ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել առերևույթ փաստական տվյալներ այն մասին, որ Կոտայքի մարզի Առինջ համայնքի ղեկավար Գ. Ս.-ն, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, 2002 թ. հոկտեմբերից նշված համայնքում մշտապես իրականացնելով կազմակերպական-տնօրինչական և վարչատնտեսական գործառույթներ՝ «Տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքի 32-րդ հոդվածի 12-րդ կետով իրավասու լինելով համայնքի ավագանու որոշմամբ սահմանված պայմաններով օտարելու կամ օգտագործման տրամադրելու համայնքի սեփականություն համարվող գույքը, նույն օրենքի 12.1-րդ կետի համաձայն՝ համայնքի ավագանուն առաջարկություն ներկայացնելու ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված պահանջների համապատասխան համայնքի քաղաքաշինական ծրագրային և հողաշինարարական փաստաթղթերը և (կամ) դրանց առաջարկությունները, ինչպես նաև նախագծման առաջադրանքները հաստատելու մասին որոշում ընդունելու վերաբերյալ, անձնական այլ շահագրգռվածությունից ելնելով, նույն համայնքի ավագանիների օժանդակությամբ, իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ՝ պայմաններ է ստեղծել Կոտայքի մարզի Առինջ համայնքում գտնվող և նշված համայնքի սեփականությունը հանդիսացող ընդհանուր 87.7 հա մակերեսով բնակավայրերի, արդյունաբերության, ընդերքօգտագործման և այլ արտադրական նշանակության օբյեկտների հողերը գյուղատնտեսական նշանակության հողերի կատեգորիա փոխադրելուն, որպիսի դիտավորությունն իրագործելու նպատակով, «Համայնքի սեփականություն հանդիսացող հողամասերն աճուրդով օտարելու մասին» համայնքի ավագանու 13.10.2017 թվականի N 37-Ն որոշման հիման վրա, կազմվել է հողաշինարարական գործ, որը, Կոտայքի մարզպետի համաձայնությամբ, կարծիք ստանալու նպատակով, ներկայացվել է համապատասխան գերատեսչություններ:
Դրական կարծիքների հիման վրա ՀՀ վարչապետի 13.08.2001թ. որոշման հիման վրա ստեղծված՝ հողերի օգտագործման ժամանակավոր սխեմաների համաձայնեցման միջգերատեսչական հանձնաժողովի 12.02.2017թ. N 78 եզրակացությամբ Առինջ համայնքի վարչական տարածքում գտնվող համայնքի սեփականություն հանդիսացող արդյունաբերության, ընդերքօգտագործման, բնակավայրերի նպատակային նշանակության և այլ արտադրական նշանակության հողերից ընդհանուր 87.7 հա մակերեսով հողակտորները փոխադրվել են գյուղատնտեսական նշանակության հողերի կատեգորիայի (արոտ), ինչի հետևանքով նվազեցվել է նշված հողերի կադաստրային արժեքը՝ 3.967.548.000 (երեք միլիարդ ինը հարյուր վաթսունյոթ միլիոն հինգ հարյուր քառասունութ հազար) ՀՀ դրամից դառնալով 25.340.000 (քսանհինգ միլիոն երեք հարյուր քառասուն հազար) ՀՀ դրամ՝ այդ կերպ հնարավորություն տալով «Մուլտի Գրուպ Կոնցեռն» ընկերությանը համայնքապատկան ընդհանուր 87.7 հա մակերեսով հողակտորները ձեռք բերել զգալիորեն ցածր գնով: Այնուհետև, նույն համայնքի պաշտոնատար անձը, իրագործելով իր մտադրությունը, կազմակերպել և անց է կացրել համայնքապատկան ընդհանուր 87.7 հա մակերեսով հողակտորները օտարելու վերաբերյալ աճուրդ, ապահովելով աճուրդի երկրորդ մասնակցի ձևական ներկայությունը, ապա համոզվելով «Հրապարակային սակարկությունների մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված պահանջները պահպանված լինելու մասին, նույն համայնքում կայացված ձևական աճուրդի ընթացքում անհամեմատ ցածր գնով՝ 29.284.157 ՀՀ դրամով օտարվել է «Մուլտի Գրուպ Կոնցեռն» ընկերությանը: Այնուհետև, ձեռք բերված գյուղատնտեսական նշանակության հողամասից 0.22 հա մակերեսով հողատարածքի նպատակային նշանակությունը Առինջ համայնքի ղեկավարի 26.08.2019թ. N 533-Ա որոշմամբ կրկին գյուղատնտեսական նշանակությունից փոխվել է արդյունաբերական, ընդերքօգտագործման և այլ արտադրական օբյեկտների կատեգորիայի և այդ պայմաններում հողատարածքի վրա «Մուլտի Գրուպ Կոնցեռն» ընկերության պատասխանատու անձանց կողմից կառուցվել է շուրջ 1860 մակերեսով քարե շինություն և բեռնատարների կայանատեղի համար նախատեսված ասֆալտապատ տարածք, այսինքն՝ հողամասը փաստացի օգտագործվել է այն նպատակային նշանակությամբ, ինչն ի սկզբանե գրանցված է եղել համայնքում՝ մինչև «Մուլտի Գրուպ Կոնցեռն» ընկերությանը օտարելը:
Նման ապօրինի գործողությունների հետևանքով Առինջ համայնքը զրկվել է իր սեփականությունը հանդիսացող գույքի օտարման դիմաց առանձնապես խոշոր չափերով՝ 3.938.263.843 ՀՀ դրամի չափով եկամուտ ստանալու իրական հնարավորությունից, որը գույքային տեսքով էական վնաս է պատճառել Առինջ համայնքի օրինական շահերին՝ անզգուշությամբ առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
Քրեադատավարական թույլատրելի գործիքակազմի կիրառմամբ ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, հանցանք կատարած անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և համայնքի օրինական շահերը վերականգնելու ուղղությամբ:

В результате предпринятых Службой национальной безопасности РА оперативно-розыскных мероприятий были получены очевидные фактические данные о том, что руководитель общины Ариндж Котайкской области Г.С., являясь должностным лицом, с октября 2002 г. постоянно осуществляя организационно-распорядительные и административно-хозяйственные функции в указанной общине, будучи правомочным, согласно п. 12 ст. 32 Закона РА “О местном самоуправлении”, отчуждать или предоставлять в пользование имущество, считающееся собственностью общины, на условиях, установленных решением Совета старейшин общины, согласно п. 12.1 того же закона относительно внесения предложения Совету Старейшин общины о принятии решения об утверждении градостроительных программных и землеустроительных документов и (или) их предложений, а также проектных заданий в соответствии с установленными законодательством РА требованиями, исходя из иной личной заинтересованности, при содействии Совета старейшин той же общины использовал свое должностное положение вопреки интересам службы - создал условия для перевода в категорию земель сельскохозяйственного назначения земель поселений, объектов промышленности, недропользования и иных объектов производственного назначения общей площадью 87.7 га, находящихся в общине Ариндж Котайкской области и являющихся собственностью указанной общины, и с целью реализации умысла, на основании решения Совета старейшин общины N 37-Н от 13.10.2017 г. “Об отчуждении земельных участков, являющихся собственностью общины, посредством аукциона”, было составлено землеустроительное дело, которое с согласия губернатора Котайкской области было представлено в соответствующие ведомства для получения мнения.
На основании положительных отзывов, согласно заключению N 78 от 12.02.2017 г. Межведомственной комиссии по согласованию временных схем использования земель, созданной на основании решения премьер-министра РА от 13.08.2001 г., земельные участки общей площадью 87.7 га, находящиеся на административной территории общины Ариндж и являющиеся собственностью общины, из земель промышленности, недропользования, поселений и иного производственного назначения были переведены в категорию земель сельскохозяйственного назначения (пастбищ), в результате чего была снижена кадастровая стоимость указанных земель – с 3.967.548.000 (три миллиарда девятьсот шестьдесят семь миллионов пятьсот сорок восемь тысяч) драмов РА до 25.340.000 (двадцать пять миллионов триста сорок тысяч) драмов РА, тем самым предоставив компании “Мульти Груп Концерн” возможность приобрести принадлежащие общине земельные участки общей площадью 87.7 га по значительно более низкой цене.
Затем должностное лицо той же общины, реализовав свое намерение, организовало и провело аукцион по отчуждению принадлежащих общине земельных участков общей площадью 87.7 га, обеспечив формальное присутствие второго участника аукциона, затем убедившись в соблюдении требований, установленных Законом РА “О публичных торгах”, в ходе проведенного в той же общине формального аукциона совершило отчуждение компании “Мульти Груп Концерн” по несравнимо низкой цене – 29.284.157 драмов РА.
Затем по решению руководителя общины Ариндж N 533-А от 26.08.2019 г. целевое назначение земельной территории площадью 0.22 га из приобретенного земельного участка сельскохозяйственного назначения вновь было изменено из сельскохозяйственного назначения на категорию земель объектов промышленности, недропользования и иных объектов производственного назначения, и в этих условиях на земельном участке ответственными лицами компании “Мульти Груп Концерн” было построено каменное строение площадью около 1860 кв.м. и асфальтированная территория, предназначенная для парковки грузовых машин, т.е. земельный участок фактически использовался по целевому назначению, которое изначально было зарегистрировано в общине до отчуждения компании “Мульти Груп Концерн”.
В результате подобных незаконных действий община Аридж лишилась реальной возможности получить доход в особо крупных размерах – 3.938.263.843 драмов РА – от отчуждения имущества, являющегося его собственностью, что причинило существенный имущественный вред законным интересам общины Ариндж и повлекло тяжкие последствия по неосторожности.
По данному факту в Следственном департаменте СНБ РА было возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного ч. 2 ст. 308 Уголовного кодекса РА.
С применением допустимого уголовно-процессуального инструментария предпринимаются необходимые следственные и иные процессуальные действия для выяснения всех обстоятельств произошедшего, установления всего круга лиц, совершивших преступление, и восстановления законных интересов общины.