Ազգային անվտանգության ծառայությունում բացահայտվել է ազգային անվտանգության մարմինների կրտսեր պաշտոն զբաղեցնող ծառայողի կողմից խոշոր չափերի գումարներ հափշտակելու դեպք
24-09-2020
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության համապատասխան ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված արդյունավետ օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել առերևույթ փաստական տվյալներ այն մասին, որ ՀՀ ԱԱԾ աշխատակից, ավագ ենթասպա Ա.Թ.-ն, օգտագործելով իր՝ ՀՀ ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայող լինելու հանգամանքը, ներազդելով 6 քաղաքացիների վրա, վերջիններիս մոլորության մեջ գցելով, հավաստիացրել է, որ կարող է ՀՀ ոստիկանության ճանապարհային ոստիկանության ծառայության հաշվառման-քննական ստորաբաժանումներում առանց խոչընդոտների կազմակերպել նրանց կողմից տեսական ու գործնական քննությունները դրական հանձնելու և այդպիսով՝ վարորդական վկայական ստանալու գործընթացը: Ավելին, տեղյակ լինելով վերոնշյալ քաղաքացիներից մեկի՝ ոչ սթափ վարելու և սահմանված արագությունը գերազանցելու համար ՀՀ ոստիկանության ճանապարհային ոստիկանության ծառայողների կողմից տուգանվելու արդյունքում մեկ տարով տրանսպորտային միջոց վարելու իրավունքից զրկված լինելու կարգավիճակի մասին՝ նա հավաստիացրել է, որ կարող է երկամսյա ժամկետում կազմակերպել վերջինիս կողմից տրանսպորտային միջոց վարելու իրավունքի զրկման որոշման չեղարկումը։ Սակայն, ի սկզբանե չունենալով նման նպատակ, կաշառք ստանալու պատրվակով 2020 թվականի մարտ ամսվա ընթացքում վերոնշյալ քաղաքացիներից, մեկ միասնական դիտավորությամբ, խարդախությամբ հափշտակել է խոշոր չափերի՝ 1.295.000 ՀՀ դրամ, ինչի պատճառով նշված անձինք իրենց կամքից անկախ հանգամանքներով չեն կարողացել ավարտին հասցնել ճանապարհային ոստիկանության իրավասու պաշտոնատար անձանց կաշառք տալու հանցագործության կատարումը։
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը կոչ է անում բոլոր այն քաղաքացիներին, ովքեր տուժել են ազգային անվտանգության մարմինների կրտսեր պաշտոն զբաղեցնող ծառայողի նույնաբնույթ այլ գործողությունների արդյունքում, հայտնել իրավապահ մարմիններին:

В Службе национальной безопасности раскрыт случай хищения крупной суммы денег со стороны служащего, занимающего младшую должность в органах национальной безопасности
24-09-2020
В результате эффективных оперативно-разыскных мероприятий, предпринятых соответствующими подразделениями Службы национальной безопасности РА, получены очевидные фактические данные о том, что сотрудник СНБ РА, старший прапорщик А.Т. используя обстоятельство, что он является служащим органов национальной безопасности РА, воздействуя на 6 граждан, введя их в заблуждение, заверил, что может без препятствий организовать в учетно-экзаменационных подразделениях службы Дорожной полиции РА процесс положительной сдачи ими теоретического и практического экзаменов и, таким образом, получения водительских прав. Более того, будучи осведомленным о статусе одного из вышеуказанных граждан, лишенного права управления транспортным средством на один год в результате штрафа, наложенного служащими Дорожной полиции РА за вождение в нетрезвом виде и превышение установленной скорости, он заверил, что в течение двух месяцев может организовать отмену решения о лишении последнего права управления транспортным средством. Однако, изначально не имея такой цели, под предлогом получения взятки в течение марта 2020 года с единым умыслом, путем мошенничества похитил у вышеуказанных граждан суммы в крупных размерах 1 295 000 драмов РА, в результате чего указанные лица по независящим от их воли обстоятельствам не смогли завершить совершение преступления дачи взятки правомочным должностным лицам Дорожной полиции.
По данному случаю в Следственном департаменте СНБ РА возбуждено уголовное дело по признакам соответствующей статьи Уголовного кодекса РА.
С использованием разрешенного уголовно-процессуального инструментария предпринимаются необходимые следственные и другие процессуальные действия для выяснения всех обстоятельств дела и полного круга потерпевших.
Служба национальной безопасности РА призывает всех граждан, пострадавших в результате других подобных действий служащего, занимающего младшую должность в органах национальной безопасности, сообщить о них в правоохранительные органы.