ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված համալիր օպերատիվ-հետախուզական արդյունավետ միջոցառումների, ինչպես նաև ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտի ծառայողների կողմից իրականացված մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել են առանց հատուկ թույլտվության /լիցենզիայի/ լիցենզավորման ենթակա ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեության արդյունքում, ինչպես նաև խաբեության եղանակով պետությանը առանձնապես խոշոր չափերի վնաս պատճառելու դեպքեր:
Մասնավորապես՝ ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրում 2010 թ. դեկտեմբերի 29-ին գրանցված «Օնիրա Քլաբ» ՍՊ ընկերության իրավասու անձինք, գիտակցելով 2013 թվականի դեկտեմբերի 28-ին ընդունված «Շահումով խաղերի և խաղատների մասին» ՀՀ օրենքի 6-րդ հոդվածի 3-րդ մասի երկրորդ պարբերության «ա», «բ», «գ» ենթակետերի ուժով 2014 թվականի հունվարի 1-ից հետո խաղատուն և /կամ/ շահումով մեքենայացված խաղ և /կամ/ անմիջականորեն /խաղասրահի միջոցով/ ինտերնետ շահումով խաղ բացառապես կրթական և պատմամշակութային օջախներից, պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների վարչական շենքերից, հիվանդանոցներից Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանված հեռավորությամբ՝ Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր, Վայոց Ձորի մարզի Ջերմուկ, Գեղարքունիքի մարզի Սևան, Սյունիքի մարզի Մեղրի համայնքների վարչական սահմաններում, Երևան քաղաքի «Զվարթնոց» օդանավակայանի տարածքում կազմակերպելու, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից հավանության արժանացած 40 միլիարդ դրամից ավելի ներդրումային ծրագրի դեպքում՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանված վայրերում և չափանիշներին համապատասխան գործունեություն իրականացնելու հնարավորության հանգամանքի մասին, արտոնյալ պայմաններով գործունեությունը նույն վայրում շարունակելու, շահումով խաղերի բնագավառում մենաշնորհային դիրք զբաղեցնելու և ՀՀ կառավարությանը խաբեությամբ առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս պատճառելու դիտավորությամբ, թաքցնելով իրական փաստերը, խաբեության եղանակով՝ մինչ այդ «Օնիրա Քլաբ» ՍՊ ընկերության և նրա հիմնադիրների ու մասնակիցների կողմից կառուցված և 2011թ. հունվարի 19-ին ՀՀ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեում պետական գրանցում ստացած ընդհանուր 13.377 հա մակերեսով ժամանցի վայրերը, ինչպես նաև արդեն իսկ գործող «Շանգրի Լա» խաղատունը, ներկայացնելով որպես վերը նշված ծրագրի շրջանակներում 61.146.139.340 ՀՀ դրամի ներդրման արդյունքում կառուցված շինություններ և 500 աշխատատեղով բացված ժամանցի վայրեր, մոլորության մեջ են գցել պատկան մարմիններին, ինչի արդյունքում ծրագիրն ստացել է ՀՀ կառավարության հավանությունը և 2013 թ. դեկտեմբերի 26-ի 1477-Ա որոշմամբ թույլատրվել է նույն վայրում շարունակել գործունեությունը, որի հետևանքով պետությունը զրկվել է փաստացի առանձնապես խոշոր չափերի՝ 40 միլիարդ ՀՀ դրամի չափով ներդրում ստանալու հնարավորությունից:
Այնուհետև, «Օնիրա Քլաբ» ՍՊ ընկերության իրավասու անձինք, օգտվելով խաբեության արդյունքում ՀՀ կառավարության կողմից ընձեռնված հնարավորությունից, 2013 թ. դեկտեմբերի 27-ին ստացել են ՀՀ Կոտայքի մարզի գյուղ Վերին Պտղնի, Երևան-Աբովյան խճուղի թիվ 5 հասցեում գտնվող հանգստի և ժամանցի կենտրոնում, շահումով խաղերի, խաղատների գործունեություն իրականացնելու վերաբերյալ ԽՏ-001 լիցենզիան, որից հետո, անտեսելով շահումով խաղերի, խաղատների գործունեությունը խաղատան կամ շահումով խաղերի կազմակերպման գործունեությունը միայն լիցենզիայում նշված վայրում /հասցեում/ կազմակերպելու մասին «Շահումով խաղերի, ինտերնետ շահումով խաղերի և խաղատների մասին» ՀՀ օրենքի 6-րդ հոդվածի 2-րդ կետի «ա» ենթակետի պահանջները, խախտելով «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքի 19-րդ հոդվածի 14-րդ կետի 14.3. ենթակետի, «Հարկերի մասին» ՀՀ օրենքի 26-րդ հոդվածի պահանջները, առանց հատուկ թույլտվության (լիցենզիայի) լիցենզավորման ենթակա գործունեություն իրականացնելու դիտավորությամբ նույն տարածքի մեկ այլ վայրում, ստացված լիցենզիայի անվան տակ՝ առանց հատուկ թույլտվության (լիցենզիայի), 2014 թվականից 2020 թվականներն ընկած ժամանակահատվածում իրականացրել են խաղատան և շահումով խաղերի կազմակերպման լիցենզավորման ենթակա գործունեություն, որի արդյունքում պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 29.750.000.000 ՀՀ դրամի վնաս:
Փաստի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում 2020 թվականի հունիսի 13-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 188-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 184-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում են անհետաձգելի քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ հանցավոր սխեմայում ներգրավված անձանց շրջանակը պարզելու, նրանց արարքին քրեաիրավական գնահատական տալու, ինչպես նաև պետությանը պատճառված վնասը հատուցելու ուղղությամբ:

В результате комплексных оперативно-розыскных эффективных мероприятий, предпринятых подразделениями Службы национальной безопасности РА, а также широкомасштабных следственно-процессуальных действий, проведенных сотрудниками Следственного департамента Службы национальной безопасности РА, были выявлены случаи нанесения государству ущерба в особо крупном размере в результате обмана, а также незаконной предпринимательской деятельности без специального разрешения (лицензии), которая подлежит лицензированию.
В частности, вследствие принятых мер было установлено, что правомочные лица зарегистрированного 29 декабря 2010 года в Государственном регистре юридических лиц Министерства юстиции РА ООО «Онира Клаб», зная о том, что после 1 января 2014 г., согласно подпунктам «а», «б», «в» второго абзаца ч. 3 ст. 6 Закона РА «Об играх с выигрышем и игорных домах», принятого 28 декабря 2013 г., возможно организовать деятельность игорного дома и (или) механизированную игру с выигрышем и (или) непосредственно (через игровой зал) интернет-игру с выигрышем на установленном Правительством Республики Армения определенном расстоянии от образовательных и культурно-исторических объектов, административных зданий государственных учреждений и органов местного самоуправления, больниц: в пределах административных границ Цахкадзора в Котайкской области, Джермука в Вайоцдзорской области, Севана в Гегаркуникской области, Мегри в Сюникской области, территории аэропорта «Звартноц» г. Еревана, а также зная о возможности осуществления, в случае одобренной Правительством Республики Армения инвестиционной программы в размере более 40 млрд. драмов, деятельности согласно стандартам и на местах, установленных Правительством Республики Армения, с умыслом продолжить деятельность на том же месте на льготных условиях, занять монопольное положение в сфере игр с выигрышем и нанести государству имущественный ущерб в особо крупном размере обманом, путем сокрытия реальных фактов и путем обмана представили заранее построенные компанией ООО «Онира Клаб» и ее учредителями и участниками, а также получившие 19 января 2011 г. государственную регистрацию в Государственном комитете кадастра недвижимости РА развлекательные объекты общей площадью 13 377 га, а также уже действующее казино «Шангри Ла» как объекты, построенные в рамках вышеуказанной программы в результате инвестиции почти в 61 146 139 340 драмов, с открытием 500 рабочих мест, ввели в заблуждение компетентные органы, в результате чего программа получила одобрение Правительства РА, и на основании решения 1477-А от 26 декабря 2013 г. было разрешено продолжить деятельность на том же месте, вследствие чего государство лишилось возможности получить фактическую инвестицию в особо крупном размере – 40 млрд. драмов.
Затем, правомочные лица ООО «Онира Клаб», воспользовавшись полученной в результате обмана возможностью, предоставленной Правительством РА, 27 декабря 2013 г. получили лицензию ХТ-001 на организацию игр с выигрышем, осуществление деятельности игорных домов в центре отдыха и развлечений по адресу шоссе Ереван-Абовян 5, с. Верин Птгни Котайкской области РА. После этого, игнорируя требования пп. «а» п. 2 ст. 6 Закона РА «Об играх с выигрышем, играх с интернет-выигрышем и игорных домах», нарушив требования пп. 14.3 п. 14 ст. 19 Закона РА «О государственной пошлине», требования ст. 26 Закона РА «О налогах», с умыслом осуществить подлежащую лицензированию деятельность без специального разрешения (лицензии) на той же территории, но в другом месте по той же лицензии без специального разрешения (лицензии) с 2014 по 2020 гг. осуществили подлежащую лицензированию деятельность организации игорного дома и игр с выигрышем, в результате чего государству был нанесен ущерб в особо крупном размере - 29 750 000 000 драмов.
По факту в Следственном департаменте СНБ РА 13 июня 2020 г. было возбуждено уголовное дело по признакам п. 1 ч. 3 ст. 188 УК РА и п. 1 ч. 2 ст. 184 УК РА; проводятся неотложные следственные и другие процессуальные действия для установления круга лиц, вовлеченных в преступную схему, дачи уголовно-правовой оценки их деянию, а также возмещения нанесенного государству ущерба.