Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունները համացանցով փորձել են տեղեկություններ կորզել ՀՀ ԶՈւ վերաբերյալ
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետամուտ լինելով օտարերկրյա պետությունների հատուկ ծառայությունների հետախուզական քայքայիչ գործունեության դեմ պայքարի և տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում ՀՀ օրենքով իրեն վերապահված գործողությունների ու լիազորությունների իրականացմանը, շարունակում է բացահայտել Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների հանցավոր նկրտումներն, ինչպես նաև հակազդել համացանցի տարբեր հարթակներում ադրբեջանցի օգտատերերի կողմից շարունակական բնույթ կրող հակահայկական և ՀՀ զինված ուժերը վարկաբեկելուն ուղղված ակցիաներին:
Հիշյալ ուղղությամբ իրականացվող օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների ընթացքում ստացված տվյալներից դիտվում է, որ Ադրբեջանի Հանրապետության հատուկ ծառայությունների «արհեստավարժ հետախույզները», հավատարիմ մնալով իրենց բնորոշ պարզունակ գործելաոճին և օգտագործելով արդի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հնարավորությունները, շարունակում են համացանցի սոցցանցերում գրանցել արտերկրում բնակվող հայերի անուններով կեղծ էջեր և ներկայանալով որպես գործարար-բարերարներ, կամ ՀՀ ԶՈՒ նախկին զինծառայողներ, ծանոթություններ են հաստատում հայ զինծառայող-օգտատերերի, կամ նրանց հարազատների հետ ու շփումների ընթացքում փորձում են կորզել ռազմական բնույթի տեղեկություններ:
Ադրբեջանի Հանրապետության հատուկ ծառայությունների գործողություններն այնքան նույնաբովանդակ և պարզունակ են, որ ՀՀ ԶՈւ զինծառայող-օգտատերերը գրեթե առաջին իսկ արտահայտությունից հասկանում են, որ գործ ունեն ադրբեջանական «հզոր հետախույզի» հետ և դադարեցնում են նրանց հետ շփումներն ու անմիջապես իրազեկում համապատասխան մարմիններին:
Չնայած նշված հանգամանքին՝ այնուամենայնիվ, ՀՀ ԶՈՒ-ում դեռևս կան առանձին զինծառայողներ, այդ թվում հրամանատարական կազմի շրջանում, ովքեր միամտորեն կարծելով, որ հաղորդակցվում են իրենց նախկին ծառայակիցների կամ ենթակաների հետ, նամակարգրությունների ընթացքում քննարկում են զինվորական ծառայությանը վերաբերող հարցեր:
Ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների ընթացքում պարզվել է, որ Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների աշխատակից-օգտատերը, «Facebook» սոցիալական ցանցում գրանցված մտացածին էջով (կեղծ) նամակագրական կապեր է հաստատել ՀՀ ԶՈւ բարձրաստիճան սպայի հետ և փորձել է նրանից կորզել տեղեկություններ ՀՀ ԶՈւ վերաբերյալ:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը ևս մեկ անգամ հորդորում է ՀՀ քաղաքացիներին՝ հատկապես զինծառայողներին, զերծ մնալ սոցիալական ցանցերում անծանոթ օգտատերերի հետ շփումներից և չքննարկել զինվորական ծառայությանը վերաբերող թեմաներ, իսկ նման իրադրության մեջ հայտնված անձանց և զինծառայողներին, իրենց իսկ շահերից ելնելով, խնդրում ենք անհապաղ դիմել Ազգային անվտանգության ծառայություն:

Служба национальной безопасности РА, будучи последовательной в осуществлении действий и полномочий, возложенных на нее законом РА в сфере информационной безопасности и борьбы с разведывательной подрывной деятельностью спецслужб иностранных государств, продолжает выявлять преступные устремления спецслужб Азербайджана, а также противодействовать имеющим продолжительный характер антиармянским акциям и действиям, направленным на дискредитацию вооруженных сил РА, проводимым азербайджанскими пользователями на различных интернет платформах.
Из данных, полученных в ходе оперативно-розыскных мероприятий, проводимых в указанном направлении, видно, что «профессиональные разведчики» спецслужб Азербайджанской Республики, оставаясь верными свойственному им примитивному образу действий и используя возможности современных информационных технологий, продолжают регистрировать поддельные страницы в социальных сетях под именами проживающих за границей армян и, представляясь бизнесменами-благотворителями или бывшими военнослужащими ВС РА, знакомятся с армянскими пользователями-военнослужащими или их родственниками и во время общения пытаются добыть сведения военного характера.
Действия спецслужб Азербайджанской Республики настолько однотипны и примитивны, что пользователи-военнослужащие ВС РА почти с первого же выражения понимают, что имеют дело с азербайджанским «могущественным разведчиком» и перестают с ними общаться, немедленно информируя соответствующие органы.
Тем не менее, несмотря на вышеуказанное обстоятельство, в ВС РА все еще есть отдельные военнослужащие, в том числе среди командного состава, которые, наивно полагая, что общаются со своими бывшими сослуживцами или подчиненными, во время переписки обсуждают вопросы, связанные с военной службой.
В ходе проведенных оперативно-розыскных мероприятий было установлено, что пользователь-сотрудник спецслужб Азербайджана с помощью вымышленной (фейковой) страницы, зарегистрированной в социальной сети «Facebook», вступил в переписку с высокопоставленным офицером ВС РА и пытался выудить у него сведения о ВС РА.
Служба национальной безопасности еще раз призывает граждан РА, в особенности военнослужащих, воздерживаться от общения с незнакомыми пользователями в социальных сетях и не обсуждать темы, связанные с военной службой, а также просим оказались в подобной ситуации лиц и военнослужащих, исходя из своих же интересов, немедленно обратиться в Службу национальной безопасности.