«Հաղթանակի Փոխանցումավազքը» ժամանեց Հայաստանի Հանրապետություն
Ապրիլի 14-ին ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի վարչության տարածքում տեղադրված խաչքարի մոտ տեղի ունեցավ Հայրենական Մեծ պատերազմում տարած Հաղթանակի 75-ամյակին նվիրված` ԱՊՀ մասնակից պետությունների սահմանների երկայնքով Փոխանցումավազքի անցկացման հանդիսավոր միջոցառումը:
Հայաստանի Հանրապետության սահմանի երկայնքով «Հաղթանակի Փոխանցումավազքի» անցկացման մեկնարկի արարողությանը մասնակցեցին ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի հրամանատար, գնդապետ Վ. Սարգսյանը և ՀՀ-ում ՌԴ անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահ վարչության պետ, գեներալ-լեյտենանտ Ռ. Գոլուբիցկին։
ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի հրամանատարն իր խոսքում նշեց այն սահմանապահների ունեցած մեծ վաստակը Հայրենիքի առջև, ովքեր առաջինն էին իրենց վրա վերցրել գերմանա-ֆաշիստական զորքերի հարվածները։ Վ.Սարգսյանը նաև շնորհակալություն հայտնեց այն սահմանապահներին, ովքեր այսօր հավատարմորեն ծառայում են իրենց պետությանը, ժողովրդին և հակազդում յուրաքանչյուր մարտահրավերի: Նշելով հայ ժողովրդի դերը Հայրենական Մեծ պատերազմի տարիներին, գնդապետ Վ. Սարգսյանն ասաց. «Չկա մի ընտանիք ողջ ԱՊՀ տարածքում, որին պատերազմը չի անդրադարձել: Ամբողջ Խորհրդային Միությունից մոտ 600 հազար հայ համալրել են Կարմիր բանակի շարքերը, ավելի քան 300 հազարը՝ զոհվել մարտադաշտերում: Հայ ժողովուրդը պատվով է կատարել իր պարտքը Հայրենիքի հանդեպ: Այս Հաղթանակը մեր ժողովուրդների ընդհանուր Հաղթանակն է, որը մենք երբեք չպետք է մոռանանք»:
Փոխանցումավազքը կանցնի ՀՀ ԱԱԾ ՍԶ սահմանային ստորաբաժանումներով, որից հետո ապրիլի 17-ին Գյումրիում կփոխանցվի ՀՀ-ում ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ ծառայության ներկայացուցիչներին։ Այն կշարունակի իր ճանապարհը` անցնելով ՀՀ-ում ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ ծառայության սահմանային ստորաբաժանումներով:
«Հաղթանակի Փոխանցումավազքի» անցկացումը նախատեսված է ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի որոշմամբ՝ Սահմանապահ զորքերի հրամանատարների խորհրդի առաջարկով, որի նպատակն է հավերժացնել ԱՊՀ ժողովուրդների հերոսական սխրանքը և միասնությունը։
Փոխանցումավազքը փետրվարի 5-ին միաժամանակ մեկնարկել է Բրեստ և Մուրմանսկ քաղաքներից: Այն անցնում է ԱՊՀ 9 երկրների՝ ավելի քան 60.000 կմ ընդհանուր երկարությամբ սահմաններով։

The “Victory Relay Race” in the Republic of Armenia
On April 14, a solemn event of the “Victory Relay Race” along the borders of the CIS member states, dedicated to the 75th anniversary of the Victory in the Great Patriotic War, took place near the cross-stone placed in the territory of Border Guard Troops Department of the RA NSS.
Commander of Border Guard Troops of the RA NSS, Colonel V. Sargsyan and the head of Border Guard Department of the Russian Federal Security Service in the Republic of Armenia, Lieutenant-General R. Golubitsky took part in the ceremony of launching the "Victory Transfer Race" along the border of the Republic of Armenia.
In his speech, the Commander of Border Guard Troops of the RA NSS emphasized the great merit of those border guards, who were the first to be inflicted by the blows of the fascist troops. V. Sargsyan also thanked the border guards, who today faithfully serve their country, people and face every challenge. Noting the role of the Armenian people in the Great Patriotic War, Colonel V. Sargsyan said. “There is no family in the whole CIS that has not been affected by the war. About 600,000 Armenians from the Soviet Union joined the Red Army, and more than 300,000 died on the battlefield. The Armenian people have honorably fulfilled their duty. This Victory is our peoples' Victory, which we must never forget.”
The Relay Race will be conducted by the RA NSS border subdivisions, after which on April 17 in Gyumri it will be handed over to the representatives of Border Service of the Russian Federal Security Service in the Republic of Armenia. It will continue its journey.
The “Victory Relay Race” is planned by the decision of the CIS Council of Heads of State, at the suggestion of the Council of Border Guard Troops Commanders, which aims to perpetuate the heroic feat and unity of the CIS peoples.
The Relay Race started in the cities of Brest and Murmansk on February 5. It passes along the borders of 9 CIS countries with a total length of more than 60,000 km.