ԱԱԾ-ն մեղադրանք է առաջադրել Հայ Առաքելական Եկեղեցու թեմերից մեկի առաջնորդական փոխանորդին
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտների օրինականացման դեմ պայքարի ոլորտում օրենքով վերապահված լիազորությունների շրջանակներում, ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված քննչական և օպերատիվ֊հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ 2020 թվականի ապրիլի 13-ին մեղադրանք է առաջադրել Հայ Առաքելական Եկեղեցու թեմերից մեկի առաջնորդական փոխանորդին:
Ստացված փաստական տվյալների համաձայն, վերջինս, 2010 թվականի ամռանն իր հետ քավոր-սանիկական հարաբերությունների մեջ գտնվող անձի հետ նախնական համաձայնությամբ, խարդախությամբ՝ իբրև Աֆրիկայի մայրցամաքում իրեն պատկանող ադամանդի հանքավայրերում 12.000.000 ԱՄՆ դոլար գումարի չափով ներդրում կատարելու դեպքում արտադրողականությունը բարձրացնելու, արդյունահանված ադամանդի հումքը Հայաստանի Հանրապետությունում վերամշակելու և վաճառքի հանելու մտացածին պատրվակով, շահագրգռել է ՀՀ ձեռնարկատերերից մեկին հիշյալ ներդրումը կատարելու հարցում, այնուհետև ձեռք են բերել վերջինիս ու նրա մերձավորներին պատկանող առանձնապես խոշոր չափերի՝ 11.442.068.000 ՀՀ դրամ ընդհանուր արժողությամբ, մի շարք անշարժ գույքերի նկատմամբ իրավունք, դրանց գրավադրմամբ ՀՀ առևտրային բանկից 2010 թվականի հունիսի 28-ից մինչև 2011 թվականի հունիսի 27-ն ընկած ժամանակահատվածում ստացել և անարգել տնօրինել են 3.664.175.000 ՀՀ դրամին համարժեք 9 միլիոն ԱՄՆ դոլար և 361.500.000 ՀՀ դրամ գումարի չափով վարկային միջոցներ, մի շարք բանկային և առևտրային գործարքներով, փոխանցումներով, փոխարկումներով թաքցնելով և խեղաթյուրելով դրանց ծագման աղբյուրը, տեղաշարժն ու պատկանելիությունը: Հանցավոր եղանակով ստացված եկամուտներն օրինականացնելու համար օգտագործվել է հանցավոր խմբի անդամների կողմից նախապես՝ 2010թ. գարնանը, օֆշորային գոտում հիմնադրված ընկերությունը, որի 33 տոկոս բաժնեմասը պատկանել է եկեղեցու հիշյալ սպասավորին:
Վերը նշված հանցագործությունները բացահայտվելուց հետո, 2013 թվականի ընթացքում նշված հոգևորականը, օգնելու խոստումներ տալով, համոզել է հետախուզման մեջ գտնվող հանցակցին ստանձնել ամբողջ պատասխանատվությունը և հանցագործությանն իր մասնակից լինելու ապացույցները կեղծելուն կամ ոչնչացնելուն ուղղված գործողություններ ձեռնարկել:
Մեղադրյալի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում հանցագործության կատարմանը ներգրավված բոլոր անձանց պարզելու և պատասխանատվության ենթարկելու, պատճառված վնասը վերականգնելու ուղղությամբ:
Ծանուցում. Ենթադրյալ հանցանքի համար կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով' դատարանի' օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

NSS Brought Charge Against Vicar of One of the Dioceses of the Armenian Apostolic Church
The National Security Service of the Republic of Armenia, within the powers vested upon it by the law in the sphere of the fight against the legalization of proceeds from crime, by the combination of sufficient evidence obtained as a result of investigative and operational and search measures undertaken in the criminal case being investigated in the Investigation Department of the RA NSS, on 13 April 2020 brought a charge against a vicar of one of the dioceses of the Armenian Apostolic Church.
According to the obtained factual data, in the summer of 2010, the latter with prior agreement with a person who had godfather-godson relations with him, by fraud – under the false pretext of increasing productivity in case of а 12.000.000 USD investment in the diamond mines allegedly belonging to him in the African continent, reprocessing and selling the extracted rough diamonds in the Republic of Armenia, got one of the Armenian entrepreneurs interested in making the above-mentioned investment. Then, they acquired rights to a number of real property objects in particularly large amounts - with the total value of 11.442.068.000 AMD – belonging to the latter and the people close to him, and having pledged them, during the period of 28 June 2010 – 27 June 2011 received from a commercial bank of RA and unhindered disposed 9 mln. USD, equivalent to 3.664.175.000 AMD, and loan funds in the amount of 361.500.000 AMD, concealing and distorting the source of their origin, movement and ownership through a number of banking and commercial transactions, transfers, conversions.
With a view of legalizing illegal proceeds, a company was used that had been founded beforehand, in the spring of 2010, in an offshore zone by the members of the criminal group and 33% of the share of which belonged to the above-mentioned clergyman.
After the given crimes had been solved, the clergyman during 2013, having promised to help, persuaded the wanted accomplice to take full responsibility and undertake actions aimed at falsifying and destroying evidence of his participation in the crime.
А written undertaking not to leave the place has been chosen as a measure of restraint against the accused.
The preliminary investigation is in process, measures are being taken to detect all persons involved in the commitment of the crime and subject them to criminal liability, as well as to restore the damage caused.