Բացահայտվել է «Հայաստանի ազգային արխիվ» ՊՈԱԿ-ի մարզային մասնաճյուղի վարիչի կողմից կաշառք ստանալու դեպքը
16-05-2020
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետևողական և անզիջում պայքար մղելով կոռուպցիոն տարաբնույթ դրսևորումների դեմ և հավատարիմ լինելով դրանք արմատախիլ անելու որդեգրած քաղաքականությանը, կոռուպցիայի հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ստացել է փաստական տվյալներ առ այն, որ «Հայաստանի ազգային արխիվ» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության մարզային մասնաճյուղի վարիչը, ի պաշտոնե օժտված լինելով կազմակերպական-տնօրինչական և վարչատնտեսական գործառույթներով, պատասխանատու լինելով կենսաթոշակների և նպաստների վերաբերյալ օրենսդրական և այլ իրավական ակտերով սահմանված կարգով պետական կենսաթոշակային համակարգի տվյալների ձևավորումը և վարումը ապահովելու համար, արխիվային տեղեկանքներ տրամադրելիս մի շարք քաղաքացիներից, նրանց օգտին ապօրինի գործողություն կատարելու, այն է՝ աշխատանքային կենսաթոշակի առավել բարձր գումարի չափն ապահովելու նպատակով, իրավահարաբերությունները կարգավորող ՀՀ օրենքի պահանջները դիտավորությամբ խախտելու, իրավունք վերապահող պաշտոնեական կեղծ փաստաթղթեր պատրաստելու, դրանց օգտագործմամբ պետական կենսաթոշակային համակարգի տվյալների շտեմարանում աշխատանքային ստաժի հետ կապված կեղծ տեղեկություններ մտցնելու համար, մի շարք ՀՀ քաղաքացիներից որպես կաշառք պահանջել է 60.000-ից 200.000 ՀՀ դրամ, առանձին դեպքերում սակարկումներից հետո նվազեցրել պահանջվող գումարը։
Անհերքելի ապացույցների առկայության պարագայում, ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ հսկողության ներքո, հիշյալ պաշտոնյան հերթական անգամ իր աշխատասենյակում կաշառք ստանալուց հետո առձեռն բռնվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից և բերման ենթարկվել։ Խուզարկությամբ հայտնաբերվել է կաշառքի առարկան, կաշառք տվող և ստացող անձինք խոստովանել են հանցագործության կատարումը։
Առերևույթ հանցագործության դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ։
Կատարվում է նախաքննություն, ձեռնարկվում են համապատասխան միջոցառումներ կաշառք ստանալու հնարավոր այլ հանցադեպերը, կոռուպցիոն շղթայի մեջ ներգրավված այլ անձանց բացահայտելու և պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ։

Служба национальной безопасности Республики Армения, ведя последовательную и бескомпромиссную борьбу с различными коррупционными проявлениями и будучи верной политике их искоренения, в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках возложенных на нее законом функций по противодействию коррупции, получила фактические данные о том, что заведующий областным филиалом государственной некоммерческой организации «Национальный архив Армении», будучи по должности наделенным организационно-распорядительными и административно-хозяйственными функциями и ответственным за обеспечение формирования и ведения данных государственной пенсионной системы в порядке, установленном законодательными и другими правовыми актами о пенсиях и пособиях, при предоставлении архивных справок ряду граждан, с целью совершения незаконных действий в их пользу – обеспечения более высокого размера трудовой пенсии – для умышленного нарушения требований закона РА, регулирующего правоотношения, изготовления поддельных официальных документов, предоставляющих право, внесения с их использованием ложных сведений, связанных с трудовым стажем, в базу данных государственной пенсионной системы, требовал от ряда граждан РА взятки в размере 60.000-200.000 драмов РА, а в некоторых случаях после торгов снижал требуемую сумму.
При наличии неопровержимых доказательств указанное должностное лицо, после получения очередной взятки в своем кабинете под оперативным контролем СНБ РА, было поймано с поличным сотрудниками СНБ РА и подвергнуто приводу. В ходе обыска был обнаружен предмет взятки, взяткодатель и взяткополучатель признались в совершении преступления. По фактам очевидного преступления в Следственном департаменте СНБ РА возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА.
Ведется предварительное следствие, предпринимаются соответствующие мероприятия по раскрытию других возможных событий преступления, связанных с получением взятки, установлению и привлечению к ответственности других лиц, вовлеченных в коррупционную цепочку.