Մեղադրանք է առաջադրվել քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող (օրենքով գող) Ա.Ղ.-ին
31-08-2020
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության պայմաններում մեղադրանք է առաջադրվել Ա.Ղ.-ին: Նա, հանդիսանալով ՀՀ Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի վարույթում քննվող քրեական գործով ամբաստանյալ և գտնվելով կալանքի տակ ՀՀ ԱՆ «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ում, նույն գործով մյուս ամբաստանյալ՝ ՀՀ ԱՆ «Արթիկ» ՔԿՀ-ի կալանավոր Կ. Ս.-ի օժանդակությամբ, խախտելով «Թմրամիջոցների և հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի մասին» ՀՀ օրենքի և ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշման պահանջները, ՀՀ ԱՆ «Արթիկ» ՔԿՀ-ի կալանավոր Ն. Ե.-ից անձնական օգտագործման նպատակով ապօրինի ձեռք է բերել, պահել և փոխադրել է թմրամիջոցներ:
Մասնավորապես՝ Ա. Ղ.-ն, գտնվելով կալանքի տակ ՀՀ ԱՆ «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ում, 2019 թ. հունիսին համաձայնության է եկել ՀՀ ԱՆ «Արթիկ» ՔԿՀ-ի կալանավոր Կ. Ս.-ի հետ «Արթիկ» ՔԿՀ-ի կալանավոր Ն. Ե.-ից խոշոր չափերով «մեթադոն» տեսակի թմրամիջոց պարունակող դեղահաբեր և «հաշիշի յուղ» տեսակի թմրամիջոցներ ձեռք բերելու հարցում իրեն օժանդակելու շուրջ: Այնուհետև, Կ. Ս.-ն 2019 թ. հունիսի 7-ին ՀՀ ԱՆ «Արթիկ» ՔԿՀ-ի կալանավոր Ն. Ե.-ից ստացել է խոշոր չափի՝ ընդհանուր 0,3192 գրամ քաշով «մեթադոն» տեսակի թմրամիջոց պարունակող դեղահատեր և մանր չափի՝ 0,31 գրամ քաշով «հաշիշի յուղ» տեսակի թմրամիջոց՝ Ա. Ղ.-ին ապօրինի փոխանցելու համար: Կ. Ս.-ն, հիշյալ թմրամիջոցներն իր մոտ թաքցրած, նույն օրը Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի Գյումրու նստավայրում կայացած դատական նիստին մասնակցելու նպատակով տեղափոխվել է դատարան, որտեղ թմրամիջոցներն ապօրինի փոխանցել է Ա. Ղ.-ին։ Վերջինս, նշված թմրամիջոցները վարտիքի մեջ թաքցնելով, իր հետ տեղափոխել է ՀՀ ԱՆ «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ, որտեղ դրանք հայտնաբերվել են անձնական խուզարկության արդյունքում:
Նույն քրեական գործի շրջանակներում խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի ձեռք բերման օժանդակության համար մեղադրանք է առաջադրվել նաև Կ.Ս-ին: Ձեռնարկվում են ակտիվ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպքերին առնչված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, ինչպես նաև թմրամիջոցների, հոգեմետ նյութերի կամ դրանց պրեկուրսորների ապօրինի շրջանառությունը խափանելու, կանխելու և չեզոքացնելու ուղղությամբ:

Имеющему высший статус в криминальной иерархии (вор в законе) А. Г. предъявлено обвинение
В условиях совокупности достаточных доказательств, полученных по уголовному делу, возбужденному в Следственном управлении Службы национальной безопасности РА, было предъявлено обвинение А.Г. Последний, являясь подсудимым по уголовному делу, расследуемому в производстве суда общей юрисдикции Ширакской области РА и находясь под арестом в УИУ «Ереван-Кентрон» МЮ РА, при содействии другого подсудимого по тому же делу, заключенного УИУ «Артик» МЮ РА К.С., нарушив требования Закона РА «О наркотических средствах и психотропных (психоактивных) веществах» и соответствующего постановления правительства РА, у заключенного УИУ "Артик" МЮ РА Н.Е. с целью личного пользования незаконно приобрел, хранил и перевозил наркотики.
В частности, находящийся под арестом в УИУ «Ереван-Кентрон» МЮ РА А.Г., в июне 2019г. договорился с заключенным УИУ «Артик» МЮ РА К.С. оказать ему содействие в приобретении таблеток, содержащих наркотическое средство «метадон» в крупных размерах и наркотическое средство «гашишное масло» у заключенного УИУ «Артик» Н.Е. Затем, 7 июня 2019г. К.С. от заключенного УИУ «Артик» МЮ РА Н.Е. получил таблетки, содержащие наркотик «метадон» в крупных размерах весом 0,3192 гр. и незначительное количество наркотика «гашишное масло» весом 0,31 гр. с целью незаконной передачи А.Г. Спрятявший при себе упомянутые наркотики К.С. был доставлен в суд для участия в судебном заседании, состоявшемся в тот же день в резиденции Гюмри суда общей юрисдикции Ширакской области, где незаконно передал наркотики А.Г. Последний, спрятав в брюках упомянутые наркотики, увез с собой в УИУ «Ереван-Кентрон» МЮ РА, где в результате личного обыска они были обнаружены.
В рамках того же уголовного дела, К.С. также было предъявлено обвинение в содействии незаконному приобретению наркотических средств в крупных размерах. Предпринимаются активные следственные и иные процессуальные действия в направлении выяснения всех обстоятельств дела, выявления всего круга лиц, причастных к случаям незаконного оборота наркотиков, а также пресечения, предотвращения и нейтрализации незаконного оборота наркотиков, психотропных веществ или их прекурсоров.