ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական արդյունավետ համալիր միջոցառումների և զուգահեռ ձեռնարկված քննչական անհետաձգելի գործողությունների արդյունքում Գեղարքունիքի և Կոտայքի մարզերի մի շարք համայնքներում բացահայտվել են մի խումբ անձանց կողմից Սևանա լճից ձկնային պաշարների ապօրինի արդյունահանման, պահեստավորման և դրանք քողարկված ձևով՝ այլ ձկնատեսակի անվան տակ, մաքսանենգ ճանապարհով ՀՀ տարածքից ապօրինի արտահանման բազմաթիվ դեպքեր:
Ստացված օպերատիվ տվյալների իրացման արդյունքում պարզվել է, որ անհայտ անձինք նախնական համաձայնությամբ 2019-2020 թթ. ընթացքում, առանց համապատասխան թույլտվության Սևանա լճից ապօրինի արդյունահանելով 12.200 կգ «Սևանի սիգ» տեսակի ձուկ, կենդանական աշխարհին պատճառել են առանձնապես խոշոր չափի վնաս: Այնուհետև, իրենց կողմից ակնհայտ հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված առանձնապես խոշոր չափերի վերը նշված ձուկն իրացրել են Ս. Ս.-ին, Կ. Մ.-ին և Վ. Գ.-ին, ովքեր ձուկը տեղափոխել և պահել են Կոտայքի մարզում գործող Պետական ոչ առևտրային կազմակերպության սառնարանային տնտեսությունում:
Բացի այդ, ստացված տվյալների համաձայն, անհայտ անձինք նախնական համաձայնությամբ, 2019-2020 թթ. ընթացքում, առանց համապատասխան թույլտվության Սևանա լճից ապօրինի արդյունահանելով 46.689 կգ սիգ տեսակի ձուկ՝ կենդանական աշխարհին պատճառել են խոշոր վնաս: Այնուհետև, «Սևանի սիգ» տեսակի ձուկը հիշյալ անձինք իրացրել են Ս. Մ.-ին և Կ. Մ.-ին, ովքեր այն տեղափոխել և պահել են Կոտայքի մարզի Նոր Արտամետ համայնքում գտնվող սառնարանային տնտեսությունում:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն:
Քրեական գործով ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի աշխատակիցների մասնակցությամբ ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական գործողությունների, այդ թվում՝ շուրջ երկու տասնյակ խուզարկությունների արդյունքում Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզերի վարչական տարածքում գտնվող մի շարք համայնքներում գործող սառնարանային տնտեսություններում հայտնաբերվել են սառեցված վիճակում պահեստավորված ընդհանուր 127.171 կիլոգրամ «Սևանի սիգ» տեսակի ձկներ:
Քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության պայմաններում երեք անձ ներգրավվել է որպես մեղադրյալ, որպես խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
Հարկ է նշել, որ քրեական գործի փաստական տվյալները վկայում են, որ ձկների ապօրինի արդյունահանմամբ զբաղվող անձանց կողմից նախապես մշակվել է հանցավոր սխեմա, որի ընթացքում մարզերի վարչական տարածքում գտնվող համայնքների բնակիչները զբաղվել են ապօրինի ձկնորսությամբ և վաճառել ապօրինի արդյունահանված ձուկը: Այն տարբեր խմբաքանակներով պահեստավորվել է իրենց պատկանող կամ վարձակալությամբ տրամադրված սառնարանային տնտեսություններում, պարբերաբար իրացվել է կա՛մ ՀՀ տարածքում, կա՛մ այլ ձկնատեսակի անվան տակ մաքսանենգ ճանապարհով արտահանվել երկրից:
Ապօրինի արդյունահանված ձկների իրացման ուղիները պարզելու նպատակով իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ԱԱԾ-ի կողմից կանխվել է «Բագրատաշենի» մաքսային անցակետում, «Զվարթնոց» օդանավակայանի բեռնային համալիրում շուրջ 4,2 տոննա քաշով «Սևանի սիգ» տեսակի ապխտած ձկների ապօրինի արդյունահանումը, որոնք արտահանման փաստաթղթերով ներկայացվել են որպես «Սկումբրիա» տեսակի ձկան պահածոներ:
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են ակտիվ միջոցառումներ հանցավոր սխեմայում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, նրանցից յուրաքանչյուրի արարքն անհատականացնելու, պետությանը պատճառված վնասն ամբողջությամբ վերականգնելու, ինչպես նաև բնապահպանական շարունակական բնույթ կրող իրավախախտումները կանխարգելելու և կանխելու ուղղությամբ` հերթական անգամ ընդգծելով բնապահպանական խնդիրների նկատմամբ ցուցաբերվող պետական հոգածությունը:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը հետևողականորեն շարունակելու է ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ բնության առանձին ռեսուրսների նկատմամբ հանրորեն վտանգավոր ոտնձգությունները կանխելու, կանխարգելելու և բացահայտելու ուղղությամբ և հորդորում է զերծ մնալ բնակչության բնապահպանական անվտանգության ապահովմանն ուղղված հակաիրավական գործողություններ կատարելու, բնական ռեսուրսների հաշվին անօրինական ճանապարհով եկամուտներ ստանալու գործելաոճից՝ կարևորագույն այս հարցում ակնկալելով հանրության լայն շերտերի համախմբումը:

As a result of effective complex operative-search measures taken by the RA National Security Service and urgent investigation actions taken in parallel with them, in a number of communities of Gegharkunik and Kotayk provinces numerous cases of illegal extraction of fish stocks from Lake Sevan, their storage and their illegal export through smuggling from the territory of the RA by a group of persons in a disguised form, under the name of another fish, were detected.
As a result of the implementation of the operative data received, it was established that during 2019-2020 unidebtified persons by prior agreement, illegally extracting 12,200 kg of "Sevan Sig" from Lake Sevan without appropriate permission, caused damage to the animal world in an especially large amount. Then, the aforementioned fish in especially large amount caught by them by apparent criminal means were sold to S.S., K. M. and V. G. who transported and stored the fish in the refrigeration facilities of a state non-profit organization operating in Kotayk province.
Besides, according to the data received, during 2019-2020 unidentified persons by prior agreement illegally extracting 46,689 kg of "Sig" from Lake Sevan without appropriate permission caused great damage to the animal world. Then, the mentioned persons sold the fish "Sevan Sig" to S. M. and K. M., who transported and stored it in a refrigeration facility in Nor Artamet community of Kotayk province.
In connection with the incident a criminal case has been initiated in the Investigation Department of the RA NSS; preliminary investigation is being conducted.
As a result of urgent investigation actions, including about two dozen searches carried out in the criminal case with the participation of the employees of the Environmental Protection and Mining Inspection Body of the Republic of Armenia, a total of 127,171 kg of fish "Sevan Sig" stored frozen was found in refrigeration storages in a number of communities located in the administrative territory of Kotayk and Gegharkunik provinces.
Based on a body of sufficient evidence obtained in the criminal case, three persons were involved as accused; a written undertaking not to leave the place was chosen as a measure of restraint.
It should be noted that the factual data of the criminal case testify that persons engaged in illegal fishing extraction had developed a criminal scheme in advance, according to which the residents of the communities located in the administrative territory of the provinces engaged in illegal fishing and sold the illegally extracted fish. It was stored in various consignments in the refrigerated facilities owned or leased by them, periodically sold either on the territory of the Republic of Armenia, or was smuggled out of the country under the name of another fish species.
As a result of operative-search measures taken to find out the channels for the sale of illegally extracted fish, the NSS prevented the illegal export through the Bagratashen customs point, the cargo terminal of the Zvartnots airport of the smoked "Sevan Sig" weighing about 4.2 tons which was listed as canned "Mackerel" in export documents.
Preliminary investigation goes on; active measures are being taken in the direction of finding out the full scope of the persons involved in the criminal scheme, individualizing the acts of each of them, fully restoring the damage caused to the state, as well as preventing continuous environmental offenses by emphasizing once again the state's concern for environmental issues.
The National Security Service will consistently continue to take the necessary measures in the direction of suppressing, preventing and detecting socially dangerous encroachments in relation to certain resources of nature, and it urges to refrain from modus operandi of committing illegal acts aimed at ensuring the environmental security of the population, receiving illegal income from natural resources, expecting the cohesion of wide sections of the public around this crucial issue.