Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետևողական և անզիջում պայքար մղելով կոռուպցիոն տարաբնույթ դրսևորումների դեմ և հավատարիմ լինելով դրանք արմատախիլ անելու որդեգրած քաղաքականությանը, կոռուպցիայի հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է «Ստանդարտների և չափագիտության ազգային մարմին» ՓԲ ընկերության աշխատակիցների կողմից կաշառք ստանալու հերթական առերևույթ դեպքը։
Ստացված փաստական տվյալների համաձայն, պաշտոնատար անձ հանդիսացող՝ «Ստանդարտների և չափագիտության ազգային մարմին» ՓԲ ընկերության զանգվածի և անկյունագծային չափումների լաբորատորիայի վարիչը, օժտված լինելով ստորաբաժանման աշխատանքների ղեկավարման, համակարգման և կազմակերպման պարտականություններով, պատասխանատու լինելով զանգվածի և անկյունագծային չափումների ոլորտի չափման միջոցների ստուգաչափման աշխատանքների պատշաճ կատարման համար, խախտելով «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի 29-րդ հոդվածով սահմանված արգելքը՝ ծառայողական պարտականությունների կատարման առնչությամբ, պաշտոնատար անձ հանդիսացող նույն լաբորատորիայի մասնագետների հետ նախնական համաձայնությամբ, չափման միջոցների ստուգաչափումներ իրականացնելուց հետո իրավաբանական անձանց և անհատ ձեռնարկատերերին մատուցած ծառայությունների համար նախատեսված հաշիվ-ապրանքագրերով դուրս գրված պարտադիր վճարներից բացի, ձեռնարկատերերից 2019թ. կեսերից մինչև 2020թ. ապրիլի 23-ն ընկած ժամանակահատվածում, ծառայության գծով թողտվության դիմաց՝ ստուգաչափման արդյունքներում հայտնաբերված խախտումները չարձանագրելու և ընդհանուր բարեհաճ վերաբերմունքի համար, ստացել են տարբեր չափերի կաշառք: Իրականացված օպերատիվ հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ հավաքված կաշառք գումարներից հիշյալ ՓԲ ընկերության լաբորատորիայի վարիչին հասանելիք բաժինը նրան ենթակա աշխատակիցները փոխանցել են վերջինիս՝ իր աշխատասենյակում, որի ժամանակ նշված անձինք բերման են ենթարկվել ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից:
Կաշառքի առարկան հայտնաբերվել և առգրավվել է, կաշառք ստացող անձինք խոստովանել են հանցագործության կատարումը։
ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործով, կաշառք ստացած պաշտոնատար անձինք ձերբակալվել են։

Служба национальной безопасности Республики Армения, ведя последовательную и бескомпромиссную борьбу с различными коррупционными проявлениями и будучи верной политике их искоренения, в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках возложенных на нее законом функций по противодействию коррупции, раскрыла очередной очевидный случай получения взятки сотрудниками ЗАО «Национальный орган по стандартизации и метрологии».
Согласно полученным фактическим данным, заведующий лабораторией измерения массы и диагональных измерений ЗАО «Национальный орган по стандартизации и метрологии», являясь должностным лицом, будучи наделенным обязанностями по руководству, координации и организации работ подразделения и ответственным за надлежащее выполнение работ по поверке средств измерений в сфере измерения массы и диагональных измерений, нарушив запрет относительно исполнения служебных обязанностей, установленный статьей 29 Закона РА «О публичной службе», по предварительному сговору со специалистами той же лаборатории, являющимися должностными лицами, после осуществления поверки средств измерений, кроме выписанных по счет-фактурам обязательных платежей, предусмотренных за оказание услуг юридическим лицам и частным предпринимателям, с середины 2019г. до 23 апреля 2020г. получали от предпринимателей взятки в различных размерах за попустительство по службе, т.е. не регистрирование обнаруженных в результатах поверки нарушений, и для общего благожелательного отношения.
В результате предпринятых оперативно-розыскных мероприятий выяснилось, что часть собранной суммы-взятки, предназначенной для заведующего лабораторией указанного ЗАО, находящиеся в его в подчинении сотрудники передали последнему в его кабинете, во время чего указанные лица были подвергнуты приводу сотрудниками СНБ РА.
Предмет взятки был обнаружен и изъят; получившие взятку лица признались в совершении преступления.
По уголовному делу, возбуждённому в Следственном департаменте СНБ РА по факту очевидного преступления по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА, получившие взятку должностные лица задержаны.