ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության համապատասխան ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված արդյունավետ օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել բավարար փաստական տվյալներ Վերին Գետաշեն համայնքի նախկին ղեկավարի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով գույքի հափշտակություն կատարելու վերաբերյալ:
Մասնավորապես՝ 2016-2017 թվականներին 19552 գծամետր ընդհանուր երկարությամբ ջրագծի երկաթյա խողովակաշարն ամբողջությամբ պոլիէթիլենային խողովակներով փոխարինելու աշխատանքների իրականացման ընթացքում, նախնական համաձայնության գալով կապալառուներ «Մեդիսոն էյբլ» և «Քեյր Բիլիդինգ Սերվիզիս» ՍՊ ընկերությունների ղեկավար անձանց հետ, ինչպես նաև հաստատապես տեղեկացված լինելով խողովակաշարի շուրջ 1450 գծամետր հատվածը փոխարինված չլինելու հանգամանքի մասին, թաքցնելով 2015 թվականին ՌԴ-ում գործարարությամբ զբաղվող նշված համայնքի բնակիչների միջոցներով նույն ջրագծի երկաթյա խողովակաշարի՝ 875 գծամետրի չափով նորով փոխարինված լինելու փաստը, ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության «Գյուղատնտեսական տարածքների տնտեսական զարգացման ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» ՊՀ-ի պատվերով հայտարարված ծրագրի շրջանակներում խարդախությամբ հափշտակել են 2325 գծամետր խողովակաշարի փոխարինման աշխատանքների դիմաց պետության և համայնքային բյուջեներից նշված ընկերություններին հատկացված 56.300.000 ՀՀ դրամը, և 2017 թվականի հունիսի 20-ին կազմված ակտում այդ աշխատանքները ներկայացվել են որպես տվյալ ծրագրի շրջանակներում իրականացված։
Պարզվել է նաև, որ աշխատանքների կատարման ընթացքում ՀՀ քաղաքաշինական պետական տեսչության Գեղարքունիքի տարածքային բաժնի և ՀՀ ֆինանսների նախարարության աշխատակազմի ֆինանսաբյուջետային վերահսկողության տեսչության համապատասխան իրավասու պաշտոնատար, ինչպես նաև շինարարական աշխատանքների նկատմամբ հսկողություն իրականացնելու լիազորությամբ օժտված այլ անձինք, իրենց ծառայողական պարտականությունների կատարման նկատմամբ անբարեխիղճ և անփույթ վերաբերմունք դրսևորելու արդյունքում ոչ պատշաճ են կատարել «Մեդիսոն էյբլ» և «Քեյր Բլիդինգ Սերվիզիս» ՍՊ ընկերությունների կողմից իրականացված աշխատանքների ընդունումը, ինչն անզգուշությամբ ծանր հետևանքներ է առաջացրել, այն է՝ առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս է պատճառվել պետության և Վերին Գետաշեն համայնքի իրավունքներին ու օրինական շահերին:
ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում նախապատրաստված այլ նյութերով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ Գավառ քաղաքի «Հովհաննես Թումանյանի անվան թիվ 3 հիմնական դպրոց» ՊՈԱԿ-ի տնօրենը, հանդիսանալով պետական մարմնում մշտապես կազմակերպական-տնօրինչական և վարչատնտեսական գործառույթներ իրականացնող պաշտոնատար անձ, այդ կերպ չարաշահելով իր պաշտոնեական դիրքը՝ առանձնապես խոշոր չափերով յուրացում կատարելու դիտավորությամբ, 2006-2020 թվականների ընթացքում 8 անձանց հրամանագրել է դպրոցի տարբեր հաստիքներում։ Հիշյալ աշխատակիցները չեն հաճախել և չեն կատարել իրենց աշխատանքային պարտականությունները, ուստի՝ յուրացման եղանակով, հափշտակել է վերջիններիս անվամբ պետական բյուջեի միջոցներից տարիների ընթացքում դուրս գրված շուրջ 37.665.128 ՀՀ դրամ գումար:
Միաժամանակ, փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ հիշյալ դպրոցի տնօրենը, 2008-2019 թվականների ընթացքում չարաշահելով իր պաշտոնեական դիրքը, դպրոցում սովորող 11 անձանց կողմից տևական ժամանակով ՀՀ-ից բացակայելու և դպրոց չհաճախելու պայմաններում չի կատարել իր գործառութային պարտականությունները և սահմանված կարգով չի հեռացրել դպրոցից: Ավելին՝ ուսուցչական անձնակազմին հրահանգել է անտեսել նրանց բացակայությունները, դասամատյաններում կեղծ գրառումներ կատարել և վերջիններիս տրամադրել է հիմնական կամ միջնակարգ կրթության մասին պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող ավարտական կեղծ վկայականներ։
Հիշյալ գործողությունների արդյունքում հեղինակազրկվել է պետական կազմակերպությունը, խաթարվել են հանրակրթության բնագավառում պետական քաղաքականության հիմնական սկզբունքները, որով էական վնաս է պատճառվել պետության օրինական շահերին:
Քրեադատավարական թույլատրելի գործիքակազմի կիրառմամբ ձեռնարկվում են ակտիվ միջոցառումներ՝ հանցավոր սխեմայում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, նրանցից յուրաքանչյուրի արարքն անհատականացնելու, պետական կազմակերպությանը կամ համայնքին պատճառված վնասն ամբողջությամբ վերականգնելու ուղղությամբ:

В результате эффективных оперативно-разыскных мероприятий, предпринятых соответствующими подразделениями Службы национальной безопасности РА, получены достаточные фактические данные о совершении бывшим главой общины Верин Геташен хищения имущества в особо крупных размерах.
В частности, в 2016-2017 годах при выполнении работ по полной замене железных труб водопроводной линии общей протяженностью 19 552 погонных метра на полиэтиленовые трубы, достигнув предварительного соглашения с руководителями подрядчиков ООО “Мэдисон Эйбл” и “Кейр Билдинг Сервисис”, а также, будучи определенно проинформированным о том, что трубы на участке трубопровода общей протяженностью около 1 450 погонных метров не были заменены, скрыв факт замены железных труб того же водопровода протяженностью 875 погонных метра в 2015 году на средства жителей указанной общины, занимающихся предпринимательством в РФ, в рамках программы, объявленной по заявке Министерства сельского хозяйства РА “Бюро по реализации программ экономического развития сельских территорий», путем мошенничества похитил 56.300.000 драмов РА, выделенные указанным компаниям из государственного и общинного бюджетов на работы по замене 2 325 погонных метра трубопровода, и в акте, составленном 20 июня 2017 года, эти работы были представлены как выполненные в рамках данной программы.
Также выяснилось, что при выполнении работ правомочные должностные лица Гегаркуникского территориального отдела Государственной инспекции градостроительства РА и Инспекции финансово-бюджетного контроля Аппарата Министерства финансов РА, а также другие лица, уполномоченные осуществлять надзор строительных работ, проявив недобросовестное и халатное отношение к исполнению своих служебных обязанностей, ненадлежащим образом осуществили приемку работ, выполненных компаниями ИП “Мэдисон Эйбл” и “Кэйр Билдинг Сервисис”, что по неосторожности повлекло за собой тяжкие последствия, а именно, был причинен имущественный ущерб правам и законным интересам государства и общины Верин Геташен.
По другим материалам, подготовленным в Следственном департаменте СНБ РА, были получены фактические данные о том, что директор ГНКО “Основная школа № 3 имени Ованнеса Туманяна” города Гавар, являясь должностным лицом, выполняющим организационно-распорядительные и административно-хозяйственные функции в государственном органе, злоупотребив своим должностным положением с намерением совершить хищение в особо крупных размерах, в течение 2006-2020 годов назначил 8 человек на различные должности в школе. Упомянутые сотрудники не посещали и не выполняли свои должностные обязанности, следовательно, директор путем присвоения похитил сумму в размере около 37 665 128 драмов РА, списываемую на имя последних из средств государственного бюджета в течение многих лет.
В то же время были получены фактические данные о том, что директор упомянутой школы, злоупотребив своим служебным положением, не выполнив свои функциональные обязанности, не исключил из школы в установленном порядке 11 лиц, обучающимися в школе в течение 2008-2019 годов, в условиях их длительного отсутствия из РА и не посещения школы, более того, он проинструктировал педагогический персонал не замечать их отсутствия, делать ложные записи в классных журналах и предоставил последним поддельные аттестаты об окончании, являющиеся официальным документом об основном или среднем образовании.
В результате вышеуказанных действий была скомпрометирована государственная организация, подорваны основные принципы государственной политики в области общего образования, чем был нанесен существенный ущерб законным интересам государства.
С применением разрешенного уголовно-процессуального инструментария предпринимаются активные мероприятия в направлении установления полного круга лиц, вовлеченных в преступную схему, индивидуализации действий каждого из них, полного возмещения ущерба, причиненного государственной организации или общине.