ՀՀ ՊԵԿ մաքսային ծառայության իրավասու պաշտոնատար անձինք, իրենց պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, 2018 թ. մարտի 1-ին ընդունված «Աջակողմյան ղեկային տեղաբաշխմամբ տրանսպորտային միջոցների ներմուծումն արգելելու մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված կարգով պարտավորված լինելով 2018 թ. ապրիլի 1-ից արգելել «բաց թողում ներքին սպառման համար» մաքսային ընթացակարգով աջակողմյան ղեկային տեղաբաշխմամբ տրանսպորտային միջոցների, ինչպես նաև ֆիզիկական անձանց անձնական օգտագործման տրանսպորտային միջոցների ազատ շրջանառության համար բաց թողնելու նպատակով ՀՀ տարածք ներմուծելը, առանց նույն օրենքով սահմանված՝ որպես բացառություն նախատեսված հանգամանքների առկայության, շահադիտական դրդումներից ելնելով, թույլատրել են աջակողմյան ղեկային համակարգով ավտոմեքենաների ներմուծումը ՀՀ տարածք, որից հետո՝ 2020 թվականին, ավտոմեքենաների մաքսազերծումը և բացթողումը Հայաստանի Հանրապետություն:
Մինչ այդ, նույն պաշտոնատար անձանց կողմից մաքսազերծման համար լրացված փաստաթղթերում փաստացի աջակողմյան ղեկային համակարգի փոխարեն ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ են ներառվել ղեկային համակարգի տեղադիրքի վերաբերյալ՝ այն նշելով ձախակողմյան, որպիսի գործողությունների հետևանքով խաթարվել է պետական մարմնի՝ ՀՀ ՊԵԿ մաքսային ծառայության հեղինակությունն ու համբավը, տրանսպորտային միջոցներ ներկրած և օրենքի ուժով մաքսազերծման հնարավորությունից զրկված քաղաքացիների իրավահավասարությունը՝ էական վնաս պատճառելով հասարակության և պետության իրավունքներին ու օրինական շահերին:
Վերոգրյալից բացի, նյութերի նախապատրաստմամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել նաև առ այն, որ ՀՀ ոստիկանության հաշվառման-քննական բաժանամունքների իրավասու պաշտոնատար անձինք, ՀՀ կառավարության 2010 թվականի սեպտեմբերի 9-ի թիվ N-1251-ն որոշմամբ սահմանված կարգով լիազորված լինելով տրանսպորտային միջոցները հաշվառել «զննության կայան-վճարման վայր-սպասարկման սրահ-փաստաթղթերի տպագրման և հատկացման սրահ» հոսքագծի եղանակով, ի թիվս այլնի, նույն ընթացակարգով պարտավորված լինելով զննել քաղաքացիների կողմից հաշվառման-քննական բաժանմունք ներկայացրած տրանսպորտային միջոցները և դրանց իրական տվյալները համեմատել փաստաթղթային տվյալների հետ, 2019-2020 թթ. ընթացքում, պարբերաբար, քաղաքացիների կողմից ՀՀ տարածք ներմուծված աջակողմյան ղեկային համակարգով ավտոմեքենաները, որպես ձախակողմյան ղեկային համակարգով տրանսպորտային միջոց հաշվառելու, ըստ այդմ դրանց սեփականության փաստը ճանապարհային ոստիկանությունում գրանցելու և հետագայում ՀՀ տարածքում անարգել տնօրինելու, տիրապետելու կամ օգտագործելու հնարավորություն տալու համար, ինչպես անձամբ, այնպես էլ միջնորդների միջոցով մեկ միասնական դիտավորությամբ, կաշառք տվողի կամ նրա ներկայացրած անձի օգտին պաշտոնատար անձի կողմից իր լիազորությունների շրջանակում որևէ գործողություն կատարելու կամ չկատարելու համար, յուրաքանչյուր ավտոմեքենայի գրանցման համար ընդհանուր խոշոր չափերով կաշառք ստացած գումարների դիմաց օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ՝ առանց փաստացի ստուգելու ավտոմեքենայի փաստաթղթերը և զննելու ավտոմեքենայի ղեկանիվի տեղադիրքը, հաստատապես համոզված լինելով ավտոմեքենաների՝ աջակողմյան ղեկային համակարգով աշխատելու հանգամանքի մասին, կազմված արձանագրություններում և հաշվառման համար հիմք հանդիսացող այլ փաստաթղթերում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ են ներառել ավտոմեքենաների՝ փաստացի ձախակողմյան ղեկային համակարգով աշխատելու վերաբերյալ և դրանց հիման վրա տվել ժամանակավոր հաշվառման համարանիշներ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետի, ՀՀ քրեական օրենսգքրի 312-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն:
Ձեռնարկվում են քրեադատավարական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ կոռուպցիոն սխեմայում ներգրավված մյուս պաշտոնատար անձանց և քաղաքացիների ինքնությունները պարզելու, նրանց արարքներին քրեաիրավական գնահատական տալու համար:

Компетентные должностные лица таможенной службы КГД РА, используя свое должностное положение вопреки интересам службы, будучи обязанными в порядке, установленном Законом РА О запрете на ввоз транспортных средств с правосторонним расположением рулевого управления, принятым 1 марта 2018г., запретить с 1 апреля 2018г. ввоз на территорию РА транспортных средств с правосторонним расположением рулевого управления по таможенной процедуре выпуск для внутреннего потребления, а также запретить ввоз на территорию РА, в целях выпуска в свободное обращение, транспортных средств для личного пользования физических лиц, без наличия предусмотренных тем же законом как исключения обстоятельств, исходя из корыстных побуждений, разрешили ввоз на территорию РА автомобилей с правосторонним расположением рулевого управления, после чего в 2020г. разрешили растаможивание и выпуск в обращение автомобилей на территории Республики Армения.
В то же время, в документы, заполненные теми же должностными лицами для растаможивания, были включены заведомо ложные сведения о расположении системы рулевого управления, вместо фактически правостороннего рулевого управления, указав левостороннее рулевое управление. Вследствие подобных действий были подорваны авторитет и репутация государственного органа, таможенной службы КГД РА, был нарушен принцип равноправия граждан, ввезших транспортные средства и лишившихся предусмотренной законом возможности растаможивания, был нанесен значительный ущерб правам и законным интересам общества и государства.
Кроме вышеизложенного, в ходе подготовки материалов были также получены фактические данные о том, что компетентные должностные лица учетно-экзаменационных отделений Полиции РА, будучи уполномоченными в порядке, установленном Постановлением Правительства РА N-1251-Н от 9 сентября 2010г., ставить на учет транспортные средства посредством конвейерной линии станция осмотра – место оплаты – зал обслуживания – зал печати и предоставления документов, помимо прочего, будучи обязанными по той же процедуре проводить осмотр транспортных средств, представленных гражданами в учетно-экзаменационное отделение, и сопоставлять их реальные данные с указанными в документах данными, в течение 2019-2020гг. периодически за постановку на учет ввезенных гражданами на территорию РА транспортных средств с правосторонним расположением рулевого управления как транспортных средств с левосторонним расположением рулевого управления, за регистрацию в дорожной полиции права собственности на них и в дальнейшем за возможность беспрепятственного распоряжения, владения ими и их использование на территории РА, как лично, так и через посредников, единым умыслом, для выполнения или невыполнения должностным лицом в рамках своих полномочий какого-либо действия в пользу дающего взятку лица или представленного им лица, взамен на суммы, полученные в качестве взятки в особо крупных размерах за регистрацию каждого автомобиля с нарушением установленного законом порядка, без фактической проверки документов на автомобиль и осмотра места расположения рулевого колеса автомобиля, будучи твердо уверенными в наличии в автомобилях правостороннего расположения рулевого управления, включили в составленные протоколы и другие документы, служащие основой для постановки на учет, заведомо ложные сведения о фактическом наличии в автомобилях левостороннего расположения рулевого управления и на их основании выдали номерные знаки временного учета.
По факту в Следственном департаменте СНБ РА возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного ч. 1 ст. 308 Уголовного кодекса РА, п. 3 ч. 3 ст. 311 Уголовного кодекса РА, п. 3, ч. 3 ст. 38-311 Уголовного кодекса РА, ч. 2 ст. 312 Уголовного кодекса РА и ч. 1 ст. 314 Уголовного кодекса РА; ведется предварительное следствие.
Проводятся уголовно-процессуальные и оперативно-розыскные мероприятия для установления личностей других должностных лиц и граждан, вовлеченных в коррупционную схему, для дачи уголовно-правовой оценки их деяниям.