Ազգային անվտանգության ծառայությունում բացահայտվել է ազգային անվտանգության մարմինների կրտսեր պաշտոն զբաղեցնող ծառայողի կողմից խոշոր չափերի գումարներ հափշտակելու դեպք
24-09-2020
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության համապատասխան ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված արդյունավետ օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել առերևույթ փաստական տվյալներ այն մասին, որ ՀՀ ԱԱԾ աշխատակից, ավագ ենթասպա Ա.Թ.-ն, օգտագործելով իր՝ ՀՀ ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայող լինելու հանգամանքը, ներազդելով 6 քաղաքացիների վրա, վերջիններիս մոլորության մեջ գցելով, հավաստիացրել է, որ կարող է ՀՀ ոստիկանության ճանապարհային ոստիկանության ծառայության հաշվառման-քննական ստորաբաժանումներում առանց խոչընդոտների կազմակերպել նրանց կողմից տեսական ու գործնական քննությունները դրական հանձնելու և այդպիսով՝ վարորդական վկայական ստանալու գործընթացը: Ավելին, տեղյակ լինելով վերոնշյալ քաղաքացիներից մեկի՝ ոչ սթափ վարելու և սահմանված արագությունը գերազանցելու համար ՀՀ ոստիկանության ճանապարհային ոստիկանության ծառայողների կողմից տուգանվելու արդյունքում մեկ տարով տրանսպորտային միջոց վարելու իրավունքից զրկված լինելու կարգավիճակի մասին՝ նա հավաստիացրել է, որ կարող է երկամսյա ժամկետում կազմակերպել վերջինիս կողմից տրանսպորտային միջոց վարելու իրավունքի զրկման որոշման չեղարկումը։ Սակայն, ի սկզբանե չունենալով նման նպատակ, կաշառք ստանալու պատրվակով 2020 թվականի մարտ ամսվա ընթացքում վերոնշյալ քաղաքացիներից, մեկ միասնական դիտավորությամբ, խարդախությամբ հափշտակել է խոշոր չափերի՝ 1.295.000 ՀՀ դրամ, ինչի պատճառով նշված անձինք իրենց կամքից անկախ հանգամանքներով չեն կարողացել ավարտին հասցնել ճանապարհային ոստիկանության իրավասու պաշտոնատար անձանց կաշառք տալու հանցագործության կատարումը։
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը կոչ է անում բոլոր այն քաղաքացիներին, ովքեր տուժել են ազգային անվտանգության մարմինների կրտսեր պաշտոն զբաղեցնող ծառայողի նույնաբնույթ այլ գործողությունների արդյունքում, հայտնել իրավապահ մարմիններին:

Case of Theft of Large Sum of Money by Junior Official in National Security Bodies Detected in National Security Service
24-09-2020
As a result of effective operative-search measures taken by the relevant units of the National Security Service of RA, apparent factual data was obtained that the employee of the RA NSS, Senior Warrant Officer A.T., using the fact that he is an employee of the RA National Security Service, influenced 6 citizens, misled them, and assured them that he could organize the process of their passing the theoretical and practical exams in the registration and examination units of the Road Police of RA without any obstacles, and thus, obtain a driver's license. Moreover, being aware of the status of one of the above-mentioned citizens, who was deprived of the right to drive a vehicle for one year as a result of a fine imposed by the employees of the Road Police of RA for drunk driving and exceeding the established speed limit, he assured that within two months he could organize the cancellation of the decision to deprive the latter of the right to drive a vehicle. However, initially not having such a goal, under the pretext of receiving a bribe, during March 2020, with a single intent, he fraudulently stole large amounts of 1.295.000 AMD from the above-mentioned citizens, as a result of which, due to circumstances beyond their control, the mentioned persons were unable to complete the crime of giving a bribe to authorized officials of the Road Police.
In connection with the case, a criminal case was initiated by the Investigation Department of the RA NSS under the relevant article of the Criminal Code of RA.
Using the permitted criminal procedural toolkit, the necessary investigative and other procedural actions are being taken to clarify all the circumstances of the case and the full circle of victims.
The National Security Service of RA calls on all citizens who have suffered as a result of other similar actions of the employee holding a junior position in the national security bodies to report them to law enforcement bodies.