ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում նախապատրաստված նյութերով ձեռք բերված փաստական տվյալներով տեղեկություններ են ստացվել այն մասին, որ պետական պաշտոնատար անձինք, կազմակերպված հանցավոր մեխանիզմով, 2017 թ. մայիսի 14-ի Երևանի ավագանու ընտրություններին՝ ընտրությունների նշանակման օրվանից առաջ և հետո ընկած ժամանակահատվածում, համոզելու, նյութապես շահագրգռելու կամ այլ ապօրինի եղանակով, մայրաքաղաքից դուրս հաշվառված ու այլ համայնքներում ժամանակավոր կամ մշտական բնակության վայր, ինչպես նաև ընտրելու իրավունք ունեցող շուրջ 100-120 հազար ՀՀ քաղաքացիների դրդել են իրենց հաշվառման իրական վայրերից կարճ ժամանակով, ձևականորեն տեղափոխվել և ՀՀ օրենսդրությամբ ու իրավական այլ ակտերով սահմանված պահանջների խախտմամբ, ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ պարունակող փաստաթղթեր օգտագործելու միջոցով, հաշվառվել փաստացի նրանց համար ժամանակավոր կամ մշտական բնակության վայր չհանդիսացող՝ Երևան քաղաքի վարչական շրջանների տարբեր հասցեներում, որպիսի պայմաններում հնարավորություն են ստացել նշված անձանց ներառելու տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրողների ցուցակներում և այդ կերպ Երևանի ավագանու ընտրություններին ապահովել անհրաժեշտ քանակի «կողմ» ձայներ, իսկ ընտրություններն ավարտվելուց անմիջապես հետո նշված անձանց կրկին տեղափոխել և հաշվառել են Երևան քաղաքից դուրս գտնվող՝ իրենց հաշվառման իրական վայրերում։
Վերոգրյալից բացի, նյութերի նախապատրաստմամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2004 թ. ապրիլի 30-ին հիմնադրված «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության անդամները, մասնակցելով տարբեր տարիների ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունում անցկացված Ազգային ժողովի, տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններին, իրենց կուսակցության, թեկնածուների, հանրաքվեի քարոզչական նախաձեռնություններից որևէ մեկի օգտին կողմ քվեարկելու նպատակով ընտրողներին անձամբ կամ տարբեր միջնորդների միջոցով տրամադրել են կաշառք` դրամ, գույք կամ որևէ այլ առավելություն, որպիսի ապօրինի գործողություններով տարբեր ընտրություններին կամ հանրաքվեներին ստացել են իրենց համար ցանկալի արդյունքներ։
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում 2020 թ. հունիսի 15-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ, 4-րդ և 5-րդ կետերի, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, ձեռնարկվում են լայնածավալ քննչական ու դատավարական այլ գործողություններ և օպերատիվ-հետախուզական միջոցաոռւմներ։
Քրեական գործի նախաքննությամբ անհերքելի փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր, ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը 2018 թ. մայիս ամսին Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունեցած հեղափոխությանը հաջորդած ընտրությունների արդյունքների կապակցությամբ համախոհների հետ ունեցած խոսակցությունների ընթացքում բազմիցս վիրավորական արտահայտություններ է հնչեցրել իրենց կամքն ազատորեն արտահայտած բազմահազար քաղաքացիների նկատմամբ՝ նրանց անվանելով ոչխարներ, աղանդավորներ։
Ավելին, ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներով պարզվել է նաև, որ Նաիրա Զոհրաբյանը նույն համախոհների հետ ունեցած խոսակցությունների ընթացքում բազմիցս ընդունել է այն փաստը, որ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը նախկին տարիներին անցկացված ընտրություններում անհրաժեշտ քանակի ձայներ կարողացել է ապահովել բացառապես ՀՀ քաղաքացիներին ընտրակաշառք բաժանելու արդյունքում՝ բառացիորեն հայտնելով հետևյալը․ «…պարզվեց՝ ԲՀԿ-ն առանց ընտրակաշառքի Հայաստանում ձեն չունի…պիտի ճշմարտության երեսին նայե՞նք, թե՝ չէ, էտա…, իրականությունը էտա…»:
Խոսակցություններից պարզ է դառնում նաև, որ Զոհրաբյանն ու իր համախոհները ընդունում են, որ հեղափոխություւնից հետո ընտրակաշառք բաժանելու միջոցով հաջողության հասնելու մեխանիզմները կիրառելի չլինեու հետևանքով՝ իրենց կուսակցությունն այլևս հնարավորություն չի ունեցել անհրաժեշտ քանակի քվեներ ապահովել։

According to the factual data obtained from the materials prepared by the RA NSS Investigation Department, information was received that state officials, through an organized criminal mechanism, during the Yerevan Council of Elders elections held on May 14, 2017 – in the period before and after the setting of the election date, through persuasion, financial interest or other illegal means, incited about 100-120 thousand Armenian citizens eligible to vote but registered outside the capital and having a temporary or permanent residence in other communities, to formally move for a short period of time from their actual places of registration, and in violation of the requirements prescribed by the RA legislation and other legal acts, to get registered, by using documents containing obviously false information, at different addresses of the administrative districts of Yerevan that were not their temporary or permanent place of residence; under such circumstances, the state officials got an opportunity to include the mentioned persons in the voter lists of local self-government bodies, thus to ensure the necessary number of “for” votes in the elections to the Yerevan Council of Elders, and immediately after the completion of the elections, they moved these persons again and registered them in the places of their real residence outside Yerevan.
In addition, in the preparation of materials, factual data were obtained that members of the “Prosperous Armenia” Party, founded on April 30, 2004, participating in the elections to the National Assembly and local self-government bodies held in various years in the Republic of Armenia, to ensure votes in favor of their party, their own candidates, any of the referendum campaign initiatives, personally or through various intermediaries, gave to voters bribes - money, property or other benefits - and illegally obtained the desired results in various elections or referenda.
In connection with the incident a criminal case was initiated in the Investigation Department of the RA NSS on June 15, 2020, on the grounds of Article 308, Part 2 of the RA Criminal Code, Article 149, Part 2, Clauses 2, 4, 5 of the RA Criminal Code, Article 154.2, Part 2 of the RA Criminal Code; large-scale investigative and other procedural actions and operational-search measures are being taken.
Irrefutable factual data were obtained from the preliminary investigation of the criminal case, that Naira Zohrabyan, RA MP from the “Prosperous Armenia” Party, the head of RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs, speaking with associates on the results of the elections held after the revolution in Armenia in May 2018, repeatedly allowed herself insulting remarks regarding many thousands citizens who freely expressed their will, calling them sheep and sectarians.
Moreover, as a result of operational-search measures, it was also established that during conversations with the same associates, Naira Zohrabyan repeatedly admitted the fact that the “Prosperous Armenia” Party was able to secure the required number of votes in the elections held in previous years exclusively as a result of distributing electoral bribes to the citizens of Armenia, verbatim stating the following: “... it turned out that the “Prosperous Armenia” Party has no votes in Armenia without election bribes... do we need to face the truth or not? We have what we have ... that’s the reality".
From the conversations it also becomes clear that Zohrabyan and her associates admit that after the revolution the mechanisms for achieving success by distributing electoral bribes were not applicable, consequently their party was no longer able to secure the required number of votes.