«Հաղթանակի Փոխանցումավազքը» ժամանեց Հայաստանի Հանրապետություն
Ապրիլի 14-ին ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի վարչության տարածքում տեղադրված խաչքարի մոտ տեղի ունեցավ Հայրենական Մեծ պատերազմում տարած Հաղթանակի 75-ամյակին նվիրված` ԱՊՀ մասնակից պետությունների սահմանների երկայնքով Փոխանցումավազքի անցկացման հանդիսավոր միջոցառումը:
Հայաստանի Հանրապետության սահմանի երկայնքով «Հաղթանակի Փոխանցումավազքի» անցկացման մեկնարկի արարողությանը մասնակցեցին ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի հրամանատար, գնդապետ Վ. Սարգսյանը և ՀՀ-ում ՌԴ անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահ վարչության պետ, գեներալ-լեյտենանտ Ռ. Գոլուբիցկին։
ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի հրամանատարն իր խոսքում նշեց այն սահմանապահների ունեցած մեծ վաստակը Հայրենիքի առջև, ովքեր առաջինն էին իրենց վրա վերցրել գերմանա-ֆաշիստական զորքերի հարվածները։ Վ.Սարգսյանը նաև շնորհակալություն հայտնեց այն սահմանապահներին, ովքեր այսօր հավատարմորեն ծառայում են իրենց պետությանը, ժողովրդին և հակազդում յուրաքանչյուր մարտահրավերի: Նշելով հայ ժողովրդի դերը Հայրենական Մեծ պատերազմի տարիներին, գնդապետ Վ. Սարգսյանն ասաց. «Չկա մի ընտանիք ողջ ԱՊՀ տարածքում, որին պատերազմը չի անդրադարձել: Ամբողջ Խորհրդային Միությունից մոտ 600 հազար հայ համալրել են Կարմիր բանակի շարքերը, ավելի քան 300 հազարը՝ զոհվել մարտադաշտերում: Հայ ժողովուրդը պատվով է կատարել իր պարտքը Հայրենիքի հանդեպ: Այս Հաղթանակը մեր ժողովուրդների ընդհանուր Հաղթանակն է, որը մենք երբեք չպետք է մոռանանք»:
Փոխանցումավազքը կանցնի ՀՀ ԱԱԾ ՍԶ սահմանային ստորաբաժանումներով, որից հետո ապրիլի 17-ին Գյումրիում կփոխանցվի ՀՀ-ում ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ ծառայության ներկայացուցիչներին։ Այն կշարունակի իր ճանապարհը` անցնելով ՀՀ-ում ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ ծառայության սահմանային ստորաբաժանումներով:
«Հաղթանակի Փոխանցումավազքի» անցկացումը նախատեսված է ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի որոշմամբ՝ Սահմանապահ զորքերի հրամանատարների խորհրդի առաջարկով, որի նպատակն է հավերժացնել ԱՊՀ ժողովուրդների հերոսական սխրանքը և միասնությունը։
Փոխանցումավազքը փետրվարի 5-ին միաժամանակ մեկնարկել է Բրեստ և Մուրմանսկ քաղաքներից: Այն անցնում է ԱՊՀ 9 երկրների՝ ավելի քան 60.000 կմ ընդհանուր երկարությամբ սահմաններով։

14 апреля у хачкара, установленного на территории управления Пограничных войск Службы национальной безопасности Республики Армения, состоялось торжественное мероприятие по случаю проведения Эстафеты вдоль границ государств-участников СНГ, посвященной 75-летию Победы в Великой Отечественной войне.
В церемонии старта «Эстафеты Победы» вдоль границы Республики Армения приняли участие командующий Пограничными войсками СНБ Республики Армения полковник В. Саргсян и начальник Пограничного управления ФСБ России в Республике Армения генерал-лейтенант Р. Голубицкий.
В своем выступлении командующий Пограничными войсками СНБ РА отметил большую заслугу пограничников перед Родиной, которые первыми приняли удары немецко-фашистских войск, а также поблагодарил пограничников, которые сегодня противостоят каждому вызову, преданно служат своему государству и народу. Отмечая роль армянского народа в годы Великой Отечественной войны полковник В. Саргсян сказал: «Нет такой семьи на всей территории СНГ, которой бы ни коснулась война. Со всего Советского Союза в ряды Красной армии вступили около 600 тыс. армян, более 300 тыс. погибли на полях сражений. Армянский народ с честью выполнил свой долг перед Родиной. Это общая Победа наших народов, о которой мы никогда не должны забывать».
Эстафета пройдет по пограничным подразделениям Пограничных войск СНБ РА. Передача Эстафеты представителям Пограничной службы ФСБ России в РА состоится 17 апреля в г. Гюмри, откуда продолжит свой путь по пограничным подразделениям Пограничной службы ФСБ РФ в Республике Армения.
Проведение Эстафеты предусмотрено Решением Совета глав государств СНГ по предложению Совета командующих Пограничными войсками, целью которого является увековечение героического подвига и единство народов СНГ в борьбе с фашизмом.
Стартовала Эстафета 5 февраля одновременно из двух городов - Бреста и Мурманска. В «Эстафете Победы», которая проходит вдоль границ общей протяженностью более 60 тысяч километров, принимают участие 9 стран СНГ.