Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով օրենքով թույլատրելի սահմաններում հանրությանը տեղեկատվություն տրամադրելու աշխատելաոճին, տեղեկացնում է, որ դեռևս 2018 թվականին հաղորդագրություն էր տարածվել ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Լևոն Սարգսյանի կողմից հանցավոր համագործակցությանը մասնակցելու, առանձնապես խոշոր չափերով գույք հափշտակելու նպատակով կազմակերպված խմբի կազմում ՀՀ կառավարությանն առընթեր մաքսային պետական կոմիտեի նախկին նախագահ Արմեն Ավետիսյանի ընտանիքի անդամների նկատմամբ կատարված ավազակությանը, խմբի կազմում, մասնակցելու և ապօրինի կերպով զենք ձեռք բերելու և պահելու վերաբերյալ, որի համար վերջինս ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական գործի շրջանակներում ներգրավվել էր որպես մեղադրյալ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 175-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով, նրա նկատմամբ խափանման միջոց էր ընտրվել կալանավորումը և հայտարարվել հետախուզում:
Ձեռնարկված մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների, ՀՀ ոստիկանության և ՌԴ իրավապահ մարմինների սերտ համագործակցության արդյունքում հետախուզման մեջ գտնվող Լևոն Սարգսյանը 2019 նոյեմբերի 22-ին հայտնաբերվել է ՌԴ Մոսկվայի մարզի Զելենոգրադ քաղաքում և վերցվել է արգելանքի, որից հետո ՀՀ գլխավոր դատախազության միջոցով նախաձեռնվել է վերջինիս հանձնման գործընթացը, իսկ 2020 թվականի օգոստոսի 6-ին նա հանձնվել է ՀՀ իրավապահներին:
Օրենքի խստիվ պահպանմամբ վարույթն իրականացնող մարմինն ապահովել է մեղադրյալ Լևոն Սարգսյանի պաշտպանության իրավունքը և նրա ներկայությամբ կալանավորման հարցը կրկնակի քննարկելու միջնորդությամբ դիմել է Դատարան և արդյունքում Դատարանի կողմից վերահաստատվել է Լևոն Սարգսյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու որոշումը և Լևոն Սարգսյանի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ և անհետաձգելի քննչական գործողություններ՝ գործի համար կարևորագույն նշանակություն ունեցող մյուս հանգամանքները, ինչպես նաև հանցավոր արարքի կատարմանն առնչակից այլ անձանց պարզելու և պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ։

Служба национальной безопасности Республики Армения, придерживаясь стиля работы по предоставлению информации общественности в пределах, допустимых законом, сообщает, что еще в 2018г. было распространено сообщение об участии в разбое, совершенном в отношении членов семьи бывшего председателя Государственного таможенного комитета при правительстве РА Армена Аветисяна, совершенное бывшим депутатом Национального Собрания РА Левоном Саргсяном в составе организованной группы с целью участия в преступном сообществе, хищения имущества в особо крупных размерах, а также незаконном приобретении и хранении оружия, по причине чего в рамках уголовного дела, расследуемого в Следственном департаменте СНБ РА, последний был привлечен в качестве обвиняемого по ч. 2 ст. 223, п. 1 и 2 ч. 3 ст. 175 и ч. 1 ст. 235 Уголовного кодекса РА. В его отношении была избрана мера пресечения в виде ареста, и он был объявлен в розыск.
В результате предпринятых крупномасштабных оперативно-розыскных мероприятий, тесного сотрудничества Полиции РА с правоохранительными органами РФ, находящийся в розыске Левон Саргсян 22 ноября 2019г. был обнаружен в г.Зеленограде Московской области РФ и взят под стражу, после чего посредством Генпрокуратуры РА был инициирован процесс передачи последнего, а 6 августа 2020 г. он был передан правоохранительным органам РА.
Со строгим соблюдением закона орган, осуществляющий производство, обеспечил право защиты обвиняемого Левона Саргсяна и в его присутствии обратился в Суд с ходатайством о повторном рассмотрении вопроса об аресте, в результате чего Суд подтвердил решение об избрании ареста в качестве меры пресечения в отношении Левона Саргсяна и в его отношении была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Предварительное следствие продолжается, предпринимаются оперативно-розыскные мероприятия и неотложные следственные действия в направлении выяснения других обстоятельств, имеющих важнейшее значение для дела, а также других лиц, причастных к совершению преступного деяния, и привлечения их к ответственности.