ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված մեծածավալ քննչական և այլ դատավարական գործողությունների, ինչպես նաև համալիր օպերատիվ-հետախուզական արդյունավետ միջոցառումների արդյունքում հնարավոր է եղել բացահայտել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության մի խումբ անդամների կողմից, նախնական համաձայնությամբ, 2017 թ. ապրիլի 2-ին կայացած ՀՀ ԱԺ ընտրությունների ընթացքում ընտրողներին թեկնածուներից, ինչպես նաև «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության օգտին կողմ քվեարկելու համար անձամբ կամ միջնորդի միջոցով ընտրողներին կաշառք տալու բազմաթիվ դեպքեր, որում ներգրավված են եղել ինչպես կուսակցության ղեկավար կազմը, այնպես էլ՝ կուսակցության անդամները: Պարզվել է, որ ընտրությունների նախընտրական փուլում կուսակցության ղեկավար անդամների կազմակերպմամբ, կուսակցության անդամների ակտիվ ներգրավմամբ և հստակ մշակված դերերի բաշխմամբ կուսակցության թեկնածուների, ինչպես նաև կուսակցության օգտին քվեարկելու համար ընտրողներին տրվել են հարյուրավոր միլիոն դրամների չափով ընտրակաշառք գումարներ:
Ընդ որում, նախաքննության ընթացքում կատարվել են շուրջ չորս տասնյակի հասնող խուզարկություններ, որի ընթացքում առգրավվել են համակարգչի միջոցով կամ ձեռագիր եղանակով կատարված մանրակրկիտ գրառումներ պարունակող փաստաթղթեր, որոնք վերաբերում են ընտրությունների ժամանակ կատարված դրամական միջոցների շարժին՝ ընտրողին, ակտիվիստներին տված գումարի չափին, բարեգործության անվան տակ ուսանողների ուսման վարձերի փոխհատուցման, բաժանած գումարների դիմաց ստացած ձայների վերլուծության, ինչպես նաև քրեական գործի համար նշանակություն ունեցող այլ փաստական տվյալներ, ինչը հիմք է տալիս ողջամիտ պնդումներ կատարելու առ այն, որ դրանք առավելապես հետապնդել են կուսակցության ղեկավար կազմին հաշվետու լինելու նպատակ:
Ուշագրավ է հատկապես այն, որ ըստ հարցաշարի, նախապես մշակվել է նույնիսկ հավաքների ժամանակ իբր պատահականության սկզբունքով օգնություն խնդրող անձանց կոնկրետ շրջանակը:
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են ակտիվ միջոցառումներ ընտրակաշառք տալու, ստանալու գործընթացին ներգրավված անձանց հստակ շրջանակը պարզելու, նրանցից յուրաքանչյուրի արարքն անհատականացնելու և արարքին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:

As a result of large-scale investigative and other procedural actions, as well as complex operative-search effective measures taken by the RA National Security Service, it was possible to detect numerous cases of giving bribe to voters from the candidates, as well as to voters in person or through a mediator to vote for “Prosperous Armenia” Party by a group of members of “Prosperous Armenia” Party by prior agreement, in order to vote for the “Prosperous Armenia” Party during parliamentary elections in Armenia held on 2 April, 2017, in which both the party leadership and the party members were involved. It was established, that in the pre-election period, with the organization of the leading members of the party, the active involvement of the party members and the distribution of clearly developed roles, the voters were given hundreds of millions of drams as electoral bribes to vote for the candidates of the Party and the Party.
At the same time, during the preliminary investigation, about four dozen searches were carried out, during which documents containing detailed computer records or handwritten records were confiscated, which refer to the movement of funds during the elections: the amount given to voters, activists, compensation for student tuition fees under the guise of charity, analysis of votes received in exchange for the given money, as well as other factual data relevant to the criminal case, which provide grounds for making reasonable claims that they were mostly aimed at accountability to the Party leadership.
It is especially noteworthy that according to the questionnaire, the specific circle of persons, as if coincidentally asking for help even during the gatherings, was developed in advance.
Preliminary investigation goes on, active measures are being taken to detect the exact circle of persons involved in the process of giving, receiving electoral bribes, to individualize the acts of each of them and to give an adequate criminal-legal assessment to the act.