ՀՀ ոստիկանության ճանապարհային ոստիկանության Իջևանի հաշվառման-քննական բաժանմունքի պաշտոնատար անձանց կողմից կաշառք ստանալու դեպքի բացահայտում ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում
25-09-2020
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության համապատասխան ստորաբաժանման կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական արդյունավետ միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել առերևույթ փաստական տվյալներ այն մասին, որ ՀՀ ոստիկանության ճանապարհային ոստիկանության Իջևանի հաշվառման-քննական բաժանմունքի պետ Ա. Շ.-ն Ս. Թ.-ի օգտին ակնհայտ ապօրինի գործողություն կատարելու, այն է՝ առանց գործնական քննություն կազմակերպելու և անցկացնելու, «E» կարգի վարորդական իրավունքի վկայական տրամադրելու համար, 2020 թվականի սեպտեմբերի 24-ին Ա. Ս.-ի օժանդակությամբ վերջինիցս ստացել է զգալի չափի՝ 75.000 ՀՀ դրամ կաշառք, որի դիմաց նույն բաժանմունքի տեսուչ Ա. Մ.-ին ցուցում է տվել, որպեսզի վերջինս առանց գործնական քննություն անցկացնելու՝ ակնհայտ կեղծ գրառում կատարի այն մասին, որ Ս. Թ.-ն մասնակցել է տվյալ քննությանը և ստացել է դրական գնահատական: Ա. Մ.-ն այնուհետև, խմբային շահերից ելնելով, իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, այն է՝ առանց ՀՀ կառավարության 26.03.2020թ-ի թիվ 385-Ն որոշման պահանջերի պահպանման և առանց գործնական քննություն անցկացնելու, իրավունք վերապահող պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող գործնական քննության թերթիկում կատարել է ակնհայտ կեղծ գրառում, որը հաստատել է իր ստորագրությամբ, ապա ՀՀ ոստիկանության ճանապարհային ոստիկանության հաշվառման-քննական էլեկտրոնային բազա է ներբեռնել կեղծ տեղեկատվությամբ վերը նշված գործնական քննության թերթիկի տվյալները, որի արդյունքում էլ Ս. Թ.-ին տրամադրվել է «E» կարգի վարորդական իրավունքի վկայական:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածների հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որի շրջանակներում պաշտոնատար անձին կաշառք տալու, պաշտոնատար անձի կողմից կաշառք ստանալու, կաշառք տալուն օժանդակելու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու կասկածանքներով ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտ են բերման ենթարկվել ՀՀ ոստիկանության ճանապարհային ոստիկանության Իջևանի հաշվառման-քննական բաժանմունքի պետը, նույն բաժանմունքի տեսուչը, ինչպես նաև ևս երկու անձինք, ովքեր հանցանք կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա ձերբակալվել են:
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են ակտիվ միջոցառումներ կոռուպցիոն մեխանիզմում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց արարքին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ։

Раскрытие случая получения взятки должностными лицами Иджеванского учетно-экзаменационного отделения Дорожной Полиции РА в Службе национальной безопасности РА
25-09-2020
В результате эффективных оперативно-разыскных мероприятий, предпринятых соответствующим подразделением Службы национальной безопасности РА, получены очевидные фактические данные о том, что начальник учетно-экзаменационного отделения Иджевана Дорожной полиции РА А. Ш. за совершение очевидно незаконного действия в пользу С. Т, а именно, за выдачу водительских прав категории “Е” без организации и проведения практического экзамена, при содействии А. С., получил от последнего взятку в значительном размере 75 000 драм РА, за которую дал указание инспектору того же отделения А. М., чтобы тот без проведения практического экзамена сделал заведомо ложную запись о том, что С. Т. участвовал в данном экзамене и получил положительную оценку. Затем А. М., исходя из групповой выгоды, используя свое должностное положение вопреки интересам службы, то есть без соблюдения требований Постановления правительства РА № 385-N от 26.03.2020 г. и без проведения практического экзамена, сделал заведомо ложную запись в листке практического экзамена, являющемся правомочным документом, которую подтвердил своей подписью, затем загрузил данные вышеупомянутого листка практического экзамена с ложной информацией в учетно-экзаменационную электронную базу Дорожной полиции РА, в результате чего С. Т. были выданы водительские права категории “Е”.
По данному случаю в Следственном департаменте СНБ РА возбуждено уголовное дело по признакам соответствующих статей Уголовного кодекса РА, в рамках которого по подозрению в даче взятки должностному лицу, получении взятки должностным лицом, содействии даче взятки, злоупотреблении должностными полномочиями и совершении должностного подлога в Следственный департамент СНБ РА были доставлены начальник учетно-экзаменационного отделения Иджевана Дорожной полиции РА, инспектор того же отделения, а также еще два лица, которые были задержаны на основании непосредственно возникшего подозрения в совершении преступления.
Предварительное следствие продолжается, предпринимаются активные мероприятия по установлению полного круга лиц, вовлеченных в коррупционный механизм, и даче им соответствующей уголовно-правовой оценки.