ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ մնալով կոռուպցիոն դրսևորումները բացահայտելու և դրանք արմատախիլ անելու գործելաոճին, հետևողական կերպով շարունակում է ձեռնարկել գործուն միջոցառումներ պետական կառավարման տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում, կոռուպցիոն դրսևորումները բացահայտելու և քրեադատավարական օրենքով նախատեսված սկզբունքներն անշեղորեն կենսագործելու ուղղությամբ:
Մասնավորապես՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործով իրականացված մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողությունների, ինչպես նաև համալիր օպերատիվ-հետախուզական արդյունավետ միջոցառումների շնորհիվ հնարավոր է եղել բացահայտել Արարատի մարզի համայնքապատկան հողամասերը պետական ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձանց դրդմամբ ապօրինի օտարելու, ձևական աճուրդներ կազմակերպելու, համայնքներին առանձնապես խոշոր չափերի վնաս պատճառելու, պետական ծառայություն իրականացնող անձանց կողմից հանցագործությունը թաքցնելու դեպքեր: Դրանցում ներգրավված են եղել ինչպես Արարատի մարզի Մխչյան, Շահումյան համայնքների, Արարատի մարզպետարանի, այնպես էլ՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության գլխավոր և ավագ խմբի պաշտոններ զբաղեցնող անձինք:
Պարզվել է, որ Ա. Հ.-ն, զբաղեցնելով ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Արարատի մարզային վարչության պետի պաշտոնը, իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, իր սանիկի՝ Ա.Ա.-ի կողմից նույն համայնքի սեփականությունը հանդիսացող բնակավայրերի նշանակության 0.9 հա մակերեսով հողամասը համայնքից երկարաժամկետ վարձակալումն առանց խոչընդոտների կազմակերպելու շահադիտական դրդումներից ելնելով, իր ենթակայության տակ գտնվող պետական ծառայություն իրականացնող Գ. Ս.-ի միջոցով, նույն վարչություն է հրավիրել Մխչյան համայնքի ղեկավար Խ.Պ.-ին և վերջինիս կամքի ու գիտակցության վրա ներազդելով՝ դրդել է չարաշահել իր պաշտոնեական դիրքը, այն է՝ ուղղորդել է առանց խոչնդոտների կազմակերպել և ցածր վարձավճարի դիմաց երկարաժամկետ կարգով հիշյալ հողատարածքը օգտագործման տրամադրել Ա.Ա.-ին կամ ձևական աճուրդի կազմակերպմամբ օտարել այն:
Արդյունքում համայնքի ղեկավարը՝ իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներով օժտված պետական ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձի դրդմամբ, նախնական համաձայնության գալով համայնքի ավագանու անդամների հետ, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, հակաօրինական գործողություն կատարելու դիտավորությամբ, Ա.Հ.-ի հետ նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ ընդհանուր 11.117.800 ՀՀ դրամ կադաստրային արժողությամբ համայնքապատկան հողամասի մեկնարկային գինը սահմանել է զգալիորեն ցածր՝ 5.850.000 ՀՀ դրամ՝ այդ կերպ հնարավորություն տալով Ա.Ա.-ին աճուրդային մեկնարկային գնից մեկ քայլ կատարելու միջոցով ճանաչվել հաղթող: Արդյունքում, կայացված ձևական աճուրդի ընթացքում Ա. Ա.-ն, ընդամենը 250.000 ՀՀ դրամի չափով մեկ քայլ կատարելով, ճանաչվել է մրցույթի հաղթող և 6.100.000 ՀՀ դրամով ձեռք է բերել փաստացի 11.117.800 ՀՀ դրամ կադաստրային արժեքով համայնքապատկան գույքը և դրա նկատմամբ գրանցել սեփականության իր իրավունքը, որի հետևանքով համայնքը զրկվել է իր սեփականություն հանդիսացող գույքի օտարման դիմաց առանձնապես խոշոր չափերի՝ 5.017.800 ՀՀ դրամի չափով, եկամուտ ստանալու իրական հնարավորությունից, որն էական վնաս է պատճառել համայնքի օրինական շահերին՝ անզգուշությամբ առաջացնելով ծանր հետևանքներ։
Մինչդատական վարույթի ընթացքում ձեռք է բերվել նաև բավարար ապացույցների համակցություն առ այն, որ նույն պաշտոնատար անձի դրդմամբ կայացված ձևական աճուրդի արդյունքում օտարվել է նաև Արարատի մարզի Շահումյան համայնքի սեփականությունը հանդիսացող 0.2 հա և մոտ 0.4 հա մակերեսներով բնակավայրերի ու գյուղատնտեսական նշանակության հողամասերը: Արդյունքում է համայնքապատկան գույքը վաճառվել է ընդամենը 1.705.000 ՀՀ դրամ արժեքով իսկ համայնքը զրկվել է օրինական վաճառքի արդյունքում բարձր եկամուտներ ստանալու հնարավորությունից։
Նույն գործի շրջանակներում ձեռք է բերվել բավարար ապացույցների համակցություն առ այն, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում պետական ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձինք, քրեադատավարական օրենքով սահմանված կարգով, «Արտաշատ» ջրօգտագործողների ընկերության պատասխանատու պաշտոնատար անձանց կողմից խոշոր չափերի յուրացման դեպքին ընթացք չեն տվել, առերևույթ կատարված հանցագործության բացահայտման ուղղությամբ որևէ միջոցներ չեն ձեռնարկել:
Նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության պայմաններում Արարատի մարզի Մխչյան, Շահումյան համայնքների ղեկավարները ներգրավվել են որպես մեղադրյալ և նրանց մեղադրանք է առաջադրվել համապատասխանաբար ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Նախաքննական մարմնի՝ որոշմամբ Ա.Հ-ն ներգրավվել է որպես մեղադրյալ և նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 1-ին մասով, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Դատարանի որոշմամբ Ա. Հ.-ն կալանավորվել է:
Նույն գործի շրջանակներում կասկածյալի դատավարական կարգավիճակում հարցաքննվել են նաև ՀՀ Արարատի մարզպետարանի հողաշինության բաժնի պետը, ՀՀ ԱԱԾ Արարատի ՄՎ Արտաշատի բաժնի պետը և նույն բաժնի օպեր լիազորը, որոնք տվել են խոստովանական ցուցմունքներ:
Ձեռնարկվում են ակտիվ միջոցառումներ՝ պետական ծառայություն իրականացնող անձանց ներգրավմամբ այլ հանցավոր դրսևորումները բացահայտելու և համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ համակարգում ինքնամաքրման գործընթացը կրելու է շարունակական բնույթ և Ծառայությունը ցուցաբերելու է առավել անհանդուրժողական մոտեցում՝ համակարգում առկա արատավոր երևույթները բացառելու և օրենքի առջև հավասարության սկզբունքն անշեղորեն կենսագործելու ուղղությամբ:
ՀՀ ԱԱԾ այլ պաշտոնյաների կողմից հնարավոր նմանատիպ գործողություններից տուժած քաղաքացիներին կոչ ենք անում դիմել Ազգային անվտանգության ծառայություն՝ միաժամանակ երաշխավորելով դիմող քաղաքացիների անվտանգությունը և անձի գաղտնիությունը:

The National Security Service of RA, being faithful to the modus operandi of detecting and eradicating manifestations of corruption, in a consistent way continues to take effective measures in various areas of public administration, including the National Security Service of the RA, in the direction of detecting manifestations of corruption and invariably implementing the principles prescribed by the criminal procedure law.
In particular, due to large-scale investigative and procedural activities undertaken on the criminal case initiated under Article 308, Part 2 of the RA Criminal Code in the Investigation Department of the National Security Service of RA, as well as complex operative-search effective measures, it was possible to detect cases of illegal alienation of community plots of land of Ararat province incited by officials carrying out state service, organizing bogus auctions, causing damage in especially big amount to the communities, concealing the crime by persons carrying out state service. Persons, holding chief and senior posts in Mkhchyan, Shahumyan communities of the Ararat province, Ararat regional administration, as well as the National Security Service of RA, were involved in such cases.
It was established that A. H., holding the post of the Head of Ararat Province Department of the RA National Security Service, using his official position against the interests of the service, proceeding from mercenary motives to organize the long-term lease by his godson A.A. of 0.9 hectares residential land plot from the community owned by the same community without any obstacles, through G.S., implementing state service under his supervision, invited the head of Mkhchyan community Kh. P. to the same department and affecting the will and consciousness of the latter, incited him to abuse his official position, that is, directed him to organize and to provide the mentioned land to A. A. for long-term use for low rent without any obstacles or to alienate it through bogus auction.
As a result, the head of the community, incited by the official performing state service, endowed with the functions of a representative of the authority, making preliminary agreement with the members of the council of elders of the community, using his official position against the interests of the service, with an intent to commit an illegal act, according to prior agreement with A. H., set the starting price of the community plot of land with a cadastral value of 11,117,800 AMD significantly low – 5,850,000 AMD – thus giving A. A. the opportunity to be recognized as the winner by taking one step away from the starting price of the auction. As a result, during the bogus auction that was held, A. A., by taking only one step in the amount of 250,000 AMD, was recognized as the winner of the competition and acquired the community property with a cadastral value of 11,117,800 AMD for 6,100,000 AMD, and registered his property rights for it, as a result of which the community was deprived of the real opportunity to earn a particularly large amount of income - 5,017,800 AMD - in exchange for the alienation of its property, which caused significant damage to the legitimate interests of the community by negligently causing grave consequences.
During the pre-trial proceedings, a body of sufficient evidence was also obtained that, as a result of the bogus auction held at the incitement of the same official, land plots of 0.2 hectares and about 0.4 hectares of residential land plots and land plots for agricultural purposes belonging to Shahumyan community of Ararat province had been also alienated. As a result, the community property was sold for only 1,705,000 AMD and the community was deprived of the opportunity to receive high income as a result of legal sale.
In the framework of the same case, a body of sufficient evidence was obtained that the officials carrying out state service in the RA National Security Service, in accordance with the procedure established by the criminal procedure law, had not looked into the case of large-scale embezzlement by the competent officials of "Artashat" Water Users Association, had not taken any measures in the direction of detecting the apparent crime committed.
Based on a body of sufficient evidence obtained during the preliminary investigation, the heads of Mkhchyan, Shahumyan communities of Ararat province were involved as the accused, and they were charged on the grounds of Article 308, Part 2, and Article 308, Part 1 of the RA Criminal Code, respectively.
By the decision of the preliminary investigation body, A. H. was involved as the accused and was charged on the grounds of Article 38-308, Part 2 of the RA Criminal Code, Article 38-308, Part 1 of the RA Criminal Code, Article 308, Part 1 of the RA Criminal Code. By the decision of the Court, A. H. was arrested.
In the framework of the same case, the head of Land Use Department of Ararat regional administration of RA, the head of Artashat division of Ararat Province Department of the RA NSS and the operational officer of the same department were interrogated in a procedural status of suspect, and made confessions.
Active measures are being taken in the direction of detecting other criminal manifestations involving persons carrying out state service and giving equivalent criminal-legal assessment.
The National Security Service informs that the process of self-cleaning in the system will be continuous and the Service will take much more intolerant approach to eliminating the vicious occurrences in the system and to rigorously implement the principle of equality before the law.
We call on citizens affected from possible similar actions by other RA NSS officials to apply to the National Security Service, at the same time guaranteeing the safety of the applying citizens and the anonymity of the person.