ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետամուտ լինելով հանցավորության դեմ ուղղված պայքարի օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների անշեղ կատարմանը, իրականացված մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողությունների, ինչպես նաև համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզել է, որ ՀՀ Կոտայքի մարզի Առինջ համայնքի պաշտոնատար անձինք, անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, իրենց կազմակերպական-տնօրինչական ու վարչատնտեսական գործառույթները ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելու դիտավորությամբ, «Ֆիրմա Նյու» ՍՊ ընկերության հիմնադիրների, մասնակիցների ու տնօրենի կողմից օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ վարձակալությամբ տրամադրել են 7.5 հա գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածք, որտեղ համայնքի ղեկավարի որոշումներով ապօրինի կառույցներն օրինականցնելուց հետո և առանց հողի նպատակային նշանակությունը փոխելու որպես արտադրական շինություններ օտարել են վերը նծված ընկերությանը։ Դրանից հետո վարձակալության տրամադրված 7.5 հա հողատարածքը, որպես արդյունաբերության, ընդերքօգտագործման և այլ արտադրական նշանակության հողատարածք, ճանաչվել է ընկերության սեփականություն՝ դրա մասին անհրաժեշտ տեղեկություններ չտրամադրելով ՀՀ ԿԱ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեին:
Նշված չարաշահումներից հետո նույն համայնքի պաշտոնատար անձինք, կրկին անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, իրենց գործառույթները ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելու դիտավորությամբ, ընկերությանը սեփականության իրավունքով պատկանող 7.5 հա հողատարածքին կից, շինություններով ծանրաբեռնված, 0.8147 հա գյուղանտեսական նշանակության հողամասը, առանց նպատակային նշանակությունը փոխելու և ընկերության կողմից ապօրինի կառուցված շինությունների օրինականացման ընթացքում օրենքով սահմանված գումարները չվճարելով, դրանք օրինականացնելուն օժանդակելու նպատակով, ներկայացնելով որպես շինություններով չծանրաբեռնված հողամաս, ուղղակի վաճառքի միջոցով օտարել են ընկերությանը։ Այնուհետև, համայնքի ղեկավարի որոշմամբ նշված հողի նպատակային նշանակությունը գյուղատնտեսական հողատեսքից փոխվել է արդյունաբերականի, որի արդյունքում համայնքի բյուջե չի մուտքագրվել 36.539.925 դրամ, իսկ 7.5 հա հողամասը, որպես գյուղական նշանակության հողատարածք ուղղակի վաճառքի միջոցով ընկերությանը չօտարելով, համայնքի բյուջե չի մուտքագրվել 2.925.000 դրամ։ Նույն հողատարածքն արդեն որպես արդյունաբերության, ընդերքօգտագործման ու այլ արտադրական նշանակության հողատարածք ընկերությանը չօտարելով՝ համայնքի բյուջե չի մուտքագրվել 339.300.000 դրամ, ինչի հետևանքով էական վնաս է պատճառվել համայնքի և պետության օրինական շահերին, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ, նախաքննությունը շարունակվում է:

В Следственном департаменте СНБ РА возбуждено уголовное дело
Служба национальной безопасности РА, будучи последовательной в неукоснительном осуществлении возложенных на нее законом функций, направленных против преступности, в результате предпринятых широкомасштабных следственных и процессуальных действий, а также комплексных оперативно-розыскных мероприятий, установила, что должностные лица общины Ариндж Котайкской области, исходя из личной заинтересованности, с умыслом использовать свои организационно-управленческие и административно-хозяйственные функции вразрез интересам службы, с нарушением установленного законом порядка учредителями, участниками и директором ООО «Фирма Нью», предоставили в аренду участок земли в 7,5 га сельскохозяйственного назначения; после легализации, согласно решениям руководителя общины, незаконных строений и без изменения целевого назначения земли, данный участок земли был отчужден вышеуказанной компании как производственные строения. После этого предоставленный в аренду земельный участок площадью 7,5 га, был признан собственностью компании как участок земли промышленного, недропользовательского и другого производственного назначения, без предоставления необходимой информации в Государственный комитет кадастра недвижимости Республики Армения.
После упомянутых злоупотреблений должностные лица той же общины, вновь исходя из личной заинтересованности, с умыслом использовать свои функции вразрез интересам службы, представив застроенный строениями участок земли в 0,8147 га сельскохозяйственного назначения, прилегающий к принадлежащему компании на правах собственности участку земли в 7,5 га, без изменения целевого назначения и без выплаты предусмотренных законом сумм в процессе легализации незаконно построенных компанией строений, с целью содействия их легализации, как участок земли не застроенный строениями, путем отчуждения передали компании посредством прямой продажи. Затем, по решению главы общины, целевое назначение указанной земли было изменено с сельскохозяйственного на промышленное, в результате чего 36 539 925 драмов не поступили в бюджет общины, а в результате неотчуждения компании 7,5 га участка земли путем прямой продажи как земельного участка сельскохозяйственного назначения, в бюджет общины не поступили 2 925 000 драмов. В результате неотчуждения конпании того же участка земли, уже как земельного участка промышленного, недропользовательского и другого производственного назначения, в бюджет общины не поступили 339 300 000 драмов, в результате чего был нанесен существенный ущерб законным интересам общины и государства, что по неосторожности привело к серьезным последствиям.
В связи с этим случаем в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА возбуждено уголовное дело, предварительное следствие продолжается.