Ազգային անվտանգության ծառայությունը բացահայտել է պաշտոնատար անձանց կողմից յուրացման եղանակով առանձնապես խոշոր չափերի գումարներ հափշտակելու և փաստաթղթեր կեղծելու դեպքեր
17-08-2020
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության համապատասխան ստորաբաժանման կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել բավարար փաստական տվյալներ առ այն, որ «Չափագիտության ազգային ինստիտուտ» ՓԲ ընկերության պաշտոնատար անձինք, օժտված լինելով կազմակերպական-տնօրինչական, վարչատնտեսական լիազորություններով, օգտագործելով իրենց պաշտոնեական դիրքը, 2010 թվականից մինչև 2018 թվականն ընկած ժամանակահատվածում, մեկ միասնական դիտավորությամբ, մի խումբ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, շահադիտական դրդումներով, 27 քաղաքացիների հրամանագրել են տարբեր հաստիքներում: Այնուհետև, հաստատապես տեղյակ լինելով վերջինների կողմից աշխատանքի չհաճախելու և աշխատանքային պարտականությունները չկատարելու հանգամանքի մասին, կազմել և վավերացրել են իրավունք վերապահող պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող, բովանդակությամբ կեղծ «աշխատաժամանակի հաշվարկի տեղեկագրեր», աշխատավարձի վճարման համար հիմք հանդիսացող այլ փաստաթղթեր, որոնցում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ են ներառել հիշյալ աշխատակիցների կողմից աշխատանքի հաճախելու, իրենց գործառութային պարտականությունները կատարելու և այլնի վերաբերյալ: Այնուհետև, տվյալ փաստաթղթերը դնելով շրջանառության մեջ, ներկայացրել են վճարման, որի արդյունքում պետական բյուջեից հիշյալ աշխատակիցների անվամբ ելքագրվել և շահադիտական դրդումներով՝ յուրացման եղանակով հափշտակվել է առանձնապես խոշոր չափերի` 59.062.904 ՀՀ դրամի գումար:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
Քրեադատավարական թույլատրելի գործիքակազմի կիրառմամբ ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու, հանցանք կատարած անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու ուղղությամբ:

National Security Service Detected Cases of Theft of Funds in Especially Large Amounts through Embezzlement and Official Forgery by Officials
17-08-2020
As a result of complex operative-search measures taken by the relevant subdivisions of the RA National Security Service, sufficient factual data were obtained that the officials of “National Institute of Metrology” CJSC, being endowed with organizational-managerial, administrative-economic powers, using their official position, in the period from 2010 to 2018, with a single intent, by prior agreement with a group of persons, out of mercenary motives, appointed 27 citizens to various positions by order. Then, being firmly aware of the circumstance of non-attendance at work and non-fulfillment of job duties by the latter, drew up and certified “time cards” with forged content which are an official document granting the right and other documents that are the basis for payment of wages, in which they entered obviously false information about the attendance by the mentioned employees, their performance of functional duties, etc. Then, by putting these documents into circulation, they submitted them for payment, as a result of which sums in especially large amounts - 59,062,904 AMD were withdrawn from the state budget in the name of the mentioned employees and was stolen through embezzlement for mercenary motives.
In connection with the incident a criminal case was initiated in the Investigation Department of the RA NSS on the grounds of the elements of crime envisaged by Article 179, Part 3, Clause 1 of the RA Criminal Code, and Article 325, Part 2 of the RA Criminal Code.
Necessary investigative and other procedural actions are being taken by applying the permissible criminal procedural toolkit in the direction of finding out all the circumstances of the incident and the full scope of persons who committed the crime, recovering the damage caused to the state.