Բացահայտվել են քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորում ստեղծելու և ղեկավարելու հանցավոր սխեմաներ
Քրեական ենթամշակույթին առնչվող արարքները քրեականացնող օրենքի կիրարկման շրջանակներում ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության և ՀՀ ոստիկանության կողմից իրականացվում են հետևողական աշխատանքներ քրեական ենթամշակույթի դեմ անզիջում պայքարելու, այդ ենթամշակույթը կրող անձանց կամ խմբավորումների հնարավոր հակազդեցության փորձերը կանխարգելելու և չեզոքացնելու ուղղությամբ: Արդյունքում, ստացված փաստական տվյալների հիման վրա՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում 2020թ. մարտի 13-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով հարուցված քրեական գործով մեծածավալ քննչական և այլ դատավարական գործողությունների, ինչպես նաև՝ դրանց զուգահեռ ՀՀ ԱԱԾ և ՀՀ ոստիկանության ուժերի կողմից ձեռնարկված համալիր օպերատիվ-հետախուզական արդյունավետ միջոցառումների շնորհիվ հնարավոր է եղել բացահայտել քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձանց կողմից քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորում ստեղծելու և ղեկավարելու, քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորմանը մասնակցելու կամ ներգրավելու, քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման մասնակցին կամ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձին դիմելու հանցավոր սխեմաներ: Քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձի կողմից, քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորում ստեղծելու և ղեկավարելու հիմնավոր կասկածանքով 2020թ. մայիսի 21-ին ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտ է բերման ենթարկվել այսպես կոչված «օրենքով գող», «Արսեն երևանսկի» մականունով Արսեն Մկրտչյանը և քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձի կողմից քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորմանը մասնակցելու կամ դրա հետապնդած նպատակների իրականացմանը ներգրավված լինելու կամ քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման հավաքներ կազմակերպելու կամ դրանց մասնակցելու կասկածանքով՝ «Բասար» մականունով Արմեն Մելքոնյանը:
Բացի այդ, քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման մասնակցին կամ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձին դիմելու՝ նրա անօրինական ազդեցությունն օգտագործելու միջոցով նյութական կամ ոչ նյութական օգուտ կամ այլ առավելություն ստանալու կամ իրական կամ ենթադրյալ իրավունքներն իրականացնելու, քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորմանը մասնակցելու կամ դրա հետապնդած նպատակների իրականացմանը ներգրավված լինելու կամ քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման հավաքներ կազմակերպելու կամ դրանց մասնակցելու կասկածանքով բերման են ենթարկվել ևս 8 անձինք:
Վերոնշյալ անձանց բնակարաններում և ավտոմեքենաներում կատարվել են ընդհանուր թվով 22 խուզարկություններ, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել և առգրավվել են առանձնապես խոշոր չափերի գումարներ, թմրամիջոց, ինչպես նաև քրեական գործի համար նշանակություն ունեցող այլ առարկաներ:
Նախաքննական մարմնի կողմից բերման ենթարկված անձանցից 7-ը ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված հիմքերի առկայության պայմաններում ձերբակալվել են, իսկ 3-ի նկատմամբ խափանման միջոց է կիրառվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Ձեռնարկվում են ակտիվ միջոցառումներ՝ հանցավոր սխեմայում ներգրավված անձանց կողմից այլ հանցավոր գործողությունները պարզելու և խափանելու ուղղությամբ:

Служба национальной безопасности РА и Полиция РА в рамках применения закона о криминализации деяний, относящихся к криминальной субкультуре, осуществляют последовательную работу в направлении бескомпромиссной борьбы против криминальной субкультуры, предотвращения и нейтрализации попыток возможного противодействия лиц и группировок, являющихся носителями этой субкультуры. В результате, благодаря проведенным на основании полученных фактических данных широкомасштабным следственным и иным процессуальным действиям по уголовному делу, возбужденному в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА 13 марта 2020 года, а также предпринятым силами СНБ РА и Полицией РА параллельно с ними комплексным оперативно-розыскным эффективным мероприятиям, стало возможным раскрыть преступные схемы создания и руководства группировкой, являющейся носителем криминальной субкультуры, лицами, имеющими высший статус в криминальной иерархии, участия в группировке, являющейся носителем криминальной субкультуры, или вовлечения в нее, или обращения к участнику группировки, являющейся носителем криминальной субкультуры, или к лицу, имеющему высший статус в криминальной иерархии. 21 мая 2020г. в Следственный департамент СНБ РА были подвергнуты приводу так называемый «вор в законе» Арсен Мкртчян по кличке «Арсен Ереванский» по обоснованному подозрению в создании и руководстве группировкой, являющейся носителем криминальной субкультуры, лицом, имеющим высший статус в криминальной иерархии, а также Армен Мелконян по кличке «Басар» по подозрению в участии в группировке, являющейся носителем криминальной субкультуры, лицом, имеющим высший статус в криминальной иерархии, или вовлечении в осуществление преследуемых группировкой целей, или в организации собраний группировки, являющейся носителем криминальной субкультуры, или участии в них.
Кроме того, еще 8 лиц были подвергнуты приводу по подозрению в обращении к участнику группировки, являющейся носителем криминальной субкультуры, или к лицу, имеющему высший статус в криминальной иерархии, путем использования его незаконного влияния для получения материальной или нематериальной выгоды или иного преимущества, или для осуществления действительных или предполагаемых прав, или участии в группировке, являющейся носителем криминальной субкультуры, или вовлечении в осуществление преследуемых ею целей или в организации собраний группировки, являющейся носителем криминальной субкультуры, или участии в них.
В квартирах и автомобилях вышеуказанных лиц было проведено в общей сложности 22 обыска, в результате которых были обнаружены и изъяты деньги в особо крупных размерах, наркотики, а также иные предметы, имеющие значение для уголовного дела.
Семеро из подвергнутых приводу органом предварительного следствия лиц были задержаны при наличии предусмотренных Уголовно-процессуальным кодексом РА оснований, а в отношении трех лиц в качестве меры пресечения была применена подписка о невыезде.
Предпринимаются активные меры по выявлению и предотвращению других преступных действий лиц, вовлеченных в преступную схему.