Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով օրենքով թույլատրելի սահմաններում հանրությանը տեղեկատվություն տրամադրելու աշխատելաոճին, տեղեկացնում է, որ դեռևս 2018 թվականին հաղորդագրություն էր տարածվել ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Լևոն Սարգսյանի կողմից հանցավոր համագործակցությանը մասնակցելու, առանձնապես խոշոր չափերով գույք հափշտակելու նպատակով կազմակերպված խմբի կազմում ՀՀ կառավարությանն առընթեր մաքսային պետական կոմիտեի նախկին նախագահ Արմեն Ավետիսյանի ընտանիքի անդամների նկատմամբ կատարված ավազակությանը, խմբի կազմում, մասնակցելու և ապօրինի կերպով զենք ձեռք բերելու և պահելու վերաբերյալ, որի համար վերջինս ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական գործի շրջանակներում ներգրավվել էր որպես մեղադրյալ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 175-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով, նրա նկատմամբ խափանման միջոց էր ընտրվել կալանավորումը և հայտարարվել հետախուզում:
Ձեռնարկված մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների, ՀՀ ոստիկանության և ՌԴ իրավապահ մարմինների սերտ համագործակցության արդյունքում հետախուզման մեջ գտնվող Լևոն Սարգսյանը 2019 նոյեմբերի 22-ին հայտնաբերվել է ՌԴ Մոսկվայի մարզի Զելենոգրադ քաղաքում և վերցվել է արգելանքի, որից հետո ՀՀ գլխավոր դատախազության միջոցով նախաձեռնվել է վերջինիս հանձնման գործընթացը, իսկ 2020 թվականի օգոստոսի 6-ին նա հանձնվել է ՀՀ իրավապահներին:
Օրենքի խստիվ պահպանմամբ վարույթն իրականացնող մարմինն ապահովել է մեղադրյալ Լևոն Սարգսյանի պաշտպանության իրավունքը և նրա ներկայությամբ կալանավորման հարցը կրկնակի քննարկելու միջնորդությամբ դիմել է Դատարան և արդյունքում Դատարանի կողմից վերահաստատվել է Լևոն Սարգսյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու որոշումը և Լևոն Սարգսյանի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ և անհետաձգելի քննչական գործողություններ՝ գործի համար կարևորագույն նշանակություն ունեցող մյուս հանգամանքները, ինչպես նաև հանցավոր արարքի կատարմանն առնչակից այլ անձանց պարզելու և պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ։

The National Security Service of the Republic of Armenia, being faithful to its modus operandi on providing information to the public within the limits allowed by law, informs that back in 2018, a message was disseminated about participation in the robbery committed against the family members of the former chairman of the State Customs Committee under the RA government Armen Avetisyan, committed by the former deputy of the RA National Assembly Levon Sargsyan as part of an organized group with the aim of participating in a criminal community, theft of property on an especially large scale, as well as illegal acquisition and storage of weapons, due to which, the latter was involved as the accused within the framework of a criminal case under investigation initiated in the Investigation Department of the RA NSS on the grounds of Article 223, Part 2, Article 175, Part 3, Clause 1 and 2, and Article 235, Part 1 of the RA Criminal Code; arrest was chosen as a restrictive measure against him and he was declared wanted.
As a result of large-scale operational and search measures undertaken, close cooperation of the RA Police and law enforcement agencies of the Russian Federation, the wanted Levon Sargsyan was discovered on November 22, 2019 in Zelenograd, Moscow region of the Russian Federation and taken into custody, after which, through the RA Prosecutor General's Office, the process of handing over the latter was initiated, and on August 6, 2020, he was handed over to the RA law enforcement agencies.
With strict observance of the law, the body carrying out the proceedings ensured the right to defend the accused Levon Sargsyan and, in his presence, filed a motion to the Court to reconsider the issue of arrest and as a result of which, the Court upheld the decision to choose arrest as a measure of restraint against Levon Sargsyan and arrest was chosen as a measure of restraint against Levon Sargsyan
Preliminary investigation goes on; operational-search measures and urgent investigative actions are being taken in the direction of detecting other circumstances that are of great importance for the case, as well as other persons involved in the commission of the criminal act, and bringing them to justice.