ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական գործով քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող «Օշականցի Գևորիկ» մականվամբ Գ. Մ.-ի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը
28-08-2020
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ձեռք են բերվել բավարար ապացույցների համակցություն այն մասին, որ «Օշականցի Գևորիկ» մականվամբ Գ. Մ.-ն իր բնակության հասցեում շինարարական աշխատանքեր իրականացնող Գ. Ի.-ի և վերջինիս մորեղբոր տղայի Ա. Ի.-ի միջոցով իրեն դիմած Ա.Պ.-ի օգտին մասնավոր հարցին առնչվող, այն է՝ նախկինում գրավադրված ոսկու դիմաց պարտք մնացած և ձկան վաճառքից գոյացած գումարները Ս. Ս.-ի կողմից չվճարելու վերաբերյալ առաջացած վեճը (խնդիրը) լուծելու համար, 2020թ. մայիսի 17-ից սկսած զանգահարել է Ս. Ս.-ին և անօրինական ազդեցությունն օգտագործելով և սպառնալիքի միջոցով պահանջել հանդիպել իրեն, սակայն վերջինիս կողմից տարբեր պատճառաբանություններով հանդիպումը հետաձգելու պայմաններում, հետագա խոսակցություններից մեկի ընթացքում սպառնացել է իր հեղինակությունն ու քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակից բխող հնարավորություններն օգտագործելով բռնություն գործադրել Ս. Ս.-ի նկատմամբ, որպիսի գործողություններից խուսափելու համար հանձնարարել է նրան համաձայնության գալ պարտատիրոջ՝ Ա. Պ.-ի առաջարկի հետ: Դրանից հետո Ա. Պ.-ն, օգտվելով Գ.Մ.-ի հովանավորչությունից, Ս. Ս.-ից որպես նյութական օգուտ և այլ առավելություն պահանջել է 4.800 ԱՄՆ դոլար, 1.550.000 ՀՀ դրամ և նրան պատկանող Արմավիրի մարզում գտվող ձկնաբուծական լճերի ափամերձ հատվածի հողատարածքի սեփականության վկայականը:
Նկարագրված արարքը կատարելու համար Գ. Մ.-ն ներգրավվել է որպես մեղադրյալ և նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով, որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Նույն գործի շրջանակներում քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորմանը մասնակցելու կամ ներգրավելու, քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման մասնակցին կամ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձին դիմելու համար մեղադրանք է առաջադրվել ևս երկու անձի, որոնցից մեկի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին, իսկ մյուսի նկատմամբ միջնորդություն է հարուցվել Դատարան՝ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու թույլտվություն ստանալու վերաբերյալ:
Նախաքննությունը շարունակվում է, կատարվում են անհետաձգելի քննչական և այլ դատավարական գործողություններ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձանց կողմից այլ հանցավոր դրսևորումները բացահայտելու, քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորմանը մասնակցած կամ ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց արարքին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու և արդյունքում ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 2-րդ հոդվածով նախատեսված խնդիրներն արդյունավետ կենսագործելու ուղղությամբ:

In Criminal Case Investigated in Investigation Department of RA National Security Service Arrest Chosen as Measure of Restraint against G.M., aka Oshakanci Gevorik, with Highest Status of Criminal Hierarchy
28-08-2020
Within the framework of the criminal case investigated in the Investigation Department of the RA National Security Service, a body of sufficient evidence was obtained that, G.M., aka Oshakanci Gevorik, in order to resolve the dispute (problem) related to a private issue (S.S.'s failure to pay the amounts owed for the gold pledged earlier and received from the sale of fish) in favor of A.P. who applied to him through G.I., conducting construction work at the address of his residence, and the latter’s cousin, since 17 May 2020 called S.S. and, using his illegal influence by means of threats, demanded to meet him, however, due to the postponement of the meeting with the latter for various reasons, during one of the further conversations he threatened to use his authority and the opportunities emanating from the highest status of the criminal hierarchy, used violence with regards to S. S., and in order to avoid such actions, instructed him to come to an agreement on the proposal of the creditor, A. P. After that A. P., taking advantage of the patronage of G.M., as a material benefit and other advantage, demanded from S.S. 4.800 USD, 1.550.000 AMD and a certificate of ownership of land areas of the coastal plots of the fish-breeding lakes located in Armavir province.
G.M. was involved as an accused for performing the described action and he was charged on the grounds of Article 223.1, Part 1 of the RA Criminal Code; arrest has been chosen as a measure of restraint.
In the same case, two more persons have been charged with participation or involvement in a group bearing criminal subculture, for applying to the member of a group bearing criminal subculture or the person with the highest status of criminal hierarchy, against one of which a written undertaking not to leave the place was chosen as a measure of restraint and a motion has been filed with the court to get permission to apply the arrest as a measure of restraint against the other person.
Preliminary investigation goes on, urgent investigative and other procedural actions are being taken in the direction of detecting other criminal manifestations of persons with the highest status of the criminal hierarchy, in order to establish the whole scope of the persons who participated in or were involved in a group bearing criminal subculture and giving an adaquate criminal-legal assessment to the act and, as a result, effectively implementing the issues prescribed by Article 2 of the RA Criminal Procedure Code.