Բացահայտվել են անտառային տնտեսություն վարող պաշտոնատար անձանց կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, պաշտոնատար անձանց կաշառք տալու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, ապօրինի ծառահատումներ կատարելու բազմաթիվ դեպքեր
10-09-2020
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական համալիր և արդյունավետ միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել առերևույթ փաստական տվյալներ այն մասին, որ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի «Սևքար» անտառտնտեսության «Գետաշեն» անտառպետության անտառապետ Վ. Փ.-ն, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, օգտագործելով պաշտոնեական դիրքը, կազմակերպել է ապօրինի ծառահատումներ: Մասնավորապես՝ իր կողմից դրսևորած ակնհայտ ապօրինի գործողության և ակնհայտ ապօրինի անգործության համար Տավուշի մարզի Իջևանի տարածաշրջանի մի շարք քաղաքացիների կողմից կատարված ապօրինի ծառահատումների դիմաց նրանցից որպես կաշառք ստացել է առանձնապես խոշոր չափերի գումարներ: Միաժամանակ, անձնական այլ շահագրգռվածությունից ելնելով, որոշ դեպքերում նախնական համաձայնության գալով իրեն ենթակա անտառապահների հետ՝ նրանց դրդել է չարաշահել իրենց պաշտոնեական լիազորությունները և այդ կերպ պաշտոնեական դիրքն օգտագործել են ծառայության շահերին հակառակ. ինչպես անձամբ, այնպես էլ անտառապահների միջոցով մի շարք անձանց թույլատրել է անտառպետությունից կատարել ապօրինի ծառահատումներ, ինչի հետևանքով գույքային վնասի ձևով պետության օրինական շահերին պատճառվել է էական վնաս:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածների հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, ձեռնարկվում են ակտիվ միջոցառումներ հանցավոր սխեմայում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, նրանցից յուրաքանչյուրի արարքն անհատականացնելու, պետությանը պատճառված վնասն ամբողջությամբ վերականգնելու, ինչպես նաև բնապահպանական շարունակական բնույթ կրող իրավախախտումները կանխարգելելու, կանխելու ուղղությամբ:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը հետևողականորեն շարունակելու է ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ բնության առանձին ռեսուրսների նկատմամբ հանրորեն վտանգավոր ոտնձգությունները կանխելու, կանխարգելելու և բացահայտելու ուղղությամբ և հորդորում է զերծ մնալ բնակչության բնապահպանական անվտանգության ապահովմանն ուղղված հակաիրավական գործողություններ կատարելու և անօրինական եկամուտներ ստանալու գործելաոճից:

Выявлены многочисленные случаи получения взятки должностными лицами, ведущими лесное хозяйство, в особо крупных размерах, дачи взятки должностным лицам, злоупотребления должностными полномочиями, незаконной вырубки деревьев
10-09-2020
В результате комплексных и эффективных оперативно-разыскных мероприятий, предпринятых сотрудниками Службы национальной безопасности РА, были получены достаточные фактические данные о том, что лесничий Геташенского лесничества лесного хозяйства “Севкар” ГНКО “Армлес” В. П, являясь должностным лицом, используя должностное положение, организовал незаконную вырубку деревьев. В частности, за проявленные им определенно незаконные действия и очевидно незаконное бездействие он получил от ряда граждан Иджеванского района Тавушской области в качестве взятки суммы в особо крупных размерах за незаконные вырубки деревьев, совершенные ими. В то же время, исходя из других личных интересов, в некоторых случаях, достигнув предварительного соглашения с подчиненными ему лесничими, он побудил их злоупотребить своими должностными полномочиями и таким образом использовал должностное положение вопреки интересам службы, как лично сам, так и через лесничих разрешил ряду лиц совершить незаконные вырубки деревьев, в результате чего законным интересам государства был нанесен существенный вред в виде имущественного ущерба.
По данному факту в Следственном департаменте СНБ РА возбуждено уголовное дело по признакам соответствующих статей Уголовного кодекса РА, предпринимаются активные мероприятия по установлению полного круга лиц, вовлеченных в преступную схему, индивидуализации действий каждого из них, полному возмещению ущерба, причиненного государству, а также предотвращению и пресечению правонарушений, носящих продолжающийся экологический характер.
Служба национальной безопасности последовательно продолжит принимать необходимые мероприятия по предотвращению, пресечению и выявлению общественно опасного посягательства на отдельные природные ресурсы и призывает воздерживаться от противоправных действий и способов получения незаконных доходов, направленных против обеспечения экологической безопасности населения.