ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված մեծածավալ քննչական և այլ դատավարական գործողությունների, ինչպես նաև համալիր օպերատիվ-հետախուզական արդյունավետ միջոցառումների արդյունքում հնարավոր է եղել բացահայտել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության մի խումբ անդամների կողմից, նախնական համաձայնությամբ, 2017 թ. ապրիլի 2-ին կայացած ՀՀ ԱԺ ընտրությունների ընթացքում ընտրողներին թեկնածուներից, ինչպես նաև «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության օգտին կողմ քվեարկելու համար անձամբ կամ միջնորդի միջոցով ընտրողներին կաշառք տալու բազմաթիվ դեպքեր, որում ներգրավված են եղել ինչպես կուսակցության ղեկավար կազմը, այնպես էլ՝ կուսակցության անդամները: Պարզվել է, որ ընտրությունների նախընտրական փուլում կուսակցության ղեկավար անդամների կազմակերպմամբ, կուսակցության անդամների ակտիվ ներգրավմամբ և հստակ մշակված դերերի բաշխմամբ կուսակցության թեկնածուների, ինչպես նաև կուսակցության օգտին քվեարկելու համար ընտրողներին տրվել են հարյուրավոր միլիոն դրամների չափով ընտրակաշառք գումարներ:
Ընդ որում, նախաքննության ընթացքում կատարվել են շուրջ չորս տասնյակի հասնող խուզարկություններ, որի ընթացքում առգրավվել են համակարգչի միջոցով կամ ձեռագիր եղանակով կատարված մանրակրկիտ գրառումներ պարունակող փաստաթղթեր, որոնք վերաբերում են ընտրությունների ժամանակ կատարված դրամական միջոցների շարժին՝ ընտրողին, ակտիվիստներին տված գումարի չափին, բարեգործության անվան տակ ուսանողների ուսման վարձերի փոխհատուցման, բաժանած գումարների դիմաց ստացած ձայների վերլուծության, ինչպես նաև քրեական գործի համար նշանակություն ունեցող այլ փաստական տվյալներ, ինչը հիմք է տալիս ողջամիտ պնդումներ կատարելու առ այն, որ դրանք առավելապես հետապնդել են կուսակցության ղեկավար կազմին հաշվետու լինելու նպատակ:
Ուշագրավ է հատկապես այն, որ ըստ հարցաշարի, նախապես մշակվել է նույնիսկ հավաքների ժամանակ իբր պատահականության սկզբունքով օգնություն խնդրող անձանց կոնկրետ շրջանակը:
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են ակտիվ միջոցառումներ ընտրակաշառք տալու, ստանալու գործընթացին ներգրավված անձանց հստակ շրջանակը պարզելու, նրանցից յուրաքանչյուրի արարքն անհատականացնելու և արարքին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:

В результате широкомасштабных следственных и других процессуальных действий, а также комплексных оперативно-розыскных эффективных мероприятий, предпринятых Службой национальной безопасности РА, удалось раскрыть многочисленные случаи дачи взятки во время состоявшихся 2 апреля 2017 года выборов в Национальное Собрание Республики Армения группой членов партии «Процветающая Армения», по предварительному сговору, избирателям от кандидатов, а также лично или через посредников, для голосования за партию «Процветающая Армения», с вовлечением и руководящего состава партии, и членов партии. Было установлено, что в предвыборный период при организационной роли руководящих членов, путем активного вовлечения членов партии и распределения четко разработанных ролей, взятки в размере сотен миллионов драмов были розданы избирателям для голосования в пользу кандидатов партии, а также самой партии.
В то же время в ходе предварительного следствия было проведено около четырех десятков обысков, в ходе которых были конфискованы документы, содержащие подробные компьютерные записи или рукописные записи, которые касаются движения денежных средств во время выборов: размер суммы, предоставленной избирателям, активистам, под видом благотворительности компенсация платы за обучение студентов, анализ голосов, полученных в обмен на розданные суммы, а также значимые для уголовного дела другие фактические данные, которые дают основания для обоснованных заявлений о том, что их основной целью была подотчетность руководящему составу партии.
Особенно примечательно, что, согласно опросному листу, был составлен конкретный круг лиц, якобы случайно обращающихся за помощью даже во время собраний.
Предварительное следствие продолжается, принимаются активные меры для установления конкретного круга лиц, вовлеченных в процесс дачи, получения избирательных взяток, для индивидуализации деяния каждого из них и для адекватной уголовно-правовой оценки деяния.