ԱԱԾ-ն մեղադրանք է առաջադրել Հայ Առաքելական Եկեղեցու թեմերից մեկի առաջնորդական փոխանորդին
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտների օրինականացման դեմ պայքարի ոլորտում օրենքով վերապահված լիազորությունների շրջանակներում, ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված քննչական և օպերատիվ֊հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ 2020 թվականի ապրիլի 13-ին մեղադրանք է առաջադրել Հայ Առաքելական Եկեղեցու թեմերից մեկի առաջնորդական փոխանորդին:
Ստացված փաստական տվյալների համաձայն, վերջինս, 2010 թվականի ամռանն իր հետ քավոր-սանիկական հարաբերությունների մեջ գտնվող անձի հետ նախնական համաձայնությամբ, խարդախությամբ՝ իբրև Աֆրիկայի մայրցամաքում իրեն պատկանող ադամանդի հանքավայրերում 12.000.000 ԱՄՆ դոլար գումարի չափով ներդրում կատարելու դեպքում արտադրողականությունը բարձրացնելու, արդյունահանված ադամանդի հումքը Հայաստանի Հանրապետությունում վերամշակելու և վաճառքի հանելու մտացածին պատրվակով, շահագրգռել է ՀՀ ձեռնարկատերերից մեկին հիշյալ ներդրումը կատարելու հարցում, այնուհետև ձեռք են բերել վերջինիս ու նրա մերձավորներին պատկանող առանձնապես խոշոր չափերի՝ 11.442.068.000 ՀՀ դրամ ընդհանուր արժողությամբ, մի շարք անշարժ գույքերի նկատմամբ իրավունք, դրանց գրավադրմամբ ՀՀ առևտրային բանկից 2010 թվականի հունիսի 28-ից մինչև 2011 թվականի հունիսի 27-ն ընկած ժամանակահատվածում ստացել և անարգել տնօրինել են 3.664.175.000 ՀՀ դրամին համարժեք 9 միլիոն ԱՄՆ դոլար և 361.500.000 ՀՀ դրամ գումարի չափով վարկային միջոցներ, մի շարք բանկային և առևտրային գործարքներով, փոխանցումներով, փոխարկումներով թաքցնելով և խեղաթյուրելով դրանց ծագման աղբյուրը, տեղաշարժն ու պատկանելիությունը: Հանցավոր եղանակով ստացված եկամուտներն օրինականացնելու համար օգտագործվել է հանցավոր խմբի անդամների կողմից նախապես՝ 2010թ. գարնանը, օֆշորային գոտում հիմնադրված ընկերությունը, որի 33 տոկոս բաժնեմասը պատկանել է եկեղեցու հիշյալ սպասավորին:
Վերը նշված հանցագործությունները բացահայտվելուց հետո, 2013 թվականի ընթացքում նշված հոգևորականը, օգնելու խոստումներ տալով, համոզել է հետախուզման մեջ գտնվող հանցակցին ստանձնել ամբողջ պատասխանատվությունը և հանցագործությանն իր մասնակից լինելու ապացույցները կեղծելուն կամ ոչնչացնելուն ուղղված գործողություններ ձեռնարկել:
Մեղադրյալի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում հանցագործության կատարմանը ներգրավված բոլոր անձանց պարզելու և պատասխանատվության ենթարկելու, պատճառված վնասը վերականգնելու ուղղությամբ:
Ծանուցում. Ենթադրյալ հանցանքի համար կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով' դատարանի' օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Служба национальной безопасности Республики Армения в рамках возложенных на нее законом полномочий в сфере борьбы с легализацией доходов, полученных преступным путем, по совокупности достаточных доказательств, полученных в результате следственных и оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых по уголовному делу, расследуемому в Следственном департаменте СНБ РА, 13 апреля 2020 года предъявила обвинение викарию одной из епархий Армянской Апостольской Церкви.
Согласно полученным фактическим данным, летом 2010г. викарий по предварительному сговору с лицом, находящимся с ним в отношениях крестный-крестник, путем мошенничества – под надуманным предлогом повышения производительности в случае инвестирования на сумму 12.000.000 долларов США в якобы принадлежащие ему алмазные рудники на Африканском континенте, переработки и продажи добытого алмазного сырья в Республике Армения - заинтересовал одного из предпринимателей РА осуществить данное инвестирование. Затем они приобрели права в отношении ряда объектов недвижимости в особо крупных размерах, общей стоимостью 11.442.068.000 драмов РА, принадлежащих последнему и его близким, и, заложив их, в период с 28 июня 2010 года по 27 июня 2011 года от коммерческого банка РА получили и беспрепятственно распорядились суммой в 9 млн. долларов США, эквивалентной 3.664.175.000 драмам РА, и кредитными средствами на сумму 361.500.000 драмов РА, скрыв и исказив источник их происхождения, перемещение и принадлежность посредством ряда банковских и коммерческих сделок, переводов, конвертаций.
Для легализации доходов, полученных преступным путем, была использована компания, основанная членами преступной группы заранее, весной 2010 г., в оффшорной зоне, 33% доли которой принадлежали упомянутому служителю церкви.
После раскрытия вышеуказанных преступлений, в течение 2013 года указанный священнослужитель, пообещав помощь, убедил находящегося в розыске сообщника взять на себя всю ответственность и предпринять действия, направленные на фальсификацию и уничтожение доказательств его соучастия в преступлении.
В качестве меры пресечения в отношении обвиняемого избрана подписка о невыезде.
Предварительное следствие продолжается, предпринимаются меры по выявлению всех лиц, вовлеченных в совершение преступления, привлечению их к ответственности и возмещению причиненного ущерба.