Բացահայտվել են պաշտոնատար անձանց կողմից առանձնապես խոշոր չափերի գումարներ հափշտակելու, խարդախությամբ համայնքապատկան գույքի նկատմամբ իրավունք ձեռք բերելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու դեպքեր
03-08-2020
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել բավարար փաստական տվյալներ առ այն, որ Գանձակ համայնքի թիվ 2 միջնակարգ դպրոցի տնօրենի պաշտոնը զբաղեցնող իրավասու անձը 2006 թ. հունվարի 1-ից մինչև 2018 թ. սեպտեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում, մեկ միասնական դիտավորությամբ, օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, մի խումբ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, շահադիտական դրդումներով, մի շարք անձանց հրամանագրել է եռակցող բանվորի, օպերատորի, լաբորանտի, պահակի, հնոցապահի, հավաքարարի հաստիքներում և, հաստատապես տեղյակ լինելով շուրջ 14 անձանց աշխատանքի չհաճախելու և աշխատանքային պարտականությունները չկատարելու հանգամանքների մասին, կազմել, հաստատել և վավերացրել է իրավունք վերապահող, պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող, իրավաբանական նշանակություն ունեցող, փաստեր հաստատող, բովանդակությամբ կեղծ «աշխատաժամանակի հաշվարկի տեղեկագրեր», աշխատավարձի վճարման համար հիմք հանդիսացող այլ փաստաթղթեր, ապա բովանդակությամբ կեղծ փաստաթղթերը շրջանառության մեջ դնելով, ներկայացրել է վճարման, որի արդյունքում պետական բյուջեից հիշյալ աշխատակիցների անվամբ անհիմն կարգով ելքագրվել և հափշտակվել է առանձնապես խոշոր չափերի` 114.699.324 ՀՀ դրամ:
Բացի այդ, պաշտոնատար անձը 2008 թ. փետրվարի 14-ին, նախնական համաձայնության գալով իր հետ խնամիական կապի մեջ գտնվող Գանձակ համայնքի նախկին ղեկավարի հետ, վերջինի կողմից պաշտոնական փաստաթղթերում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ մտցնելու միջոցով պատրաստված կեղծ փաստաթղթի օգտագործմամբ, խաբեության եղանակով, խարդախությամբ համայնքի սեփականությունը հանդիսացող և նույն համայնքի Հունան Ավետիսյան փողոց 1ա հասցեում գտնվող ընդհանուր 0.255 հա մակերեսով և շուրջ 1.346.400 ՀՀ դրամ կադաստրային արժեքով հողամասի նկատմամբ ձեռք է բերել սեփականության իրավունք:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասի, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 1.1 և 2-րդ կետի, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները և հանցանք կատարած անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, պետությանը պատճառված վնասը և համայնքի օրինական շահերը վերականգնելու ուղղությամբ:

В результате комплексных оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых Службой национальной безопасности РА, были получены достаточные фактические данные о том, что компетентное лицо, занимающее должность директора средней школы № 2 общины Гандзак, в период с 1 января 2006г. по 1-ое сентября 2018г. с единым умыслом, используя свое должностное положение, по предварительному сговору с группой лиц, из корыстных побуждений по приказу назначил ряд лиц на должности сварщика, оператора, лаборанта, сторожа, кочегара, уборщика и, будучи достоверно осведомленным об обстоятельствах непосещения работы и невыполнения своих служебных обязанностей порядка 14-и лиц, составил, утвердил и заверил подложные по содержанию «ведомости учета рабочего времени», являющиеся предоставляющим право официальным документом, имеющим юридическое значение, подтверждающим факты, также другие документы, являющиеся основанием для выплаты заработной платы, затем, вводя в оборот документы с подложным содержанием, представил их для оплаты, в результате чего из государственного бюджета на имя упомянутых сотрудников безосновательно была выписана и расхищена сумма в особо крупных размерах - 114.699.324 драмов.
Кроме того, 14 февраля 2008г. должностное лицо, вступив в предварительный сговор с бывшим главой общины Гандзак, с которым он состоит в кумовских отношениях, с использованием подложного документа, подготовленного последним, путем внесения заведомо ложных сведений в официальные документы, путем обмана, мошенничества приобрел право собственности на являющийся общинной собственностью земельный участок общей площадью 0,255 га, с кадастровой стоимостью около 1,346,400 драмов РА, находящегося в той же общине по адресу: ул.Унана Аветисяна 1а.
По данному факту в Следственном департаменте СНБ РА было возбуждено уголовное дело по признакам п. 1 ч. 3 ст. 179 Уголовного Кодекса РА, ч. 1 ст. 314 Уголовного Кодекса РА, п. 1, 1.1 и 2 ч. 2 ст. 178 Уголовного Кодекса РА, ч. 1 ст. 308 Уголовного Кодекса РА.
Предпринимаются необходимые следственные и другие процессуальные действия для выяснения всех обстоятельств инцидента и полного круга лиц, совершивших преступление, восстановления нанесенного государству ущерба и законных интересов общины.