ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել առերևույթ փաստական տվյալներ այն մասին, որ Երևան քաղաքի Արաբկիր վարչական շրջանի ղեկավարի պաշտոնը 2005-2008 թվականների ընթացքում զբաղեցնող պաշտոնատար անձը, խմբային շահերից ելնելով, պաշտոնեական կեղծիքներ կատարելու միջոցով, խարդախությամբ համայնքի՝ առանձնապես խոշոր չափերով գույքի նկատմամբ ձեռք է բերել իրավունք, ինչպես նաև ավագանու անդամների հետ նախնական համաձայնությամբ, համայնքի հաշվեկշռում առկա մի շարք անշարժ գույքեր, ձևական աճուրդների կամ ուղղակի վաճառքի միջոցով, շուկայական և կադաստրային արժեքներից անհամեմատ ցածր գներով, օտարել է տարբեր քաղաքացիների, որի արդյունքում համայնքին հասցվել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 300.000.000 ՀՀ դրամի վնաս։
Մասնավորապես՝ Երևան քաղաքի Արաբկիր վարչական շրջանի իրավասու պաշտոնատար անձը, համայնքապատկան առանձնապես խոշոր չափերով գույքի նկատմամբ սեփականության իրավունք ձեռք բերելու շահադիտական դրդումներից ելնելով, նախնական համաձայնության գալով համայնքի ավագանու անդամների հետ և ներազդելով վերջիններիս վրա, համոզելու եղանակով, նրանց դրդել է համապատասխան որոշմամբ թույլատրել համայնքապատկան գույքն օտարել կադաստրային արժեքից անհամեմատ ցածր գնով: Արդյունքում 2006թ. օգոստոս ամսին Արաբկիր թաղային համայնքի ավագանու որոշմամբ թույլատրվել է դասական աճուրդով օտարել Երևանի Մամիկոնյանց փողոցի 3-րդ շենքի, 79քմ. մակերեսով թիվ 60 բնակարանը` մեկնարկային գին սահմանելով 3.350.000 ՀՀ դրամ, որի կադաստրային արժեքը նույն ժամանակահատվածում կազմել է 5.492.500 ՀՀ դրամ: Այնուհետև, նույն պաշտոնատար անձինք, օգտվելով ավագանու որոշմամբ ընձեռնված հնարավորությունից, կազմակերպել են այն աճուրդով օտարելու վերաբերյալ ձևական մրցույթ, որի ընթացքում հիշյալ անշարժ գույքն իբր Ա. Ղ.-ին մեկնարկային գնով օտարելու համար, կազմվել և շրջանառության մեջ են դրվել պաշտոնեական կեղծ փաստաթղթեր: 2006թ. օգոստոսի 31-ին կայացած ձևական աճուրդի ժամանակ նշված անշարժ գույքը, մեկնարկային գնով, օտարվել է աճուրդին փաստացի չմասնակցած Ա. Ղ.-ին։ Այնուհետև, 2006 թվականի հոկտեմբեր ամսին, նույն եղանակով, կազմվել և շրջանառության մեջ է դրվել կեղծ լիազորագիր, որի հիման վրա նշված բնակարանը մոտ 14.440.000 ՀՀ դրամով վաճառվել է Ս. Հ.-ին, ով էլ նույն թվականի նոյեմբեր ամսին անշարժ գույքի հիփոթեքի և առուվաճառքի պայմանագրով, 16.361.930 ՀՀ դրամով, բնակարանն օտարել է Է. Պ.-ին՝ այդ կերպ համայնքապատկան առանձնապես խոշոր չափերով գույքի նկատմամբ վերջիններս ձեռք են բերել սեփականության իրավունք:
Միևնույն ժամանակ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Արաբկիր վարչական շրջանի ավագանու 2007թ. մարտի 26-ի որոշմամբ թույլատրվել է Երևան քաղաքի Թբիլիսյան 3/3 հասցեում գտնվող, Արաբկիր թաղային համայնքի ղեկավարի աշխատակազմին սանմաքրման և աղբահանման աշխատանքների կատարման նպատակով անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրված 16687քմ. մակերեսով հողատարածքի օտարումը, որի ընթացքում իրավասու պաշտոնատար անձինք, անտեսելով օտարվող անշարժ գույքն ամբողջությամբ գնահատված չլինելու հանգամանքը, չարաշահելով իրենց պաշտոնեական լիազորությունները, համայնքապատկան գույքը զգալիորեն ցածր գնով ձեռք բերելու շահադիտական դրդումներից ելնելով, կազմել և շրջանառության մեջ են դրել իրավունք վերապահող, բովանդակությամբ ամբողջությամբ կեղծ, գույքի օտարման հանձնաժողովի կողմից կազմված արձանագրություն այն մասին, որ գույքը գնահատվել է ամբողջությամբ (շուկայական արժեքը նշվել է զգալիորեն ցածր՝ 29.800.000 ՀՀ դրամ)։ Արդյունքում, Թբիլիսյան 3/3 հասցեում գտնվող, նշված հողատարածքի վրա գտնվող 2734.6 քմ. մակերեսով շենք-շինություններն ուղղակի վաճառքի ձևով, 29.800.000 ՀՀ դրամով (շենք-շինությունների կադաստրային արժեքը կազմել է 38.220.700 ՀՀ դրամ) օտարվել է Երևան քաղաքի Արաբկիր վարչական շրջանի իրավասու պաշտոնատար անձի մերձավոր ազգական հանդիսացող հորը` Ե. Շ.-ին, ով վճարելով հողատարածքի կադաստրային արժեքը դարձել է դրա սեփականատերը, ապա ձեռք բերված գույքը, բաժանելով 2 գույքային միավորների, դրանք վաճառել է համապատասխանաբար 91.800.000 և 340.000.000 ՀՀ դրամով:
Միևնույն ժամանակ ձեռք են բերվել առերևույթ փաստական տվյալներ այն մասին, որ առկա են նաև Երևան քաղաքի Արաբկիր վարչական շրջանի իրավասու պաշտոնատար անձի կողմից կոռուպցիոն մեխանիզմի գործադրման արդյունքում համայնքապատկան հողամասերը և գույքը շահադիտական դրդումներից ելնելով կադաստրային արժեքից զգալիորեն ցածր գնով օտարելու այլ դեպքեր, որի հետևանքով Երևան համայնքը զրկվել է իր սեփականությունը հանդիսացող գույքի օտարման դիմաց ընդհանուր առանձնապես խոշոր չափերով՝ 300.000.000 ՀՀ դրամի չափով եկամուտ ստանալու իրական հնարավորությունից, որը գույքային տեսքով էական վնաս է պատճառել Երևան համայնքի օրինական շահերին՝ առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
Այսպիսով՝ պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելու արդյունքում անզգուշությամբ առաջացել են ծանր հետևանքներ՝ հեղինակազրկվել են իշխանության մարմինները, առանձնապես խոշոր չափերով գույքային վնաս է պատճառվել համայնքին, խաթարվել է աճուրդի անցկացման հավասարության և արդարության սկզբունքը, խախտվել են մյուս մասնակիցների իրավունքներն ու օրինական շահերը։
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածների հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
Քրեադատավարական թույլատրելի գործիքակազմի կիրառմամբ ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, հանցանք կատարած անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և համայնքի օրինական շահերը վերականգնելու ուղղությամբ:

В результате оперативно-рaзыскных мероприятий, предпринятых Службой национальной безопасности РА, получены фактические данные о том, что должностное лицо, занимавшее должность главы административного района Арабкир города Еревана в течение 2005-2008 годов, исходя из групповых интересов, путем совершения должностных фальсификаций, мошенничеством приобрело право на имущество общины в особо крупных размерах, а также, по предварительному согласию с членами Совета старейшин, ряд объектов недвижимости, находящихся на балансе общины, посредством формальных аукционов или прямой продажи, по ценам, несравнимо более низким, чем рыночная и кадастровая стоимость, отчуждал различным гражданам, в результате чего общине был нанесен ущерб в особо крупных размерах на сумму 300 000 000 драмов РА.
В частности, правомочное должностное лицо административного района Арабкир города Еревана, исходя из корыстных побуждений приобрести право собственности на имущество в особо крупных размерах, принадлежащее общине, путем достижения предварительного согласия с членами Совета старейшин общины и воздействия на последних, путем убеждения, побудило их соответствующим решением разрешить отчуждение общинного имущества по цене, несравнимо низкой кадастровой стоимости. В результате, в августе 2006 г. решением Совета старейшин районной общины Арабкир было разрешено отчуждение фиктивным аукционом квартиры номер 60, дома 3, на улице Мамиконянца в Ереване, площадью 79 кв. м., установив стартовую цену в 3.350.000 драмов РА, кадастровая стоимость которой в это время составила 5.492.500 драмов РА. Затем те же должностные лица, воспользовавшись возможностью, предоставленной решением Совета старейшин, организовали фиктивный конкурс относительно ее отчуждения с этого аукциона, в ходе которого указанная недвижимость якобы была отчуждена А. Г. по стартовой цене, были составлены и введены в обращение поддельные официальные документы. В ходе фиктивного аукциона, состоявшегося 31 августа 2006 года, указанная недвижимость по стартовой цене была отчуждена А. Г, фактически не участвовавшему в аукционе. Затем, в октябре 2006 года, таким же образом была составлена и введена в обращение поддельная доверенность, на основании которой указанная квартира была продана за 14.440.000 драмов РА С. Х., который в ноябре того же года по договору ипотеки и купли-продажи недвижимости за 16.361.930 драмов РА отчуждил квартиру Э. П. Таким образом, последний приобрел право собственности на имущество в особо крупных размерах, принадлежащее общине.
В то же время были получены фактические данные о том, что решением Совета старейшин административного района Арабкир от 26 марта 2007 г. было разрешено отчуждение земельного участка площадью 16 687 кв. м., расположенного по адресу Тбилисьян 3/3, предоставленного на безвозмездной основе в пользование аппарату руководителя районной общины Арабкир с целью проведения работ по санитарной очистке и вывозу мусора, в ходе которого правомочные должностные лица, игнорируя тот факт, что отчуждаемая недвижимость не была полностью оценена, злоупотребляя своими должностными полномочиями, исходя из корыстных побуждений приобрести общинное имущество по значительно более низкой цене, составили и ввели в обращение протокол, полностью ложный по содержанию, составленный комиссией по отчуждению имущества, относительно того, что имущество было оценено (рыночная стоимость была указана значительно ниже - 29.800.000 драмов РА). В результате на указанном земельном участке, расположенном по адресу Тбилисьян 3/3, в форме прямой продажи здания-строения площадью 2734.6 кв. м. были отчуждены Е. Ш. близкому родственнику, являющемуся отцом правомочного должностного лица административного района Арабкир города Еревана за 29.800.000 драмов РА (кадастровая стоимость зданий и сооружений составила 38.220.700 драмов РА), который, заплатив кадастровую стоимость земельного участка, стал его владельцем, затем, разделив приобретенное имущество на 2 имущественные единицы, продал их соответственно за 91.800.000 и 340.000.000 драмов РА.
В то же время были получены фактические данные о том, что были и другие случаи отчуждения земельных участков и имущества, принадлежащих общине, со стороны правомочного должностного лица административного района Арабкир города Еревана по цене значительно ниже кадастровой стоимости путем применения коррупционного механизма, исходя из корыстных побуждений, в результате чего община Ереван лишилась реальной возможности получить доход в особо крупных размерах в 300 000 000 драмов РА в обмен на отчуждение имущества, являющегося ее собственностью, что нанесло существенный имущественный ущерб законным интересам общины Ереван, вызвав тяжелые последствия.
Таким образом, в результате использования должностными лицами своего должностного положения вопреки интересам службы по неосторожности возникли серьезные последствия: органы власти были лишены авторитета, общине был причинен имущественный ущерб в особо крупных размерах, был нарушен принцип равенства и справедливости при проведении аукциона, были нарушены права и законные интересы других участников.
По данному случаю в Следственном департаменте СНБ РА возбуждено уголовное дело по признакам соответствующих статей Уголовного кодекса РА.
С применением разрешенного уголовно-процессуального инструментария предпринимаются необходимые следственные и другие процессуальные действия для выяснения всех обстоятельств дела, полного круга лиц, совершивших преступление, и восстановления законных интересов общины.