Բացահայտվել են պաշտոնատար անձի հանցակցությամբ խոշոր չափերի թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի ապօրինի շրջանառության, ինչպես նաև պաշտոնատար անձին կաշառք տալու և ստանալու դեպքեր
08-09-2020
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության համապատասխան ստորաբաժանման կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական արդյունավետ միջոցառումների, ինչպես նաև ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայության օպերատիվ ծառայության աշխատակիցների գործուն աջակցության շնորհիվ բացահայտվել են խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության, կաշառք տալու և ստանալու դեպքեր, ինչպես նաև կանխվել է քրեակատարողական ծառայության պաշտոնատար անձի կողմից քրեակատարողական հիմնարկի տարածք խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի ներկրումը:
Մասնավորապես՝ ստացված օպերատիվ տվյալների իրացման արդյունքում պարզվել է, որ Ս.Հ.-ն, զբաղեցնելով Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի անվտանգության ապահովման բաժնի առաջատար մասնագետի պաշտոնը, ունենալով արդարադատության կապիտանի հատուկ կոչում, խախտելով «Թմրամիջոցների և հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի մասին» ՀՀ օրենքի և ՀՀ կառավարության 2019 թվականի մարտի 18-ի թիվ 270-ն որոշման պահանջները, փորձել է oժանդակել խոշոր չափերով թմրամիջոցներ ապօրինի ձեռք բերելուն, դրա դիմաց ստացել է կաշառք, ինչպես նաև չարաշահել է իր պաշտոնեական լիազորությունները:
Պարզվել է, որ մշտապես իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներով օժտված պաշտոնատար անձը «Արմավիր» ՔԿՀ-ում պահվող դատապարտյալ Վ. Խ.-ի խնդրանքով, շահադիտական դրդումներից ելնելով, 2020 թվականի սեպտեմբերի 1-ին Երևան քաղաքի Մալաթիայի գյուղմթերքների շուկայի մոտակայքում Վ. Խ.-ի մորից՝ Մ. Մ.-ից, ստացել է ընդհանուր խոշոր չափերով՝ 0.5928 գրամ «Մեթադոն» տեսակի թմրամիջոց, 0.15 գրամ «Պրեգաբալին» տեսակի հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութ պարունակող դեղահատեր, ինչպես նաև 8.56 գրամ հաստատուն քաշով զգալի չափերով «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոց և իր լիազորությունների շրջանակում ակնհայտ ապօրինի գործողություն կատարելու՝ նշված խոշոր չափի թմրամիջոցներն «Արմավիր» ՔԿՀ-ում պահվող դատապարտյալ Վ. Խ.-ին փոխանցելու համար, Մ. Մ.-ից ստացել է 25 հազար ՀՀ դրամ կաշառք։
2020 թվականի սեպտեմբերի 2-ի առավոտյան Ս. Հ.-ն «Արմավիր» ՔԿՀ-ի ավտոկայանատեղիում բռնվել է ՀՀ ազգային անվտանգության մարմինների ծառայողների կողմից, ովքեր անձնական խուզարկությամբ նրա մոտից հայտնաբերել ու վերցրել են իր կողմից՝ Մ. Մ.-ից ստացած թմրամիջոցները, որից հետո վերջիններս հանցանք կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա բերման են ենթարկվել Ազգային անվտանգության ծառայություն:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածների հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն: 2020 թվականի սեպտեմբերի 4-ին Ս.Հ.-ն ներգրավվել է որպես մեղադրյալ և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը: Նույն քրեական գործի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել նաև Մ.Մ-ին, նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են ակտիվ միջոցառումներ՝ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպքերին առնչված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց արարքին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:

Раскрыты случаи незаконного оборота наркотических средств и психотропных веществ в крупных размерах при соучастии должностного лица, а также дачи и получения взятки должностному лицу
08-09-2020
В результате осуществления эффективных оперативно-розыскных мероприятий, осуществленных соответствующим подразделением Службы национальной безопасности РА, а также действенной поддержки сотрудников оперативной службы Уголовно-исполнительной службы МЮ РА, были выявлены случаи незаконного оборота наркотиков в крупных размерах, дачи и получения взятки, а также пресечен незаконный ввоз наркотиков в крупных размерах на территорию Уголовно-исполнительного учреждения должностным лицом Уголовно-исполнительной службы.
В частности, в результате реализации полученных оперативных данных выяснилось, что С.Х., занимая должность ведущего специалиста отдела обеспечения безопасности Уголовно-исполнительного учреждения «Армавир» Министерства юстиции РА, имея специальное звание капитана юстиции, нарушив требования закона РА «О наркотических средствах и психотропных (психоактивных) веществах» и постановления Правительства РА №270-Н от 18 марта 2019г., попытался содействовать незаконному приобретению наркотических средств в крупных размерах, за что получил взятку, а также злоупотребил своими должностными полномочиями.
Выяснилось, что должностное лицо, постоянно наделенное функциями представителя власти, по просьбе заключенного УИУ «Армавир» В.Х., исходя из корыстных побуждений, 1 сентября 2020г. возле рынка сельхозпродуктов Малатии г.Ереван от матери В.Х. М.М. получил наркотическое средство «метадон» в крупных размерах весом 0,5928гр., таблетки, содержащие психотропное (психоактивное) вещество «прегабалин» весом 0,15гр, а также наркотическое средство «марихуана» в значительных количествах фиксированным весом 8,56гр., и за совершение очевидного противоправного деяния в пределах своих полномочий из-за передачи указанных наркотических средств в крупных размерах осужденному УИУ «Армавир» В.Х. от М.М. получил взятку в размере 25 тыс. драмов РА.
Утром 2 сентября 2020г. С.Х. был задержан сотрудниками органов национальной безопасности РА на автостоянке УИУ «Армавир», которые при личном обыске обнаружили и отобрали у него полученные от М.М. наркотики, после чего на основании непосредственно возникшего подозрения в совершении преступления, были подвергнуты приводу в Службу национальной безопасности РА.
По данному факту в Следственном департаменте СНБ РА по признакам соответствующих статей Уголовного кодекса РА возбуждено уголовное дело, ведется предварительное следствие. 4 сентября 2020г. С.Х. был привлечен в качестве обвиняемого и в качестве меры пресечения в его отношении был избран арест. В рамках того же уголовного дела обвинение выдвинуто также М.М., в ее отношении избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
Предварительное следствие продолжается, предпринимаются активные мероприятия по выяснению целого круга лиц, причастных к незаконному обороту наркотиков, и даче равноценной их деянию уголовно-правовой оценки.