Մեղադրանք է առաջադրվել քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող (օրենքով գող) Ա.Ղ.-ին
31-08-2020
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության պայմաններում մեղադրանք է առաջադրվել Ա.Ղ.-ին: Նա, հանդիսանալով ՀՀ Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի վարույթում քննվող քրեական գործով ամբաստանյալ և գտնվելով կալանքի տակ ՀՀ ԱՆ «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ում, նույն գործով մյուս ամբաստանյալ՝ ՀՀ ԱՆ «Արթիկ» ՔԿՀ-ի կալանավոր Կ. Ս.-ի օժանդակությամբ, խախտելով «Թմրամիջոցների և հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի մասին» ՀՀ օրենքի և ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշման պահանջները, ՀՀ ԱՆ «Արթիկ» ՔԿՀ-ի կալանավոր Ն. Ե.-ից անձնական օգտագործման նպատակով ապօրինի ձեռք է բերել, պահել և փոխադրել է թմրամիջոցներ:
Մասնավորապես՝ Ա. Ղ.-ն, գտնվելով կալանքի տակ ՀՀ ԱՆ «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ում, 2019 թ. հունիսին համաձայնության է եկել ՀՀ ԱՆ «Արթիկ» ՔԿՀ-ի կալանավոր Կ. Ս.-ի հետ «Արթիկ» ՔԿՀ-ի կալանավոր Ն. Ե.-ից խոշոր չափերով «մեթադոն» տեսակի թմրամիջոց պարունակող դեղահաբեր և «հաշիշի յուղ» տեսակի թմրամիջոցներ ձեռք բերելու հարցում իրեն օժանդակելու շուրջ: Այնուհետև, Կ. Ս.-ն 2019 թ. հունիսի 7-ին ՀՀ ԱՆ «Արթիկ» ՔԿՀ-ի կալանավոր Ն. Ե.-ից ստացել է խոշոր չափի՝ ընդհանուր 0,3192 գրամ քաշով «մեթադոն» տեսակի թմրամիջոց պարունակող դեղահատեր և մանր չափի՝ 0,31 գրամ քաշով «հաշիշի յուղ» տեսակի թմրամիջոց՝ Ա. Ղ.-ին ապօրինի փոխանցելու համար: Կ. Ս.-ն, հիշյալ թմրամիջոցներն իր մոտ թաքցրած, նույն օրը Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի Գյումրու նստավայրում կայացած դատական նիստին մասնակցելու նպատակով տեղափոխվել է դատարան, որտեղ թմրամիջոցներն ապօրինի փոխանցել է Ա. Ղ.-ին։ Վերջինս, նշված թմրամիջոցները վարտիքի մեջ թաքցնելով, իր հետ տեղափոխել է ՀՀ ԱՆ «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ, որտեղ դրանք հայտնաբերվել են անձնական խուզարկության արդյունքում:
Նույն քրեական գործի շրջանակներում խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի ձեռք բերման օժանդակության համար մեղադրանք է առաջադրվել նաև Կ.Ս-ին: Ձեռնարկվում են ակտիվ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպքերին առնչված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, ինչպես նաև թմրամիջոցների, հոգեմետ նյութերի կամ դրանց պրեկուրսորների ապօրինի շրջանառությունը խափանելու, կանխելու և չեզոքացնելու ուղղությամբ:

A. Gh. Having Highest Status of Criminal Hierarchy (Thief-in-Law) Charged
In the context of the accumulation of a body of sufficient evidence obtained in the criminal case initiated in the Investigation Department of the RA National Security Service, A. Gh. has been charged. The latter, being a defendant in a criminal case investigated in the proceedings of the Court of General Jurisdiction of the RA Shirak province and being under arrest in “Yerevan-Kentron” penitentiary of the RA Ministry of Justice, with the assistance of another defendant in the same case- a detainee of “Artik” penitentiary of the RA Ministry of Justice K.S., having violated the requirements of the RA Law “On Narcotic Drugs and Psychotropic (Psychoactive) Substances” and the corresponding resolution of the RA government, from detainee of “Artik” penitentiary of the RA Ministry of Justice N. Ye. illegally acquired, stored and transported narcotic drugs for personal use.
In particular, A. Gh., being under arrest in “Yerevan-Kentron” penitentiary institution of the RA Ministry of Justice, in June 2019 came to an agreement with detainee of “Artik” penitentiary of the RA Ministry of Justice K.S. to assist him in purchasing pills containing the drug "methadone" in large quantities and the drug "hashish oil" from the detainee of “Artik” penitentiary institution of the RA Ministry of Justice N. Ye. Then, on 7 June 2019, from detainee of “Artik” penitentiary of the RA Ministry of Justice N. Ye.K.S. received large amount of pills containing the drug "methadone" in large sizes weighing 0.3192 grams and a small amount of the drug “hashish oil” weighing 0.31 grams for the purpose of illegal transfer to A. Gh., who had hidden the aforementioned drugs with him, was taken to the court to participate in the hearing, which took place on the same day at the residence of Gyumri of the general jurisdiction court of Shirak province, where he illegally transferred drugs to A.Gh. The latter, having hidden the aforementioned drugs in his trousers, took them with him to “Yerevan-Kentron” penitentiary of the RA Ministry of Justice, where they were found as a result of a personal search.
Within the framework of the same criminal case, K.S. was also charged with facilitating the illegal acquision of narcotic drugs in an especially large amount. Active investigative and other procedural actions are being taken in the direction of detecting all the circumstances of the case, indentifying the full circle of the persons involved in cases of illegal drug trafficking, as well as suppressing, preventing or neutralizing the illegal trafficking of drugs, psychotropic substances or their precursors.