Բացահայտվել է ադրբեջանական քարոզչության հերթական անհաջող փորձը (տեսանյութ)
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետամուտ լինելով տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում ՀՀ օրենսդրությամբ իրեն վերապահված գործառույթների և լիազորությունների իրականացմանը, շարունակում է բացահայտել համացանցում պետության, հասարակության և անձի անվտանգությանը վնաս հասցնող կեղծ տեղեկատվություն հրապարակող և տարածող կեղծ օգտատերերին:
Մասնավորապես՝ ս.թ. մայիսի 21-ին «WhatsApp» բջջային հավելվածում գրանցված ուկրաինական +380963496856 հեռախոսահամարի բաժանորդ ոմն «Alex»-ի և «YouTube» սոցիալական կայքում «Armen Tigranian» տվյալներով օգտատիրոջ կողմից տարածվել է տեսանյութ, որում իբրև Ադրբեջանի քաղաքացիներն անարգել շրջում են Երևանում, որտեղ մնացել են կորոնավիրուսի պատճառով, և իրականացնում տեսանկարահանումներ, իսկ Հայաստանի հատուկ ծառայություններն անգործության են մատնված:
Իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և հետազոտությունների արդյունքում պարզվել է, որ տարածված տեսանյութը մոնտաժման արդյունք է, որին կցվել է նախապես պատրաստված ձայնագրությունը: Պարզվել է նաև, որ նշված տեսագրությունը տարածելու համար ուկրաինական +380963496856 հեռախոսահամարի բաժանորդը «Վոթսափ» հավելվածում գրանցել է խումբ, որում ներառել է մի քանի տասնյակ հայկական հեռախոսահամարներ և միաժամանակ վերջիններիս ուղարկել այդ տեսագրությունը:
Նշված հանգամանքը մեկ անգամ ևս վկայում է, որ ադրբեջանական կողմը փորձում է կեղծ և սիրողական մակարդակով բարձրացնել անդունդում գտնվող ադրբեջանական ժողովրդի «մարտական ոգին»:
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին մեկ անգամ ևս հորդորում ենք բջջային հավելվածներով և սոցիալական կայքերով շփումներում լինել առավել զգոն, ցուցաբերել զգուշավորություն ու շրջահայացություն, չմատնվել խուճապի ու չտարածել նմանօրինակ տեսանյութեր, իսկ այդպիսի տեսանյութերի ստացման դեպքում ուղարկող օգտատերերի մասին տեղեկացնել ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությանը:

Служба национальной безопасности Республики Армения, будучи последовательной в осуществлении функций и полномочий, возложенных на нее Законодательством РА в сфере информационной безопасности, продолжает выявлять фейк-пользователей, публикующих и распространяющих в интернете ложную информацию, наносящую ущерб безопасности государства, общества и личности.
В частности, 21 мая с.г. зарегистрированный в мобильном приложении WhatsApp абонент с украинским номером +380963496856, некий “Alex”, и пользователь под именем “Armen Tigranian” на веб-странице YouTube распространил видеоматериал, в котором якобы граждане Азербайджана беспрепятственно прогуливаются по Еревану, в котором остались из-за коронавируса, и проводят видеосъемки, а спецслужбы Армении бездействуют.
В результате проведенных оперативно-розыскных мероприятий и исследований было установлено, что распространенный видеоматериал является результатом монтажа, к которому приложена предварительно подготовленная запись. Установлено также, что для распространения данной видеозаписи абонент украинского телефонного номера +380963496856 зарегистрировал в приложении WhatsApp группу, в которую включил несколько десятков армянских телефонных номеров и одновременно отправил им эту видеозапись.
Указанное обстоятельство еще раз свидетельствует о том, что азербайджанская сторона пытается на фальшивом и любительском уровне поднять боевой дух азербайджанского народа, находящегося в пропасти.
Еще раз призываем граждан Республики Армения быть более бдительными при общении в мобильных приложениях и социальных сетях, проявлять осторожность и осмотрительность, не поддаваться панике и не распространятьаналогичные видеоматериалы, а в случае получения подобных видеоматериалов информировать Службу национальной безопасности Республики Армения о пользователях-отправителях.