ՀՀ ԱԱԾ կողմից ձեռնարկված համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ, որ Գյումրի քաղաքի սպասարկող սոցիալական աջակցության տարածքային թիվ 1 և թիվ 2 բաժինների ղեկավարներ Ա.Ե.-ն և Է.Բ.-ն, իրենց ենթակա աշխատակիցների հետ նախնական համաձայնությամբ տարիներ շարունակ անձամբ կամ տարբեր միջնորդների միջոցով սոցիալապես անապահով քաղաքացիներից շորթմամբ պահանջել և ստացել են ապօրինի վարձատրություններ:
2020 թվականի հունիսի 30-ին՝ ժամը 10։30-ին, տարածքային բաժնի աշխատակից Ա.Հ-ն, սոցիալապես անապահով կամ աջակցության կարիք ունեցող քաղաքացիներից հավաքագրած հերթական 100.000 ՀՀ դրամ գումարը բաժնի պետ Ա.Ե-ին փոխանցելուց անմիջապես հետո հայտնաբերվել և բերման է ենթարկվել: Ա.Ե-ի անձնական խուզարկության արդյունքում հայտնաբերվել է ապօրինի վարձատրության առարկա հանդիսացած 100.000 ՀՀ դրամ գումարը:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում 2020 թվականի հունիսի 30-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311.1-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ և 3-րդ կետերով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործություննների հատկանիշներով հարուցվել են քրեական գործեր:
Քրեական գործերով ձեռնարկված լայնածավալ քրեադատավարական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներով պարզվել է, որ տարիներ շարունակ՝ ընդհուպ մինչև 2020 թվականի հունիսի 30-ը, սոցիալական աջակցության տարածքային բաժինների մի խումբ աշխատակիցներ, նախնական համաձայնությամբ, գործի են դրել նախապես մշակված կոռուպցիոն սխեմա՝ այդ կերպ տիրացել պետության կողմից սոցիալապես անապահով խավին որպես օժանդակություն տրված գումարներին, կամ ապօրինի վարձատրության դիմաց դրանք հատկացրել են կարիքը չունեցող կամ ոչ անապահով ընտանիքներին։
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ սոցիալական աջակցության հիշյալ բաժինների աշխատակիցները, յուրաքանչյուր փաստագրման ժամանակ իրենց տարածքային բաժնում հաշվառված նպաստառու ընտանիքներից պահանջել և ստացել են 30,000-60,000-ական ՀՀ դրամ ապօրինի վարձատրություններ, որոնց մի մասը պահել են իրենց, իսկ մյուս մասը փոխանցել են ղեկավարներին:
Նույն կերպ, անապահով քաղաքացիներին սոցիալական աջակցության ծրագրերում ընդգրկելու համար, պաշտոնատար անձ չհանդիսացող հանրային ծառայողները քաղաքացիներից ստացել են հատկացվելիք 3 ամսվա համար նախատեսված գումարներից մեկ ամսվա 18.000 ՀՀ դրամը, որից 10,000-ը փոխանցել են բաժնի պետին, իսկ 8000-ը պահել են իրենց:
Նախաքննության ընթացքում խուզարկություններ են կատարվել մի քանի տասնյակ աշխատակիցների բնակարաններում և աշխատասենյակներում, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել են սոցիալական աջակցություն ստանալու համար հանրային ծառայողներին ապօրինի վարձատրություններ տրամադրած քաղաքացիների տվյալներ պարունակող ձեռագիր գրառումներով նոթատետրեր, քաղաքացիներից հավաքագրված, ապօրինի վարձատրության առարկա հանդիսացող թղթադրամներ, սոցիալական աջակցություն ստացող անձանց անձնական տվյալներ և հեռախոսահամարներ պարունակող գրառումներ:
Հայտնաբերվել և հարցաքննվել են ապօրինի վարձատրություններ տրամադրած մի շարք քաղաքացիներ, ովքեր ընդունել են ամիսներ կամ տարիներ շարունակ նպաստներ ստանալու կամ համապատասխան աջակցության ծրագրերում ներգրավելու դիմաց սոցիալական աջակցության տարածքային բաժինների ղեկավարներին կամ նրանց աշխատակիցներին ապօրինի վարձատրություններ տալու հանգամանքը, նշել յուրաքանչյուր անգամ տված գումարի չափը:
Ընդ որում, քաղաքացիներն իրենց ցուցմունքներով հայտնել են, որ գումարների հավաքագրումը կրել է մասսայական բնույթ և առանց այդ ապօրինի վարձատրությունների՝ իրենք, նույնիսկ օրինական կարգով, չէին կարող նպաստ ստանալ կամ ընդգրկվել իրենց համար հասանելի սոցիալական աջակցության ծրագրերում:
Նախաքննության ընթացքում հանցանքի կատարման անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա ձերբակալվել են սոցիալական աջակցության տարածքային բաժնի թվով վեց աշխատակիցներ, այդ թվում՝ բաժնի պետը և գլխավոր մասնագետները։ Մեկ տասնյակից ավել աշխատակիցների նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրությունը չհեռանալու մասին:
Քրեական գործերով որպես կասկածյալ ներգրավված անձանց՝ աշխատակիցների մեծ մասը, անհերքելի փաստական տվյալների ճնշման ներքո, տվել են ինքնախոստովանական ցուցմունքներ և նկարագրել տարիներ շարունակ իրենց տարածքային բաժնում գործադրված կոռուպցիոն մեխանիզմի մանրամասները, ապօրինի վարձատրություններ պահանջած քաղաքացիների անձնական տվյալները, հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտների ամսական չափը և այդ գումարների տնօրինման ու բաշխման եղանակները:
Ձեռնարկվում են անհետաձգելի քննչական և դատավարական այլ գործողություններ ու օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ հանցանքի կատարմանը ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, ապօրինի վարձատրություններ տրամադրած մյուս քաղաքացիների ինքնությունը ճշտելու, պետությանը պատճառված վնասի իրական չափը պարզելու համար:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը կոչ է անում հանրային ծառայողների կողմից ապօրինի վարձատրություններ պահանջելու, ստանալու և այլ ապօրինի գործողությունների դեպքում անհապաղ իրազեկել իրավապահ մարմիններին:
Միաժամանակ հայտնվում է, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312.1 հոդվածի համաձայն՝ ապօրինի վարձատրություն տվող անձն ազատվում է քրեական պատասխանատվությունից, եթե տեղի է ունեցել ապօրինի վարձատրության շորթում, և անձը մինչև ապօրինի վարձատրություն տալու մասին, քրեական հետապնդման մարմիններին հայտնի դառնալը, բայց հանցանքի կատարումից հետո՝ ոչ ուշ, քան եռօրյա ժամկետում, այդ մասին կամովին հայտնել է քրեական հետապնդման մարմիններին և աջակցել հանցագործությունը բացահայտելուն:

As a result of complex operative-search measures taken by the RA National Security Service, factual data were obtained that A. Ye. and E. B., heads of No. 1 and No. 2 territorial departments of social assistance serving in Gyumri city, by prior agreement with their subordinates, for years personally or through various intermediaries, by means of extortion demanded and received illegal payments from socially vulnerable citizens.
On 30 June 2020, at 10:30 a.m., A. H., an employee of the territorial department, was found and brought in immediately after handing over the next 100,000 AMD to the head of the department A.Ye., collected from socially vulnerable citizens or those in need of assistance. As a result of the personal search of A. Ye., the subject of illegal payment -100,000 AMD was found.
In connection with the incident criminal cases were initiated on 30 June, 2020, in the Investigation Department of the RA NSS on the grounds of the elements of crime under Article 311.1, Part 3, Clauses 1, 2, 3 of the RA Criminal Code, and Article 312.1, Part 1 of the RA Criminal Code.
As a result of large-scale investigative-procedural and operational- search measures undertaken in the criminal cases, it was established that over the years, up to 30April, 2020, a group of employees of territorial departments of social assistance, by prior agreement, launched a previously developed corruption scheme, in this way extorted the money provided by the state as assistance to the socially vulnerable groups, or in exchange for illegal payment allocated to not needy or not socially vulnerable families.
During the preliminary investigation, it was established that the employees of the aforementioned social assistance departments, while completing each documentation, demanded and received illegal payments of 30,000-60,000 AMD from the beneficiary families registered in their territorial division, part of which they kept to themselves and the other part gave to the leaders.
In the same way, in order to include socially vulnerable citizens in social assistance programs, public servants who are not officials received 18,000 AMD for 1 month from citizens out of the sums allocated for 3 months, of which 10,000 AMD were given to the head of the department, and 8,000 AMD were kept to themselves.
During the preliminary investigation, searches were carried out in the apartments and offices of several dozen employees, as a result of which notebooks with entries containing the data of citizens who illegally paid public servants for receiving social assistance, banknotes collected from citizens subject of illegal payments, records containing personal details of persons receiving social assistance and telephone numbers were found.
A number of citizens having provided illegal payments were found and interrogated, who admitted receiving benefits and providing illegal payments to the heads of the territorial social assistance departments or their employees in exchange for receiving benefits or involvement in relevant support programs for several months or years, indicated the amount given each time.
Moreover, in their testimony, the citizens indicated that the collection of sums was massive, and without those illegal payments, they could not even legally receive benefits or participate in social assistance programs available to them.
During the preliminary investigation, six employees of the territorial departments of social assistance, including the head of the department and chief specialists, were detained based on the direct suspicion of committing a crime. For more than a dozen employees, written undertaking not to leave the place has been chosen as a measure of restraint.
Most of the employees involved in criminal cases as suspects, under pressure of irrefutable factual data, gave self-confessed testimonies and described the details of the corruption mechanism used in their territorial department for years, the personal data of citizens who demanded illegal payments, the amount of monthly income received in a criminal way and ways of managing and distributing these amounts.
Urgent investigative and other procedural actions and operative-search measures are being taken to detect the whole circle of persons involved in the commitment of the crime, to establish the identities of other citizens who provided illegal payments, to determine the size of the real amount of the damage caused to the state.
The National Security Service of the Republic of Armenia calls on to immediately inform the law enforcement bodies in case of a demand, receipt of illegal payment or other illegal actions by public servants.
At the same time, it is reported that according to Article 312.1 of the RA Criminal Code, a person, giving an illegal payment is exempted from criminal liability, if there was an extortion of illegal payment, and the person, before the criminal prosecution authorities learned about the provision of an illegal payment, no later than within three days after the commission of the crime, voluntarily notified the criminal prosecution authorities and assisted in solving the crime.