Բացահայտվել են առանձնապես խոշոր չափերով յուրացման և պաշտոնեական կեղծիքի դեպքեր
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը բացահայտել է, որ 2013 թ-ից ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի (այսուհետ՝ Կազմակերպություն) Արթիկի, Գյումրու և Ամասիայի օդերևութաբանական կայանների պաշտոնատար անձինք, օգտագործելով իրենց պաշտոնեական դիրքը, նախնական համաձայնության գալով շահադիտական դրդումներով, իրենց պաշտոնավարման տարիներին՝ տարբեր ժամանակահատվածներում, ընդհանուր թվով տասնյոթ անձանց ձևականորեն ներգրավելով կազմակերպության տարածքային ստորաբաժանումների աշխատանքներում՝ նրանց կողմից փաստացի աշխատանքի չհաճախելու, գործառութային պարտականությունները չկատարելու պայմաններում, կանխիկ, իսկ հետագայում՝ բանկային փոխանցումների եղանակով, այդ աշխատակիցների անվամբ ելքագրված գումարներից ստացել են աշխատավարձի գումարներ՝ ամսական 60.000-75.000 ՀՀ դրամի չափով:
Մասնավորապես՝ Կազմակերպության հիշյալ պաշտոնատար անձինք, 2014 թվականից մինչև 2020 թվականի հուլիսն ընկած ժամանակահատվածում օդերևութաբանական ստորաբաժանումներում աշխատանքի չհաճախած աշխատակիցների համար կազմել և իրենց ստորագրություններով հաստատել են իրավունք վերապահող, պաշտոնական փաստաթուղթ և աշխատավարձի հաշվարկման համար հիմք հանդիսացող բովանդակությամբ կեղծ փաստաթղթեր, որոնցում կեղծ տեղեկություններ են ներառվել նույն աշխատակիցների կողմից աշխատանքի հաճախելու, վերջիններիս աշխատաժամանակի և գործառութային պարտականությունները կատարված լինելու վերաբերյալ, ապա, բովանդակությամբ կեղծ փաստաթղթերը շրջանառության մեջ դնելով, ներկայացրել են վճարման, որի արդյունքում կազմակերպության բյուջեից հիշյալ աշխատակիցների անվամբ անհիմն դուրս են գրվել ընդհանուր, առանձնապես խոշոր չափերի, շուրջ 30.700.000 ՀՀ դրամի չափով աշխատավարձի գումարներ, որից հետո, հիշյալ պաշտոնատար անձինք, օգտագործելով իրենց պաշտոնեական դիրքը, յուրացման եղանակով դրանք հափշտակել են:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն։
Ձեռնարկվում են համապատասխան միջոցառումներ` կոռուպցիոն սխեմայում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, նրանցից յուրաքանչյուրի կատարած արարքն անհատականացնելու և համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:

Служба национальной безопасности Республики Армения установила, что с 2013г. должностные лица метеорологических станций Артика, Гюмри и Амасии ГНКО “Центр гидрометеорологии и мониторинга” (далее – Организация) Министерства окружающей среды РА, используя свое должностное положение, вступив в предварительный сговор из корыстных побуждений, в годы пребывания в должности, в различные периоды формально привлекли 17 человек к работе территориальных подразделений, которые фактически не посещали работу, не исполняли функциональные обязанности, а из денежных сумм, выписанных на имя этих сотрудников, ежемесячно получали заработную плату в размере 60.000-75.000 драмов РА наличными, а в дальнейшем посредством банковских переводов.
В частности, указанные должностные лица Организации в период с 2014 г. по июль 2020 г. для сотрудников метеорологических подразделений, не посещавших работу, составляли и своими подписями утверждали официальный документ, предоставляющий право, и подложные документы, являющиеся основанием для расчета заработной платы, в которые были внесены ложные сведения о посещении работы этими сотрудниками, их рабочем времени и исполнении функциональных обязанностей. Затем, введя подложные документы в оборот, представляли их к оплате, в результате чего из бюджета организации на имя указанных сотрудников безосновательно были выписаны суммы зарплат в особо крупных размерах – общей сложностью около 30.700.000 драмов РА, после чего указанные должностные лица, используя свое должностное положение, совершили их хищение путем присвоения.
По данному факту в Следственном департаменте СНБ РА было возбуждено уголовное дело по признакам преступлений, предусмотренных п.1 ч. 3 ст. 179 Уголовного кодекса РА и ч. 1 ст. 314 Уголовного Кодекса РА, ведется предварительное следствие.
Предпринимаются соответствующие мероприятия по установлению всего круга лиц, вовлеченных в коррупционную схему, индивидуализации и даче соответствующей уголовно-правовой оценки деяниям, совершенным каждым из них.