Բացահայտվել է պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և յուրացման եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու դեպք
24-03-2020
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումներն արմատախիլ անելու և պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու որդեգրած քաղաքականությանը, դրա հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է տեղական ինքնակառավարման մարմիններում պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և յուրացման եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու դեպք։
Ստացված փաստական տվյալների համաձայն՝ Երևան քաղաքի համայնքներից մեկի ղեկավարի, այնուհետև, Երևանի քաղաքապետի պաշտոնները զբաղեցրած պաշտոնատար անձը, անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, պաշտոնեական դիրքը օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ և դրա օգտագործմամբ յուրացրել է առանձնապես խոշոր չափերով անշարժ գույքը՝ 233.470.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ՝ Երևան քաղաքի Թամանյան փողոցում գործող մանկապարտեզը:
Նախանշած հափշտակությունն ավարտին հասցնելու նպատակով՝ հիշյալ պաշտոնյան նախ գործող օրենսդրության դրույթների և ընթացակարգերի կոպիտ խախտմամբ, պաշտոնեական կեղծիք կատարելու միջոցով, ավագանու ապօրինի որոշման հիման վրա 2008 թ. դեկտեմբերի 25-ին ապահովել է համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպություն հանդիսացող մանկապարտեզի վերակազմակերպման և այլ մանկապարտեզին միացման գործընթացը, ապա 2009 թ. մարտի 16-ին, զբաղեցնելով Երևանի քաղաքապետի պաշտոնը, հանցավոր մտադրությունն ավարտին հասցնելու նպատակով, իր որոշմամբ փոփոխել է դրա 228.3 քմ. մակերեսով տարածքի գործառնական նշանակությունը և այն ընդգրկել է ոչ բնակելի ֆոնդում՝ որպես հասարակական սպասարկման տարածք։ Դրանից հետո, նշված անշարժ գույքը ակնհայտ անհամարժեք հատուցմամբ՝ ընդամենը 23.120.000 ՀՀ դրամով, օտարվել է, իսկ 2011 թ. փետրվարի 2-ին առուվաճառքի պայմանագրով 24.000.000 ՀՀ դրամով գրանցվել է հիշյալ պաշտոնյայի հոր անվամբ, այնուհետև, կտակի ժառանգության իրավունքի վկայագրի համաձայն՝ վերագրանցվել է որպես որդու սեփականություն:
Կատարվածի արդյունքում՝ ոչ միայն հեղինակազրկվել են տեղական ինքնակառավարման մարմինները ու խաթարվել դրանց բնականոն գործունեությունը, այլև դադարեցվել է առանձին նախադպրոցական ուսումնական հաստատության գործունեությունը՝ առաջացնելով ծանր հետևանքներ, իսկ նշված պաշտոնատար անձը պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ, յուրացման եղանակով հափշտակել է Հայաստանի Հանրապետությանը պատկանող առանձնապես խոշոր չափերով՝ 233.470.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ անշարժ գույքը:
Առերևույթ հանցագործությունների դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործով հիշյալ պաշտոնյան ներգրավվել է որպես մեղադրյալ և, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ նա լքել է Հայաստանի տարածքը, նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում, իսկ որպես խափանման միջոց դատարանի կողմից ընտրվել է կալանավորումը։
Նախաքննությունը շարունակվում է, միևնույն ժամանակ ձեռք են բերվել նաև տվյալներ 27 անշարժ գույքեր նույն եղանակով օտարելու և յուրացնելու վերաբերյալ։ Ձեռնարկվում են մեծածավալ քննչական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ մեղադրյալին հայտնաբերելու, կոռուպցիոն շղթայի մեջ ներգրավված բոլոր անձանց պարզելու և արարքներին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ։

Служба национальной безопасности РА, будучи верной политике искоренения различных проявлений коррупции и восстановления причиненного государству ущерба, в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках возложенных на нее законом функций по противодействию коррупции, раскрыла случай злоупотребления должностными полномочиями и совершения хищения путем присвоения в особо крупных размерах в органах местного самоуправления.
Согласно полученным фактическим данным, должностное лицо, занимавшее должность руководителя одной из общин города Еревана, а затем должность мэра Еревана, исходя из личной заинтересованности, использовало должностное положение вопреки интересам службы и с его использованием присвоило недвижимое имущество в особо крупных размерах – детский сад стоимостью 233.470.000 драмов РА, действующий по адресу улица Таманяна, г. Ереван.
С целью доведения запланированного хищения до конца упомянутое должностное лицо, вначале с грубым нарушением положений и процедур действующего законодательства, путем совершения служебного подлога, на основании незаконного решения Совета старейшин 25 декабря 2008г. обеспечило процесс реорганизации детского сада, являющегося общинной некоммерческой организацией, и присоединения к другому детскому саду, затем 16 марта 2009 г., занимая должность мэра Еревана, с целью доведения преступного намерения до конца своим решением изменило функциональное назначение помещения площадью 228.3 квадратных метров и включило его в нежилой фонд в качестве помещения общественного обслуживания.
После этого указанное недвижимое имущество было отчуждено с явно неравноценным возмещением - всего за 23.120.000 драмов РА, а 2 февраля 2011 г. по договору купли-продажи за 24.000.000 драмов РА было зарегистрировано на имя отца указанного должностного лица, затем, согласно свидетельству о праве на наследство по завещанию, было переоформлено как собственность сына.
В результате совершенных действий не только были дискредитированы органы местного самоуправления и нарушена их нормальная деятельность, но и была прекращена деятельность отдельного дошкольного учебного заведения, вызвав тяжелые последствия, а указанное должностное лицо с использованием своего должностного положения совершило хищение путем присвоения принадлежащего Республике Армения недвижимого имущества в особо крупных размерах стоимостью 233.470.000 драмов РА.
По уголовному делу, возбужденному в Следственном департаменте СНБ РА по фактам очевидных преступлений по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА, упомянутое должностное лицо привлечено в качестве обвиняемого и, учитывая то обстоятельство, что оно покинуло территорию Армении, в отношении него объявлен розыск, а в качестве меры пресечения судом избран арест.
Предварительное следствие продолжается. В то же время получены также данные об отчуждении и присвоении тем же путем 27 объектов недвижимости. Предпринимаются широкомасштабные следственные и оперативно-розыскные мероприятия с тем, чтобы обнаружить обвиняемого, выявить всех вовлеченных в коррупционную цепочку лиц и дать соответствующую уголовно-правовую оценку деяниям.