ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ մնալով կոռուպցիոն դրսևորումները բացահայտելու և դրանք արմատախիլ անելու գործելաոճին, հետևողական կերպով շարունակում է ձեռնարկել գործուն միջոցառումներ պետական կառավարման տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում, կոռուպցիոն դրսևորումները բացահայտելու և քրեադատավարական օրենքով նախատեսված սկզբունքներն անշեղորեն կենսագործելու ուղղությամբ:
Մասնավորապես՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործով իրականացված մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողությունների, ինչպես նաև համալիր օպերատիվ-հետախուզական արդյունավետ միջոցառումների շնորհիվ հնարավոր է եղել բացահայտել Արարատի մարզի համայնքապատկան հողամասերը պետական ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձանց դրդմամբ ապօրինի օտարելու, ձևական աճուրդներ կազմակերպելու, համայնքներին առանձնապես խոշոր չափերի վնաս պատճառելու, պետական ծառայություն իրականացնող անձանց կողմից հանցագործությունը թաքցնելու դեպքեր: Դրանցում ներգրավված են եղել ինչպես Արարատի մարզի Մխչյան, Շահումյան համայնքների, Արարատի մարզպետարանի, այնպես էլ՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության գլխավոր և ավագ խմբի պաշտոններ զբաղեցնող անձինք:
Պարզվել է, որ Ա. Հ.-ն, զբաղեցնելով ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Արարատի մարզային վարչության պետի պաշտոնը, իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, իր սանիկի՝ Ա.Ա.-ի կողմից նույն համայնքի սեփականությունը հանդիսացող բնակավայրերի նշանակության 0.9 հա մակերեսով հողամասը համայնքից երկարաժամկետ վարձակալումն առանց խոչընդոտների կազմակերպելու շահադիտական դրդումներից ելնելով, իր ենթակայության տակ գտնվող պետական ծառայություն իրականացնող Գ. Ս.-ի միջոցով, նույն վարչություն է հրավիրել Մխչյան համայնքի ղեկավար Խ.Պ.-ին և վերջինիս կամքի ու գիտակցության վրա ներազդելով՝ դրդել է չարաշահել իր պաշտոնեական դիրքը, այն է՝ ուղղորդել է առանց խոչնդոտների կազմակերպել և ցածր վարձավճարի դիմաց երկարաժամկետ կարգով հիշյալ հողատարածքը օգտագործման տրամադրել Ա.Ա.-ին կամ ձևական աճուրդի կազմակերպմամբ օտարել այն:
Արդյունքում համայնքի ղեկավարը՝ իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներով օժտված պետական ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձի դրդմամբ, նախնական համաձայնության գալով համայնքի ավագանու անդամների հետ, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, հակաօրինական գործողություն կատարելու դիտավորությամբ, Ա.Հ.-ի հետ նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ ընդհանուր 11.117.800 ՀՀ դրամ կադաստրային արժողությամբ համայնքապատկան հողամասի մեկնարկային գինը սահմանել է զգալիորեն ցածր՝ 5.850.000 ՀՀ դրամ՝ այդ կերպ հնարավորություն տալով Ա.Ա.-ին աճուրդային մեկնարկային գնից մեկ քայլ կատարելու միջոցով ճանաչվել հաղթող: Արդյունքում, կայացված ձևական աճուրդի ընթացքում Ա. Ա.-ն, ընդամենը 250.000 ՀՀ դրամի չափով մեկ քայլ կատարելով, ճանաչվել է մրցույթի հաղթող և 6.100.000 ՀՀ դրամով ձեռք է բերել փաստացի 11.117.800 ՀՀ դրամ կադաստրային արժեքով համայնքապատկան գույքը և դրա նկատմամբ գրանցել սեփականության իր իրավունքը, որի հետևանքով համայնքը զրկվել է իր սեփականություն հանդիսացող գույքի օտարման դիմաց առանձնապես խոշոր չափերի՝ 5.017.800 ՀՀ դրամի չափով, եկամուտ ստանալու իրական հնարավորությունից, որն էական վնաս է պատճառել համայնքի օրինական շահերին՝ անզգուշությամբ առաջացնելով ծանր հետևանքներ։
Մինչդատական վարույթի ընթացքում ձեռք է բերվել նաև բավարար ապացույցների համակցություն առ այն, որ նույն պաշտոնատար անձի դրդմամբ կայացված ձևական աճուրդի արդյունքում օտարվել է նաև Արարատի մարզի Շահումյան համայնքի սեփականությունը հանդիսացող 0.2 հա և մոտ 0.4 հա մակերեսներով բնակավայրերի ու գյուղատնտեսական նշանակության հողամասերը: Արդյունքում է համայնքապատկան գույքը վաճառվել է ընդամենը 1.705.000 ՀՀ դրամ արժեքով իսկ համայնքը զրկվել է օրինական վաճառքի արդյունքում բարձր եկամուտներ ստանալու հնարավորությունից։
Նույն գործի շրջանակներում ձեռք է բերվել բավարար ապացույցների համակցություն առ այն, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում պետական ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձինք, քրեադատավարական օրենքով սահմանված կարգով, «Արտաշատ» ջրօգտագործողների ընկերության պատասխանատու պաշտոնատար անձանց կողմից խոշոր չափերի յուրացման դեպքին ընթացք չեն տվել, առերևույթ կատարված հանցագործության բացահայտման ուղղությամբ որևէ միջոցներ չեն ձեռնարկել:
Նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության պայմաններում Արարատի մարզի Մխչյան, Շահումյան համայնքների ղեկավարները ներգրավվել են որպես մեղադրյալ և նրանց մեղադրանք է առաջադրվել համապատասխանաբար ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Նախաքննական մարմնի՝ որոշմամբ Ա.Հ-ն ներգրավվել է որպես մեղադրյալ և նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 1-ին մասով, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Դատարանի որոշմամբ Ա. Հ.-ն կալանավորվել է:
Նույն գործի շրջանակներում կասկածյալի դատավարական կարգավիճակում հարցաքննվել են նաև ՀՀ Արարատի մարզպետարանի հողաշինության բաժնի պետը, ՀՀ ԱԱԾ Արարատի ՄՎ Արտաշատի բաժնի պետը և նույն բաժնի օպեր լիազորը, որոնք տվել են խոստովանական ցուցմունքներ:
Ձեռնարկվում են ակտիվ միջոցառումներ՝ պետական ծառայություն իրականացնող անձանց ներգրավմամբ այլ հանցավոր դրսևորումները բացահայտելու և համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ համակարգում ինքնամաքրման գործընթացը կրելու է շարունակական բնույթ և Ծառայությունը ցուցաբերելու է առավել անհանդուրժողական մոտեցում՝ համակարգում առկա արատավոր երևույթները բացառելու և օրենքի առջև հավասարության սկզբունքն անշեղորեն կենսագործելու ուղղությամբ:
ՀՀ ԱԱԾ այլ պաշտոնյաների կողմից հնարավոր նմանատիպ գործողություններից տուժած քաղաքացիներին կոչ ենք անում դիմել Ազգային անվտանգության ծառայություն՝ միաժամանակ երաշխավորելով դիմող քաղաքացիների անվտանգությունը և անձի գաղտնիությունը:

Служба национальной безопасности РА, оставаясь верной стилю работы по выявлению и искоренению коррупционных проявлений, продолжает последовательно предпринимать эффективные меры в различных сферах государственного управления, в том числе в Службе национальной безопасности РА, по выявлению коррупционных проявлений и неукоснительному осуществлению принципов, предусмотренных уголовно-процессуальным законом.
В частности, благодаря крупномасштабным следственным и процессуальным действиям, осуществленным по уголовному делу, возбужденному в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА по признакам ч. 2 ст. 308 Уголовного кодекса РА, а также комплексным оперативно-розыскным эффективным мероприятиям стало возможным раскрыть случаи незаконного отчуждения принадлежащих общине земельных участков Араратской области по подстрекательству должностных лиц, осуществляющих государственную службу, организации формальных аукционов, причинения общинам ущерба в особо крупных размерах, сокрытия преступления лицами, осуществляющими государственную службу. В них были вовлечены лица, занимающие главные и старшие должности как в общинах Мхчян, Шаумян и администрации Араратской области, так и в Службе национальной безопасности РА.
Было установлено, что А. O., занимая должность начальника Араратского регионального управления Службы национальной безопасности РА, используя свое должностное положение вопреки интересам службы, исходя из корыстных побуждений, связанных с беспрепятственной организацией долгосрочной аренды у общины своим крестником А.А. земельного участка площадью 0.9 га, являющегося собственностью той же общины и имеющего назначение поселения, через Г. С., находящегося в его подчинении и осуществляющего государственную службу, пригласил в то же управление руководителя общины Мхчян Х.П. и, оказав воздействие на его волю и сознание, склонил его злоупотребить своим должностным положением – беспрепятственно организовать и предоставить А.А. указанный земельный участок для долгосрочного пользования за низкую арендную плату или осуществить его отчуждение, организовав формальный аукцион.
В результате, руководитель общины, по подстрекательству должностного лица, наделенного функциями представителя власти и осуществляющего государственную службу, вступив в предварительный сговор с членами Совета старейшин общины, используя должностное положение вопреки интересам службы, с умыслом совершить противоправное деяние, согласно ранее достигнутой с А.О. договоренности, установил существенно заниженную стартовую цену общинного земельного участка в размере 5.850.000 драмов РА, общая кадастровая стоимость которого составляла 11.117.800 драмов РА, таким образом, дав возможность признать А.А. победителем путем совершения одного шага от стартовой аукционной цены. В результате, в ходе состоявшегося формального аукциона А.А., совершив один шаг в размере всего 250.000 драмов РА, был признан победителем конкурса, за 6.100.000 драмов РА приобрел принадлежащее общине имущество с фактической кадастровой стоимостью 11.117.800 драмов РА и зарегистрировал свое право собственности на него, в результате чего община лишилась реальной возможности получить доход в особо крупных размерах - 5.017.800 драмов РА – от отчуждения имущества, являющегося его собственностью, что причинило существенный вред законным интересам общины и повлекло тяжкие последствия по неосторожности.
В ходе досудебного производства была получена совокупность достаточных доказательств о том, что в результате формального аукциона, состоявшегося по подстрекательству того же должностного лица, были отчуждены также земельные участки поселений и земельные участки сельскохозяйственного назначения площадью 0.2 га и около 0.4 га, являющиеся собственностью общины Шаумян Араратской области. В результате, принадлежащее общине имущество было продано всего за 1.705.000 драмов РА, а община лишилась возможности получить высокие доходы в результате законной продажи.
В рамках того же дела была получена совокупность достаточных доказательств о том, что должностные лица, осуществляющие государственную службу в Службе национальной безопасности РА, в установленном уголовно-процессуальным законом порядке, не дали ход случаю присвоения в крупных размерах со стороны ответственных должностных лиц ассоциации водопользователей «Арташат», не предприняли каких-либо мер по раскрытию совершенного очевидного преступления.
На основании совокупности достаточных доказательств, полученных в ходе предварительного следствия, руководители общин Мхчян, Шаумян Араратской области привлечены в качестве обвиняемых, им предъявлено обвинение соответственно по ч. 2 ст. 308 и ч. 1 ст. 308 Уголовного кодекса РА.
По решению органа предварительного следствия А. О. привлечен в качестве обвиняемого и ему предъявлено обвинение по ч. 2 ст. 38-308 Уголовного кодекса РА, ч. 1 ст. 38-308 Уголовного кодекса РА, ч. 1 ст. 308 Уголовного кодекса РА. По решению суда А. О. был арестован.
В рамках того же дела в процессуальном статусе подозреваемых допрошены также начальник отдела землеустройства администрации Араратской области РА, начальник Арташатского отдела Араратского регионального управления СНБ РА и оперуполномоченный того же отдела, которые дали признательные показания.
Предпринимаются активные меры по выявлению других преступных проявлений с участием лиц, осуществляющих государственную службу, и даче соответствующей уголовно-правовой оценки.
Служба национальной безопасности сообщает, что процесс самоочищения в системе будет носить продолжительный характер и Служба проявит нетерпимый подход для исключения существующих порочных явлений в системе и неукоснительного осуществления принципа равенства перед законом.
Призываем граждан, пострадавших от возможных подобных действий других должностных лиц СНБ РА, обращаться в Службу национальной безопасности, одновременно гарантируя безопасность обратившихся граждан и анонимность лица.