Բացահայտվել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 22.401.000 ԱՄՆ դոլարի կաշառք տալու դեպք
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումներն արմատախիլ անելու սկզբունքին, դրա հակազդմանը և հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված եկամուտներն օրինականացնելու դեմ պայքարում օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում, ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցած և քննվող քրեական գործով ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ստացել է փաստական տվյալներ այն մասին, որ մի շարք տնտեսվարող սուբյեկտների՝ այդ թվում ՀՀ խոշոր հարկատուների ցանկում ընդգրկված կոնցեռնի գլխավոր տնօրենը, ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի, այնուհետև՝ ՀՀ ֆինանսների նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած և նշված ժամանակահատվածում իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ մշտապես իրականացրած, գործադիր իշխանության ղեկավար պաշտոնատար անձին՝ վերջինիս որդիների միջոցով, տվել է առանձնապես խոշոր չափերով` 22.401.000 ԱՄՆ դոլարի կաշառք, նշված բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի կողմից ծառայության գծով ընդհանուր հովանավորչության, վերջինիս ղեկավարման ներքո գտնվող հարկային և մաքսային մարմինների կողմից իր ներկայացրած առևտրային կազմակերպությունների գործունեության համար խոչընդոտներ չստեղծելու, վարչական մարմինների միջամտությունից նշված ընկերությունների տնտեսական գործունեությունը հնարավորինս զերծ պահելու, պետական մարմինների վերահսկողական գործառույթները մեղմելու և համապատասխան հիմքերի առկայության դեպքում առավել բարենպաստ վարչական ակտեր կայացնելու համար:
Պաշտոնյայի որդիների նախաձեռնությամբ նշված գումարի հանցավոր ծագումը թաքցնելու, դրա իրական բնույթը, ծագման աղբյուրը, տնօրինման եղանակը խեղաթյուրելու, իրական պատկանելիությունը թաքցնելու նպատակով, նշված ձեռնարկատերը 2011 թվականի ընթացքում կաշառքի առարկա հանդիսացող հիշյալ գումարը փոխանցել է վերջիններիս մատնանշած և նրանց հետ փոխկապակցված՝ արտերկրում գրանցված ոչ ռեզիդենտ կազմակերպությունների հաշվեհամարներին, իսկ գործարքի հանցավոր բնույթը թաքցնելու և քողարկելու համար ձևականորեն կնքվել է փոխառության 2 պայմանագիր:
ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական գործի շրջանակներում ձեռք բերված փոխկապակցված, հավաստի բավարար ապացույցների համակցությամբ տնտեսվարող սուբյեկտի ղեկավարին առաջադրվել է մեղադրանք ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով, իսկ որպես խափանման միջոց դատարանի կողմից ընտրվել է կալանավորումը:
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում տևական և քողարկված հակաիրավական գործունեությանը ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը, բանկային փոխանցումներով օրինականացված եկամուտների վերջնական տեղաշարժը և դրանց հասցեատերերին պարզելու, հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված գույքի բռնագանձումն ապահովելու ուղղությամբ:

Раскрыт случай дачи взятки в особо крупных размерах – 22.401.000 долларов США
Служба национальной безопасности Республики Армения, будучи преданной принципу искоренения различных проявлений коррупции, в рамках возложенных на нее законом полномочий по ее противодействию и борьбе с легализацией доходов, полученных преступным путем, в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых по уголовному делу, возбужденному и расследуемому в Следственном департаменте СНБ РА по фактам злоупотребления должностными полномочиями рядом высокопоставленных должностных лиц Комитета государственных доходов РА, получила фактические данные о том, что генеральный директор ряда хозяйствующих субъектов и концерна, включенного в список крупных налогоплательщиков РА, дал взятку в особо крупных размерах – 22.401.000 долларов США - руководящему должностному лицу исполнительной власти, занимавшему должность председателя Комитета государственных доходов при правительстве РА, а затем должность министра финансов РА и в указанный период времени постоянно осуществляющему функции представителя власти, посредством его сыновей с тем, чтобы обеспечить общее покровительство по линии службы указанного высокопоставленного должностного лица, не иметь препятствий для деятельности представляемых им коммерческих организаций со стороны налоговых и таможенных органов, находящихся под руководством данного лица, по возможности оградить экономическую деятельность указанных компаний от вмешательства административных органов, смягчить контрольные функции государственных органов и принимать наиболее благоприятные административные акты при наличии соответствующих оснований.
С целью сокрытия преступного происхождения указанной суммы, искажения ее истинного характера, источника происхождения, способа распоряжения, сокрытия реальной принадлежности, указанный предприниматель по инициативе сыновей должностного лица в 2011 г. перевел упомянутую сумму, являющуюся предметом взятки, на счета указанных последними и взаимосвязанных с ними организаций-нерезидентов, зарегистрированных за рубежом, а для того, чтобы скрыть и замаскировать преступный характер сделки формально были заключены 2 договора займа.
По совокупности взаимосвязанных, достоверных, достаточных доказательств, полученных в рамках расследуемого в Следственном департаменте СНБ РА уголовного дела, руководителю хозяйствующего субъекта было предъявлено обвинение по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА, а в качестве меры пресечения судом был избран арест.
Предварительное следствие продолжается, принимаются меры по установлению всего круга лиц, вовлеченных в продолжительную и скрытую противоправную деятельность, конечного движения легализованных посредством банковских переводов доходов и их адресатов, обеспечению конфискации имущества, приобретенного преступным путем.