխելու և բացահայտելու ուղղությամբ, իրենց կազմած ակտով չեն արձանագրել հայտնաբերված խախտումները՝ դրանով իսկ էական վնաս պատճառելով պետության օրինական շահերին, հեղինակազրկելով պետական մարմինը՝ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն և խաթարելով դրա բնականոն գործունեությունը, ինչը բարենպաստ պայմաններ է ստեղծել իրավախախտումը կոծկելու և նոր իրավախախտում կատարելու համար ու առաջացրել ծանր հետևանքներ:
Պաշտոնեական լիազորությունները կատարելու փոխարեն հիշյալ պաշտոնյաները նախնական համաձայնությամբ, ստուգվող ընկերության տնօրենի օգտին իրենց լիազորությունների շրջանակում գործողություններ չկատարելու, այն է՝ հայտնաբերված իրավախախտումները չարձանագրելու և լրացուցիչ հարկային պարտավորություններ չառաջացնելու համար, վերջինիցս 2020 թ. մարտի սկզբին նշված տնտեսվարող սուբյեկտի հաշվապահությունը վարող անձի օժանդակությամբ որպես կաշառք պահանջել են առանձնապես խոշոր չափերով՝ 14.807.400 ՀՀ դրամին համարժեք 30.000 ԱՄՆ դոլար գումար, որի մի մասը՝ 4.000.000 ՀՀ դրամը, տեսուչներից մեկը 2020 թ. մարտի 20-ին Երևան-Սևան ավտոճանապարհի 15-րդ կիլոմետրի հատվածում ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ ստորաբաժանումների աշխատակիցների հսկողության ներքո ստացել է ՍՊԸ-ի տնօրենից, որից հետո նշված անձինք բռնվել և բերման են ենթարկվել։
Առերևույթ հանցագործությունների դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով, ենթադրյալ հանցագործության կատարման մեջ կասկածվող 4 անձինք ձերբակալվել են: Կատարված խուզարկությամբ տեսուչներից մեկի ավտոմեքենայում հայտնաբերվել է կաշառքի առարկան, իսկ տնտեսվարող սուբյեկտի ղեկավարը խոստովանել է կաշառք տալու հանգամանքը, ինչը պնդել է առերեսման ժամանակ։ Ստուգումն իրականացնող 2 տեսուչներին մեղադրանք է առաջադրվել, իսկ որպես խափանման միջոց դատարանի կողմից ընտրվել է կալանավորումը։
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում կոռուպցիոն շղթայի մեջ ներգրավված բոլոր անձանց պարզելու և արարքներին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ։

СНБ РА выявила очередной случай получения и дачи взятки в особо крупных размерах
Служба национальной безопасности РА, будучи верной политике искоренения различных проявлений коррупции, в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках возложенных на нее законом функций по противодействию коррупции, раскрыла очередной случай злоупотребления должностными полномочиями и получения и дачи взятки в особо крупных размерах.
Согласно полученным фактическим данным, двое главных налоговых инспекторов Управления комплексных налоговых проверок Комитета государственных доходов РА, являясь наделенными функциями представителей власти должностными лицами, осуществляющими государственную службу, на основании предписания председателя КГД РА осуществляя комплексную налоговую проверку в одном из хозяйствующих субъектов, исходя из корыстной заинтересованности, злоупотребили служебными полномочиями и вопреки интересам службы не исполнили служебные обязанности. Указанные лица, в частности, не предприняли мер для предотвращения и выявления правонарушения, в составленном ими акте не зафиксировали обнаруженные правонарушения, тем самым причинив существенный ущерб законным интересам государства, дискредитировав государственный орган - Комитет государственных доходов РА, и нарушив его нормальную деятельность, что создало благоприятные условия для сокрытия правонарушения и совершения нового правонарушения, а также привело к тяжелым последствиям.
Вместо осуществления своих должностных полномочий упомянутые должностные лица, по предварительному сговору, для того, чтобы не совершать действий в пользу директора проверяемой компании в рамках своих полномочий, то есть, не фиксировать выявленные правонарушения и не создавать дополнительных налоговых обязательств, в начале марта 2020г. при содействии лица, ведущего бухгалтерию указанного хозяйствующего субъекта, потребовали у него в качестве взятки сумму в особо крупных размерах - 30.000 долларов США, эквивалентных 14.807.400 драмам РА, часть которой - 4.000.000 драмов РА - один из инспекторов получил от директора ООО 20 марта 2020г. на 15-м километре трассы Ереван-Севан под контролем оперативных подразделений СНБ РА, после чего указанные лица были пойманы и подвергнуты приводу.
По фактам очевидных преступлений в Следственном департаменте СНБ РА было возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного Кодекса РА. Четверо лиц, подозреваемых в совершении предполагаемого преступления, были задержаны.
Во время обыска автомобиля одного из инспекторов был обнаружен предмет взятки, а руководитель хозяйствующего субъекта признал обстоятельство дачи взятки, на чем настаивал в ходе очной ставки. Предъявлено обвинение двум инспекторам, осуществляющим проверку, а в качестве меры пресечения судом избрано заключение под стражу.
Предварительное следствие продолжается, предпринимаются меры для того, чтобы установить всех лиц, вовлеченных в коррупционную цепочку, и дать соответствующую уголовно-правовую оценку совершенным деяниям.