ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, կարևորելով հանրությանը թույլատրելի չափով տեղեկատվություն տրամադրելու գործելաոճը և նպատակ ունենալով կանխարգելել որոշ շահագրգիռ կամ ինքնուրույն շահ հետապնդող շրջանակների կողմից ապատեղեկատվության տարածումը, տեղեկացնում է՝ ՀՀ ԱԱԾ-ում ծառայողական քննություն է իրականացվել՝ Ծառայությունում ավագ խմբի պաշտոնում (բաժնի պետ) նախկին ծառայողին նշանակելու հանգամանքները պարզելու նպատակով, որի ընթացքում ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ այն մասին, որ ՀՀ ԱԱԾ նախկին տնօրենը, անտեսելով ՀՀ «Ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության մասին» օրենքի 16-րդ հոդվածով սահմանված տարիքային սահմանափակումները, 2018 թ. հուլիսի 18-ի հրամանով Ծառայությունում պաշտոնի է նշանակել 51 տարեկան և փոխգնդապետի զինվորական կոչումով նախկինում ծառայությունից արձակված անձին:
Պարզվել է, որ փոխգնդապետի զինվորական կոչումով, նախկինում ծառայությունից արձակված անձը դիմել է ՀՀ ԱԱԾ նախկին տնօրենին՝ զինվորական ծառայության կրկին անցնելու խնդրանքով, և այդ պահին արդեն իսկ լրացել էր նրա 51-ամյակը, ինչից ելնելով, ՀՀ «Ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության մասին» օրենքի 16-րդ հոդվածի պահանջների համաձայն՝ ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության համար սահմանված է հետևյալ տարիքային սահմանափակումը՝ փոխգնդապետի համար 50 տարեկանը։ Դիմումի կապակցությամբ իրականացված ստուգման արդյունքները, ինչպես նաև վերը նշված օրենքով նախատեսված սահմանափակումների հանգամանքը զեկուցվել են ՀՀ ԱԱԾ-ի՝ այդ ժամանակահատվածում պաշտոնավարող տնօրենին, սակայն վերջինս ցուցում է տվել, այնուամենայնիվ, պատրաստել ՀՀ ԱԱԾ-ում նրան զինվորական ծառայության ընդունելու հրամանի մասին նախագիծ և ներկայացնել իրեն։ Արդյունքում՝ ԱԱԾ նախկին տնօրենի հրամանով 51 տարին լրացած և փոխգնդապետի զինվորական կոչումով նախկինում ծառայությունից արձակված անձը Ծառայությունում նշանակվել է ավագ խմբի պաշտոնում՝ արդյունքում ստանալով նաև գնդապետի կոչում:
Նկատի ունենալով, որ ծառայողական քննության շրջանակներում ձեռք են բերվել պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու վերաբերյալ առերևույթ փաստական տվյալներ՝ ուստի ծառայողական քննության նյութերը փոխանցվել են ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտ՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածներով նախատեսված կարգով նյութեր նախապատրաստելու և ընթացքը լուծելու համար:
Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում անհրաժեշտություն է ծագել բացատրություն ստանալ ՀՀ ԱԱԾ նախկին տնօրենից, ինչը հաշվի առնելով, վարույթն իրականացնող մարմինը վերջինիս հրավիրել է քննչական մարմին՝ հնարավորություն տալով գրավոր կերպով ներկայացնելու իր փաստարկումները:
Հարկ է նշել նաև, որ հիշյալ անձի պաշտոնավարման արդյունքում պետությանը պատճառված որևէ վնաս չի վերականգնվել:

Служба национальной безопасности РА, придавая важность стилю работы предоставления информации общественности в допустимом размере, и преследуя цель предотвратить распространение дезинформации некоторыми заинтересованными кругами, или кругами, имеющими личные интересы, сообщает, что в СНБ РА было проведено служебное расследование с целью выяснения обстоятельств назначения бывшего служащего на старшую должность службы (начальника отдела), в ходе которого были выявлены фактические данные, что бывший директор СНБ РА, игнорируя возрастные ограничения, установленные статьей 16 Закона РА “О службе в органах национальной безопасности”, приказом от 18 июля 2018г. назначил 51-летнего и ранее освобожденного со службы сотрудника в воинском звании подполковника.
Выяснилось, что ранее уволенное со службы лицо в воинском звании подполковника обратилось к бывшему директору СНБ РА с просьбой о повторном приеме на военную службу в тот момент, когда ему уже исполнился 51 год, исходя из чего, согласно требованиям статьи 16 Закона РА “О службе в органах национальной безопасности”, для службы в органах национальной безопасности установлено следующее возрастное ограничение: для подполковника - 50 лет. Результаты проверки, проведенной в связи с заявлением, а также обстоятельство ограничений, предусмотренных вышеуказанным законом, были доложены директору СНБ РА, занимавшего должность в данный период времени, однако последний, тем не менее, дал указание подготовить проект приказа о его приеме на военную службу в СНБ и доложить ему. В результате, по приказу бывшего директора СНБ, лицо, достигшее 51 года и ранее уволенное со службы в звании подполковника, было назначено на старшую должность и получило звание полковника.
Учитывая то, что в рамках служебного расследования были получены очевидные фактические данные о злоупотреблении должностными полномочиями, соответственно материалы служебного расследования переданы в Следственный департамент СНБ РА для подготовки материалов и разрешения хода в порядке, предусмотренном статьями 180-181 Уголовно-процессуального кодекса РА.
В ходе подготовки материалов возникла необходимость получения разъяснений от бывшего директора СНБ РА, с учетом чего орган, осуществляющий производство, пригласил последнего в следственный орган, предоставив возможность письменно представить свои аргументы.
Следует также отметить, что в результате пребывания в должности упомянутого лица не был восстановлен какой-либо ущерб, нанесенный государству.