Ս.թ. հունիսի 2-ին ՀՀ վարչապետի հանձնարարականով իրականացված անհետաձգելի միջոցառումների արդյունքում ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը պարզել է, որ ս.թ. հունիսի 1-ին Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի միմյանց հարակից մի քանի շենքերի բնակիչներ՝ Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա կապակցությամբ, բակում կազմակերպել են տոնական միջոցառում, որի ընթացքում, անտեսելով պարետատան պահանջները, մասնակցել են մոտ 50 անձինք, այդ թվում՝ երեխաներ և ծնողներ:
Միջոցառման կազմակերպիչները պարզվել են, նրանց նկատմամբ ՀՀ Ոստիկանության կողմից հարուցվել է վարչական վարույթ:
Հարգելիˊ հայրենակիցներ,
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը կոչ է անում նոր կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելելու, ինչպես նաև մեր և մեր հարազատների առողջությունը չվտանգելու նպատակով ցուցաբերել անձնական պատասխանատվություն, խուսափել հանրային միջոցառումների կազմակերպումից և խստորեն պահպանել ՀՀ պարետի որոշումներով սահմանված կանոնները:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը հետևողական է լինելու նմանատիպ միջոցառումներ կազմակերպողներին հայտնաբերելուն և օրենքով սահմանված կարգով պատասխանատվության ենթարկելուն:

2-го июня с.г. в результате неотложных мероприятий, осуществленных по поручению премьер-министра РА, Служба национальной безопасности РА выяснила, что 1-го июня с.г. по случаю Международного дня защиты детей жители нескольких находящихся по соседству зданий в административном районе Шенгавит г.Еревана организовали во дворе праздничное мероприятие, в котором, игнорируя требования комендатуры, приняли участие около 50 лиц, в том числе дети и родители.
Организаторы мероприятия установлены, в отношении них Полицией РА возбуждено административное производство.
Служба национальной безопасности РА призывает проявлять личную ответственность, избегать организации общественных мероприятий и строго соблюдать правила, установленные решениями коменданта, чтобы предотвратить распространение нового коронавируса, а также не подвергать опасности наше здоровье и здоровье наших близких.
Служба национальной безопасности будет последовательна в обнаружении организаторов подобных мероприятий и привлечении их к ответственности в порядке, установленном законом.