Բացահայտվել է բժշկասոցիալական փորձաքննության գործակալության պաշտոնյայի կողմից առերևույթ կաշառք ստանալու հերթական դեպքը
27-03-2020
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետևողական և անզիջում պայքար մղելով կոռուպցիոն տարաբնույթ դրսևորումների դեմ և հավատարիմ լինելով դրանք արմատախիլ անելու որդեգրած քաղաքականությանը, կոռուպցիայի հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է ՀՀ բժշկասոցիալական փորձաքննության գործակալության պաշտոնյայի կողմից առերևույթ կաշառք ստանալու հերթական դեպքը։
Ստացված փաստական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատակազմի ՀՀ բժշկասոցիալական փորձաքննության գործակալության հանձնաժողովներից մեկի նախագահը, փորձաքննություններ կատարելիս օժտված լինելով կազմակերպա-տնօրինչական լիազորություններով և «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի ուժով հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, նույն օրենքի սահմանված արգելքների խախտմամբ, հանձնաժողովի մյուս 2 անդամների հետ նախնական համաձայնությամբ, փորձաքննության դիմած քաղաքացիների օգտին նախընտրելի որոշում կայացնելու, այն է՝ հաշմանդամ ճանաչելու, տևողության ժամկետը սահմանելու, հաշմանդամության խումբը փոխելու համար, տևական ժամանակ մեկ միասնական դիտավորությամբ որպես կաշառք ստացել է 20.000-ից մինչև 100.000 ՀՀ դրամ, որից հանձնաժողովի անդամներին հատկացրել է մասնաբաժին։ Մասնավորապես, միայն 2020 թ. մարտ ամսվա ընթացքում իր աշխատասենյակում փորձաքննության դիմած 6 անձանցից որպես կաշառք մաս-մաս ստացել է խոշոր չափերով՝ ընդհանուր առմամբ 300.000 ՀՀ դրամ գումար։
Անհերքելի ապացույցների առկայության պարագայում հիշյալ հանձնաժողովի նախագահը 2020 թ. մարտի 23-ին ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ ստորաբաժանումների աշխատակիցների հսկողության ներքո իր աշխատասենյակում հերթական անգամ կաշառք առձեռն ստանալիս բռնվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից և բերման ենթարկվել։ Խուզարկությամբ հայտնաբերվել և առգրավվել է կաշառքի առարկան, իսկ կաշառք տվող անձինք խոստովանել են հանցագործության կատարումը։
ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով առերևույթ հանցագործության դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործով կաշառք ստացած պաշտոնյան ձերբակալվել է։

Служба национальной безопасности РА, ведя последовательную и бескомпромиссную борьбу с различными коррупционными проявлениями и будучи верной политике их искоренения, в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках возложенных на нее законом функций по противодействию коррупции, раскрыла очередной случай очевидного получения взятки должностным лицом Агентства медико-социальной экспертизы РА.
Согласно полученным фактическим данным, председатель одной из комиссий Агентства медико-социальной экспертизы РА аппарата Министерства труда и социальных вопросов РА, будучи наделенным организационно-распорядительными полномочиями при проведении экспертиз и являясь должностным лицом согласно Закону РА «О публичной службе», с нарушением установленных тем же законом запретов, по предварительному сговору с двумя другими членами комиссии, с целью принятия желаемого решения в пользу обратившихся для проведения экспертизы граждан – признания инвалидности, установления срока продолжительности, изменения группы инвалидности – в течение длительного периода времени с единым умыслом в качестве взятки получал от 20.000 до 100.000 драмов РА, отдавая часть членам комиссии.
В частности, только в течение марта 2020г. от 6 лиц, обратившихся с целью проведения экспертизы, в своем кабинете в качестве взятки по частям получал суммы в особо крупных размерах – в общей сложности 300.000 драмов РА.
При наличии неопровержимых доказательств председатель указанной комиссии 23 марта 2020г. под контролем сотрудников оперативных подразделений СНБ РА при получении очередной взятки в своем кабинете был пойман с поличным сотрудниками СНБ РА и подвернут приводу. По уголовному делу, возбужденному в Следственном департаменте СНБ РА по фактам очевидного преступления по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА, получившее взятку должностное лицо было задержано.
Предварительное следствие продолжается, предпринимаются соответствующие мероприятия по раскрытию других возможных событий преступления, связанных с получением взятки, установлению и привлечению к ответственности других лиц, вовлеченных в коррупционную цепочку.