Պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու դեպքերի բացահայտում
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության համապատասխան ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված արդյունավետ օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել բավարար փաստական տվյալներ առ այն, որ «Դրայվ-2014» ՍՊ ընկերության տնօրեն Դ.Թ.-ը, նախնական համաձայնության գալով ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության «Տեխնիկական անվտանգության ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի ղեկավար Ա. Պ.-ի և փորձագիտական խմբի փորձագետ Ռ.Ղ.-ի, ինչպես նաև ՀՀ ԱԱՊ «Արմէքսպերտիզա» ՍՊ ընկերության պաշտոնատար անձ հանդիսացող աշխատակցի հետ, խախտելով ՀՀ կառավարության 28.08.2008 թվականի «Ավտոգազալիցքավորման ճնշակայանների (ԱԳԼՃԿ) կառուցման և շահագործման նվազագույն պահանջների տեխնիկական կանոնակարգը հաստատելու» մասին 1101-Ն որոշմամբ հաստատված հավելվածի «Նվազագույն պահանջներ ԱԳԼՃԿ-ների կառուցման վերաբերյալ» գլխի 12-19 կետերի պահանջները, չունենալով ավտոգազալցաճնշակայան կառուցելու շինարարական թույլտվություն՝ սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող Չարենցավան քաղաքի Եսայան 8 և 10 հասցեներում կառուցել է ստացիոնար ավտոգազալցաճնշակայան: Այնուհետև, 2014 թվականից մինչև 2020 թվականի օգոստոս ամիսն ընկած ժամանակահատվածում իրականացրել է սեղմված բնական գազի վաճառք: «Դրայվ-2014» ՍՊ ընկերությանը պատկանող գազալցակայանը հաշվառված է եղել արտադրական վտանգավոր օբյեկտ համարվող «ՄԱԶ» մակնիշի ավտոմեքենայի վրա տեղակայված գազաբալոնների համար և չունենալով սեփական ճնշակ` սեղմված գազը ստացել է ավտոգազալցման ճնշակների արտադրությամբ զբաղվող իր հարևանությամբ գործող «Եղիցի լույս» ՍՊ ընկերության տարածքում գտնվող արտադրական փորձարկում անցնող ճնշակներից:
Միաժամանակ, ձեռք են բերվել առերևույթ փաստական տվյալներ այն մասին, որ ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության «Տեխնիկական անվտանգության ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի, ՀՀ ԱԱՊ «Արմէքսպերտիզա» ՍՊ ընկերության պաշտոնատար անձինք 2014-2019 թվականների ընթացքում պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, պաշտոնեական կեղծիքներ կատարելով` կազմել, հաստատել և շրջանառության մեջ են դրել արտադրական վտանգավոր օբյեկտների տեխնիկական անվտանգության վկայագրի փորձաքննությունների դրական եզրակացություններ՝ արդյունքում իրական վտանգ ստեղծելով ինչպես ավտոգազալցակայանի ծառայությունից օգտվող, այնպես էլ հարևանությամբ բնակվող անձանց կյանքին ու առողջությանը։
Վերոհիշյալ դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված համապատասխան հոդվածների հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ պաշտոնատար անձանց արարքներին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ։

As a result of comprehensive and effective operative-search measures undertaken by the relevant units of the National Security Service of RA, sufficient factual data were obtained that the director of Drive-2014 LLC D. T., by prior conspiracy with the head of the National Technical Security Center of the Ministry of Emergency Situations A. P., with the expert of the expert group R. Gh., as well as with an employee being an official of ArmExpertiza LLC, in violation of the requirements of paragraphs 12-19 of the Appendix “Minimum Requirements for the Construction of CNG Filling Stations”, approved by the decision of the Government of the Republic of Armenia dated 28.08.2008 “On approval of the technical regulations on the minimum requirements for the construction and operation of automobile gas filling compressor stations (AGFCS)”, approved by Resolution 1101-N dated 28.08.2008, without having a permit for the construction of a gas filling station, built a stationary gas filling station in the city of Charentsavan a gas filling station at the addresses: Yesayan 8 and 10, which he owned. Then, from 2014 to August 2020, he sold compressed natural gas.
The gas filling station belonging to Drive-2014 LLC, registered as a hazardous facility for the production of gas cylinders installed on MAZ vehicles, without having its own compressor, received compressed gas from a compressor undergoing production tests on the territory of the neighboring Yeghitsi Luys LLC, which is engaged in the production of compressors.
At the same time, certain factual data were obtained that officials of the National Technical Safety Center of the Ministry of Emergency Situations of the Republic of Armenia, ArmExpertiza LLC, during 2014-2019, using their official position contrary to the interests of the service, committing official forgeries, compiled, confirmed and put into circulation positive expert opinions of the technical safety certificate of hazardous production facilities, as a result of which they created a real danger both for the users of the gas filling station services and for the life and health of people living in the neighborhood.
In connection with the above-mentioned case, a criminal case has been initiated in the Investigation Department of the RA NSS under the relevant articles provided for by the Criminal Code of RA.
Necessary investigative and other procedural actions are being taken to provide a criminal-legal assessment of the actions of the officials.