ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական գործով քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող «Օշականցի Գևորիկ» մականվամբ Գ. Մ.-ի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը
28-08-2020
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ձեռք են բերվել բավարար ապացույցների համակցություն այն մասին, որ «Օշականցի Գևորիկ» մականվամբ Գ. Մ.-ն իր բնակության հասցեում շինարարական աշխատանքեր իրականացնող Գ. Ի.-ի և վերջինիս մորեղբոր տղայի Ա. Ի.-ի միջոցով իրեն դիմած Ա.Պ.-ի օգտին մասնավոր հարցին առնչվող, այն է՝ նախկինում գրավադրված ոսկու դիմաց պարտք մնացած և ձկան վաճառքից գոյացած գումարները Ս. Ս.-ի կողմից չվճարելու վերաբերյալ առաջացած վեճը (խնդիրը) լուծելու համար, 2020թ. մայիսի 17-ից սկսած զանգահարել է Ս. Ս.-ին և անօրինական ազդեցությունն օգտագործելով և սպառնալիքի միջոցով պահանջել հանդիպել իրեն, սակայն վերջինիս կողմից տարբեր պատճառաբանություններով հանդիպումը հետաձգելու պայմաններում, հետագա խոսակցություններից մեկի ընթացքում սպառնացել է իր հեղինակությունն ու քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակից բխող հնարավորություններն օգտագործելով բռնություն գործադրել Ս. Ս.-ի նկատմամբ, որպիսի գործողություններից խուսափելու համար հանձնարարել է նրան համաձայնության գալ պարտատիրոջ՝ Ա. Պ.-ի առաջարկի հետ: Դրանից հետո Ա. Պ.-ն, օգտվելով Գ.Մ.-ի հովանավորչությունից, Ս. Ս.-ից որպես նյութական օգուտ և այլ առավելություն պահանջել է 4.800 ԱՄՆ դոլար, 1.550.000 ՀՀ դրամ և նրան պատկանող Արմավիրի մարզում գտվող ձկնաբուծական լճերի ափամերձ հատվածի հողատարածքի սեփականության վկայականը:
Նկարագրված արարքը կատարելու համար Գ. Մ.-ն ներգրավվել է որպես մեղադրյալ և նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով, որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Նույն գործի շրջանակներում քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորմանը մասնակցելու կամ ներգրավելու, քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման մասնակցին կամ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձին դիմելու համար մեղադրանք է առաջադրվել ևս երկու անձի, որոնցից մեկի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին, իսկ մյուսի նկատմամբ միջնորդություն է հարուցվել Դատարան՝ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու թույլտվություն ստանալու վերաբերյալ:
Նախաքննությունը շարունակվում է, կատարվում են անհետաձգելի քննչական և այլ դատավարական գործողություններ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձանց կողմից այլ հանցավոր դրսևորումները բացահայտելու, քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորմանը մասնակցած կամ ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց արարքին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու և արդյունքում ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 2-րդ հոդվածով նախատեսված խնդիրներն արդյունավետ կենսագործելու ուղղությամբ:

По уголовному делу, расследуемому в Следственном управлении Службы национальной безопасности РА, в отношении Г.М. по прозвищу Геворик Ошаканский, имеющего высший статус в криминальной иерархии, в качестве меры пресечения избран арест
28-08-2020
В рамках уголовного дела, расследуемого в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА, была получена совокупность достаточных доказательств о том, что Г.М. по прозвищу Геворик Ошаканский, с целью решения спора (проблемы), связанного с частным вопросом (неуплата С.С. сумм, задолженных за заложенное ранее золото и полученных от продажи рыбы), в пользу А.П., обратившегося к нему через Г.И., проводящего строительные работы по адресу его проживания, и двоюродного брата последнего, с 17 мая 2020г. звонил С.С. и, используя свое незаконное влияние и путем угрозы потребовал встретиться с ним, однако, по причине отсрочки встречи с последним по разным причинам, во время одного из дальнейших разговоров угрожал использовать свой авторитет и возможности, исходящие из высшего статуса в криминальной иерархии, применил насилие в отношении С.С., и, во избежание подобных действий, поручил ему прийти к согласию касательно предложения кредитора А.П. После этого А.П., воспользовавшись покровительством Г.М. в качестве материальной выгоды и другого преимущества, потребовал от С.С. 4.800 долларов США, 1.550.000 драмов РА и свидетельство о собственности на земельные территории прибрежных участков, принадлежащих ему рыбоводческих озер, находящихся в Армавирской области.
Г.М. был привлечен в качестве обвиняемого в совершении описанного действия и ему было предъявлено обвинение по ч. 1 ст. 223.1 УК РА. В качестве меры пресечения был избран арест.
В рамках того же дела еще двум лицам было предъявлено обвинение в участии или вовлечении в группировку, являющейся носителем криминальной субкультуры, в обращении к участнику группировки, являющейся носителем криминальной субкультуры или лицу с высшим статусом криминального авторитета, по отношению одного из которых в качестве меры пресечения была избрана подписка о невыезде, а по отношению к другому в Суд было подано ходатайство о получении разрешения применения ареста в качестве меры пресечения.
Продолжается предварительное следствие, проводятся неотложные следственные и иные процессуальные действия в направлении выявления иных преступных проявлений лиц, имеющих высший статус криминального авторитета, для установления всего круга лиц, участвовавших или причастных к группировке, являющейся носителем криминальной субкультуры и дачи адекватной уголовно-правовой оценки деянию и, как следствие, эффективного выполнения задач, предусмотренных статьей 2 Уголовно-процессуального кодекса РА.