Պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու դեպքերի բացահայտում
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության համապատասխան ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված արդյունավետ օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել բավարար փաստական տվյալներ առ այն, որ «Դրայվ-2014» ՍՊ ընկերության տնօրեն Դ.Թ.-ը, նախնական համաձայնության գալով ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության «Տեխնիկական անվտանգության ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի ղեկավար Ա. Պ.-ի և փորձագիտական խմբի փորձագետ Ռ.Ղ.-ի, ինչպես նաև ՀՀ ԱԱՊ «Արմէքսպերտիզա» ՍՊ ընկերության պաշտոնատար անձ հանդիսացող աշխատակցի հետ, խախտելով ՀՀ կառավարության 28.08.2008 թվականի «Ավտոգազալիցքավորման ճնշակայանների (ԱԳԼՃԿ) կառուցման և շահագործման նվազագույն պահանջների տեխնիկական կանոնակարգը հաստատելու» մասին 1101-Ն որոշմամբ հաստատված հավելվածի «Նվազագույն պահանջներ ԱԳԼՃԿ-ների կառուցման վերաբերյալ» գլխի 12-19 կետերի պահանջները, չունենալով ավտոգազալցաճնշակայան կառուցելու շինարարական թույլտվություն՝ սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող Չարենցավան քաղաքի Եսայան 8 և 10 հասցեներում կառուցել է ստացիոնար ավտոգազալցաճնշակայան: Այնուհետև, 2014 թվականից մինչև 2020 թվականի օգոստոս ամիսն ընկած ժամանակահատվածում իրականացրել է սեղմված բնական գազի վաճառք: «Դրայվ-2014» ՍՊ ընկերությանը պատկանող գազալցակայանը հաշվառված է եղել արտադրական վտանգավոր օբյեկտ համարվող «ՄԱԶ» մակնիշի ավտոմեքենայի վրա տեղակայված գազաբալոնների համար և չունենալով սեփական ճնշակ` սեղմված գազը ստացել է ավտոգազալցման ճնշակների արտադրությամբ զբաղվող իր հարևանությամբ գործող «Եղիցի լույս» ՍՊ ընկերության տարածքում գտնվող արտադրական փորձարկում անցնող ճնշակներից:
Միաժամանակ, ձեռք են բերվել առերևույթ փաստական տվյալներ այն մասին, որ ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության «Տեխնիկական անվտանգության ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի, ՀՀ ԱԱՊ «Արմէքսպերտիզա» ՍՊ ընկերության պաշտոնատար անձինք 2014-2019 թվականների ընթացքում պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, պաշտոնեական կեղծիքներ կատարելով` կազմել, հաստատել և շրջանառության մեջ են դրել արտադրական վտանգավոր օբյեկտների տեխնիկական անվտանգության վկայագրի փորձաքննությունների դրական եզրակացություններ՝ արդյունքում իրական վտանգ ստեղծելով ինչպես ավտոգազալցակայանի ծառայությունից օգտվող, այնպես էլ հարևանությամբ բնակվող անձանց կյանքին ու առողջությանը։
Վերոհիշյալ դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված համապատասխան հոդվածների հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ պաշտոնատար անձանց արարքներին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ։

Выявление случаев злоупотребления должностными полномочиями и совершения должностного подлога
В результате комплексных эффективных оперативно-разыскных мероприятий, предпринятых соответствующими подразделениями Службы национальной безопасности РА, получены достаточные фактические данные о том, что директор ООО “Драйв-2014” Д. Т. , придя к предварительному согласию с руководителем ГНКО “Национальный центр технической безопасности” Министерства по чрезвычайным ситуациям А. П., с экспертом экспертной группы Р. Г. а также с сотрудником, являющимся должностным лицом ООО “Армэкспертиза”, нарушив требования пунктов 12-19 Приложения “Минимальные требования к строительству АГНКС”, утвержденного решением правительства РА от 28.08.2008 “Об утверждении технического регламента по минимальным требованиям к строительству и эксплуатации автомобильных газонаполнительных компрессорных станций (АГНКС)”, утвержденного Постановлением 1101-N от 28.08.2008 г, не имея разрешения на строительство автогазозаправочной станции, в городе Чаренцаван построил стационарную автогазозаправочную станцию по адресам: Есаяна 8 и 10, принадлежащую ему по праву собственности. Затем в период с 2014 года по август 2020 года осуществлял продажу сжиженного природного газа.
Газозаправочная станция, принадлежащая ООО “Драйв-2014”, зарегистрированная как опасный объект для производства газовых баллонов, устанавливаемых на автомобилях марки “МАЗ”, не имея своего компрессора, получала сжиженный газ от компрессора, проходящего производственные испытания на территории соседнего ООО “Ехици Луйс”, занимающегося производством компрессоров.
В то же время были получены, определенные, фактические данные о том, что должностные лица ГНКО “Национальный центр технической безопасности” Министерства по чрезвычайным ситуациям РА, ООО “Армэкспертиза” в течение 2014-2019 годов, используя должностное положение вопреки интересам службы, совершая должностные подлоги, составили, подтвердили и ввели в обращение положительные заключения экспертиз сертификата технической безопасности опасных производственных объектов, в результате создав реальную опасность как для пользователей услуг автогазозаправочной станции, так и для жизни и здоровья людей, проживающих по соседству.
В связи с вышеупомянутым случаем в Следственном департаменте СНБ РА возбуждено уголовное дело по признакам соответствующих статей, предусмотренных Уголовным кодексом РА.
Предпринимаются необходимые следственные и другие процессуальные действия для дачи уголовно-правовой оценки действиям должностных лиц.