2020 թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի մարտածառայողական և օպերատիվ-ծառայողական գործունեության արդյունքները
09-07-2020
2020 թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում ՀՀ պետական սահմանի անցման կետերում ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի կողմից բացահայտվել է կեղծ կամ այլ անձանց պատկանող փաստաթղթերի օգտագործմամբ պետական սահմանի ռեժիմի խախտման 26 դեպք: Անցման կետերից դուրս բացահայտվել է պետական սահմանի խախտման 5 դեպք, որի արդյունքում ձերբակալվել է 7 սահմանախախտ, ինչպես նաև բացահայտվել է սահմանային ռեժիմի խախտման 25 դեպք (56 անձ):
Սահմանապահ զորքերում հարուցվել է 10 քրեական գործ, որից 8-ը` նախնական օպերատիվ տեղեկատվության իրացման արդյունքում, 2-ը՝ պետական սահմանի խախտման փաստերով:
Հաշվետու ժամանակահատվածում պետական սահմանի անցման կետերում հայտնաբերվել և սահմանված կարգով ՀՀ ոստիկանությանն է փոխանցվել հետախուզման մեջ գտնվող 367 անձ:
Տեղի է ունեցել սահմանային ներկայացուցչական հանդիպում` վրացական կողմի հետ:
Իրականացվել են մեծածավալ աշխատանքներ` զինծառայողների աշխատանքային և կենցաղային պայմանների բարելավման ուղղությամբ: Մասնավորապես, պետական սահմանի հյուսիսային տեղամասում շահագործման են հանձնվել նորակառույց սահմանապահ ուղեկալ և սպայական բնակարաններ, բարեկարգվել է պետական սահմանի պահպանության նշանակության 5,5 կմ երկարությամբ սահմանային ճանապարհ: ՀՀ պետական սահմանի հարավային տեղամասում մեկնարկել են կապիտալ շինարարական և ինժեներական աշխատանքներ, որոնց շրջանակներում նախատեսվում է հիմնանորոգել սահմանապահ 1 ուղեկալ, կառուցել նոր սպայական բնակարաններ, ինչպես նաև բարեկարգել սահմանային ճանապարհների ցանցը` պետական սահմանի ողջ երկայնքով:

The results of the combat service and operative-service activity of the RA NSS Border Guard Troops during the first half of 2020
09-07-2020
During the first half of the year, 26 cases of violation of the state border regime (fake documents belonging to other people) by the RA NSS Border Guard Troops were revealed at the RA state border crossing points. 5 cases of violation of the state border were revealed outside the checkpoints, as a result of which 7 trespassers were arrested, as well as 25 cases of violation of the border regime (56 people).
10 criminal cases were instituted in Border Guard Troops, 8 of which were as a result of the realization of preliminary operative information, 2 - on the facts of violation of the state border.
During the reporting period, 367 wanted people were detected in the border crossing points and handed over to the RA Police subdivisions in accordance with the established order.
A border representative meeting with the Georgian side took place.
Large-scale work has been carried out to better the working and living conditions of servicemen. In particular, in the northern part of the state border, newly built border guard outpost and officer apartments were put into operation, a 5.5 km long border road of state border protection was improved. Capital construction and engineering works have started in the southern part of the RA state border, within the framework of which it is planned to overhaul one border guard outpost, build new officer apartments, as well as to improve the border road network along the state border.