Բացահայտվել է «Հայաստանի ազգային արխիվ» ՊՈԱԿ-ի մարզային մասնաճյուղի վարիչի կողմից կաշառք ստանալու դեպքը
16-05-2020
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետևողական և անզիջում պայքար մղելով կոռուպցիոն տարաբնույթ դրսևորումների դեմ և հավատարիմ լինելով դրանք արմատախիլ անելու որդեգրած քաղաքականությանը, կոռուպցիայի հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ստացել է փաստական տվյալներ առ այն, որ «Հայաստանի ազգային արխիվ» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության մարզային մասնաճյուղի վարիչը, ի պաշտոնե օժտված լինելով կազմակերպական-տնօրինչական և վարչատնտեսական գործառույթներով, պատասխանատու լինելով կենսաթոշակների և նպաստների վերաբերյալ օրենսդրական և այլ իրավական ակտերով սահմանված կարգով պետական կենսաթոշակային համակարգի տվյալների ձևավորումը և վարումը ապահովելու համար, արխիվային տեղեկանքներ տրամադրելիս մի շարք քաղաքացիներից, նրանց օգտին ապօրինի գործողություն կատարելու, այն է՝ աշխատանքային կենսաթոշակի առավել բարձր գումարի չափն ապահովելու նպատակով, իրավահարաբերությունները կարգավորող ՀՀ օրենքի պահանջները դիտավորությամբ խախտելու, իրավունք վերապահող պաշտոնեական կեղծ փաստաթղթեր պատրաստելու, դրանց օգտագործմամբ պետական կենսաթոշակային համակարգի տվյալների շտեմարանում աշխատանքային ստաժի հետ կապված կեղծ տեղեկություններ մտցնելու համար, մի շարք ՀՀ քաղաքացիներից որպես կաշառք պահանջել է 60.000-ից 200.000 ՀՀ դրամ, առանձին դեպքերում սակարկումներից հետո նվազեցրել պահանջվող գումարը։
Անհերքելի ապացույցների առկայության պարագայում, ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ հսկողության ներքո, հիշյալ պաշտոնյան հերթական անգամ իր աշխատասենյակում կաշառք ստանալուց հետո առձեռն բռնվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից և բերման ենթարկվել։ Խուզարկությամբ հայտնաբերվել է կաշառքի առարկան, կաշառք տվող և ստացող անձինք խոստովանել են հանցագործության կատարումը։
Առերևույթ հանցագործության դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ։
Կատարվում է նախաքննություն, ձեռնարկվում են համապատասխան միջոցառումներ կաշառք ստանալու հնարավոր այլ հանցադեպերը, կոռուպցիոն շղթայի մեջ ներգրավված այլ անձանց բացահայտելու և պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ։

Case of Receiving Bribe by Manager of Regional Branch of National Archives of Armenia SNCO detected
The National Security Service of the Republic of Armenia, carrying out consistent and uncompromising fight against various manifestations of corruption and being faithful to the adopted policy of eliminating these manifestations, as a result of operational and search measures and investigative activities undertaken within the functions, vested upon it by the law, aimed at countering corruption, received factual information that the manager of the regional branch of the National Archives of Armenia state non-commercial organization, ex officio being entrusted with organizational and management, as well as administrative and economic functions, being in charge of ensuring generation and maintenance of data of the state pension system in a manner prescribed by the legislative and other legal acts on pensions and allowances, while providing a number of citizens with archives references, with the purpose to commit unlawful actions in their favor, i.e. to ensure a higher amount of labor pension, in order to willfully violate the requirements of the RA law regulating legal relations, to manufacture false right-granting official documents, to enter, with their use, false data related to length of service into the database of the state pension system, demanded 60.000-200.000 AMD as a bribe from a number of RA citizens and, in some cases, after bargaining, reduced the required sum.
Due to the existence of irrefutable evidence, the aforementioned official, having received once again а bribe in his office under the operational control of the RA NSS, was caught red-handed by the officers of the RA NSS and brought in. During the search the bribe was detected, the briber and the bribe taker confessed having committed the crime. А criminal case was initiated in the Investigation Department of the RA NSS on the facts of the apparent crime, according to the corresponding articles of the RA Criminal Code.
The preliminary investigation is being conducted, the appropriate measures are being taken to detect other possible criminal episodes of receiving a bribe, as well as to detect and prosecute other persons involved in the corruption chain.