Բացահայտվել է կաշառք ստանալու հերթական առերևույթ դեպքը (տեսանյութ)
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետևողական և անզիջում պայքար մղելով կոռուպցիոն տարաբնույթ դրսևորումների դեմ և հավատարիմ լինելով դրանք արմատախիլ անելու որդեգրած քաղաքականությանը, կոռուպցիայի հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է Երևան քաղաքի «Բնակչության հատուկ սպասարկում» ՀՈԱԿ-ի գերեզմանատներից մեկի աշխատակիցների կողմից կաշառք ստանալու հերթական առերևույթ դեպքը։
Ստացված փաստական տվյալների համաձայն՝ Երևան քաղաքի «Բնակչության հատուկ սպասարկում» ՀՈԱԿ-ի գերեզմանատներից մեկի վարիչն ու նույն գերեզմանատան հսկիչը, հանդիսանալով տեղական ինքնակառավարման մարմնի կազմակերպությունում կազմակերպչական և տնօրինչական լիազորություններով օժտված պաշտոնատար անձինք, գործելով նախնական համաձայնությամբ, քաղաքացու կողմից նախընտրելի գերեզմանատանը գերեզմանատեղի հատկացնելու համար վերջինիցս պահանջել են խոշոր չափերի՝ 719 280 ՀՀ դրամին համարժեք 1500 ԱՄՆ դոլար կաշառք:
2020 թ. ապրիլի 29-ին գերեզմանատան հիշյալ հսկիչը նախապես պայմանավորված 1500 ԱՄՆ դոլար կաշառքը ստանալուց անմիջապես հետո բերման է ենթարկվել ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից, որի անձնական խուզարկությամբ կաշառքի առարկան հայտնաբերվել և առգրավվել է, իսկ վերջինս խոստովանել է հանցագործության կատարումը։
ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործով կաշառք ստացած պաշտոնատար անձինք ձերբակալվել են։

Служба национальной безопасности Республики Армения, ведя последовательную и бескомпромиссную борьбу с различными коррупционными проявлениями и будучи верной политике их искоренения, в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках возложенных на нее законом функций по противодействию коррупции, выявила очередной очевидный случай получения взятки сотрудниками одного из кладбищ общинной НКО "Специальное обслуживание населения» города Еревана.
Согласно полученным фактическим данным, заведующий одного из кладбищ общинной НКО "Специальное обслуживание населения» города Еревана и надсмотрщик того же кладбища, будучи должностными лицами, наделенными организационными и распорядительными полномочиями в организации органа местного самоуправления, действуя по предварительному сговору, для предоставления места для захоронения на предпочитаемом гражданином кладбище, потребовали у последнего взятку в крупных размерах - 1500 долларов США, эквивалентных 719.280 драмам РА.
29 апреля 2020г. упомянутый надсмотрщик кладбища непосредственно после получения заранее оговоренной взятки в размере 1500 долларов США был подвергнут приводу сотрудниками СНБ РА. В ходе личного обыска был обнаружен и конфискован предмет взятки, а последний признался в совершении преступления.
По уголовному делу, возбужденному в Следственном департаменте СНБ РА по факту очевидного преступления по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА, получившие взятку должностные лица были задержаны.
Предварительное следствие продолжается, предпринимаются соответствующие мероприятия по раскрытию других возможных событий преступления, связанных с получением взятки, установлению и привлечению к ответственности других лиц, вовлеченных в коррупционную цепочку.