Բացահայտվել են առանձնապես խոշոր չափերով յուրացման և պաշտոնեական կեղծիքի դեպքեր
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը բացահայտել է, որ 2013 թ-ից ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի (այսուհետ՝ Կազմակերպություն) Արթիկի, Գյումրու և Ամասիայի օդերևութաբանական կայանների պաշտոնատար անձինք, օգտագործելով իրենց պաշտոնեական դիրքը, նախնական համաձայնության գալով շահադիտական դրդումներով, իրենց պաշտոնավարման տարիներին՝ տարբեր ժամանակահատվածներում, ընդհանուր թվով տասնյոթ անձանց ձևականորեն ներգրավելով կազմակերպության տարածքային ստորաբաժանումների աշխատանքներում՝ նրանց կողմից փաստացի աշխատանքի չհաճախելու, գործառութային պարտականությունները չկատարելու պայմաններում, կանխիկ, իսկ հետագայում՝ բանկային փոխանցումների եղանակով, այդ աշխատակիցների անվամբ ելքագրված գումարներից ստացել են աշխատավարձի գումարներ՝ ամսական 60.000-75.000 ՀՀ դրամի չափով:
Մասնավորապես՝ Կազմակերպության հիշյալ պաշտոնատար անձինք, 2014 թվականից մինչև 2020 թվականի հուլիսն ընկած ժամանակահատվածում օդերևութաբանական ստորաբաժանումներում աշխատանքի չհաճախած աշխատակիցների համար կազմել և իրենց ստորագրություններով հաստատել են իրավունք վերապահող, պաշտոնական փաստաթուղթ և աշխատավարձի հաշվարկման համար հիմք հանդիսացող բովանդակությամբ կեղծ փաստաթղթեր, որոնցում կեղծ տեղեկություններ են ներառվել նույն աշխատակիցների կողմից աշխատանքի հաճախելու, վերջիններիս աշխատաժամանակի և գործառութային պարտականությունները կատարված լինելու վերաբերյալ, ապա, բովանդակությամբ կեղծ փաստաթղթերը շրջանառության մեջ դնելով, ներկայացրել են վճարման, որի արդյունքում կազմակերպության բյուջեից հիշյալ աշխատակիցների անվամբ անհիմն դուրս են գրվել ընդհանուր, առանձնապես խոշոր չափերի, շուրջ 30.700.000 ՀՀ դրամի չափով աշխատավարձի գումարներ, որից հետո, հիշյալ պաշտոնատար անձինք, օգտագործելով իրենց պաշտոնեական դիրքը, յուրացման եղանակով դրանք հափշտակել են:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն։
Ձեռնարկվում են համապատասխան միջոցառումներ` կոռուպցիոն սխեմայում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, նրանցից յուրաքանչյուրի կատարած արարքն անհատականացնելու և համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:

The National Security Service of the Republic of Armenia detected that since 2013 the officials of meteorological stations of Artik, Gyumri and Amasia of “Center for hydrometeorology and monitoring” SNCO (hereinafter-the Organization) of the Ministry of Environment of the RA abusing their official position, with prior agreement for mercenary motives, during the years in office, at various periods formally involved seventeen persons in total in the work of the territorial subdivisions of the organization, who actually did not attend work, did not fulfill their functional duties, and from the sums written out in the name of these employees, they received monthly salaries in the amount of 60,000-75,000 AMD in cash, and later through bank transfers.
In particular, the mentioned officials of the Organization in the period from 2014 to July 2020, for the employees of meteorological subdivisions who did not attend work, drew up and approved by their signatures an official document granting the right, and forged documents that are the basis for calculating wages, in which were entered false information about the attendance of these employees, their working hours and performance of functional duties. Then, having introduced forged documents into circulation, they submitted them for payment, as a result of which salaries in especially large amounts-a total of about 30.700.000 AMD were unjustifiably written out from the Organization's budget in the name of these employees, after which the mentioned officials, using their official positions, stole them by embezzlement.
In connection with the incident a criminal case was initiated in the Investigation Department of the RA NSS on the grounds of the elements of crime envisaged by Article 179, Part 3, Clause 1 of the RA Criminal Code and Article 314, Part 1 of the RA Criminal Code; preliminary investigation is being conducted.
Appropriate measures are being taken in the direction of detecting the full circle of the persons involved in the corruption scheme, personalizing the actions of each of them, giving an adequate criminal-legal assessment.