ՀՀ ոստիկանության ճանապարհային ոստիկանության Իջևանի հաշվառման-քննական բաժանմունքի պաշտոնատար անձանց կողմից կաշառք ստանալու դեպքի բացահայտում ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում
25-09-2020
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության համապատասխան ստորաբաժանման կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական արդյունավետ միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել առերևույթ փաստական տվյալներ այն մասին, որ ՀՀ ոստիկանության ճանապարհային ոստիկանության Իջևանի հաշվառման-քննական բաժանմունքի պետ Ա. Շ.-ն Ս. Թ.-ի օգտին ակնհայտ ապօրինի գործողություն կատարելու, այն է՝ առանց գործնական քննություն կազմակերպելու և անցկացնելու, «E» կարգի վարորդական իրավունքի վկայական տրամադրելու համար, 2020 թվականի սեպտեմբերի 24-ին Ա. Ս.-ի օժանդակությամբ վերջինիցս ստացել է զգալի չափի՝ 75.000 ՀՀ դրամ կաշառք, որի դիմաց նույն բաժանմունքի տեսուչ Ա. Մ.-ին ցուցում է տվել, որպեսզի վերջինս առանց գործնական քննություն անցկացնելու՝ ակնհայտ կեղծ գրառում կատարի այն մասին, որ Ս. Թ.-ն մասնակցել է տվյալ քննությանը և ստացել է դրական գնահատական: Ա. Մ.-ն այնուհետև, խմբային շահերից ելնելով, իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, այն է՝ առանց ՀՀ կառավարության 26.03.2020թ-ի թիվ 385-Ն որոշման պահանջերի պահպանման և առանց գործնական քննություն անցկացնելու, իրավունք վերապահող պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող գործնական քննության թերթիկում կատարել է ակնհայտ կեղծ գրառում, որը հաստատել է իր ստորագրությամբ, ապա ՀՀ ոստիկանության ճանապարհային ոստիկանության հաշվառման-քննական էլեկտրոնային բազա է ներբեռնել կեղծ տեղեկատվությամբ վերը նշված գործնական քննության թերթիկի տվյալները, որի արդյունքում էլ Ս. Թ.-ին տրամադրվել է «E» կարգի վարորդական իրավունքի վկայական:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածների հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որի շրջանակներում պաշտոնատար անձին կաշառք տալու, պաշտոնատար անձի կողմից կաշառք ստանալու, կաշառք տալուն օժանդակելու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու կասկածանքներով ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտ են բերման ենթարկվել ՀՀ ոստիկանության ճանապարհային ոստիկանության Իջևանի հաշվառման-քննական բաժանմունքի պետը, նույն բաժանմունքի տեսուչը, ինչպես նաև ևս երկու անձինք, ովքեր հանցանք կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա ձերբակալվել են:
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են ակտիվ միջոցառումներ կոռուպցիոն մեխանիզմում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց արարքին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ։

Detection of Case of Bribery by Officials of Ijevan Registration and Examination Department of RA Road Police in RA National Security Service
25-09-2020
As a result of effective operative-search measures undertaken by the relevant unit of the National Security Service of RA, apparent factual data were obtained that the head of the Ijevan Registration and Examination Department of the RA Road Police A. Sh., for committing an apparent illegal act in favor of S. T., namely, for issuing a category “E” driver’s license without organizing and conducting a practical exam, with the assistance of A. S., received from the latter a bribe in the significant amount of 75.000 AMD, for which he instructed the inspector of the same department A. M. to make a deliberately false entry without conducting a practical exam that S. T. participated in this exam and received a positive assessment. Then, A. M., based on group benefits, using his official position contrary to the interests of the service, that is, without complying with the requirements of the RA Government Resolution No. 385-N dated March 26, 2020 and without conducting a practical exam, made a deliberately false entry in the practical exam sheet, which is an authorized document, which he confirmed with his signature, then uploaded the data of the above-mentioned practical exam sheet with false information into the electronic registration and examination database of the RA Road Police, as a result of which S. T. was issued a category “E” driver's license.
In connection with the incident, the Investigation Department of the RA NSS initiated a criminal case under the relevant articles of the RA Criminal Code, within the framework of which the head of the Ijevan Registration and Examination Department of the Road Police of RA, an inspector of the same department, as well as two other persons, who were detained on the basis of a direct suspicion of committing a crime, were brought to the Investigation Department of the RA NSS on suspicion of giving a bribe to an official, receiving a bribe by an official, assisting in giving a bribe, abuse of office and committing official forgery.
The preliminary investigation continues, active measures are being taken to establish the full circle of persons involved in the corruption mechanism and to give them an appropriate criminal-legal assessment.