Ազգային անվտանգության ծառայությունը բացահայտել է պաշտոնատար անձանց կողմից յուրացման եղանակով առանձնապես խոշոր չափերի գումարներ հափշտակելու և փաստաթղթեր կեղծելու դեպքեր
17-08-2020
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության համապատասխան ստորաբաժանման կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել բավարար փաստական տվյալներ առ այն, որ «Չափագիտության ազգային ինստիտուտ» ՓԲ ընկերության պաշտոնատար անձինք, օժտված լինելով կազմակերպական-տնօրինչական, վարչատնտեսական լիազորություններով, օգտագործելով իրենց պաշտոնեական դիրքը, 2010 թվականից մինչև 2018 թվականն ընկած ժամանակահատվածում, մեկ միասնական դիտավորությամբ, մի խումբ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, շահադիտական դրդումներով, 27 քաղաքացիների հրամանագրել են տարբեր հաստիքներում: Այնուհետև, հաստատապես տեղյակ լինելով վերջինների կողմից աշխատանքի չհաճախելու և աշխատանքային պարտականությունները չկատարելու հանգամանքի մասին, կազմել և վավերացրել են իրավունք վերապահող պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող, բովանդակությամբ կեղծ «աշխատաժամանակի հաշվարկի տեղեկագրեր», աշխատավարձի վճարման համար հիմք հանդիսացող այլ փաստաթղթեր, որոնցում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ են ներառել հիշյալ աշխատակիցների կողմից աշխատանքի հաճախելու, իրենց գործառութային պարտականությունները կատարելու և այլնի վերաբերյալ: Այնուհետև, տվյալ փաստաթղթերը դնելով շրջանառության մեջ, ներկայացրել են վճարման, որի արդյունքում պետական բյուջեից հիշյալ աշխատակիցների անվամբ ելքագրվել և շահադիտական դրդումներով՝ յուրացման եղանակով հափշտակվել է առանձնապես խոշոր չափերի` 59.062.904 ՀՀ դրամի գումար:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
Քրեադատավարական թույլատրելի գործիքակազմի կիրառմամբ ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու, հանցանք կատարած անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու ուղղությամբ:

В результате комплексных оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых соответствующим подразделением Службы национальной безопасности РА, были получены достаточные фактические данные о том, что должностные лица ЗАО “Национальный институт метрологии”, будучи наделенными организационно-распорядительными и административно-хозяйственными полномочиями, используя свое должностное положение, в период с 2010 по 2018 гг., с единым умыслом, по предварительному сговору с группой лиц, исходя из корыстных побуждений, приказом назначили на различные штаты 27 граждан. Затем, достоверно зная об обстоятельстве непосещения ими работы и неисполнения трудовых обязанностей, составляли и заверяли подложные по содержанию «ведомости учета рабочего времени», являющиеся предоставляющим право официальным документом, и другие документы, являющиеся основанием для выплаты заработной платы, в которые внесли заведомо ложные сведения о посещении работы указанными сотрудниками, исполнении ими функциональных обязанностей и т.д. Затем, вводя данные документы в оборот, представляли их к оплате, в результате чего из государственного бюджета на имя указанных сотрудников были выписаны суммы в особо крупных размерах – 59.062.904 драмов РА, хищение которых было совершено путем присвоения, исходя из корыстных побуждений.
По данному факту в Следственном департаменте СНБ РА было возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного п. 1 ч. 3 ст. 179 Уголовного кодекса РА и ч. 2 ст. 325 Уголовного Кодекса РА.
С применением допустимого уголовно-процессуального инструментария предпринимаются необходимые следственные и иные процессуальные действия по выяснению всех обстоятельств дела, установлению всего круга лиц, совершивших преступление, восстановлению причиненного государству ущерба.