ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության համապատասխան ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված արդյունավետ օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել առերևույթ փաստական տվյալներ այն մասին, որ Գյումրիի համայնքապետարանի ենթակայությամբ գործող «Յուրի Վարդանյանի անվան ծանրամարտի մանկապատանեկան մարզադպրոց» ՀՈԱԿ-ի պաշտոնատար անձինք, օգտագործելով իրենց պաշտոնեական դիրքը, 2010 թվականից մինչև 2020 թվականն ընկած ժամանակահատվածում նախնական համաձայնությամբ, ապօրինի, անհատույց, շահադիտական դրդումներով, 18 քաղաքացիների հրամանագրել են տարբեր հաստիքներում և, հաստատապես տեղյակ լինելով վերջինների կողմից աշխատանքի չհաճախելու, աշխատանքային պարտականությունները չկատարելու հանգամանքի մասին, կանխիկ, իսկ հետագայում նաև բանկային փոխանցումների եղանակով ստացել են այդ աշխատակիցների անվամբ ելքագրված գումարները՝ այդ կերպ հափշտակելով Գյումրիի համայնքապետարանի բյուջեից ելքագրված առանձնապես խոշոր չափերի՝ 32.000.000 ՀՀ դրամի գումարները:
ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում նախապատրաստված նյութերով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել նաև առ այն, որ Գյումրիի համայնքապետարանի ենթակայությամբ գործող մեկ այլ՝ «Համալիր մանկապատանեկան մարզադպրոց» ՀՈԱԿ-ի տնօրեն հանդիսացած Ա. Կ.-ը և հաշվապահ Ա. Պ.-ը 2009 թվականից մինչև 2020 թվականն ընկած ժամանակահատվածում օգտագործելով իրենց պաշտոնեական դիրքը, մեկ միասնական դիտավորությամբ, շահադիտական դրդումներով, ընդհանուր թվով 6 անձանց ձևականորեն հրամանագրել են տարբեր հաստիքներում՝ համայնքապետարանի բյուջեից հափշտակելով 10.600.000 ՀՀ դրամի գումարները:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածների հատկանիշներով հարուցվել են երկու քրեական գործեր, որոնցով ձեռնարկվում են ակտիվ միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու, հանցանք կատարած անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, համայնքին պատճառված վնասը վերականգնելու ուղղությամբ:

Злоупотребления в ГНКО “Комплексная детско-юношеская спортивная школа” и в ГНКО “Детско-юношеская спортивная школа тяжелой атлетики имени Юрия Варданяна”, действующих в ведении мэрии Гюмри
14-09-2020
В результате комплексных эффективных оперативно-разыскных мероприятий, предпринятых соответствующими подразделениями Службы национальной безопасности РА, получены фактические данные о том, что должностные лица ГНКО “Детско-юношеская спортивная школа тяжелой атлетики имени Юрия Варданяна”, действующей в ведении мэрии Гюмри, используя свое должностное положение, в период с 2010 по 2020 год по предварительному сговору, незаконно, исходя из корыстных побуждений оформили приказы на различные штаты для 18 граждан и, будучи точно осведомлены об обстоятельствах неявки последних на работу, невыполнения ими их должностных обязанностей, они получали наличные суммы, перечисляемые на имена этих сотрудников, а в дальнейшем также путем банковских переводов, расхитив таким образом, суммы в особо крупных размерах - 32 000 000 драмов РА, перечисленные из бюджета мэрии Гюмри.
По материалам, подготовленным в Следственном департаменте СНБ РА, также были получены фактические данные о том, что директор другой общественной организации, ГНКО “Комплексная детско-юношеская спортивная школа”, действующей в ведении мэрии Гюмри, А. К. и бухгалтер этой организации А. П. в период с 2009 по 2020 год, используя свое должностное положение, с единым намерением, из корыстных побуждений, фиктивно оформили приказы, в общей сложности для 6 человек на различные штаты, похитив из бюджета мэрии суммы в размере 10 600 000 драмов РА.
По данному факту в Следственном департаменте СНБ РА возбуждено два уголовных дела по признакам соответствующих статей Уголовного кодекса РА, по которым предпринимаются активные мероприятия для выяснения всех обстоятельств данного случая, установления полного круга лиц, совершивших преступление, возмещения ущерба, причиненного общине.