ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերը նշեցին կազմավորման 28-ամյակը
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերն այսօր նշեցին կազմավորման 28-ամյակը: Հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին ԱԱԾ տնօրեն, գնդապետ Էդուարդ Մարտիրոսյանը, տնօրենի տեղակալները, ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի հրամանատար, գնդապետ Վաղինակ Սարգսյանը, տարբեր ստորաբաժանումների ղեկավարներ ու աշխատակիցներ:
ՀՀ ԱԱԾ տնօրենն իր շնորհավորական խոսքն ուղղեց Սահմանապահ զորքերի զինծառայողներին՝ մասնագիտական տոնի կապակցությամբ:
«Բոլոր ժամանակներում սահմանին ծառայելը եղել է պետական հատուկ նշանակության խնդիր: Այսօր էլ սահմանապահ զորքերը շարունակում են մնալ ՀՀ պետականության հուսալի պաշտպանության, երկրի անվտանգության և նրա սահմանների ամբողջականության ապահովման երաշխավորը: Ժամանակի ընթացքում փոխվում են մեր երկրին ուղղված սպառնալիքների բնույթը, անվտանգային իրավիճակը, մարտածառայողական գործունեության պայմանները, բայց ինչպես նախկինում, ներկայում ևս, առաջնային են մնում Հայրենիքի հանդեպ պարտքի զգացումը, հավատարիմ լինելու ավանդույթը և սահմանապահ զորքերի նվիրվածությունը: Ներկայիս դժվարին ու պատասխանատու ժամանակահատվածում նույնպես ջանք չեք խնայում ձեր ստանձնած պարտականություններն արժանապատվորեն և արհեստավարժ կատարելու համար»,- շնորհավորական ուղերձում ասաց Է. Մարտիրոսյանը:
ԱԱԾ տնօրենն իր շնորհակալությունը հայտնեց սահմանապահներին՝ անձնվեր ծառայության և Հայրենիքին անմնացորդ նվիրվածության համար:
Սահմանապահի օրվա կապակցությամբ ԱԱԾ տնօրեն, գնդապետ Էդուարդ Մարտիրոսյանը Սահմանապահ զորքերի հրամանատար, գնդապետ Վաղինակ Սարգսյանին պարգևատրեց արժեքավոր նվերով: ՀՀ ԱԱԾ տնօրենի հրամանով ծառայության մեջ ունեցած ձեռքբերումների համար մի շարք զինծառայողներ պարգևատրվեցին «Սահմանային համագործակցության համար», «Անառիկ սահման», «Սահմանապահ զորքերում գերազանց ծառայության համար» մեդալներով, «ՀՀ անվտանգության ապահովման գործում ունեցած ներդրումների համար», «Պատվավոր սահմանապահ» կրծքանշաններով, պատվոգրերով և շնորհակալագրերով:

Пограничные войска СНБ РА отметили профессиональный праздник
Сегодня Пограничные войска Службы национальной безопасности РА отметили 28-летие со дня своего формирования. На торжественном мероприятии присутствовали Директор СНБ полковник Эдуард Мартиросян, заместители Директора, Командующий Пограничными войсками СНБ полковник Вагинак Саргсян, главы разных подразделений, личный состав.
По случаю профессионального праздника Директор СНБ РА обратился к военнослужащим Пограничных войск с поздравительной речью.
«Служба на границе во все времена являлась задачей особой государственной важности. И сегодня Пограничные войска продолжают оставаться гарантом надежной защиты государственности Республики Армения, безопасности страны и целостности ее границ. С течением времени меняется характер угроз безопасности, обстановка безопасности, условия служебно-боевой деятельности, но, как и прежде, остаются традиции верности Отечеству, долгу, преданности Пограничным войскам. В нынешний сложный и ответственный период времени вы также не жалеете усилий для достойного и профессионального выполнения вверенных вам обязанностей», – сказал Э. Мартиросян в своем выступлении.
Директор СНБ поблагодарил пограничников за самоотверженную службу и преданность Родине.
По случаю Дня пограничника Директор СНБ полковник Эдуард Мартиросян наградил Командующего Пограничными войсками полковника Вагинака Саргсяна ценным подарком. Приказом Директора СНБ РА за успехи в служебной деятельности ряд военнослужащих был награжден медалями «За пограничное взаимодействие», «Неприступная граница», «За отличную службу в Пограничных войсках», нагрудными знаками «За заслуги в деле обеспечения безопасности РА», «Почетный пограничник», а также были вручены грамоты и объявлена благодарность.