Ազգային անվտանգության ծառայությունում ավարտվել է Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի պաշտոնատար անձանց կողմից թույլ տրված համակարգային կոռուպցիոն դեպքի հետ կապված քրեական գործի նախաքննությունը
18-09-2020
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում կատարված համակողմանի և արդյունավետ քննության արդյունքում ձեռք են բերվել բավարար փաստական տվյալներ այն մասին, որ ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության սննդի անվտանգության պետական ծառայության, այնուհետև 2018 թվականին արդեն անվանափոխված Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի Շիրակի մարզային կենտրոնի պետի պաշտոնը զբաղեցրած Ա.Մ.-ն իր ենթակայության տակ աշխատող թվով 6 գլխավոր մասնագետ-տեսուչների հետ նախնական համաձայնությամբ, մեկ միասնական դիտավորությամբ, չարաշահել են իրենց պաշտոնեական դիրքը՝ էական վնաս պատճառելով պետության շահերին:
Նրանք Շիրակի մարզի վարչական տարածքում գործող՝ սննդամթերքի անվտանգության բնագավառում ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված պահանջների խախտումներ թույլ տված մի շարք ձեռնարկատերերի օգտին դրսևորել են ակնհայտ ապօրինի անգործություն. այն է՝ թույլ տված խախտումները չարձանագրելու, ինչպես նաև մի շարք ընկերություններում օրենքով սահմանված կարգով ստուգումներ չիրականացնելու համար, ինչպես անձամբ, այնպես էլ այլ անձանց միջոցով, 2017թ. հոկտեմբեր ամսից մինչև 2019թ. փետրվարի 19-ն ընկած ժամանակահատվածում մարզի տարածքում գործող տնտեսվարող սուբյեկտներից և Արթիկի թիվ 4 մանկապարտեզի տնօրենի պաշտոնակատարից պահանջել են առանձնապես խոշոր չափի 1.202.592 (մեկ միլիոն երկու հարյուր երկու հազար հինգ հարյուր իննսուներկու) ՀՀ դրամ կաշառք: Այնուհետև կատարված սակարկումներից հետո ստացել են առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր առմամբ 1.132.592 (մեկ միլիոն հարյուր երեսուներկու հազար հինգ հարյուր իննսուներկու) ՀՀ դրամին համարժեք կաշառքի գումարներ։
Նկարագրված արարքը կատարելու համար, նախաքննությամբ ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության պայմաններում, վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք պահանջելու, ստանալու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, պաշտոնատար անձանց տարբեր չափերով կաշառք տալու մեղադրանքներով քրեական հետապնդումներ են հարուցվել սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի Շիրակի մարզային կենտրոնի պետի, նույն կենտրոնի 6 գլխավոր մասնագետ-տեսուչների, ինչպես նաև 14 տնտեսվարողների նկատմամբ:
Հարկ է նշել, որ նախաքննության ընթացքում սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի Շիրակի մարզային կենտրոնի պետի բնակարանում կատարված խուզարկությամբ հայտնաբերվել և առգրավվել է 9100 ԱՄՆ դոլար և 100 եվրո գումար, որի վրա նախաքննական մարմնի որոշմամբ դրվել է կալանք՝ քաղաքացիական հայցը, գույքի հնարավոր բռնագրավումը, բռնագանձումը և դատական ծախսերն ապահովելու համար:
Հաշվի առնելով համապատասխան իրավապայմանների առկայությունը, դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազի համաձայնության առկայության պայմաններում, վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից որոշում է կայացվել մեղադրյալների պաշտոնավարությունը ժամանակավոր դադարեցնելու մասին:
2020 թվականի սեպտեմբերի 16-ին քրեական գործը, հիշատակված 21 անձանց մասով մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է նախաքննության նկատմամբ դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազին՝ մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և գործն ըստ էության քննության առնելու նպատակով դատարան ուղարկելու համար։

В Службе национальной безопасности завершено предварительное расследование уголовного дела по случаю системной коррупции, допущенного должностными лицами Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов
18-09-2020
В результате всестороннего и эффективного расследования, проведенного Следственным департаментом Службы национальной безопасности РА, получены достаточные фактические данные о том, что А. М, занимавший должность начальника Ширакского областного центра Государственной службы продовольственной безопасности Министерства сельского хозяйства РА, затем в 2018 году переименованной в Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов, по предварительному согласию с шестью главными специалистами-инспекторами, работающими в его подчинении, с единым умыслом злоупотребили своим должностным положением, нанеся существенный вред интересам государства.
Они проявили очевидно незаконное бездействие в пользу ряда предпринимателей, допустивших нарушения требований, установленных законодательством РА в области безопасности пищевых продуктов, действующих на административной территории Ширакской области, а именно: за то, что в период с октября 2017 г. по 19 февраля 2019 г. не регистрировались допущенные нарушения, а также за то, что в ряде компаний не проводились проверки в установленном законом порядке, как самолично, так и через других лиц от хозяйствующих субъектов, действующих на территории области, и исполняющего обязанности директора детского сада № 4 Артика потребовали взятку в особо крупном размере 1.202.592 (один миллион двести две тысячи пятьсот девяносто два) драмов РА. Затем, после проведенных торгов, они получили взятки в особо крупных размерах, в общей сложности в 1.132.592 (один миллион сто тридцать две тысячи пятьсот девяносто две) драмов РА.
За совершение описанного деяния, в условиях совокупности достаточных доказательств, полученных в ходе предварительного следствия, по обвинению органа, осуществляющего производство, в требовании получения взятки в особо крупных размерах, злоупотреблении должностными полномочиями, даче взятки должностным лицам в различных размерах были возбуждены уголовные дела в отношении начальника Ширакского областного центра Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов, 6 главных специалистов-инспекторов того же центра, а также 14 хозяйствующих субъектов.
Следует отметить, что в ходе предварительного расследования в результате обыска, проведенного в квартире начальника Ширакского областного центра Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов, было обнаружено и изъято 9 100 долларов США и 100 евро, на которые решением органа предварительного следствия был наложен арест для обеспечения гражданского иска, возможной конфискации имущества и взыскания судебных расходов.
Учитывая наличие соответствующих юридических условий, при наличии согласия прокурора, осуществляющего процессуальное руководство, органом, осуществляющим производство, было принято решение о временном прекращении должностных полномочий обвиняемых.
16 сентября 2020 года уголовное дело с обвинительным заключением в отношении 21 упомянутого лица было направлено прокурору, осуществляющему процессуальное руководство предварительным следствием, для утверждения обвинительного заключения и направления дела в суд для рассмотрения по существу.