Բացահայտվել է կեղծ տեղեկատվության տարածման փորձ (տեսանյութեր)
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետամուտ լինելով տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում ՀՀ օրենսդրությամբ իրեն վերապահված գործառույթների և լիազորությունների իրականացմանը, շարունակում է բացահայտել համացանցում պետության, հասարակության և անձի անվտանգությանը վնաս հասցնող կեղծ տեղեկատվություն հրապարակող և տարածող կեղծ օգտատերերին:
Մասնավորապես՝ ս.թ. մայիսի 29-ին «Youtube» համացանցային կայքում «Qizil alma» ադրբեջանցի օգտատերը իր էջում տեղադրել է «Հայ ճարտարապետի ցնցող խոստովանությունը Երևանի մասին. Մերը չէ» խորագրով մեկ ու կես րոպե տևողության մոնտաժված տեսագրություն, որում Ագնեսսա անունով ներկայացող կինը ռուսերեն լեզվով պատասխանում է տեսագրությունը կատարող ոմն տղամարդու հարցերին: Երևանի Հանրապետության հրապարակում գտնվելիս Ագնեսսան նշում է, որ` «Երևանը նախկինում եղել է գյուղանման քաղաք: Այստեղ հայեր գրեթե չեն ապրել և զբաղվել են առևտրով»: Տեսագրության ուսումնասիրությունից դիտվում է, որ այն մոնտաժված է բնօրինակ այլ տեսագրությունից, որից վերցված են առանձին նախադասություններ և միացված իրար, որի արդյունքում խեղաթուրվել է զրույցի իմաստը և բովանդակությունը: Մոնտաժված տեսագրությունը տարածվել է ադրբեջանական ԶԼՄ-ներով` համապատասխան հակահայկական տեքստային մեկնաբանությամբ, ըստ որի հայ կինը «բարձրաձայնում» է, որ Երևանում հայեր չեն բնակվել: Շահարկելով այդ արտահայտությունը` ադրբեջանական կողմը շեշտում է, որ դա ևս մեկ փաստ է, որ «Իրևան»-ը ադրբեջանական հին քաղաք է, որը 1918-ին փոխանցվել է հայերին:
Պարզվել է, որ իրական տեսահոլովակը կատարվել է 2020 թ. փետրվարին, այդ ժամանակ ՀՀ այցելած քաղաքների պրոբլեմները բարձրաձայնող ռուսական բլոգեր Իլյա Վառլամովի կողմից, իսկ Ագնեսսան առաջարկել իր օգնությունը` Երևանը ներկայացնելու նպատակով:
Ի.Վառլամովի տեսագրության մեջ խոսքը գնում է 1850-ական թվականներին Երևան քաղաքի այն հատվածի մասին, որտեղ նախկինում գործել է Ղանթարի շուկան` ներկայումս Վ.Սարգսյան փողոցի հարակից հատվածը, որի շրջակայքում հիմնականում բնակվել են պարսիկներ ¥բայց ոչ ադրբեջանցիներ¤ և հայերը այցելել են այդ վայր առևտուր անելու համար:
Նշված հանգամանքը մեկ անգամ ևս վկայում է, որ ադրբեջանական կողմը փորձում է կեղծիքների միջոցով «մխրճվել» պատմության մեջ, ինչը սակայն նրանց չի հաջողվել:

The National Security Service of the Republic of Armenia, pursuing the implementation of functions and powers vested upon it by the RA legislation in the field of information security, continues to detect fake users who publish and disseminate fake information harming the security of the state, society and individual.
In particular, on 29 May 2020, in “Youtube” web-page «Qizil alma» Azerbaijani user posted one and a half minute edited video titled “Shocking confession of Armenian architect about Yerevan: It’s not ours” on his page, in which a woman named Agnessa, answers in Russian to the questions of a man making the video. While in the Republic Square of Yerevan, Agnessa mentions that “In the past Yerevan used to be a village-like city. There were almost no Armenians living here and they were engaged in trade”. While examining the video, it can be seen that it has been edited from another original video from which separate sentences were taken and combined with each other as a result of which the meaning and content of the conversation have been distorted. This edited video has been spread in the Azerbaijani mass media with a respective anti-Armenian textual comment according to which the Armenian woman “voices” that no Armenians lived in Yerevan. Exploiting this phrase, the Azerbaijani side emphasizes that this is another fact that “Irevan” is an ancient Azerbaijani city which was transferred to Armenians in 1918.
It turned out that the real video was made in February 2020 by Russian blogger Ilya Varlamov voicing the problems of the cities that he visited in the RA that time, and Agnessa offered her help to introduce Yerevan.
The talk in I. Varlamov’s video is about the part of Yerevan in the 1850s where in the past the Ghantari market used to operate – currently the adjacent part of V. Sargsyan Street – around which mainly Persians lived, but not Azerbaijanis, and Armenians visited that place for trade.
The noted fact once again proves that the Azerbaijani side is trying to “penetrate” into the history through garbling, but in fact it fails.
We once again urge the citizens of the Republic of Armenia to be more watchful, show caution, not to panic and not to share such videos, and in case of detection of such videos inform the National Security Service of the Republic of Armenia about the users sending them.