2020 թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի մարտածառայողական և օպերատիվ-ծառայողական գործունեության արդյունքները
09-07-2020
2020 թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում ՀՀ պետական սահմանի անցման կետերում ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի կողմից բացահայտվել է կեղծ կամ այլ անձանց պատկանող փաստաթղթերի օգտագործմամբ պետական սահմանի ռեժիմի խախտման 26 դեպք: Անցման կետերից դուրս բացահայտվել է պետական սահմանի խախտման 5 դեպք, որի արդյունքում ձերբակալվել է 7 սահմանախախտ, ինչպես նաև բացահայտվել է սահմանային ռեժիմի խախտման 25 դեպք (56 անձ):
Սահմանապահ զորքերում հարուցվել է 10 քրեական գործ, որից 8-ը` նախնական օպերատիվ տեղեկատվության իրացման արդյունքում, 2-ը՝ պետական սահմանի խախտման փաստերով:
Հաշվետու ժամանակահատվածում պետական սահմանի անցման կետերում հայտնաբերվել և սահմանված կարգով ՀՀ ոստիկանությանն է փոխանցվել հետախուզման մեջ գտնվող 367 անձ:
Տեղի է ունեցել սահմանային ներկայացուցչական հանդիպում` վրացական կողմի հետ:
Իրականացվել են մեծածավալ աշխատանքներ` զինծառայողների աշխատանքային և կենցաղային պայմանների բարելավման ուղղությամբ: Մասնավորապես, պետական սահմանի հյուսիսային տեղամասում շահագործման են հանձնվել նորակառույց սահմանապահ ուղեկալ և սպայական բնակարաններ, բարեկարգվել է պետական սահմանի պահպանության նշանակության 5,5 կմ երկարությամբ սահմանային ճանապարհ: ՀՀ պետական սահմանի հարավային տեղամասում մեկնարկել են կապիտալ շինարարական և ինժեներական աշխատանքներ, որոնց շրջանակներում նախատեսվում է հիմնանորոգել սահմանապահ 1 ուղեկալ, կառուցել նոր սպայական բնակարաններ, ինչպես նաև բարեկարգել սահմանային ճանապարհների ցանցը` պետական սահմանի ողջ երկայնքով:

Результаты служебно-боевой и оперативно-служебной деятельности ПВ СНБ РА за первое полугодие 2020г.
В первом полугодии 2020г. в пунктах пропуска через государственную границу РА Пограничными войсками СНБ РА было выявлено 26 случаев нарушения режима государственной границы с использованием поддельных или принадлежащих другим лицам документов. Вне пунктов пропуска было выявлено 5 случаев нарушения государственной границы в результате чего были задержаны 7 нарушителей границы. Кроме того, раскрыто 25 случаев нарушения пограничного режима (56 человек).
В Пограничных войсках возбуждено 10 уголовных дел, 8 из которых – в результате реализации предварительной оперативной информации, 2 – по фактам нарушения государственной границы.
За отчетный период в пунктах пропуска через государственную границу были обнаружены и в установленном порядке переданы полиции РА 367 лиц, находящихся в розыске.
Также состоялась погранпредставительская встреча с грузинской стороной.
Осуществлены масштабные работы по улучшению рабочих и бытовых условий военнослужащих. В частности, на северном участке государственной границы сданы в эксплуатацию новая пограничная застава и офицерские квартиры, благоустроена пограничная дорога протяженностью 5,5 км. На южном участке государственной границы РА стартовали капитальные строительные и инженерные работы, в рамках которых планируется капитально отремонтировать 1 пограничную заставу, построить новые офицерские квартиры, а также благоустроить сеть пограничных дорог по всему периметру государственной границы.