Բացահայտվել են անտառային տնտեսություն վարող պաշտոնատար անձանց կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, պաշտոնատար անձանց կաշառք տալու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, ապօրինի ծառահատումներ կատարելու բազմաթիվ դեպքեր
10-09-2020
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական համալիր և արդյունավետ միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել առերևույթ փաստական տվյալներ այն մասին, որ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի «Սևքար» անտառտնտեսության «Գետաշեն» անտառպետության անտառապետ Վ. Փ.-ն, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, օգտագործելով պաշտոնեական դիրքը, կազմակերպել է ապօրինի ծառահատումներ: Մասնավորապես՝ իր կողմից դրսևորած ակնհայտ ապօրինի գործողության և ակնհայտ ապօրինի անգործության համար Տավուշի մարզի Իջևանի տարածաշրջանի մի շարք քաղաքացիների կողմից կատարված ապօրինի ծառահատումների դիմաց նրանցից որպես կաշառք ստացել է առանձնապես խոշոր չափերի գումարներ: Միաժամանակ, անձնական այլ շահագրգռվածությունից ելնելով, որոշ դեպքերում նախնական համաձայնության գալով իրեն ենթակա անտառապահների հետ՝ նրանց դրդել է չարաշահել իրենց պաշտոնեական լիազորությունները և այդ կերպ պաշտոնեական դիրքն օգտագործել են ծառայության շահերին հակառակ. ինչպես անձամբ, այնպես էլ անտառապահների միջոցով մի շարք անձանց թույլատրել է անտառպետությունից կատարել ապօրինի ծառահատումներ, ինչի հետևանքով գույքային վնասի ձևով պետության օրինական շահերին պատճառվել է էական վնաս:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածների հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, ձեռնարկվում են ակտիվ միջոցառումներ հանցավոր սխեմայում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, նրանցից յուրաքանչյուրի արարքն անհատականացնելու, պետությանը պատճառված վնասն ամբողջությամբ վերականգնելու, ինչպես նաև բնապահպանական շարունակական բնույթ կրող իրավախախտումները կանխարգելելու, կանխելու ուղղությամբ:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը հետևողականորեն շարունակելու է ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ բնության առանձին ռեսուրսների նկատմամբ հանրորեն վտանգավոր ոտնձգությունները կանխելու, կանխարգելելու և բացահայտելու ուղղությամբ և հորդորում է զերծ մնալ բնակչության բնապահպանական անվտանգության ապահովմանն ուղղված հակաիրավական գործողություններ կատարելու և անօրինական եկամուտներ ստանալու գործելաոճից:

Numerous Cases of Bribery by Forestry Officials in Particularly Large Amounts, Bribery of Officials, Abuse of Office, and Illegal Felling of Trees Detected
10-09-2020
As a result of the complex and effective operative-search measures taken by the officers of the National Security Service of RA, sufficient factual data were obtained that the forester of the Getashen forestry of the forestry enterprise “Sevkar” of the SNCO “Hayantar” V. P., being an official, using his official position, organized the illegal felling of trees. In particular, for his apparent illegal actions and apparent illegal inaction, he received from a number of citizens of the Ijevan district of the Tavush province as a bribe in especially large amounts for the illegal felling of trees committed by them. At the same time, for mercenary reasons, in some cases, by prior conspiracy with the foresters subordinate to him, he induced them to abuse their official powers and thus used his official position contrary to the interests of the Service, both personally and through foresters, he allowed a number of people to commit illegal tree felling, as a result of which the legitimate interests of the state were significantly harmed in the form of property damage.
A criminal case has been initiated in the Investigation Department of the RA NSS on the basis of the relevant articles of the RA Criminal Code, active measures are being taken to establish the full circle of persons involved in the criminal scheme, individualize the actions of each of them, fully compensate for the damage caused to the state, as well as prevent and suppress offenses of an ongoing environmental nature.
The National Security Service will consistently continue to take the necessary measures to prevent, suppress and detect socially dangerous encroachments on individual natural resources and urges to refrain from modus operandi of illegal actions aimed at ensuring the environmental safety of the population and methods of obtaining illegal income.