Բացահայտվել է կեղծ տեղեկատվության տարածման փորձ (տեսանյութեր)
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետամուտ լինելով տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում ՀՀ օրենսդրությամբ իրեն վերապահված գործառույթների և լիազորությունների իրականացմանը, շարունակում է բացահայտել համացանցում պետության, հասարակության և անձի անվտանգությանը վնաս հասցնող կեղծ տեղեկատվություն հրապարակող և տարածող կեղծ օգտատերերին:
Մասնավորապես՝ ս.թ. մայիսի 29-ին «Youtube» համացանցային կայքում «Qizil alma» ադրբեջանցի օգտատերը իր էջում տեղադրել է «Հայ ճարտարապետի ցնցող խոստովանությունը Երևանի մասին. Մերը չէ» խորագրով մեկ ու կես րոպե տևողության մոնտաժված տեսագրություն, որում Ագնեսսա անունով ներկայացող կինը ռուսերեն լեզվով պատասխանում է տեսագրությունը կատարող ոմն տղամարդու հարցերին: Երևանի Հանրապետության հրապարակում գտնվելիս Ագնեսսան նշում է, որ` «Երևանը նախկինում եղել է գյուղանման քաղաք: Այստեղ հայեր գրեթե չեն ապրել և զբաղվել են առևտրով»: Տեսագրության ուսումնասիրությունից դիտվում է, որ այն մոնտաժված է բնօրինակ այլ տեսագրությունից, որից վերցված են առանձին նախադասություններ և միացված իրար, որի արդյունքում խեղաթուրվել է զրույցի իմաստը և բովանդակությունը: Մոնտաժված տեսագրությունը տարածվել է ադրբեջանական ԶԼՄ-ներով` համապատասխան հակահայկական տեքստային մեկնաբանությամբ, ըստ որի հայ կինը «բարձրաձայնում» է, որ Երևանում հայեր չեն բնակվել: Շահարկելով այդ արտահայտությունը` ադրբեջանական կողմը շեշտում է, որ դա ևս մեկ փաստ է, որ «Իրևան»-ը ադրբեջանական հին քաղաք է, որը 1918-ին փոխանցվել է հայերին:
Պարզվել է, որ իրական տեսահոլովակը կատարվել է 2020 թ. փետրվարին, այդ ժամանակ ՀՀ այցելած քաղաքների պրոբլեմները բարձրաձայնող ռուսական բլոգեր Իլյա Վառլամովի կողմից, իսկ Ագնեսսան առաջարկել իր օգնությունը` Երևանը ներկայացնելու նպատակով:
Ի.Վառլամովի տեսագրության մեջ խոսքը գնում է 1850-ական թվականներին Երևան քաղաքի այն հատվածի մասին, որտեղ նախկինում գործել է Ղանթարի շուկան` ներկայումս Վ.Սարգսյան փողոցի հարակից հատվածը, որի շրջակայքում հիմնականում բնակվել են պարսիկներ ¥բայց ոչ ադրբեջանցիներ¤ և հայերը այցելել են այդ վայր առևտուր անելու համար:
Նշված հանգամանքը մեկ անգամ ևս վկայում է, որ ադրբեջանական կողմը փորձում է կեղծիքների միջոցով «մխրճվել» պատմության մեջ, ինչը սակայն նրանց չի հաջողվել:

Раскрыта попытка распространения ложной информации
Служба национальной безопасности Республики Армения, будучи последовательной в осуществлении функций и полномочий, возложенных на нее Законодательством РА в сфере информационной безопасности, продолжает выявлять фейк-пользователей, публикующих и распространяющих в интернете ложную информацию, наносящую ущерб безопасности государства, общества и личности.
В частности, 29 мая сего года на интернет-сайте в «Youtube» некий азербайджанский пользователь «Qizil alma» разместил на своей странице смонтированный видеоматериал продолжительностью полтора минуты под названием «Шокирующее признание армянского архитектора о Ереване. Не наш», в котором женщина по имени Агнесса отвечает по-русски на вопросы делающего видеозапись некоего мужчины. На Площади Республики в Ереване Агнесса говорит, что «Ереван раньше был похож на деревню. Здесь почти не было армян, и они занимались торговлей». При изучении видеозаписи заметно, что она смонтирована с другой оригинальной видеозаписи, из которой взяты отдельные предложения и соединены друг с другом, в результате чего искажен смысл и содержание беседы. Смонтированное видео было распространено азербайджанскими СМИ с соответствующим антиармянским текстовым комментарием, согласно которому армянская женщина «озвучивает», что в Ереване армяне не проживали. Спекулируя этой фразой, азербайджанская сторона подчеркивает, что это еще один факт, что «Иреван» – старинный азербайджанский город, который в 1918 году был передан армянам.
Оказалось, что реальная видеозапись была сделана в феврале 2020 года российским блогером Ильей Варламовым, озвучивавшим проблемы городов РА, которые в то время он посещал, а Агнесса предложила свою помощь, чтобы представить Ереван.
В видеозаписи И. Варламова речь идет о той части города Еревана, где ранее в 1850-х годах действовал рынок Кантара, ныне в окрестностях улицы В. Саркисяна, вокруг которого в основном проживали персы, но не азербайджанцы, и армяне посещали это место для торговли.
Данное обстоятельство в очередной раз свидетельствует о том, что азербайджанская сторона пытается посредством фальсификаций “вклиниться” в историю, что, однако, им не удается.
Еще раз призываем граждан Республики Армения быть более бдительными, проявлять осторожность, не поддаваться панике, и не распространятьаналогичные видеозаписи, а в случае обнаружения подобных видеозаписей информировать Службу национальной безопасности Республики Армения о пользователях-отправителях.