ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետամուտ լինելով հանցավորության դեմ ուղղված պայքարի օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների անշեղ կատարմանը, իրականացված մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողությունների, ինչպես նաև համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզել է, որ ՀՀ Կոտայքի մարզի Առինջ համայնքի պաշտոնատար անձինք, անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, իրենց կազմակերպական-տնօրինչական ու վարչատնտեսական գործառույթները ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելու դիտավորությամբ, «Ֆիրմա Նյու» ՍՊ ընկերության հիմնադիրների, մասնակիցների ու տնօրենի կողմից օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ վարձակալությամբ տրամադրել են 7.5 հա գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածք, որտեղ համայնքի ղեկավարի որոշումներով ապօրինի կառույցներն օրինականցնելուց հետո և առանց հողի նպատակային նշանակությունը փոխելու որպես արտադրական շինություններ օտարել են վերը նծված ընկերությանը։ Դրանից հետո վարձակալության տրամադրված 7.5 հա հողատարածքը, որպես արդյունաբերության, ընդերքօգտագործման և այլ արտադրական նշանակության հողատարածք, ճանաչվել է ընկերության սեփականություն՝ դրա մասին անհրաժեշտ տեղեկություններ չտրամադրելով ՀՀ ԿԱ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեին:
Նշված չարաշահումներից հետո նույն համայնքի պաշտոնատար անձինք, կրկին անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, իրենց գործառույթները ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելու դիտավորությամբ, ընկերությանը սեփականության իրավունքով պատկանող 7.5 հա հողատարածքին կից, շինություններով ծանրաբեռնված, 0.8147 հա գյուղանտեսական նշանակության հողամասը, առանց նպատակային նշանակությունը փոխելու և ընկերության կողմից ապօրինի կառուցված շինությունների օրինականացման ընթացքում օրենքով սահմանված գումարները չվճարելով, դրանք օրինականացնելուն օժանդակելու նպատակով, ներկայացնելով որպես շինություններով չծանրաբեռնված հողամաս, ուղղակի վաճառքի միջոցով օտարել են ընկերությանը։ Այնուհետև, համայնքի ղեկավարի որոշմամբ նշված հողի նպատակային նշանակությունը գյուղատնտեսական հողատեսքից փոխվել է արդյունաբերականի, որի արդյունքում համայնքի բյուջե չի մուտքագրվել 36.539.925 դրամ, իսկ 7.5 հա հողամասը, որպես գյուղական նշանակության հողատարածք ուղղակի վաճառքի միջոցով ընկերությանը չօտարելով, համայնքի բյուջե չի մուտքագրվել 2.925.000 դրամ։ Նույն հողատարածքն արդեն որպես արդյունաբերության, ընդերքօգտագործման ու այլ արտադրական նշանակության հողատարածք ընկերությանը չօտարելով՝ համայնքի բյուջե չի մուտքագրվել 339.300.000 դրամ, ինչի հետևանքով էական վնաս է պատճառվել համայնքի և պետության օրինական շահերին, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ, նախաքննությունը շարունակվում է:

Criminal Case Initiated in the Investigation Department of the RA National Security Service
The National Security Service of RA pursuing the rigorous implementation of functions vested upon it by the law to fight against crime, as a result of large-scale investigative-procedural actions, as well as complex operative-search measures, established that officials of Arinj community of Kotayk province, RA, based on personal interest, with the intention of using their organizational-managerial and administerial functions against the interests of the service, with the violation by the founders, participants and director of “Firma New” LLC of the procedure established by law, let out on lease 7.5 hectares of agricultural land, where, after the legalization of illegal structures by the decisions of the community head and without changing the intended purpose of the land as production buildings, alienated it to the above-mentioned company. After that, the 7.5 hectare plot of land let out on lease, as a plot of land with an industrial, subsurface management and other production purpose, was recognized as the property of the company, without providing the necessary information to the State Committee of the Real Estate Cadastre of the Republic of Armenia.
After the mentioned abuses, officials of the same community, again out of personal interest, with an intent to use their functions against the interests of the service, alienated to the company, through direct sales, 0.8147 hectare plot of land of agricultural purpose, adjacent to the 7.5 hectare land owned by the company, and loaded with buildings, without changing the intended purpose and without paying the fees, prescribed by law, during the legalization of the buildings illegally constructed by the company, in order to facilitate their legalization, by presenting it as a land plot not loaded with buildings. Then, by the decision of the community head, the purpose of the mentioned land was changed from agricultural land to industrial one, as a result of which 36.539.925 drams were not transferred to the community budget, and by not alienating to the company, through direct sale, 7.5 hectare land plot, as a land of rural significance, 2.925.000 drams were not transferred to the community budget. By not alienating the same plot of land to the company as a plot of land with already an industrial, subsurface management and other production purpose, 339.300.000 drams were not transferred to the community budget, which caused significant damage to the legitimate interests of the community and the state, which negligently caused serious consequences.
In this connection a criminal case was initiated in the Investigation Department of the RA National Security Service, preliminary investigation goes on.