Ազգային անվտանգության ծառայությունում ավարտվել է ՀՀ սնանկության դատարանի աշխատակազմի ղեկավարի նկատմամբ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը և ուղարկվել դատարան
15-09-2020
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցված և քննված քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք է բերվել բավարար ապացույցների համակցություն առ այն, որ ՀՀ սնանկության դատարանի աշխատակազմի ղեկավարը, 2019-2020 թվականների ընթացքում, շահադիտական դրդումներից ելնելով, օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, թվով 5 անձանց հրամանագրել է ՀՀ սնանկության դատարանի աշխատակազմի հնոցապանի, համակարգչային օպերատորի, էլեկտրագետի, սպասարկողի, ցրիչի հաստիքներում և հաստատապես տեղյակ լինելով վերջիններիս կողմից աշխատանքի չհաճախելու և աշխատանքային պարտականությունները չկատարելու հանգամանքի մասին՝ կազմել, հաստատել և իր ստորագրությամբ վավերացրել է իրավունք վերապահող պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող, բովանդակությամբ կեղծ՝ աշխատաժամանակի հաշվարկի տեղեկագրեր, աշխատակազմի աշխատողներին հաշվարկված և վճարված աշխատավարձերի փաստաթղթեր, միանվագ պարգևատրման մասին հրամաններ: Այնուհետև բովանդակությամբ կեղծ փաստաթղթերը շրջանառության մեջ դնելով՝ ներկայացրել է վճարման, որի արդյունքում պետական բյուջեից, չաշխատած օրերի դիմաց, վերջիններիս անվամբ անհիմն դուրս է գրվել առանձնապես խոշոր չափերով՝ 7.348.576 ՀՀ դրամ: Ավելին՝ Գ. Ժ.-ի և Վ.Վ.-ի աշխատավարձի վճարման բանկային քարտերը փաստացի գտնվել են աշխատակազմի ղեկավարի տրամադրության տակ և նա վերջիններիս անվամբ փոխանցված ընդհանուր՝ 3.638.425 դրամը, անձամբ, տարբեր բանկոմատներից կանխիկացրել և ծախսել է իր անձնական կարիքների համար, իսկ մնացած՝ 3.710.151 դրամ գումարը տնօրինվել է Կ. Գ.-ի, Ե. Մ.-ի և Ա. Կ.-ի կողմից։
Նկարագրված արարքը կատարելու համար 2020 թվականի հուլիսի 29-ին ՀՀ սնանկության դատարանի աշխատակազմի ղեկավարը ներգրավվել է որպես մեղադրյալ և նույն օրը նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Առաջադրված մեղադրանքում ՀՀ սնանկության դատարանի աշխատակազմի ղեկավարն իրեն մեղավոր է ճանաչել լիովին և տվել խոստովանական ցուցմունքներ՝ ամբողջությամբ հատուցելով նաև պետությանը պատճառված վնասը:
Միևնույն ժամանակ դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազի համաձայնության առկայության պայմաններում վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից որոշում է կայացվել ՀՀ սնանկության դատարանի աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնում՝ մեղադրյալի պաշտոնավարությունը ժամանակավոր դադարեցնելու մասին:
Նախաքննության ընթացքում միջնորդագիր է ուղարկվել ՀՀ Դատական դեպարտամենտի ղեկավարին՝ ՀՀ սնանկության դատարանի աշխատակազմում նույնաբնույթ խախտումները վերացնելու, դրանց պատճառները պարզելու և խախտումներ թույլ տրված անձանց նկատմամբ կարգապահական ներգործության միջոցներ կիրառելու առաջարկությամբ:
2020 թվականի սեպտեմբերի 14-ին քրեական գործը, մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է նախաքննության նկատմամբ դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազին՝ մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և գործն ըստ էության քննության առնելու նպատակով դատարան ուղարկելու նպատակով։

В Службе национальной безопасности завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному в отношении руководителя аппарата Суда по делам о банкротстве РА, и оно направлено в суд
15-09-2020
В ходе предварительного расследования уголовного дела, возбужденного и расследуемого в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА, получена совокупность достаточных доказательств того, что руководитель аппарата Суда по делам о банкротстве РА в течение 2019-2020 годов, исходя из корыстных побуждений, используя свое должностное положение, оформил приказы о назначении 5 человек на штаты кочегара, оператора ЭВМ, электрика, обслуживающего лица, курьера в аппарате Суда по делам о банкротстве РА, и будучи точно осведомленным об обстоятельствах их не выхода на работу и не выполнения своих служебных обязанностей составил, утвердил и заверил своей подписью бюллетени об исчислении рабочего времени, о заработной плате, начисленной и выплаченной сотрудникам аппарата, приказы о единовременном вознаграждении, являющиеся официальными правомочными документами. Затем, пустив в оборот ложные по содержанию документы, представил их к платежу, в результате чего из государственного бюджета за неотработанные дни на их имя необоснованно были выписаны суммы в особо крупных размерах 7.348.576 драмов РА. Более того, банковские карты для выплаты заработной платы Г. Ж. и В. В. фактически находились в распоряжении руководителя аппарата, и он лично обналичил перечисленные на их имена 3 638 425 драмов в различных банкоматах и потратил их на свои личные нужды, оставшаяся сумма в размере 3.710.151 драмов была передана в распоряжение К. Г. М. И. и А. К.
За совершение описанного деяния 29 июля 2020 года руководитель аппарата Суда по делам о банкротстве РА был привлечен в качестве обвиняемого, и в тот же день ему было предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 179 и части 1 статьи 314 Уголовного кодекса РА.
В предъявленном обвинении руководитель аппарата Суда по делам о банкротстве РА полностью признал себя виновным и дал признательные показания, также полностью возместив ущерб, причиненный государству.
В ходе предварительного следствия руководителю Судебного департамента РА было направлено ходатайство с предложением устранить подобные нарушения в аппарате Суда по банкротству РА, выяснить их причины и применить меры дисциплинарного воздействия к лицам, допустившим нарушения.
14 сентября 2020 года уголовное дело с обвинительным заключением было направлено прокурору, осуществляющему процессуальное руководство предварительным следствием, для утверждения обвинительного заключения и направления дела в суд для рассмотрения по существу.