ՀՀ ԱԱԾ կողմից ձեռնարկված համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ, որ Գյումրի քաղաքի սպասարկող սոցիալական աջակցության տարածքային թիվ 1 և թիվ 2 բաժինների ղեկավարներ Ա.Ե.-ն և Է.Բ.-ն, իրենց ենթակա աշխատակիցների հետ նախնական համաձայնությամբ տարիներ շարունակ անձամբ կամ տարբեր միջնորդների միջոցով սոցիալապես անապահով քաղաքացիներից շորթմամբ պահանջել և ստացել են ապօրինի վարձատրություններ:
2020 թվականի հունիսի 30-ին՝ ժամը 10։30-ին, տարածքային բաժնի աշխատակից Ա.Հ-ն, սոցիալապես անապահով կամ աջակցության կարիք ունեցող քաղաքացիներից հավաքագրած հերթական 100.000 ՀՀ դրամ գումարը բաժնի պետ Ա.Ե-ին փոխանցելուց անմիջապես հետո հայտնաբերվել և բերման է ենթարկվել: Ա.Ե-ի անձնական խուզարկության արդյունքում հայտնաբերվել է ապօրինի վարձատրության առարկա հանդիսացած 100.000 ՀՀ դրամ գումարը:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում 2020 թվականի հունիսի 30-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311.1-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ և 3-րդ կետերով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործություննների հատկանիշներով հարուցվել են քրեական գործեր:
Քրեական գործերով ձեռնարկված լայնածավալ քրեադատավարական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներով պարզվել է, որ տարիներ շարունակ՝ ընդհուպ մինչև 2020 թվականի հունիսի 30-ը, սոցիալական աջակցության տարածքային բաժինների մի խումբ աշխատակիցներ, նախնական համաձայնությամբ, գործի են դրել նախապես մշակված կոռուպցիոն սխեմա՝ այդ կերպ տիրացել պետության կողմից սոցիալապես անապահով խավին որպես օժանդակություն տրված գումարներին, կամ ապօրինի վարձատրության դիմաց դրանք հատկացրել են կարիքը չունեցող կամ ոչ անապահով ընտանիքներին։
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ սոցիալական աջակցության հիշյալ բաժինների աշխատակիցները, յուրաքանչյուր փաստագրման ժամանակ իրենց տարածքային բաժնում հաշվառված նպաստառու ընտանիքներից պահանջել և ստացել են 30,000-60,000-ական ՀՀ դրամ ապօրինի վարձատրություններ, որոնց մի մասը պահել են իրենց, իսկ մյուս մասը փոխանցել են ղեկավարներին:
Նույն կերպ, անապահով քաղաքացիներին սոցիալական աջակցության ծրագրերում ընդգրկելու համար, պաշտոնատար անձ չհանդիսացող հանրային ծառայողները քաղաքացիներից ստացել են հատկացվելիք 3 ամսվա համար նախատեսված գումարներից մեկ ամսվա 18.000 ՀՀ դրամը, որից 10,000-ը փոխանցել են բաժնի պետին, իսկ 8000-ը պահել են իրենց:
Նախաքննության ընթացքում խուզարկություններ են կատարվել մի քանի տասնյակ աշխատակիցների բնակարաններում և աշխատասենյակներում, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել են սոցիալական աջակցություն ստանալու համար հանրային ծառայողներին ապօրինի վարձատրություններ տրամադրած քաղաքացիների տվյալներ պարունակող ձեռագիր գրառումներով նոթատետրեր, քաղաքացիներից հավաքագրված, ապօրինի վարձատրության առարկա հանդիսացող թղթադրամներ, սոցիալական աջակցություն ստացող անձանց անձնական տվյալներ և հեռախոսահամարներ պարունակող գրառումներ:
Հայտնաբերվել և հարցաքննվել են ապօրինի վարձատրություններ տրամադրած մի շարք քաղաքացիներ, ովքեր ընդունել են ամիսներ կամ տարիներ շարունակ նպաստներ ստանալու կամ համապատասխան աջակցության ծրագրերում ներգրավելու դիմաց սոցիալական աջակցության տարածքային բաժինների ղեկավարներին կամ նրանց աշխատակիցներին ապօրինի վարձատրություններ տալու հանգամանքը, նշել յուրաքանչյուր անգամ տված գումարի չափը:
Ընդ որում, քաղաքացիներն իրենց ցուցմունքներով հայտնել են, որ գումարների հավաքագրումը կրել է մասսայական բնույթ և առանց այդ ապօրինի վարձատրությունների՝ իրենք, նույնիսկ օրինական կարգով, չէին կարող նպաստ ստանալ կամ ընդգրկվել իրենց համար հասանելի սոցիալական աջակցության ծրագրերում:
Նախաքննության ընթացքում հանցանքի կատարման անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա ձերբակալվել են սոցիալական աջակցության տարածքային բաժնի թվով վեց աշխատակիցներ, այդ թվում՝ բաժնի պետը և գլխավոր մասնագետները։ Մեկ տասնյակից ավել աշխատակիցների նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրությունը չհեռանալու մասին:
Քրեական գործերով որպես կասկածյալ ներգրավված անձանց՝ աշխատակիցների մեծ մասը, անհերքելի փաստական տվյալների ճնշման ներքո, տվել են ինքնախոստովանական ցուցմունքներ և նկարագրել տարիներ շարունակ իրենց տարածքային բաժնում գործադրված կոռուպցիոն մեխանիզմի մանրամասները, ապօրինի վարձատրություններ պահանջած քաղաքացիների անձնական տվյալները, հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտների ամսական չափը և այդ գումարների տնօրինման ու բաշխման եղանակները:
Ձեռնարկվում են անհետաձգելի քննչական և դատավարական այլ գործողություններ ու օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ հանցանքի կատարմանը ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, ապօրինի վարձատրություններ տրամադրած մյուս քաղաքացիների ինքնությունը ճշտելու, պետությանը պատճառված վնասի իրական չափը պարզելու համար:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը կոչ է անում հանրային ծառայողների կողմից ապօրինի վարձատրություններ պահանջելու, ստանալու և այլ ապօրինի գործողությունների դեպքում անհապաղ իրազեկել իրավապահ մարմիններին:
Միաժամանակ հայտնվում է, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312.1 հոդվածի համաձայն՝ ապօրինի վարձատրություն տվող անձն ազատվում է քրեական պատասխանատվությունից, եթե տեղի է ունեցել ապօրինի վարձատրության շորթում, և անձը մինչև ապօրինի վարձատրություն տալու մասին, քրեական հետապնդման մարմիններին հայտնի դառնալը, բայց հանցանքի կատարումից հետո՝ ոչ ուշ, քան եռօրյա ժամկետում, այդ մասին կամովին հայտնել է քրեական հետապնդման մարմիններին և աջակցել հանցագործությունը բացահայտելուն:

В результате комплексных оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых Службой национальной безопасности РА, были получены очевидные фактические данные о том, что обслуживающие в г.Гюмри руководители территориальных отделов социального содействия №1 и №2 А.Е. и Э.Б., по предварительному сговору со своими подчиненными, на протяжении многих лет в одиночку или через различных посредников, путем вымогательства требовали и получали незаконные выплаты от социально необеспеченных граждан.
30 июня 2020 г. в 10:30 сотрудник территориального отдела A.Г. был обнаружен и подвергнут приводу сразу после передачи начальнику отдела А.Е. собранных у социально необеспеченных или нуждающихся в содействии граждан очередных 100 000 драмов. В результате личного обыска А.Е. была обнаружена сумма в 100 000 драмов, являющаяся предметом незаконной выплаты.
По фактам преступления в Следственном департаменте СНБ РА 30 июня 2020 г. были возбуждены уголовные дела по признакам п. 1, 2 и 3 ч. 3 ст. 311.1 и ч. 1 ст. 312.1 Уголовного кодекса РА.
В результате предпринятых по уголовным делам широкомасштабных уголовно-процессуальных и оперативно-розыскных мероприятий было установлено, что на протяжении многих лет, вплоть до 30 апреля 2020 года, группа сотрудников территориальных отделов социального содействия, по предварительному сговору, запустила заранее разработанную коррупционную схему и вымогала деньги, предоставленные государством в качестве содействия социально необеспеченным слоям, или в обмен на незаконную оплату выделяла их не нуждающимся или обеспеченным семьям. В ходе предварительного следствия было установлено, что сотрудники упомянутых отделов социального содействия при оформлении каждой документации требовали и получали незаконные выплаты в размере от 30 000 до 60 000 драмов от зарегистрированных в их территориальном отделении семей получателей пособий, часть которой оставляли себе, а другую часть отдавали руководителям. Для включения социально необеспеченных граждан в программы социального содействия, общественные служащие, не являющиеся должностными лицами, из выделенных на 3 месяца сумм от граждан получали предусмотренные на 1 месяц 18 000 драмов, из которых 10 000 драмов отдавали начальнику отдела и 8 000 драмов оставляли себе.
В ходе предварительного следствия были проведены обыски в квартирах и рабочих кабинетах нескольких десятков сотрудников, в результате чего были обнаружены записные книжки с записями, содержащими данные граждан, незаконно оплачивавших общественных служащих за получение социальной помощи, банкноты, являющиеся предметом незаконной выплаты, записи, содержащие личные данные лиц, получающих социальную помощь, и номера телефонов.
Был обнаружен и допрошен ряд граждан, получающих незаконные выплаты, которые признались в получении пособий и предоставлении незаконных платежей руководителям территориальных отделов социального содействия помощи или их сотрудникам в обмен на получение пособий или вовлечение в соответствующих программах содействия на протяжении нескольких месяцев или лет, указали размер выдаваемой суммы.
Более того, в своих показаниях граждане указали, что сбор средств носил массовый характер, и без этих незаконных выплат они не могли даже на законных основаниях получать пособия или участвовать в доступных для них программах социальной помощи.
В ходе предварительного следствия шесть сотрудников территориальных отделов социального содействия, в том числе начальник отдела и главные специалисты, были задержаны на основании прямого подозрения в совершении преступления. В отношении более десятка сотрудников в качестве меры пресечения применена подписка о невыезде.
Большая часть сотрудников, привлеченных к уголовным делам в качестве подозреваемых, под давлением неопровержимых фактических данных дали признательные показания и описали детали коррупционного механизма, применяемого в их территориальном отделе на протяжении многих лет, личные данные граждан, требовавших незаконные платежи, размер ежемесячной суммы доходов, полученных преступным путем и способы управления и распределения этих сумм.
Предпринимаются неотложные следственные и другие судебные действия, а также оперативно-розыскные мероприятия для выявления всего круга лиц, причастных к совершению преступления, установления личности других граждан, предоставивших незаконные выплаты, для определения размера реальной суммы нанесенного государству ущерба.
В случае требования, получения незаконной выплаты или других незаконных действий со стороны общественных служащих, Служба национальной безопасности РА в очередной раз призывает незамедлительно проинформировать правоохранительные органы.
Одновременно сообщается, что согласно статье 312.1 Уголовного кодекса РА, лицо, выплачивающее незаконный платеж, освобождается от уголовной ответственности, если имело место вымогательство незаконного платежа, и лицо, до того, как стало известно органам уголовного преследования о предоставлении незаконного платежа, не позднее, чем в течение трех дней после совершения преступления, добровольно уведомило об этом органы уголовного преследования и оказало содействие в раскрытии преступления.