Բացահայտվել են պաշտոնատար անձանց կողմից առանձնապես խոշոր չափերի գումարներ հափշտակելու, խարդախությամբ համայնքապատկան գույքի նկատմամբ իրավունք ձեռք բերելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու դեպքեր
03-08-2020
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել բավարար փաստական տվյալներ առ այն, որ Գանձակ համայնքի թիվ 2 միջնակարգ դպրոցի տնօրենի պաշտոնը զբաղեցնող իրավասու անձը 2006 թ. հունվարի 1-ից մինչև 2018 թ. սեպտեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում, մեկ միասնական դիտավորությամբ, օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, մի խումբ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, շահադիտական դրդումներով, մի շարք անձանց հրամանագրել է եռակցող բանվորի, օպերատորի, լաբորանտի, պահակի, հնոցապահի, հավաքարարի հաստիքներում և, հաստատապես տեղյակ լինելով շուրջ 14 անձանց աշխատանքի չհաճախելու և աշխատանքային պարտականությունները չկատարելու հանգամանքների մասին, կազմել, հաստատել և վավերացրել է իրավունք վերապահող, պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող, իրավաբանական նշանակություն ունեցող, փաստեր հաստատող, բովանդակությամբ կեղծ «աշխատաժամանակի հաշվարկի տեղեկագրեր», աշխատավարձի վճարման համար հիմք հանդիսացող այլ փաստաթղթեր, ապա բովանդակությամբ կեղծ փաստաթղթերը շրջանառության մեջ դնելով, ներկայացրել է վճարման, որի արդյունքում պետական բյուջեից հիշյալ աշխատակիցների անվամբ անհիմն կարգով ելքագրվել և հափշտակվել է առանձնապես խոշոր չափերի` 114.699.324 ՀՀ դրամ:
Բացի այդ, պաշտոնատար անձը 2008 թ. փետրվարի 14-ին, նախնական համաձայնության գալով իր հետ խնամիական կապի մեջ գտնվող Գանձակ համայնքի նախկին ղեկավարի հետ, վերջինի կողմից պաշտոնական փաստաթղթերում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ մտցնելու միջոցով պատրաստված կեղծ փաստաթղթի օգտագործմամբ, խաբեության եղանակով, խարդախությամբ համայնքի սեփականությունը հանդիսացող և նույն համայնքի Հունան Ավետիսյան փողոց 1ա հասցեում գտնվող ընդհանուր 0.255 հա մակերեսով և շուրջ 1.346.400 ՀՀ դրամ կադաստրային արժեքով հողամասի նկատմամբ ձեռք է բերել սեփականության իրավունք:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասի, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 1.1 և 2-րդ կետի, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները և հանցանք կատարած անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, պետությանը պատճառված վնասը և համայնքի օրինական շահերը վերականգնելու ուղղությամբ:

As a result of complex operative-search measures taken by the RA National Security Service, sufficient factual data were obtained that a competent person holding the position of the director of secondary school No. 2 of Gandzak community, from 1 January, 2006 to 1 September, 2018 with a single intent, using his official position, by prior agreement with a group of persons, out of mercenary motives, by order, appointed a number of persons to the positions of a welder, operator, laboratory assistant, watchman, stoker, cleaner, and, being firmly aware of the circumstances of non-attendance at work and failure to fulfill the official duties of about 14 persons, drew up, approved, and certified forged content “time cards” which are an official document granting the right, having legal significance, confirming the facts, as well as other documents that are the basis for the payment of wages, then, entering the documents with forged content into circulation, presented them for payment, as a result of which a large sum of - 114,699,324 AMD was unjustifiably written out from the state budget and was embezzled in the name of the mentioned employees.
In addition, on 14 February, 2008, an official, by prior agreement with the former head of Gandzak community with whom he is in relative-in-law relationship, using a false document prepared by the latter, by entering deliberately false information in the official documents, through deception, fraud acquired the right of ownership to the communally owned land plot with a total area of 0.255 hectares, with a cadastral value of about 1,346,400 AMD, located in the same community-at 1a Hunan Avetisyan Str.
In connection with the incident a criminal case was initiated in the Investigation Department of the RA NSS on the grounds of Article 179, Part 3, Clause 1 of the RA Criminal Code, Article 314, Part 1 of the RA Criminal Code, Article 178, Part 2, Clause 1, 1.1 and 2 of the RA Criminal Code, Article 308, Part 1 of the RA Criminal Code.
Necessary investigative and other procedural actions are being taken in the direction of finding out all the circumstances and the full scope of persons who committed the crime, restoring the legitimate interests of the state and the community.