ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական արդյունավետ համալիր միջոցառումների և զուգահեռ ձեռնարկված քննչական անհետաձգելի գործողությունների արդյունքում Գեղարքունիքի և Կոտայքի մարզերի մի շարք համայնքներում բացահայտվել են մի խումբ անձանց կողմից Սևանա լճից ձկնային պաշարների ապօրինի արդյունահանման, պահեստավորման և դրանք քողարկված ձևով՝ այլ ձկնատեսակի անվան տակ, մաքսանենգ ճանապարհով ՀՀ տարածքից ապօրինի արտահանման բազմաթիվ դեպքեր:
Ստացված օպերատիվ տվյալների իրացման արդյունքում պարզվել է, որ անհայտ անձինք նախնական համաձայնությամբ 2019-2020 թթ. ընթացքում, առանց համապատասխան թույլտվության Սևանա լճից ապօրինի արդյունահանելով 12.200 կգ «Սևանի սիգ» տեսակի ձուկ, կենդանական աշխարհին պատճառել են առանձնապես խոշոր չափի վնաս: Այնուհետև, իրենց կողմից ակնհայտ հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված առանձնապես խոշոր չափերի վերը նշված ձուկն իրացրել են Ս. Ս.-ին, Կ. Մ.-ին և Վ. Գ.-ին, ովքեր ձուկը տեղափոխել և պահել են Կոտայքի մարզում գործող Պետական ոչ առևտրային կազմակերպության սառնարանային տնտեսությունում:
Բացի այդ, ստացված տվյալների համաձայն, անհայտ անձինք նախնական համաձայնությամբ, 2019-2020 թթ. ընթացքում, առանց համապատասխան թույլտվության Սևանա լճից ապօրինի արդյունահանելով 46.689 կգ սիգ տեսակի ձուկ՝ կենդանական աշխարհին պատճառել են խոշոր վնաս: Այնուհետև, «Սևանի սիգ» տեսակի ձուկը հիշյալ անձինք իրացրել են Ս. Մ.-ին և Կ. Մ.-ին, ովքեր այն տեղափոխել և պահել են Կոտայքի մարզի Նոր Արտամետ համայնքում գտնվող սառնարանային տնտեսությունում:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն:
Քրեական գործով ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի աշխատակիցների մասնակցությամբ ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական գործողությունների, այդ թվում՝ շուրջ երկու տասնյակ խուզարկությունների արդյունքում Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզերի վարչական տարածքում գտնվող մի շարք համայնքներում գործող սառնարանային տնտեսություններում հայտնաբերվել են սառեցված վիճակում պահեստավորված ընդհանուր 127.171 կիլոգրամ «Սևանի սիգ» տեսակի ձկներ:
Քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության պայմաններում երեք անձ ներգրավվել է որպես մեղադրյալ, որպես խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
Հարկ է նշել, որ քրեական գործի փաստական տվյալները վկայում են, որ ձկների ապօրինի արդյունահանմամբ զբաղվող անձանց կողմից նախապես մշակվել է հանցավոր սխեմա, որի ընթացքում մարզերի վարչական տարածքում գտնվող համայնքների բնակիչները զբաղվել են ապօրինի ձկնորսությամբ և վաճառել ապօրինի արդյունահանված ձուկը: Այն տարբեր խմբաքանակներով պահեստավորվել է իրենց պատկանող կամ վարձակալությամբ տրամադրված սառնարանային տնտեսություններում, պարբերաբար իրացվել է կա՛մ ՀՀ տարածքում, կա՛մ այլ ձկնատեսակի անվան տակ մաքսանենգ ճանապարհով արտահանվել երկրից:
Ապօրինի արդյունահանված ձկների իրացման ուղիները պարզելու նպատակով իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ԱԱԾ-ի կողմից կանխվել է «Բագրատաշենի» մաքսային անցակետում, «Զվարթնոց» օդանավակայանի բեռնային համալիրում շուրջ 4,2 տոննա քաշով «Սևանի սիգ» տեսակի ապխտած ձկների ապօրինի արդյունահանումը, որոնք արտահանման փաստաթղթերով ներկայացվել են որպես «Սկումբրիա» տեսակի ձկան պահածոներ:
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են ակտիվ միջոցառումներ հանցավոր սխեմայում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, նրանցից յուրաքանչյուրի արարքն անհատականացնելու, պետությանը պատճառված վնասն ամբողջությամբ վերականգնելու, ինչպես նաև բնապահպանական շարունակական բնույթ կրող իրավախախտումները կանխարգելելու և կանխելու ուղղությամբ` հերթական անգամ ընդգծելով բնապահպանական խնդիրների նկատմամբ ցուցաբերվող պետական հոգածությունը:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը հետևողականորեն շարունակելու է ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ բնության առանձին ռեսուրսների նկատմամբ հանրորեն վտանգավոր ոտնձգությունները կանխելու, կանխարգելելու և բացահայտելու ուղղությամբ և հորդորում է զերծ մնալ բնակչության բնապահպանական անվտանգության ապահովմանն ուղղված հակաիրավական գործողություններ կատարելու, բնական ռեսուրսների հաշվին անօրինական ճանապարհով եկամուտներ ստանալու գործելաոճից՝ կարևորագույն այս հարցում ակնկալելով հանրության լայն շերտերի համախմբումը:

В результате осуществленных Службой национальной безопасности РА эффективных комплексных оперативно-розыскных мероприятий и предпринятых параллельно с ними неотложных следственных действий в ряде общин Гегаркуникской и Котайкской областей раскрыты многочисленные случаи незаконной добычи рыбных запасов из озера Севан, их складирования и незаконного экспорта с территории РА контрабандным путем, скрытно, под видом других рыб.
В результате реализации полученных оперативных данных выяснилось, что в течение 2019-2020гг. неизвестные лица по предварительному сговору, без соответствующего разрешения незаконно добыв из озера Севан 12.200 кг. рыбы «севанский сиг», причинили животному миру ущерб в особо крупном размере. Затем выловленную ими заведомо преступным путем вышеуказанную рыбу в особо крупных размерах реализовали С. С., К. М. и В. Г., которые перевезли и хранили рыбу в холодильном хозяйстве государственной некоммерческой организации, действующей в Котайкской области.
Кроме того, согласно полученным данным, в течение 2019-2020гг. неизвестные лица по предварительному сговору, без соответствующего разрешения незаконно добыв 46.689 кг. рыбы «сиг» из озера Севан, причинили животному миру крупный ущерб. Затем указанные лица реализовали рыбу «севанский сиг» С. М. и К. М., которые перевезли и хранили ее в холодильном хозяйстве, находящемся в общине Нор Артамет Котайкской области.
По данному факту в Следственном департаменте СНБ РА было возбуждено уголовное дело, ведется предварительное следствие.
В результате неотложных следственных действий, в том числе около двух десятков обысков, проведенных по уголовному делу при участии сотрудников Инспекционного органа по охране природы и недр РА, в холодильных хозяйствах, действующих в ряде общин на административной территории Котайкской и Гегаркуникской областей, было обнаружено в общей сложности 127.171 кг. рыбы «севанский сиг», складированной в замороженном виде.
По совокупности достаточных доказательств, полученных по уголовному делу, трое лиц были привлечены в качестве обвиняемых, в качестве меры пресечения была избрана подписка о невыезде.
Необходимо отметить, что фактические данные по уголовному делу свидетельствуют о том, что лицами, занимающимися незаконной добычей рыб, заранее была разработана преступная схема, по которой жители общин, находящихся на административной территории областей, занимались незаконным рыболовством и продавали незаконно добытую рыбу. Она складировалась различными партиями в принадлежащих им или предоставленных в аренду холодильных хозяйствах, периодически реализовывалась или на территории РА, или экспортировалась из страны контрабандным путем под видом другой рыбы.
В результате оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых с целью выяснения каналов реализации незаконно добытой рыбы, СНБ РА был пресечен незаконный экспорт через таможенный пункт «Баграташен», грузовой терминал аэропорта «Звартноц» копченой рыбы «севанский сиг» весом около 4,2 тонны, которая в документах по экспорту была указана как консервы из рыбы “скумбрия”.
Предварительное следствие продолжается, предпринимаются активные мероприятия по установлению всего круга лиц, вовлеченных в преступную схему, индивидуализации деяния каждого из них, полному восстановлению причиненного государству ущерба, а также предотвращению и пресечению носящих продолжительный характер правонарушений в природоохранной сфере, в очередной раз подчеркивая внимание государства к экологическим проблемам.
Служба национальной безопасности будет последовательно продолжать предпринимать необходимые меры по пресечению, предотвращению и раскрытию общественно опасных посягательств по отношению к отдельным ресурсам природы и призывает воздерживаться от совершения противоправных действий, направленных на обеспечение экологической безопасности населения, получения доходов незаконным путем за счет природных ресурсов, ожидая сплоченности широких слоев общественности вокруг этой важнейшей проблемы.